رنگ سبز در دکوراسیون؛ یادآرور طبیعت و ایجادکننده آرامش

طی چند سال اخیر بکارگیری رنگ سبز در دکوراسیون محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با کاربرد رنگ سبز در فضاهای مختلف و پالت رنگی مناسب آن آشنا می‌شویم.
رنگ سبز در دکوراسیون داخلی
فهرست مطالب

در دنیای امروز طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا تاثیر زیادی بر روی خلق و خوی افراد دارد. در روند طراحی دکوراسیون، معمولا یک رنگ به عنوان گزینه غالب در نظر گرفته می‌شود و بقیه پالت رنگی بر اساس آن شکل می‌گیرد. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برای مثال سلیقه فرد، کاربری و متراژ فضا از تاثیرگذارترین موارد هستند.

طی چند سال اخیر بکارگیری رنگ سبز در دکوراسیون محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با کاربرد رنگ سبز در فضاهای مختلف و پالت رنگی مناسب آن آشنا می‌شویم.

رنگ سبز در دکوراسیون؛ یادآرور طبیعت و ایجادکننده آرامش

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

پیش از آن که با کاربرد رنگ سبز برای دکوراسیون داخلی آشنا شویم، باید مفهوم طیف سبز در روانشناسی رنگ‌ها را بررسی کنیم. چرا که طراحی دکوراسیون هر فضایی تاثیر مستقیم بر روی افراد و خلق آن‌ها دارد.

رنگ سبز که یکی از رنگ‌های غالب در طبیعت محسوب می‌شود، به انسان آرامشی وصف ناپذیر می‌بخشد. این رنگ نماد حیات و یادآور حس طراوت است. از سوی دیگر می‌توان با استفاده از این رنگ حس قدرت را در ذهن افراد به وجود آورد.


استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی هر فضایی به کاهش استرس کمک می‌کند و محیطی متعادل به وجود می‌آورد. بکارگیری این رنگ به خصوص در سازه‌های شهرهای بزرگ، باعث ایجاد پیوندی عمیق میان انسان و طبیعت می‌شود و انرژی قدرتمندی را به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: ۷ تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی چیست؟

رواشناسی رنگ سبز

آشنایی با انواع رنگ سبز مناسب دکوراسیون

جهت استفاده صحیح از طیف رنگ سبز در دکوراسیون داخلی باید انواع مختلف آن آشنا باشید. مانند سایر رنگ‌ها، سبز نیز طیف متنوعی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند نمایانگر جلوه جذابی در دکوراسیون باشند. در ادامه پرکاربردترین انواع رنگ سبز در دکوراسیون را معرفی می‌کنیم.

پالت رنگ سبز برای دکوراسیون داخلی

رنگ سبز زمردی

سبز زمردی که حالتی اشرافی دارد، یکی از بهترین طیف‌های سبز برای طراحی دکوراسیون‌های سبک کلاسیک و لوکس است. بکارگیری رنگ سبز زمردی در دکوراسیون برای دیوار پشت تلوزیون، درها یا حتی قرنیز دیوار می‌تواند قدمی برای خلق دکوراسیون داخلی لاکچری باشد.

رنگ سبز زمردی  ترند سال در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز یشمی

سبز یشمی در دسته رنگ‌هایی قرار می‌گیرد که می‌تواند دکوراسیون فضا را به طرز چشمگیری تغییر دهد. بیشترین استفاده از رنگ سبز یشمی در دکوراسیون را می‌توان در طراحی یکی از دیوارهای محیط مشاهده کرد. این گزینه از طیف سبز مناسب انواع سبک‌های کلاسیک، نئوکلاسیک و حتی مدرن است.

تاثیر رنگ سبز یشمی روی دکوراسیون

رنگ سبز درباری

رنگ سبز دکوراسیون می‌تواند احساسات مختلفی را به بیننده منتقل کند و حتی باعث تغییر خلق افراد شود. دیزاین دکوراسیون سبز درباری نیز در دسته سبک‌های کلاسیک و اشرافی قرار می‌گیرد. با استفاده از این رنگ می‌توان محیط لوکس را با طبیعت پیوند زد. به این ترتیب احساسی از قدرت و آرامش فرد را احاطه می‌کند.

ایده‌های چیدمان و دکوراسیون خانه با رنگ سبز درباری

رنگ سبز پاستلی

طی چند سال اخیر رنگ‌های پاستلی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. استفاده از رنگ سبز پاستلی به محیط حالتی شاداب و پرنشاط می‌بخشد. انرژی نهفته در این رنگ، آن را برای انواع دکوراسیون مدرن و سبک‌های مینیمال مناسب می‌سازد.

