10 ایده کاربردی برای دکوراسیون پذیرایی کوچک

داشتن اتاق پذیرایی کوچک، همیشه به‌معنای محدودیت نیست! از این شرایط، می‌توانید به‌عنوان یک فرصت طلایی برای انعطاف‌پذیری در دکوراسیون و اجرای ایده‌های خلاقانه استفاده کنید
دکوراسیون پذیرایی کوچک
فهرست مطالب

داشتن اتاق پذیرایی کوچک، همیشه به‌معنای محدودیت نیست! از این شرایط، می‌توانید به‌عنوان یک فرصت طلایی برای انعطاف‌پذیری در دکوراسیون و اجرای ایده‌های خلاقانه استفاده کنید؛ برای مثال، آیا می‌دانستید یک اتاق نشیمن کوچک، می‌تواند تبدیل به یک فضای دنج و جسورانه شود؟ طوری‌که شاید هرگز با داشتن یک فضای بزرگ‌تر، به آن دست پیدا نمی‌کردید.

پرده های بلند، مبلمان چندمنظوره، فرش بزرگ

برای این کار، فقط کافی‌است که از اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل پیروی کنید. در همین زمینه، ما 10 ایده کاربردی و خلاقانه را برای دکوراسیون پذیرایی کوچک جمع‌آوری و ارائه کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند شیک‌ترین دکوراسیون پذیرایی کوچک را خودتان طراحی کنید.

پس اگر برای تبدیل شدن به یک طراح حرفه‌ای دکوراسیون آماده هستید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک

برای دکوراسیون پذیرایی کوچک، از کجا شروع کنیم؟

بسیاری از طراحان دکوراسیون پذیرایی کوچک، بر این باورند که اولین قدم برای اجرای یک دکوراسیون مناسب در خانه کوچک، تصمیم‌گیری درباره کاربرد اتاق است. در حقیقت، در قدم اول باید از خود بپرسید که قرار است اتاق را برای چه منظوری استفاده کنید؛ آیا برای تماشای فیلم‌های موردعلاقه در کنار دوستان یا خانواده به آن نیاز دارید، یا برای دورهمی‌های خانوادگی؟

مبل کوچک تر

پس از آنکه کاربری اتاق را مشخص کردید، در قدم بعدی، بهتر است از بزرگ‌ترین المان موجود در اتاق پذیرایی، یعنی مبلمان شروع کنید. شما می‌توانید برای اینکه جا و فضای بیشتری در پذیرایی کوچک خود داشته باشید، یک مبل کوچک‌تر را امتحان کنید. برای انتخاب نوع مبلمان نیز، بهتر است متراژ اتاق و چیدمان لوازم منزل را درنظر بگیرید.

در ادامه، به مهم‌ترین نکات در طراحی دکوراسیون پذیرایی برای خانه‌های کوچک، اشاره می‌کنیم:

  • رنگ را هوشمندانه انتخاب کنید؛ رنگ سفید و طوسی در دیوارها و تزئینات منزل، بهترین گزینه است
  • اطمینان حاصل کنید که بهترین فرش در ابعاد ایده‌آل را انتخاب کرده‌اید؛ فرش باید کاملاً منطبق با متراژ اتاق باشد
  • از انعکاس نور در اتاق کمک بگیرید؛ برای این کار، آینه‌ها واقعاً معجزه‌گران ماهری هستند
  • مبلمان چندمنظوره را در اولویت انتخاب خود قرار دهید؛ طراحی این مبل‌ها، از فلسفه مینیمالیستی الهام گرفته‌است. زمانی که از یک المان در دکوراسیون، چندین کارکرد را دریافت می‌کنید در حقیقت دارید فضای بیشتری به منزل خود اضافه می‌کنید و این یک موفقیت بزرگ در دکوراسیون پذیرایی های کوچک است.

10 راهکار خلاقانه برای پذیرایی کوچک شما

باوجود اینکه نکات زیادی وجود دارد که با آنها دکوراسیون پذیرایی کوچک خود را طراحی کنید؛ اما تا زمانی که خودمان ایده‌های مختلف را نبینیم، نمی‌توانیم به‌خوبی به چیدمان و دکوراسون مناسب برسیم. بررسی ایده‌‌های مختلف به ما کمک می‌کند که نگاه خلاقانه‌تری داشته باشیم و با الهام از ایده‌های دیگران، به ایده موردنظر خود برسیم

1- هرچه می‌توانید بالاتر بروید

. در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی 10 ایده دکوراسیون پذیرایی کوچک بپردازیم؛ اما اگر به ایده‌های بیشتر و جدیدتری نیاز دارید، مجله مانیک منبع بسیارخوبی برای شما است.

