کابینت حجمی چیست؟| انواع و مدل کابینت حجمی

: وقتی نوبت به طراحی یک آشپزخانه کوچک می رسد، چیدمان مناسب برای داشتن یک فضای کاربردی بسیار مهم است. بنابراین دانستن اینکه کارآمدترین نوع کابینت برای یک آشپزخانه کوچک چیست، اولین قدم ضروری است.
کابینت حجمی چیست
فهرست مطالب

وقتی نوبت به طراحی کابینت آشپزخانه کوچک می رسد، چیدمان مناسب برای داشتن یک فضای کاربردی بسیار مهم است. بنابراین دانستن اینکه کارآمدترین نوع کابینت برای یک آشپزخانه کوچک چیست، اولین قدم ضروری است. ایده های بسیاری برای آشپزخانه کوچک وجود دارد که یکی از آن ها اجرای کابینت حجمی می باشد.

این کابینت ها به راحتی مشکل کمبود فضا را جبران می کند. باکس حجمی کابینت دارای فضا و حجم مناسب برای قراردادن وسایل آشپزخانه هستند و در عین حال با طراحی مناسب می توانند جلوه زیبایی به آشپزخانه بدهند. این مقاله از مجله مانیک را تا پایان دنبال کنید تا با این کابینت ها و ویژگی های آن آشنا شوید.

کابینت حجمی کرم

کابینت حجمی چیست؟

کابینت حجمی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ این کابینت ها دارای حجم و فضای بیشتر نسبت به کابینت های معمولی است. در واقع عمق کابینت حجمی بیشتر بوده و دارای طول، و ارتفاع بیشتری نسبت به کابینت های دیگر می باشد. بنابراین این کابینت ها به خصوص برای فضاهای کوچک بسیار ایده آل هستند.

در طراحی کابینت حجمی طراحی هوشمندانه بیسار مهم است. در اجرای آن، آشپزخانه از تمام فضاهای کنج و گوشه به بهترین شکل کاربردی استفاده می شود. همچنین طراحی انواع شلف در اجرای این کابینت ها معمولا در عین حال که بسیار کاربردی است فضای زیباتری نیز به آشپزخانه می دهد.

کابینت حجمی معمولا فاقد المان های پیچیده هستند و تا حد ممکن ساده و به سبک کابینت مدرن نزدیک می باشند. برای مثال طرح اپن این کابینت ها به صورت جزیره ای بوده و درب های کابینت دارای دستگیره های مخفی و یا ساده هستند.

جزیره در کابینت حجمی

در برخی از طراحی های کابینت حجمی همانطور که در تصویر زیر مشاهده می شود سقف، اپن، ویترین های دکوری ، آرک سقفی نیز به سبک خاصی طراحی می شوند که نوع دیگری از اجرای کابینت حجمی می باشد. بنابراین این نوع طراحی دو مشخصه دارد که به شرح زیر است:

  • شلف و دکوری های متعدد
  • طراحی و اجرای المان هایی که دارای عمق و حجم هستند و در سقف، اپن، شلف و آرک سقفی کار می شوند.

در این نوع طراحی همانطور که می بینید دربا های کابینت ساده هستند اما ورودی آشپزخانه و اپن دارای طرح های مختلف می باشند. در طراحی این کابینت نورپدازی دکوری و شلف ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

کابینت حجمی

انواع کابینت حجمی

مدل کابینت حجمی بر روی انواع متریال مانند هایگلاس و ام دی اف و انواع طرح ها همچون کلاسیک، مدرن و غیره قابل اجرا است. در ادامه سبک های رایج این نوع کابینت بیشتر بررسی شده است.

کابینت حجمی هایگلاس

هایگلاس از جمله متریال محبوب در طراحی کابینت آشپزخانه و اجرای کابینت حجمی مدرن هستند. کابینت های حجمی هایگلاس با لاک، استات یا اکریلیک پوشانده شده اند تا دارای روکش براق باشند. اکثر کابینت های براق حجمی با ساخت لایه های ضخیم لاک یا رنگ بر روی پایه های چوبی یا ام دی اف ساخته می شوند. گاهی اوقات از لمینت پی وی سی به عنوان جایگزین ارزان تری در این کابینت ها استفاده می شود.

