زرد شدن کابینت های گلاس سفید+ بررسی دلایل و راهکارهای رفع آن

رنگ سفید کابینت های گلاس به واسطه درخشش طرفداران زیادی دارد اما به واسطه کارکرد زیاد کابینت‌ها ممکن است پس از مدتی با زرد شدن کابینت های گلاس سفید مواجه شویم
زرد شدن کابینت های گلاس سفید+ بررسی دلایل و راهکارهای رفع آن
فهرست مطالب

کابینت یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌ها در خانه محسوب می‌شود که وظیفه نگه‌داری و منظم کردن وسایل آشپزخانه به شمار می‌روند. کابینت های گلاس یکی از پرطرفدارترین انواع کابینت است که در سبک‌های مختلف مثل کابینت مدرن، کلاسیک و… کاربرد دارد.

رنگ سفید این متریال به واسطه درخشش طرفداران زیادی دارد اما به واسطه کارکرد زیاد کابینت‌ها ممکن است پس از مدتی با زرد شدن کابینت های گلاس سفید مواجه شویم که در این مطلب از مجله سایت کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به دلایل و راه‌های رفع آن خواهیم پرداخت.

جنس های گلاس برای کابینت

هایگلاس متریالی است که از ورقه ام دی اف خام به همراه روکش پلکسی گلس تشکیل می‌شود. پلکسی گلس از جنس پلاستیک فشرده است اما به واسطه خواصی که دارد شبیه به شیشه شفاف دیده می‌شود. این ظاهر درخشان جذابیت زیادی را در آشپزخانه، به خصوص آشپزخانه‌های کوچک ایجاد می‌کند؛ اما حفظ این درخشش نیازمند اقداماتی اصولی خواهد بود.

کابینت‌های هایگلاس روشن به خصوص رنگ‌های سفید آن به مرور زمان و بر اثر عوامل محیطی مختلف به طور جزئی تغییر رنگ می‌دهند. این تغییر رنگ هم از درخشش و شفافیت سطح کابینت می‌کاهد و هم باعث کثیف و زرد دیده شدن آن‌ها خواهد شد.

جنس های گلاس برای کابینت

دلایل زرد شدن کابینت های گلاس سفید

کابینت های گلاس سفید به دلایل مختلفی زرد می‌شود. البته دقت داشته باشید که در صورت خرید کابینت های گلاس مرغوب و باکیفیت احتمال ایجاد این مشکل به حداقل خواهد رسید. شما با آشنایی با این موارد می‌توانید از زرد شدن هایگلاس سفید جلوگیری کنید یا حداقل روند آن را بسیار کند سازید.

با این اقدامات دیگر نیازی به تعویض کابینت یا صرف هزینه زیاد برای تعمیر آن نخواهد بود. در ادامه مهم‌ترین علت زرد شدن کابینت های گلاس سفید را بررسی خواهیم کرد:

تابش نور مستقیم خورشید به کابینت های گلاس

به طور معمول کابینت‌هایی که در کنار پنجره و در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند، به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهند و به اصطلاح زرد می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید وجود نور زیاد به خصوص نور طبیعی در آشپزخانه بسیار مهم است و در نمای آشپزخانه تاثیر دارد. اما باید دقت کنید که این نور به کابینت‌ها آسیب وارد نکند.

تابش نور مستقیم خورشید به کابینت های گلاس

برای حل این مشکل، یک راه این است که از پرده‌ای در آشپزخانه استفاده کنید که حداقل جلوی تابش شدید نور خورشید به کابینت‌ها را بگیرد.

هم‌چنین استفاده از روکابینتی‌هایی مناسب با دکور و سبک کابینت‌ها می‌تواند به جلوگیری از زرد شدن کابینت های گلاس سفید کمک کند. استفاده از نورهای غیرطبیعی به جای نور طبیعی در آشپزخانه نیز می‌تواند یکی از راهکارها باشد.

نگه‌داری نامناسب از کابینت هایگلاس

کابینت‌ها در آشپزخانه همیشه در معرض آلودگی و کثیفی هستند و باید به طور مرتب تمیز شوند. اگر سطح کابینت‌ها از این آلودگی‌ها پاک نشود، به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. بسیاری از مواد خوراکی و مواد شیمیایی مورد استفاده در آشپزخانه این روند زرد شدن را تسریع می‌کند.