پرده های بلند از سقف تا کف

یکی از بهترین ایده‌ها برای دکوراسیون هال و پذیرایی کوچک، استفاده حداکثری از ارتفاع اتاق است. برای این کار باید پرده‌ها و میله پرده را تاجای ممکن به سقف نزدیک کنید. مطمئن شوید که حداقل چندسانتی‌متر بیشتر به طول پرده‌های خود اضافه کرده‌اید.

هرچه از پرده‌های بلندتری استفاده کنید، دید شما از سطح زمین فراتر رفته و به سقف نزدیک‌تر می‌شود. شما حتی می‌توانید گالری تصاویر شخصی روی دیوار را هم از کف تا سقف امتداد دهید. این ایده، فضای اتاق کوچک شما را دلبازتر و بزرگ‌تر جلوه خواهد داد.

 گالری تصاویر از کف تا سقف

2- چیدمان‌های کم ارتفاع را درنظر بگیرید

استفاده از کاناپه‌ها و صندلی‌هایی که به سطح زمین نزدیک هستند و ارتفاع کمی دارند، یا میزهای قهوه‌خوری و عثمانی‌هایی که پایه‌های کوتاهی دارند، فضای پذیرایی شما را کشیده‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند. نزدیک کردن لوازم منزل به کف یا سقف، توهم یک اتاق بزرگ‌تر را القا می‌کند. برای این کار، مبلمان‌های راحتی یا مبلمان سکشنال با پایه‌های خیلی کوتاه بهترین گزینه است.

پایه های خیلی کوچک مبل

3- گاهی اوقات فقط باید بگذرید

آیا شما هم به داشتن یک مبل بزرگ و خیلی راحت علاقه دارید؟ اما باید بدانید که در پذیرایی‌های کوچک، احتمالاً جای کافی برای یک مبل یا کاناپه بزرگ را نخواهید داشت. اما با همین فضای کوچکی که در اختیار دارید، می‌توانید به جای استفاده از یک مبل بزرگ و جاگیر، از دو صندلی کوچک‌تر اما راحت استفاده کنید.

دو صندلی کوچک‌تر

با این کار، نه‌تنها یک فضای دنج و دلپذیر ایجاد کردید؛ بلکه جای بیشتری برای کارهای شخصی خواهید داشت و می‌توانید چیدمان متنوع‌تری داشته باشید. در این ایده، بهتر است صندلی‌ها را در نقطه کانونی اتاق قرار دهید. با استفاده از مبل‌های کوچکتر در دکوراسیون پذیرایی کوچک ساده، احتمالاً هزینه کمتری هم برای چیدمان منزل و پذیرایی خواهید کرد.

4- فرش بزرگ‌تر؛ اتاق بزرگ‌تر

فرش بزرگ تر

شاید فکر کنید که چون اتاق پذیرایی شما کوچک است، باید فرش کوچکتری انتخاب کنید. اما اصلاً اینطور نیست. هرچند در پذیرایی کوچک، باید روی مبل‌های کوچک‌تر سرمایه‌گذاری کرد؛ اما در زمینه فرش، شرایط کاملاً فرق می‌کند. فرش‌های بزرگ‌تر که کف اتاق را کاملاً پوشش می‌دهند، ظاهر اتاق نشیمن را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

یک فرش کوچک، حس شناور و معلق بودن وسط اتاق را به شما القا می‌کند و این آشفتگی در نهایت، حس تنگی و خفگی به فضا می‌دهد.

فرش‌های بزرگ‌تر کف اتاق را کاملاً پوشش می‌دهند

5- فقط با یک آینه، اتاق پذیرایی بزرگ‌تری داشته باشید

شاید باورش سخت باشد؛ اما استفاده از یک آینه بزرگ و قدی، تا حد زیادی فضای اتاق پذیرایی شما را بزرگ‌تر می‌کند. آینه‌ها، مثل اشیای جادویی عمل می‌کنند و استفاده از آنها در هر اتاق پذیرایی کوچک، واقعاً لازم است. این روش، ترفند موردعلاقه طراحان دکوراسیون سالن پذیرایی کوچک است.

آینه های بزرگ
آینه های قدی و بزرگ

آینه‌ها به هر اتاقی نور و ابعاد می‌بخشند و می‌توانند راهی ارزان برای ایجاد ظاهر فضایی بسیار بزرگتر باشند. با این حال، همه آینه‌ها تأثیر یکسانی ندارند. از آنجایی که هدف اصلی، اضافه کردن بیشتر به فضای پذیرایی است، از آینه ‌هایی با قاب‌های بسیار بزرگ و آراسته چشم‌پوشی کنید.