ترکیب رنگ سبز پاستلی در دکوراسیون داخلی

رنگ سبز پسته‌ای

رنگ پسته‌ای که گرمای بیشتری نسبت به سایر طیف‌های سبز دارد، یک انتخاب مناسب برای محیط‌های مختلف با دکوراسیون‌های متفاوت و پرنشاط محسوب می‌شود. این رنگ صمیمیت و گرمای محیط را بیشتر می‌کند و حس خوبی به مخاطب می‌بخشد.

رنگ سبز پسته‌ای در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون

حال که با مهم‌ترین انواع رنگ سبز در دکوراسیون داخلی آشنا شدیم، باید با کاربرد این رنگ در هر بخشی آشنا شویم. در واقع رنگ‌های به کار رفته در هر محیط باید متناسب با شرایط آن فضا باشند. به همین دلیل قصد داریم که امکان استفاده از رنگ سبز را در فضاهای مختلف بررسی کنیم.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

بکارگیری طیف سبز در دکوراسیون خانه

در طی سال‌های اخیر استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون خانه رواج بیشتری داشته است و شاهد کاربرد این رنگ در سبک‌های مختلف هستیم. طراحی دکوراسیون منزل سبز می‌تواند خانه را به محلی امن برای آرامش و وقت گذراندن با عزیزان تبدیل کند. رنگ سبز را می‌توان در نقاط مختلفی از دکوراسیون داخلی خانه به کار برد؛ برخی از موقعیت‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل با رنگ سبز را توضیح می‌دهیم:

رنگ سبز؛ خلق احساس تازگی در آشپزخانه

انتخاب کابینت‌ها یا کاشی‌های سبز می‌تواند دکوراسیون آشپزخانه را زیر و رو کند! این روزها کابینت پلی اورتان سبز ترند شده است و بسیاری از طراحان داخلی از این آیتم استفاده می‌کنند.

ترکیب کابینت سبز با دستگیره‌ها و کانتر چوبی، نمایی شیک و طبیعی به خانه می‌بخشد. از سوی دیگر می‌توان با ترکیب کردن کابینت‌های سبز با دستگیره‌های طلایی و کانتر مرمر، آشپزخانه را به سبک لوکس و کلاسیک دیزاین کرد.

دکوراسیون آشپزخانه سبز

اتاق سبز؛ ترکیب طبیعت و انسان

رنگ کردن دیوار اتاق‌ها یکی از ارزان‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای تغییر دکوراسیون است. بکارگیری رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب یک تصمیم هوشمندانه است؛ زیرا آرامش این رنگ، فرد را برای خواب و ریلکس کردن آماده می‌کند.

از طرفی می‌توان به کمک طیف‌های بسیار روشن سبز، محیط اتاق کار را برای تمرکز و خلاقیت آماده کرد. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون اتاق کودک نیز راهی عالی برای ایجاد آرامش در ذهن بچه‌ها و پیوند دادن آن‌ها با طبیعت است.

رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب

طراحی اتاق نشیمن سبز برای دورهمی‌ها

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باید به گونه‌ای باشد که فضا برای دورهمی‌ها یا استراحت کردن مناسب باشد. رنگ کردن دیوار پشت تلوزیون، سفارش قرنیزهای سبز و به کار بردن اکسسوری‌های مختلف در دکوراسیون می‌تواند به زیبایی اتاق نشیمن بیافزاید.

ایده طراحی اتاق نشیمن سبز رنگ

استفاده از کاشی‌های سبز در سرویس بهداشتی و حمام یک اقدام شجاعانه است! کاشی‌هایی که به تازگی برای دیزاین این فضاها طراحی می‌شود، از طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی برخوردار هستند.

به همین دلیل می‌توانید انواع مختلفی از متریال را با شرایط دلخواه سفارش دهید. همچنین به کار بردن این رنگ در کنار گیاهان طبیعی می‌تواند محیط حمام را آغشته به حس تازگی و طراوت کند.

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون سرویس بهداشتی

استفاده از طیف سبز در رستوران

پس از بررسی کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون منزل باید به سراغ دیزاین مکان‌های عمومی برویم. با توجه به خاصیت آرامش‌بخش بودن رنگ سبز، استفاده از آن در محیط غذا خوردن می‌تواند حس خوبی را به مشتری منتقل کند. بکارگیری رنگ سبز در دکوراسیون رستوران سنتی یا بین‌المللی یک تصمیم هوشمندانه و جذاب است.

