‌سینک گرانیتی بخرم یا استیل، کدام برای آشپزخانه مناسب‌تر است؟

در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به بررسی ویژگی های کابینت گرانیتی و مقایسه آن با کابینت استیل می‌پردازیم.
کابینت استیل بهتر است یا گرانیتی
فهرست مطالب

آشپزخانه محیطی گرم و قلب تپنده یک خانه محسوب می‌شود. طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌ها باید به گونه‌ای صورت بگیرد که از نظر ظاهری و کاربردی، مفید باشند. یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین آیتم‌ها در هر آشپزخانه‌ای سینک ظرفشویی آن است که مدل و جنس آن اهمیت زیادی دارد.

جشنواره طراحی

محبوب‌ترین انواع سینک ظرفشویی از دو متریال استیل یا گرانیت ساخته می‌شوند. به طوری که هر فردی حین ساخت و یا بازسازی آشپزخانه از خود پرسیده است که سینک گرانیتی بخرم یا استیل؟ در این مطلب از مجله دکوراسیون داخلی مانیک به نکات مربوط به خرید سینک گرانیتی پرداخته و ویژگی‌های آن را با انواع سینک استیل مقایسه خواهیم کرد.

سینک گرانیتی بخرم یا استیل

سینک گرانیتی چیست؟

سینک‌های گرانیتی نوعی جدید از سینک‌های آشپزخانه هستند که به عنوان جایگزینی برای سینک‌های استیل وارد بازار شدند. ترکیب مواد این سینک‌ها شامل 80 درصد سیلیکات‌ها و 20 درصد رزین‌های پلیمری می‌شود. ترکیب این مواد سبب شده که سینک‌های گرانیتی مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع آسیب‌ها داشته باشند.

این سینک‌ها دارای رنگبندی‌های مختلفی هستند که می‌توان متناسب با پالت رنگی دکوراسیون آشپزخانه، یک رنگ را برگزید. سینک‌های گرانیتی را می‌توان متناسب با نیاز، در دو نوع تک لگن و دو لگن از بازار تهیه کرد.

مزایای سینک گرانیتی

سینک استیل چیست؟

سینک‌های استیل در طی سال‌های گذشته، پرکاربردترین انواع سینک‌های آشپزخانه محسوب می‌شدند. این سینک‌ها با استفاده از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل آسیب‌زننده دارند. می‌توان انواع مختلفی از این سینک‌ها را در شکل‌های گوناگون و در مدل‌های یک لگن تا سه لگن در بازار یافت. این سینک‌ها دارای ظاهر ساده و شیکی هستند و تقریبا با انواع دکوراسیون‌ها هم‌خوانی دارند.

سینک گرانیتی بخرم یا استیل؟

جهت پاسخ به این سوال که سینک گرانیتی بخرم یا استیل، ابتدا باید با تفاوت سینک گرانیتی و استیل آشنا شویم. در مقایسه سینک گرانیتی و استیل باید جنبه‌های مختلفی از سینک‌های ظرفشویی را در مقابل یکدیگر قرار دهیم. در ادامه برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های سینک گرانیتی و استیل را بررسی می‌کنیم.

سینگ گرانیتی رنگ مشکی

مقاومت سینک‌های گرانیتی و استیل در مقابل خط و خش

مقاومت سینک ظرفشویی در برابر خط‌‌خوردگی یک نکته بسیار مهم است. این خش‌ها در اثر تماس اشیا نوک تیز مثل چاقو، چنگال، اسکاچ ظرفشویی و … ایجاد می‌شوند و از زیبایی ظاهری سینک می‌کاهند. به طور کلی سینک‌های گرانیتی مقاومت بیشتری در برابر خط و خراش دارند؛ این سینک‌ها با داشتن یک لایه محافظ و تراکم بالا مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

در مقابل سینک‌های استیل به راحتی دچار خط‌خوردگی می‌شوند و نمای زیبا و درخشنده ظاهری خود را از دست می‌دهند.

سینگ گرانیتی رنگ سفید

مقایسه شرایط نگهداری سینک‌های گرانیتی و استیل

یکی از روش‌های مهم در دستیابی به پاسخ سوال سینک گرانیتی بخرم یا استیل، بررسی شرایط نگهداری هر کدام از این سینک‌ها است. اکثر سینک‌های گرانیتی دارای روکش آنتی باکتریال هستند و مقاومت بسیار زیادی در برابر رشد قارچ و میکروب دارند.

لکه‌های موجود بر روی این سینک‌ها به راحتی و به کمک یک دستمال پارچه‌ای تمیز می‌شوند. بنابراین سینک‌های گرانیتی دستورالعمل نگهداری بسیار آسانی دارند. از سوی دیگر سینک‌های استیل به دلیل خاصیت فلز‌ها و فولاد به کار رفته در آن، شرایط بهتری را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا فراهم می‌کنند.

از بین بردن لکه‌های غذا یا کثیفی از روی سینک‌های استیل کار راحتی نیست و باید از شوینده‌های شیمیایی قوی‌تری استفاده کرد. برخی از نمونه‌های کم‌کیفیت سینک استیل پس از تمیزکاری دچار کدرشدگی، از بین رفتن رنگ یا تیرگی می‌شوند.