این قاب‌ها، اندازه آینه واقعی را کاهش می‌دهند و در یک اتاق کوچک می‌توانند قدرتمند به نظر برسند. در عوض، یک قاب کوچک را برای آینه انتخاب کنید. برای تقویت قدرت انعکاس آینه‌ها، آنها را با یک منبع نور مانند یک چراغ رومیزی یا دیوارکوب که نزدیک آینه قرار می‌گیرد، جفت کنید. اگر در حال ایجاد یک دیوار گالری هستید، یک آینه به ترکیب گالری خود اضافه کنید.

6- یک پذیرایی دنج داشته باشید

پذیرایی دنج

داشتن اتاق پذیرایی کوچک، همیشه به معنای آن نیست که باید فکری برای بزرگ‌تر نشان دادن آن بکنید. بسیاری از ما بیشتر از آنکه بخواهیم یک اتاق بزرگ داشته باشیم، تمایل داریم در جایی دنج و صمیمی استراحت کنیم یا دورهمی دوستانه داشته باشیم. به همین منظور می‌توانید با استفاده از ترکیب خلاقانه اشیا و اثاثیه شیک و رنگارنگ، یک اتاق دنج خلق کنید.

این ایده در دکوراسیون پذیرایی کوچک ایرانی بیشتر استفاده می‌شود. در طراحی چیدمان و تزئینات ایرانی، می‌توانید از چند مورد دکور سنتی یا اشیا عتیقه کمک بگیرید؛ همچنین می‌توانید از یک تابلو فرش ایرانی روی دیوار استفاده کنید تا فضای دنج‌تری خلق شود.

7- مبلی انتخاب کنید که حرکت می‌کند

میز عثمانی

از میزهای انتهایی کوچکی که می‌توانند از یک سر اتاق به سر دیگر حرکت کنند یا میز عثمانی که می‌تواند به عنوان میز قهوه خوری، نشیمن یا انباری استفاده شود، و صندلی‌هایی که به راحتی در فضای شما جابه جا می‌شوند، بیشترین بهره را ببرید. در کنار این لوازم، بهتر است از یک مبل راحتی ثابت استفاده کنید. شما می‌توانید با ایجاد فضایی منعطف با مبلمانی که به راحتی جابجا شده و مرتب شوند، زندگی در اتاق نشیمن خود را بسیار بیشتر خواهید کرد.

8- دوستی با رنگ‌های شاد و روشن را فراموش نکنید

دیوار با رنگ های روشن و خنثی

یک پالت رنگ روشن‌تر باعث می‌شود اتاق نشیمن شما بزرگ‌تر و جادارتر به نظر برسد، اما این بدان معنا نیست که از همه رنگ‌ها صرف نظر کنید. به‌جای آن، رنگ‌های متضاد را در یک کاناپه، بالش، فرش، آثار هنری یا اتاق متصلی که دارای یک دیوار برجسته است، اضافه کنید.

دیوارها و سقف‌های خود را در یک اتاق نشیمن کوچک روشن و خنثی نگه دارید تا ظاهری بزرگ‌تر داشته باشید، اما با رنگ‌های خاص و روشن در جزئیات طراحی و چیدمان دکوراسیون پذیرایی کوچک، خلاقیت به خرج دهید.

9- با یک تابلوی بزرگ، اتاق بزرگ‌تری داشته باشید

تابلوهای بزرگ

آیا می‌دانستید یکی از راه‌های ساده ولی مؤثر برای دکوراسیون پذیرایی کوچک مدرن، استفاده از تابلوهای هنری، عکس‌های دیواری یا پوسترهای جذاب است؟ اینکار فضای پذیرایی را به‌صورت چشم‌گیری تغییر می‌دهد و انرژی مثبتی ایجاد می‌کند. برای این کار بهتر است تابلویی که استفاده می‌کنید به اندازه کافی بزرگ باشد؛ همچنین رنگ آن با سبک دکور پذیرایی همخوانی داشته باشد.

10- نورپردازی حرفه‌ای داشته باشید

یکی از راه‌های آسان ولی موثر برای ایجاد حس و حال منحصر به فرد در یک پذیرایی کوچک، نورپردازی مناسب آن است. استفاده از چراغ‌های روشنایی کوچک و مدرن در سراسر پذیرایی و ایجاد ترکیبی از نور مستقیم، پراکنده و غیرمستقیم می‌تواند فضا را متمایز و ممتاز کند.