اگر صاحب رستوران هستید و قصد سفارش طراحی داخلی را دارید، می‌توانید از انواع طیف سبز برای طراحی محیطی زیبا و بالا بردن حس رضایت در مشتریان استفاده کنید.

استفاده از رنگ سبز در محیط کار

طراحی داخلی دفاتر و محیط‌های کاری تاثیر زیادی بر روی روحیه کارکنان دارد. استفاده از رنگ‌ها و توجه به روانشناسی آن‌ها می‎‌تواند به طرز جدی بر روی بازدهی افراد موثر باشد.

بهتر است فضاهای استراحت یا حتی اتاق جلسات با رنگ سبز دیزاین شوند. به این ترتیب کارکنان در فواصل بین کارها و در جلسات آرامش بیشتری دارند و عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

رنگ‌های مناسب برای ترکیب با سبز

یک نکته مهم در استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون، انتخاب صحیح سایر موارد پالت رنگی است. به عبارت دیگر اگر نتوانید رنگ‌های مناسبی برای ترکیب شدن با سبز انتخاب کنید، دکوراسیون خوبی نخواهید داشت! جهت یافتن بهترین رنگ برای قرار گرفتن در کنار سبز می‌توان محبوب‌ترین ترکیب‌های رنگی را بررسی کرد.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون بهاری منزل، بهترین ایده‌ها و ساده‌ترین اجرا

ترکیب سبز و سفید

سفید به عنوان مکملی برای سبز در نظر گرفته می‌شود که با خنثی بودن خود، به این رنگ اجازه خودنمایی می‌دهد. دکوراسیون سبز و سفید را می‌توان برای دلبازتر نشان دادن فضا استفاده کرد و محیطی آرام به وجود آورد.

ترکیب رنگ دکور سبز و سفید می‌تواند در دکوراسیون‌هایی با سبک مدرن و روستیک به کار گرفته شود. برای استفاده از این رنگ‌ها می‌توان یکی از دیوارهای فضا را به رنگ سبز و باقی دیوارها را به رنگ سفید درآورد.

ترکیب رنگ سبز و قهوه‌ای

کنار هم قرار دادن رنگ سبز و قهوه‌ای می‌تواند به خوبی تداعی‌گر طبیعت در ذهن انسان باشد. به این منظور می‌توان طیف‌های مختلفی از این دو رنگ را با یکدیگر ترکیب کرد.

برای مثال اگر در فضایی از پارکت‌های قهوه‌ای روشن استفاده شده است، می‌توان دیوارها را به رنگ سبز تیره درآورد. نکته مهم این است که در فضاهای کوچک نباید هر دوی این رنگ‌ها از طیف تیره باشند؛ چرا که محیط را کوچک‌تر و حتی در مواردی دلگیر نشان می‌دهند.

کنار هم قرار دادن رنگ سبز و طلایی

جهت ایجاد نمای لوکس در دکوراسیون‌هایی با رنگ سبز، می‌توان از طلایی بهره گرفت. بدیهی است که رنگ طلایی جلوه‌ای لوکس دارد و به هر فضایی نمای چشمگیری می‌بخشد.

کنار هم قرار دادن این دو رنگ می‌تواند بیانگر حس آرامش در کنار قدرت و لوکس بودن باشد. این ترکیب را می‌توان در آشپزخانه دکوراسیون خانه سبز رنگ، اتاق نشیمن یا حتی در سرویس بهداشتی و حمام به کار برد.

دکوراسیون سبز و طلایی

زرد؛ مکملی عالی برای رنگ سبز

اگر قصد دارید فضایی پر انرژی و شاد طراحی کنید می‌توانید از ترکیب رنگ زرد با سبز استفاده کنید. دکوراسیون سبز و زرد با وجود تضادهای مختلف می‌توانند جلوه هر محیطی را چند برابر کنند.

برای مثال می‌توان از انواع پاستلی این رنگ‌ها برای دیزاین اتاق کودک استفاده کرد. از سوی دیگر می‌توان طیف پرانرژی‌تر این رنگ‌ها را برای دکوراسیون فضاهای اداری به کار برد.

استفاده از رنگ سبز و صوتی

بکارگیری ترکیب رنگ سبز و صورتی در دکوراسیون سبب می‌شود فضای مورد نظر شما نمایی بهاری و پرطراوت داشته باشد. این ترکیب را می‌توان هم در دکوراسیون‌های سبک کلاسیک و هم در سبک مدرن به کار برد. البته بهتر است تا حد امکان از انتخاب صورتی جیغ یا سرخابی پرهیز کنید تا آرامش فضا به خوبی حفظ شود.