نکته اصلی کابینت های حجمی هایگلاس این است که نور بیشتری را نسبت به سایر کابینت ها منعکس می کنند. این نوع کابینت مانند آینه های ظریف، نور را به اطراف اتاق می تابانند و آن را بسیار روشن تر می کنند. این امر باعث می شود فضا بزرگتر و بازتر به نظر برسد و برای آشپزخانه های کوچکتر ایده آل است.

مدل باکس حجمی کابینت هایگلاس

کابینت حجمی ام دی اف

کابینت حجمی ام دی اف از جمله متریالی است که بخاطر هزینه مقرون به صرفه طرفداران بسیاری دارد. در این کابینت ام دی اف اغلب به عنوان هسته کار استفاده می شود و روی آن پوشش های دیگر قرار می گیرد. لازم به ذکر است این کابینت در برابر رطوبت مقا.مت چندانی ندارد و آسیب پذیر است.

کابینت حجمی ام دی اف

کابینت حجمی کلاسیک

کابینت حجمی کلاسیک یکی از انواع کابینت آشپزخانه هست که به دلیل حس نوستالژیکی که القا می کند طرفداران بی شماری دارد. کابینت حجمی کلاسیک با طرح ها و رنگ های متنوع خود مورد پسند علاقه مندان به نظم، زیبایی و چیدمان اشرافی است.

در واقع سبک کابینت هایی که برای داشتن آشپزخانه ای خاص و مجلل از آن ها استفاده می شود، همان سبک کابینت کلاسیک است. متریال کاربردی در این نوع کابینت ها می تواند از چوب و روکش چوب باشد.

کابینت حجمی کلاسبک

کابینت حجمی نئوکلاسیک

از جمله کابینت حجمی جدید سبک نئوکلاسیک ترکیبی خلاقانه از کابینت های حجمی کلاسیک و مدرن می باشد که ظرافت و زیبایی را به خانه شما می آورد. کابینت های حجمی نئوکلاسیک بسیار محبوب هستند زیرا زیبایی آشپزخانه را تکمیل می کنند و محیطی مجلل را فراهم می آورند.

می توان گفت در طراحی این کابینت ها از ترکیب سبک کلاسیک و مدرن بهره برده شده است. البته شلوغی طراحی و حکاکی کابینت حجمی کلاسیک در این نوع کابینت کمتر است. همچنین به اندازه سبک کابینت حجمی مدرن نیز ساده نیستند و به عبارتی می توان گفت ویژگی های دو سبک مدرن حجمی و کلاسیک حجمی در کابینت حجمی نئوکلاسیک به صورت اعتدال رعایت شده است.

کابینت نئوکلاسیک حجمی

کابینت حجمی مدرن

این نوع کابینت دارای طرح ساده ای هستند. کابینت حجمی مدرن معمولا تک رنگ و یا در رنگ سیاه و سفید می باشد. درب کابینت حجمی مدرن به صورت فلت طراحی می شود و فاقد جزئیات زیاد است.

هیچ قالب تاج، پانل های برجسته یا حکاکی های تزئینی بر روی این نوع کابینت دیده نمی شود و در عوض در طراحی آن بر سطوح صاف و براق تأکید می شود. سادگی طراحی کابینت حجمی مدرن باعث می شود فضایی جادارتر و مطبوع در آشپزخانه شما ایجاد شود.

کابینت حجمی مدرن

قیمت کابینت حجمی

عوامل متعددی بر قیمت نهایی کابینت حجمی تاثر دارند. از جمله این عوامل می توان به متراژ محیط، تعداد باکس کابینت، متریال مورد استفاده، سبک مورد نظر در طراحی اشاره کرد. به طور کلی قیمت کابینت حجمی به صوری متری محاسبه می شود که بسته به عموال مذکور قیمت آن افزایش یا کاهش می یابد.