چراغ‌های روشنایی کوچک و مدرن

همچنین استفاده از تابش نور، شمع‌های عطردار و نورهای تزئینی در دکور پذیرایی، یک جلوه هنری و رمانتیک را در پذیرایی ایجاد می‌کند که روح و روان مهمانان را برانگیخته خواهد کرد و احساس خوشی به آنها دست می‌دهد؛ بنابراین، با طراحی یک سیستم نوری مناسب با انتخاب چراغ‌های روشنایی منحصر به فرد، می‌توان یک فضای کوچک را به زیباترین شکل ممکن درآورد.

طراحی دکوراسیون داخلی

برای طراحی دکوراسیون منزل خود

بهینه‌سازی فضاهای کوچک با طراحان مانیک

خوب است بدانید که فقط زمانی می‌توانیم به بهترین مدل دکوراسیون پذیرایی کوچک برسیم که تجربه و خلاقیت بیشتری داشته باشیم و این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه ایده‌های بیشتری را ببینیم. به‌ همین دلیل، متخصصان طراحی در شرکت کابینت و دکوراسیون مانیک، با سال‌ها تجربه، همواره روی بهترین ایده برای جدیدترین دکوراسیون پذیرایی کوچک تمرکز می‌کنند.

قاب عکس، رنگ های خنثی مبلمان کوچک

آنها این نکته مهم را درنظر می‌گیرند که در عین سادگی باید به سلیقه روز توجه کرد؛ بنابراین، در مانیک، هرگز خبری از ایده‌های کهنه یا تکراری نیست.

کلام آخر؛ زیبایی در سادگی است!

در نهایت خوب است بدانید که برای داشتن دکوراسیون پذیرایی کوچک زیبا و شیک، نیازی به هزینه زیاد یا استفاده از لوازم خاصی نیست. در حقیقت اصلاً قرار نیست اتاق پذیرایی را شلوغ‌تر کنید؛ بلکه برعکس، باید از سادگی الهام بگیرید و به سبک‌های مینیمالیستی فکر کنید.

بهینه‌سازی فضاهای کوچک

این نکته‌ مهمی است که در تغییر دکوراسیون پذیرایی کوچک، باید آن را درنظر بگیرید. از آنجا که بسیاری از خانه‌ها در حال حاضر، براساس معماری و سبک مدرن طراحی می‌شوند، بهترین دکوراسیون نیز برای این خانه‌ها، دکوراسیون مدرن است.

این دکوراسیون نیز، مبتنی بر فلسفه مینیمالیستی و سادگی است و از جزئیات و پیچیدگی فرار می‌کند. امیدواریم مطالعه این مقاله، ایده‌های الهام‌بخش و جذابی برای چیدمان پذیرایی کوچک در ذهن شما ایجاد کند.

دیوار و سقف با رنگ های خنثی

سؤالات متداول

1- چه رنگ‌هایی برای دکوراسیون پذیرایی کوچک مناسب است؟

رنگ‌های خنثی مثل خاکستری، سفید و رنگ‌های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد

2- طراحی دکوراسیون پذیرایی کوچک توسط مانیک، چگونه انجام می‌شود؟

برای این کار، شرکت مانیک ابتدا طی چند جلسه مشاوره رایگان با شما و بررسی ابعاد اتاق پذیرایی، بهترین مدل و ایده را برای دکوراسیون پیشنهاد داده و پس از طی مراحل اصولی طراحی دکوراسیون، در کمترین زمان به اجرا و پیاده‌سازی آن می‌پردازد.

3- برای بزرگ‌تر نشان دادن پذیرایی از چه مبلی استفاده کنیم؟

مبلمان جمع‌و‌جور سکشنال یا راحتی با روکش به رنگ روشن و پایه‌های چوبی باریک و کم ارتفاع

4- بهترین مکان برای چیدن گیاهان داخلی در پذیرایی کوچک، کجا است؟

کنار پنجره‌ها یا روی سینی‌های گل؛ همچنین می‌توانید گل‌ها را به صورت خلاقانه روی دیوار قرار دهید تا فضای بیشتری به اتاق داده شود

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سهیل میرازیی

مقاله خوبی بود. برای فضا های کوچک با نور کم چه پیشنهاداتی دارید ؟

دوست عزیز معمولا در فضا های کوچک باید از رنگ های روشن و ترجیحا براق استفاده شود تا نور را انعکاس دهد. حتی پیشنهاد می شود تمام وسایل و لوازم منزل هم رنگ روشن انتخاب شود. برای مشاوره و طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی می توانید با متخصصان مانیک در ارتباط باشید.

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.