نگه‌داری مناسب از کابینت هایگلاس

بهتر است پس از هر بار پخت و پز و یا حداقل روزی یک بار تمامی مواد غذایی و کثیفی‌های موجود روی سطح کابینت تمیز شوند تا از نفوذ آن‌ها به داخل کابینت جلوگیری شود. دقت کنید که در این تمیزکاری از اجسام ضخیم که به سطح کابینت آسیب می‌رسانند و خط و خش روی آن ایجاد می‌کنند نیز استفاده نکنید.

چرا که با وجود خط و خش و ایجاد اشکالات سطحی در کابینت، در آینده زرد شدن کابینت راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد.

نفوذ ذرات چربی غذا به کابینت سفید

یک علت زرد شدن کابینت های گلاس سفید پخت و پز است که از فعالیت‌های اصلی آشپزخانه به شمار می‌رود. ذرات ریز چربی غذا به راحتی در فضای آشپزخانه معلق می‌شوند و روی سطح کابینت‌ها می‌نشینند و به مرور باعث زرد شدن رنگ آن‌ها می‌شوند.

شاید از بوی پخش شده غذا در محیط خانه لذت ببرید اما بدانید همین ذرات یکی از عوامل اصلی زرد شدن کابینت های گلاس سفید هستند.

راه جلوگیری نفوذ ذرات چربی غذا به کابینت سفید

برای جلوگیری از این اتفاق چند راهکار ساده را می‌توان اجرا کرد:

  • روشن کردن هود حین پخت و پز و بعد از آن
  • بستن درب قابلمه و… حین پخت غذا
  • تمیز کردن کابینت‌های اطراف اجاق گاز پس از آماده شدن غذا
  • استفاده از روکش‌های مناسب و زیبا برای کابینت‌های اطراف گاز

رطوبت زیاد محیط آشپزخانه

به واسطه جوشاندن آب و شست‌وشو و سایر امور معمولا رطوبت آشپزخانه زیاد می‌شود. در برخی از محیط‌ها مانند مناطق شمالی کشور نیز به طور کلی رطوبت فضا زیاد است.

طبق تجربه زرد شدن کابینت های گلاس در این محیط‌های مرطوب سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد. در چنین شرایطی تمیزکاری کابینت و استفاده از هود حین پخت و پز اهمیت بیشتری خواهد داشت.

رفع رطوبت زیاد محیط آشپزخانه

حرارت دیدن کابینت ‌های گلاس

معمولا کابینت‌هایی که اطراف اجاق گاز یا در معرض حرارت هستند خیلی سریع‌تر فرسوده می‌شوند. این حرارت روند فرسودگی و زرد شدن کابینت سفید را تسریع می‌بخشد. بهتر است تا حد امکان از رسیدن حرارت زیاد و به خصوص حرارت مسقیم به کابینت‌ها جلوگیری کنید.

استفاده از مواد شوینده نامرغوب

درست است که تمیز نکردن کابینت‌ها علت زرد شدن هایگلاس سفید است اما اگر این تمیزکاری به شکل غیر اصولی هم انجام شود باز هم مضر خواهد بود. استفاده از شوینده‌های بسیار قوی یا موادی که به سطح کابینت آسیب می‌رسانند، از عوامل فرسودگی سطح کابینت هستند.

یادتان باشد که سطح کابینت هایگلاس نوعی پلاستیک است و تنها از مواد شوینده مناسب آن باید استفاده کرد تا سطح آن و نمای کابینت تخریب نشود.

عدم استفاده از مواد شوینده نامرغوب

کیفیت پایین کابینت‌ها و طراحی نادرست آشپزخانه

شما باید حین خرید کابینت های گلاس، به خصوص رنگ سفید آن، به کیفیت کابینت دقت ویژه‌ای داشته باشید.

استفاده از متریال نامرغوب و ساخت بی‌کیفیت کابینت‌ها خودشان از دلایل زرد شدن کابینت های گلاس سفید در طی زمان خواهند بود.

علاوه‌بر این با توجه به دلایل بیان شده بهتر است طراحی کابینت طبق اصول و با توجه به شرایط آشپزخانه انجام شود. برای مثال بهتر است تا حد امکان کابینت‌ها در معرض نور شدید نباشند و یا فاصله بین کابینت‌ها به شکلی باشد که حرارت اجاق گاز باعث تخریب آن‌ها نشود. توجه به این اصول نیازمند تجربه و مهارت بالای سازنده کابینت است.

