بررسی‌ها و ارائه ایده‌های جذاب برای رنگ کابینت فلزی

در این مطلب از مجله مانیک به بررسی انواع رنگ کابینت فلزی و ویژگی‌های هر یک می‌پردازیم سپس انواع روش‌های رنگ‌آمیزی را بررسی می‌کنیم.
بررسی‌ها و ارائه ایده‌های جذاب برای رنگ کابینت فلزی
فهرست مطالب

کابینت‌های فلزی جزو اولین مدل‌های کابینت هستند که امروزه در طراحی‌های داخل مدرن با سبک خاص، مورد استفاده قرار می‌گیرند. زیبایی و جلوه این کابینت‌ها تا حد زیادی به رنگ آن‌ها وابسته است که باید با توجه به عواملی مثل پالت رنگی دکوراسیون، متراژ آشپزخانه و وضعیت نورپردازی انتخاب شود. در صورت انتخاب رنگ باکیفیت، می‌توان تا سال‌های سال از این کابینت‌ها استفاده کرد.

در این مطلب از مجله مانیک به بررسی انواع رنگ کابینت فلزی و ویژگی‌های هر یک می‌پردازیم سپس انواع روش‌های رنگ‌آمیزی را بررسی می‌کنیم.

ویژگی‌های کابینت فلزی برای آشپزخانه

کابینت‌های فلزی دارای ظاهری درخشنده و براق هستند و از این جهت شباهت زیادی به انواع های گلاس دارند. به دلیل مزایای این مدل کابینت‌ها علاوه بر آشپزخانه منازل، در آشپزخانه رستوران‌ها نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. از ویژگی‌های مهم کابینت‌های فلزی می‎توان به نگهداری آسان، قیمت مناسب‌تر، امکان تعمیر آسیب‌ها، استحکام و مقاومت زیادش اشاره کرد.

ورق‌های جدیدی که در ساخت کابینت‌هایی با بدنه فلزی استفاده می‌شوند، گاوالیزه نام دارند که ترکیبی از فولاد و آهن هستند. این ورق‌ها نسبت به انواع قدیمی ورقه‌ها، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت دارند و حتی در نواحی شمال کشور نیز قابل استفاده هستند. در مطلب دیگری به طور کامل انواع کابینت بدنه فلزی را مورد بررسی قرار داده‌ایم که پیشنهاد می‌دهیم قبل از اقدام به خرید حتما آن را مطالعه کنید.

ویژگی های کابینت های فلزی

روش‌های رنگ‌آمیزی کابینت فلزی

جهت افزایش دوام و طول عمر کابینت‌های فلزی باید از رنگ‌های باکیفیت و روش‌های مناسب برای رنگ‌آمیزی استفاده کرد. سه روش مطمئن برای رنگ کردن کابینت فلزی شامل روش استاتیک، روش کوره‌ای و رنگ‌آمیزی دستی می‌شود.

رنگ‌آمیزی کابینت‌های فلزی به روش استاتیک

این روش رنگ‌آمیزی به کمک جریان الکتریکی صورت می‌گیرد؛ در واقع جریان الکتریسیته به قطعات فلزی متصل شده و قطعات داخل یک استخر پر از رنگ قرار می‌گیرند. بعد از مدت زمان مشخصی، قطعات از استخر رنگ خارج شده و به طور کامل رنگ گرفته‌اند. این رنگ در برابر آسیب‌هایی مثل ضربه، زنگ‌زدگی و خردشدگی مقاومت بالایی دارد.

رنگ کابینت فلزی

استفاده از روش کوره‌ای برای رنگ کابینت فلزی

رنگ کابینت فلزی کوره ای به دو شکل مایع و پودری موجود است. در این روش پس از پاشیدن رنگ مایع یا پودری بر روی قطعات کابینت، آن‌ها را در داخل کوره قرار می‌دهند. انواع رنگ کابینت فلزی کوره ای جدید مانند رنگ‌آمیزی استاتیک، دارای مقاومت بالا در برابر ضربه و زنگ‌زدگی و خرده شدن دارند.

روش‌های دستی رنگ کردن کابینت فلزی

این روش که در کارگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد و به کمک رنگ‌های مختلف قابل اجرا است. کابینت‌هایی که با این روش رنگ‌آمیزی می‌شوند، نسبت به آن دو نوع دیگر مقاومت کمتری در برابر آسیب‌ها دارند.

رنگ‌آمیزی کابینت‌های فلزی به روش دستی

مراحل رنگ کردن کابینت فلزی در روش دستی

قبل از شروع رنگ کردن کابینت با استفاده از اسپری یا رنگ‌های دیگر باید از تمیز بودن سطح کابینت اطمینان حاصل شود. سپس در طی سه مرحله سمباده‌زنی، استفاده از پرایمر و رنگ‌آمیزی، می‌توان کابینت را به طور کامل رنگ کرد.