البته این نوع کابینت به دلیل زمانبر بودن، اجرای دشوار و ریزه کاری هایی که دارد از دیگر کابینت ها قیمت بیشتری خواهد داشت.

بنابراین با توجه به تنوع سبک و متریال موجود در ساخت کابینت حجمی می توانید بسته به بودجه خود انتخاب مناسبی داشته باشید. در کل کابینت هایگلاس حجمی دارای قیمت مقرون به صرفه ای نسبت به طرح های کلاسیک است.

قیمت کابینت حجمی

آموزش ساخت کابینت حجمی

پس از انتخاب متریال و سبک مورد نظر برای کابینت حجمی، کابینت ساز قسمت های مختلف و قطعات را بررسی می کند. برای جلوگیری از سردرگمی پس از شروع ساخت کابینت، باید آنها را بر اساس جای مورد نظر برچسب زد.

سپس شروع به مونتاژ پایه کابینت (همه طرف به جز جلو) با چسب چوب سنگین و/یا پیچ کرد. می توان با استفاده از چسب چوب و میخ های تکمیلی، قفسه بندی را به داخل پایه کابینت اضافه نمود. جداکننده های قفسه بندی عمودی نیز در صورت استفاده در طراحی کابینت شما میخکوب می شوند.

هنگامی که پایه ها در کنار هم قرار گرفتند، درب کابینت نصب می شود و محل اتصال لولاها اندازه گیری می گردد. سپس می توان لولاها را در جای خود پیچ کرد و درب کابینت را وصل کرد. قبل از رفتن به مرحله بعد، باید بررسی شود که درب کابینت بدون زحمت باز می شود و به طور یکنواخت روی پایه قرار می گیرد.

در این مرحله می توان اجزای کابینت تزئینی از جمله دستگیره ها و کشوها را نصب کرد. در نهایت، می توان کابینت را به صورت عمودی آورده و با استفاده از دریل و پیچ، آن را روی دیوار نصب نمود.

ساخت کابینت حجمی

مزایای کابینت حجمی

استفاده از کابینت حجمی برای آشپزخانه مزایای زیادی دارد. مزایای کابینت آشپزخانه حجمی عبارتند از:

فضای بیشتر

این کابینت ها به خاطر حجم بیشتری که دارند از فضای بیشتری برای قرار دادن وسایل آشپزخانه برخوردار هستند. همین امر باعث نظم بیشتر در آشپزخانه خواهد شد.

طراحی شیک

کابینت حجمی برای هر آشپزخانه ای اعم از مدرن تا سنتی شیک هستند. از آنجایی که این نوع کابینت ها دارای عمق مناسب هستند، طراحی مناسب آن توجه و علاقه هر فردی را به خود جلب می کند و یک ویژگی شیک در فضای منزل ایجاد می کند.

تنوع سبک و متریال

از آنجایی که این نوع کابینت قابل ساخت بر متریال مختلف و سبک های متفاوت است می توان متناسب با هر سلیقه و هر رنج قیمتی آن را اجرا کرد.

مزایای کابینت حجمی

جمع بندی

انتخاب اندازه مناسب کابینت آشپزخانه می تواند سهولت دسترسی به اقلام مختلف در آن را تا حد زیادی بهبود بخشد، بنابراین انتخاب ابعاد استاندارد کابینت آشپزخانه ضروری است.

کابینت های پایه، کابینت های دیواری و کابینت های بلند همگی طیف اندازه های استاندارد خود را دارند. مگر اینکه کابینت حجمی سفارش داشته باشید که عمق و حجم بیشتری نسبت به دیگر کابینت های معمولی دارند.

در نهایت در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با داشتن ده سال سابقه و حضور متخصصان پیشرو در طراحی آشپزخانه طیف وسیعی از راه حل های طراحی را ارائه می دهند که برای هر خانه ای مناسب است.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما

ممنون از مقاله خوبتون. شما در آباده شیراز هم می تونید کابینت اجرا کنید و برای سفارش کابینت حجمی باید چیکار کنیم؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.