تفاوت سینک‌های استیل و گرانیتی در میزان تنوع ظاهری

در مقابل سینک‌های استیل هیچ واکنشی در برابر حرارت نشان نمی‌دهند، زیرا این سینک‌ها در دمای بسیار بالا ساخته و شکل داده می‌شوند. بنابراین به نظر می‌رسد که سینک‌های استیل در صورت داشتن کیفیت مناسب، مقاومت بیشتری در برابر حرارت از خود نشان می‌دهند.

سینک گرانیتی توکار

تفاوت در نصب سینک گرانیتی و استیل

شرایط نصب سینک ظرفشویی گرانیتی بهتره یا استیل؟ با توجه به وزن بالای سینک‌های گرانیتی، باید آن را بر روی یک سطح بادوام نصب کرد. اگر سینک گرانیتی روی یک صفحه ضعیف و بی‌کیفیت نصب شود، احتمال فرود سینک، تخریب صفحه کابینت و شکست بدنه سینک وجود دارد. بنابراین باید در هنگام نصب سینک‌های گرانیتی، از یک نصاب حرفه‌ای کمک گرفته شود.

اجرا و نصب سینک‌های استیل به اندازه سینک‌های گرانیتی حساس نیست و توجه کمتری طلب می‌کند. البته کوچکترین اشتباهی در نصب این سینک‌ها نیز می‌تواند منجر به انتقال رطوبت به کابینت زیر سینک و آسیب به آن شود.

سینک گرانیتی روکار

تفاوت سینک گرانیت و استیل در قیمت

فرق بین قیمت سینک گرانیتی با استیل، دیگر فاکتور مهمی است که باید در انتخاب بین سینک گرانیتی یا استیل در نظر گرفته شود. با توجه به این که سینک‌های گرانیتی به کمک تکنولوژی‌های پیشرفته ساخته می‌شوند، قیمت آن‌ها اندکی بیشتر از سینک‌های استیل برآورد می‌شود.

سینک‌های استیل باکیفیت که از ورقه‌های استیل ضخیم ساخته می‌شوند، قیمت بالاتری نسبت به انواع معمولی دارند؛ اما همچنان قیمت آن‌ها کمتر از انواع گرانیتی است. از سوی دیگر نصب سینک‌های گرانیتی فرایند سختی بوده و باید هزینه بیشتری برای آن پرداخت شود.

سینک گرانیتی سفید روکار

سینک ظرفشویی گرانیت بهتره یا استیل؟

برآورد تمام ویژگی‌های ذکر شده و بررسی تفاوت‌های هر دو مدل سینک، مشخص می‌کند که سینک گرانیتی بخرم یا استیل. امروزه سینک‌های گرانیتی به دلیل ظاهر جذاب و ویژگی‌های مناسبی که دارند مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند.

این سینک‌ها با وجود مقاومت مطلوب در برابر گرما، خش‌پذیری پایین و طربقه نگهداری آسان‌تر نگاه‌های زیادی را به خود خیره کرده‌اند. به علت تنوع بالای رنگ، از سینک‌های گرانیتی در سبک‌های مختلف دکوراسیون، خصوصا سبک مدرن استفاده می‌شود.

سینک‌های استیل نیز در درجه سینک‌های خوبی قرار می‌گیرند که با داشتن ظاهری ساده، در دل آشپزخانه‌های مختلف جای می‌گیرند.

بالاخره سینک گرانیتی بهتره یا استیل؟ پیشنهاد می‌شود سینک ظرفشویی آشپزخانه را با توجه به نیاز و بودجه مالی خود انتخاب کنید. اگر هدف شما از خرید سینک، ایجاد نمای زیبا در آشپزخانه و مقاومت کاربردی است، انواع گرانیت گزینه‌های بسیار مطلوبی محسوب می‌شوند.

در صورتی که قصد خرید سینک گرانیتی را دارید، می‌توانید به شکل رایگان با مشاوران خبره تیم مانیک در تماس باشید. گروه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، یکی از برترین شرکت‌های استان یزد در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. مشاوران تیم مانیک تمام مسیر طراحی و انتخاب بهترین و مناسب‌ترین محصولات و وسایل را همراه شما خواهند بود.

سینک گرانیت مشکی

کلام آخر

می‌دانیم که انتخاب سینک آشپرخانه مناسب که کاربرد و ظاهر خوبی داشته باشد، کار سختی محسوب می‌شود. گرانیت و استیل، دو مورد از پرفروش‌ترین انواع سینک ظرفشویی در بازار هستند.

در این مطلب از مجله دکوراسیون داخلی مانیک به سوال پرتکرار “سینک گرانیتی بخرم یا استیل” پاسخ دادیم و تمام ویژگی‌های مهم سینک‌ها را با یکدیگر مقایسه کردیم. شما می‌توانید به کمک تیم مجرب مانیک، بهترین سینک را برای آشپزخانه خود برگزینید و تا سال‌های طولانی از آن استفاده کنید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

1 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ماریا

سلام من برای خونه جدیدم سینک گرانیتی گرفتم از نظر نظافت خیلی راحتتر از سینک استیلن. علاوه بر اون زیباتره

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.