ترکیب نارنجی و سبز

نارنجی یک رنگ پرانرژی و از دسته رنگ‌های گرم است که حس پویایی و طراوت را در دکوراسیون فضا جاری می‌سازد. با ترکیب کردن رنگ‌های سبز و زرد می‌توان تضاد و هارمونی جذابی در محیط به وجود آورد.

انرژی تبادل شده بین این دو رنگ می‌تواند چشم هر مخاطبی را به خود خیره کند. از این ترکیب می‌توان در فضاهای اشتراکی یا استراحت کاری، اتاق نشیمن یا حتی آشپزخانه‌های مدرن استفاده کرد.

ترکیب رنگ نارنجی و سبز در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ‌های سبز و بنفش

ترکیب رنگ سبز با طیف‌های مختلف رنگ بنفش می‌تواند انرژی خاصی را در محیط جاری سازد. با کنار هم قرار دادن رنگ سبز و بنفش، هر دوی این رنگ‌ها می‌توانند خود را به نمایش بگذارند و فضا را به شکل زیبایی تزئین کنند.

استفاده از رنگ سبز و طوسی در دکوراسیون

یکی از خاص‌ترین ترکیب‌ها در دکوراسیون استفاده از رنگ طوسی و سبز در کنار یکدیگر است. بکارگیری طوسی روشن در کنار هر طیفی از سبز می‌تواند حس آرامش زیادی را به افراد منتقل کند. از این ترکیب می‌توان در اتاق خواب، فضاهای کاری و حتی نشیمن به خصوص در سبک‌های مدرن استفاده کرد.

دکوراسیون سبز و طوسی

طراحی دکوراسیون با رنگ سبز

علاوه بر طراحی فضا و اجزای اصلی دکوراسیون داخلی، می‌توان رنگ سبز را در وسایل و اکسسوری‌های منزل به کار برد. برای مثال انتخاب مبلمان سبز یک اقدام هوشمندانه برای هماهنگ کردن وسایل منزل با محیط طبیعت است. از سوی دیگر می‌توان در جهت ست کردن اکسسوری‌ها با محیط، کوسن‌ها یا مجسمه‌ها را به رنگ سبز انتخاب کرد.

انتخاب مبل سبز در دکوراسیون خانه


اگر قصد دارید پالت رنگی دکوراسیون خود را به بهترین شکل ممکن بچنید، می‌توانید با تیم مانیک مشورت کنید. گروه طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه‌ است. این مجموعه توانسته با سال‌ها فعالیت، رضایت مشتریان عزیز را به دست بیاورد.

طراحان مانیک آماده هستند تا به سوالات شما در مورد دیزاین دکوراسیون داخلی یا طراحی کابینت پاسخ بدهند. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا دریافت خدمات می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید.

برای طراحی دکوراسیون داخلی کلیک کنید.

کلام آخر

نمی‌توان تاثیر چشمگیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی هر فضایی را انکار کرد. انتخاب رنگ صحیح و ترکیب کردن آن با سایر رنگ‌ها می‌تواند تاثیر چشمگیری بر محیط و حتی خلق افراد داشته باشد.

رنگ سبز از آن دسته رنگ‌هایی است که در بین کارشناسان دکوراسیون داخلی بسیار محبوب شده. انتخاب پالت رنگی مناسب در کنار سبز می‌تواند فضای شما را به بهترین شکل دیزاین کند.

در این مطلب در مورد کاربرد رنگ سبز در دکوراسیون صحبت کردیم و موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دادیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر یا کسب مشاوره در مورد دکوراسیون داخلی با کارشناسان تیم مانیک در ارتباط باشید.

سوالات متداول

  1. فواید استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی چیست؟ طبق روانشناسی رنگ‌ها، سبز با ایجاد حس آرامش و طراوت در محیط می‌تواند باعث بهتر شدن حال افراد شود. این رنگ انسان را با طبیعت پیوند می‌زند.
  2. کدام یک از انواع طیف سبز برای دکوراسیون داخلی مناسب هستند؟ انتخاب طیف مناسب کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد. با این حال طبق نظر طراحان داخلی رنگ‌های یشمی، زمردی، درباری، پاستلی و پسته‌ای بهترین انواع طیف سبز برای دکوراسیون هستند.
  3. در طراحی چه فضاهایی می‌توان از رنگ سبز استفاده کرد؟ خاصیت آرامش بخش این رنگ سبب شده که بتوان آن را در فضاهای عمومی مثل محیط کار و رستوران یا در بخش‌های مختلف خانه به کار گرفت.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.