  1. سمباده‌زنی کابینت فلزی: سمباده‌زنی باعث می‌شود سطح کابینت به طور کامل صیقلی و صاف شود و رنگ به راحتی بر روی سطح کابینت فلزی قرار بگیرد. این فرایند به بهتر شدن نتیجه کمک کرده و باعث افزایش کیفیت کابینت فلزی می‌شود.
  2. استفاده از پرایمر برای رنگ کردن کابینت : پرایمر یا آستر، به موادی گفته می‌شود که قبل از رنگ کردن بر روی سطح فلز قرار می‌گیرند تا باعث افزایش کیفیت کابینت بشوند. به کمک استفاده یک لایه از این مواد، رنگ به خوبی بر روی سطح فلز می‌چسبد و فلز دچار زنگ‌زدگی نمی‌شود. پرایمرها در اشکال مایع و اسپری در بازار عرضه می‌شوند.
  3. رنگ کردن کابینت فلزی: در این مرحله باید با استفاده از ابزاری مثل قلم‌مو یا اسپری، سطح کابینت را رنگ‌آمیزی کرد. پیشنهاد می‌شود پس از اعمال یک لایه رنگ و خشک شدن آن برای افزایش پوشانندگی و نمای بیشتر، یک لایه رنگ اضافه نیز بر روی لایه اول قرار بگیرد.

قیمت رنگ آمیزی کابینت فلزی در روش‌های استاتیک و کوره‌ای بیشتر از روش رنگ‌آمیزی دستی بوده و نتایج نهایی آن دو از کیفیت بهتری برخوردار هستند. طبیعتا موارد باکیفیت طول عمر بیشتری دارند و هزینه‌های اضافی برای تعویض و تعمیر ایجاد نمی‌کنند.

قیمت رنگ آمیزی کابینت فلزی

انواع رنگ برای کابینت‌های فلزی

از انواع رنگ‌ مخصوص کابینت فلزی می‌توان برای رنگ کردن این کابینت‌ها استفاده کرد. سفید از پر طرفدارترین رنگ‌ها می‌توان به رنگ روغن، رنگ اکرلیک، رنگ پلاستیک و اسپری رنگ اشاره کرد. هر کدام از این رنگ‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که ادامه به برسی آن‌ها می‌پردازیم.

رنگ روغن بر روی کابینت‌های فلزی

بکارگیری رنگ روغن بر روی کابینت‌های فلزی باعث می‌شود سطح کابینت بسیار صاف و شفاف به نظر برسد. خشک شدن این رنگ بین 15 تا 18 ساعت زمان می‎برد. در صورت نگهداری نامناسب، رنگ روغن به مرور زمان زرد می‌شود و رنگ اولیه خود را از دست می‌دهد.

رنگ روغن بر روی کابینت‌های فلزی

رنگ کردن کابینت فلزی با رنگ اکرلیک

رنگ اکریلیک تنوع زیادی دارد و در زمان بسیار کوتاهی خشک می‌شود. این رنگ قابل شستشو بوده و از این نظر انتخاب بسیار مناسبی برای کابینت‌های فلزی است. شرط استفاده از رنگ اکرلیک برای کابینت‌های فلزی، بکارگیری پرایمر یا آستر است.

رنگ پلاستیک برای کابینت‌های فلزی

رنگ‌های پلاستیک بر روی سطوح فلزی به شکل بافت‌دار به نظر می‌رسند و بافت یکدستی ندارند. مدت زمان خشک شدن این رنگ‌ها بین 2 تا 4 ساعت است. از مزایای رنگ پلاستیک می‌توان به قابل شستشو بودن آن و مقاومت بالایی که در برابر رطوبت دارد، اشاره کرد.

استفاده از اسپری رنگ برای کابینت‌های فلزی

می‌توان اسپری رنگ کابینت فلزی را بهترین گزینه برای رنگ کردن کابینت‌های فلزی دانست؛ این اسپری‌ها مخصوص سطوح فلزی طراحی شده و به هیچ عنوان پاک نمی‌شوند. اسپری‌های رنگ کابینت فلزی جدید در سه مدل مات، براق و ساتن عرضه می‌شوند و یک روش کم هزینه برای رنگ کردن کابینت‌ها محسوب می‌شوند.

استفاده از اسپری رنگ برای کابینت‌های فلزی

بهترین رنگ‌های کابینت فلزی

انتخاب رنگ کابینت فلزی باید با توجه به پالت رنگی دکوراسیون آشپزخانه صورت بگیرد. پیشنهاد می‌شود برای جلوه بیشتر، از رنگ‌هایی استفاده شود که دارای خاصیت درخشندگی بیشتری هستند. از محبوب‌ترین رنگ‌های کابینت فلزی می‌توان به رنگ‌های نقره‌ای، آبی روشن، زرشکی و سفید طلایی اشاره کرد. سفید رنگ کابینت فلزی قدیمی است اما هنوز هم کاربرد زیادی در تولید کابینت‌های فلزی دارد.