سفارش کابینت های گلاس

سفارش کابینت های گلاس از مانیک

تیم طراحی داخلی و دکوراسیون مانیک بهترین گزینه برای طراحی کابینت های گلاس و انواع دیگر کابینت خواهد بود.

این تیم ماهر در طی سالیان فعالیت خود رضایت مشتریان را جلب کرده است و با طراحی اصولی و با کیفیت کابینت‌ها طول عمر بالای آن‌ها را ناشی می‌شود. شما می‌توانید برای طراحی دکوراسیون اشپزخانه خود در سبک‌های مختلف با مشاوران تیم مانیک در ارتباط باشید.

از بین بردن زردی کابینت های گلاس

طبیعی است که حذف حرارت ناشی از آشپزی و یا رطوبت ناشی از شست‌وشو در آشپزخانه امکان‌پذیر نیست. به این ترتیب باید به دنبال راهی بود تا از زرد شدن کابینت‌ها با وجود این شرایط جلوگیری کرد و یا مشکل به وجود آمده را حل نمود.

روش های از بین بردن زردی کابینت های گلاس

شما پس از تمیزکاری روزانه کابینت‌ها اگر کماکان شاهد زردی در سطح آن‌ها باشید یعنی آلودگی به کابینت‌ها نفوذ کرده است. برای حذف این زردی می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

  • استفاده از مخلوط سرکه و آب گرم و جوش شیرین
  • استفاده از آب گرم و مایع ظرفشویی ملایم
  • مصرف آمونیاک

دقت کنید که پیشگیری بهتر از درمان است. یعنی بهتر است تا حد امکان جلوی علت زرد شدن کابینت سفید را بگیرید تا به فکر چاره رفع آن باشید. چرا که موادی که برای از بین بردن زردی کابینت‌ها استفاده می‌شوند مانند جوش شیرین و آمونیاک، محلول‌های قوی‌ای هستند که استفاده مداوم و طولانی مدت از آن‌ها نیز باعث آسیب رسیدن به سطح کابینت خواهد شد.

نکات تکمیلی زرد شدن کابینت های گلاس سفید

اگر شما هم تصمیم دارید برای کابینت خود از رنگ سفید و متریال های گلاس استفاده کنید، حتما اطلاعات خود را در رابطه با نگه‌داری آن بالا ببرید. علاوه بر نکات مطرح شده در این مقاله مشورت گرفتن از طراح و سازنده کابینت حین سفارش کابینت آشپزخانه نیز می‌تواند مفید باشد.

مشاوران تیم طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانند سوالات شما را در رابطه با کیفیت متریال و نحوه نگه‌داری از آن پاسخ دهند و تجربیات خود را در اختیارتان قرار دهند.

اگر کابینت شما قدیمی است و مدت زیادی است که از زرد شدن آن می‌گذرد شما کار سخت‌تری در پیش خواهید داشت. استفاده از محلول‌های شوینده معرفی شده می‌تواند در سفید کردن کابینت موثر باشد اما اگر تاثیر مطلوبی در وضعیت کابینت شما نداشت باید فکری اساسی‌تر کنید.

در این شرایط اقداماتی مثل تعویض درب کابینت، رنگ کردن کابینت، استفاده از انواع برچسب‌ها روی کابینت و… می‌تواند فضای آشپزخانه شما را باری دیگر تمیز و مرتب سازد. در رابطه با تعمیر و بازسازی کابینت‌ها و انتخاب بهترین تکنیک نیز می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

در صورت انتخاب متریال های گلاس برای کابینت حتما اطلاعات نگهداری از آن را یاد بگیرید

کلام آخر

رنگ‌های روشن و به خصوص رنگ سفید به راحتی آلودگی سطحی را نشان می‌دهند و باعث کثیف یا قدیمی نشان دادن فضای آشپزخانه می‌شوند. زرد شدن کابینت های گلاس سفید یکی از شایع‌ترین مشکلات این نوع از کابینت‌ها است.

در این مقاله سعی شد دلایل بروز این مشکل و راه‌حل‌های رفع آن مورد بررسی قرار گیرد. با کمی رسیدگی و دقت در طراحی و نگه‌داری از کابینت ‌های گلاس سفید احتمال زرد شدن آن‌ها را به حداقل خواهید رساند.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عزت

پیشنهاد استفاده از سرکه و آب گرم و جوش شیرین پیشنهاد خوبی بود.

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.