کابینت فلزی نقره‌ای

رنگ نقره‌ای شاید زیباترین رنگ کابینت فلزی باشد که فضایی مدرن را در آشپزخانه به وجود می‌آورد و شرایط را شبیه به یک آشپزخانه حرفه‌ای می‌کند. رنگ کابینت فلزی طوسی یا نقره‌ای در اشکال براق یا مات قابل استفاده هستند و به راحتی می‌توان سایر لوازم آشپرخانه را با آن‌ها ست کرد.

کابینت فلزی نقره‌ای

کابینت فلزی آبی روشن

آبی روشن یا آبی آسمانی یک رنگ آرامش‌بخش است که بکارگیری آن در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه باعث دلبازتر شدن فضا می‌شود. کابینت‌های فلزی رنگ آبی روشن یک نمای مدرن و پر انرژی به دکوراسیون می‌بخشند. استفاده از لوازم آشپزخانه به رنگ سیلور و صفحه کابینت طوسی روشن در کنار این کابینت‌ها، یک انتخاب هوشمندانه است.

کابینت فلزی آبی روشن

کابینت فلزی سفید طلایی

ترکیب رنگ‌های سفید و طلایی یک ترکیب رنگ لوکس و زیبا به نظر می‌رسد؛ رنگ کابینت فلزی سفید طلایی باعث می‌شود آشپزخانه بزرگ‌تر از حالت واقعی و لوکس‌تر دیده شود. این ترکیب مناسب افرادی است که می‌خواهد یک دکوراسیون شیک داشته باشند، اما به هر دلیلی نمی‌خواهد از فراورده‌های چوبی استفاده کنند. برای بکارگیری از رنگ‌های سفید و طلایی در کابینت‌های فلزی می‌توان روش‌های مختلفی را به کار برد؛ مثلا می‌شود از رنگ طلایی برای بدنه کابینت‌ها استفاده کرد و صفحه کابینت را به رنگ سفید نصب کرد.

کابینت فلزی زرشکی

رنگ زرشکی فضای لوکس و منحصر به فردی را در آشپزخانه به وجود می‌آورد و پیشنهاد می‌شود در آشپزخانه‌هایی با متراژ متوسط یا بزرگ از این رنگ کابینت‌ استفاده بشود. می‌توان در نصب کابینت‌های فلزی ترکیب زرشکی و نقره‌ای را به کار برد تا فضای آشپزخانه سبکی مدرن و لوکس داشته باشد.

کابینت فلزی زرشکی

نکاتی در مورد خرید کابینت فلزی

انواع مختلفی از کابینت‌های فلزی هستند که بدنه فلزی و درهایی از جنس ام دی اف دارند؛ این مدل‌ها مناسب افرادی هستند که به دنبال کابینت‌هایی با ظاهر چوبی و مقاومت فیزیکی بالاتر هستند. قیمت کابینت فلزی با درب ام دی اف از کابینت‌های تمام فلزی بیشتر است.

آشنایی با انواع رنگ کابینت فلزی باعث می‌شود که بتوان با دید بهتری برای خرید کابینت فلزی تصمیم‌گیری کرد. استفاده از رنگ مناسب باعث دوام بیشتر کابینت می‌شود و ظاهر آشپزخانه را زیباتر می‌کند. پیشنهاد می‌شود در آشپزخانه‌هایی با متراژ کوچک، از رنگ‌های روشن‌تر استفاده کنید تا فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد. بکارگیری رنگ‌های روشن در آشپزخانه‌هایی که نور کافی ندارند نیز توصیه می‌شود.

نکاتی در مورد خرید کابینت فلزی

اگر قصد خرید و سفارش انواع کابینت آشپزخانه را دارید، امکان دریافت وقت مشاوره به شکل رایگان با مشاوران تیم مانیک وجود دارد. گروه تولیدی کابینت مانیک با بیش از ده سال سابقه در طراحی و ساخت کابینت‌، بهترین کابینت‌ها را با قیمت مناسب در استان یزد عرضه می‌کند.

کلام آخر

کابینت‌های فلزی از دیرباز نقش مهمی در آشپزخانه‌های ایرانی داشته و در دسته‌بندی کابینت‌های محبوب قرار می‌گیرند. این کابینت‌ها مقاومت خیلی خوبی در برابر آسیب‌های مختلفی مثل ضربه، خرد شدن و حشرات دارند و انتخاب رنگ مناسب برای آن‌ها باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه می‌شود. انواع رنگ کابینت فلزی خاصیت‌های مختلفی به این کابینت‌ها می‌بخشند و باعث افزایش کیفیت آن‌ها می‌شوند. گروه طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به شکل رایگان شما را در انتخاب نوع و رنگ کابینت‌های فلزی یاری می‌کنند.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حامد رضایی

سلام.کابینت فلزی هم اجرا میکنین؟

پاسخ به  حامد رضایی

دوست عزیز در گروه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک تمامی سبک های کابینت آشپزخانه را از صفر تا صد طراحی و اجرا میشو! برای مشاوره بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 09162161416

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.