نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، روش‌های ایجاد و استفاده از آن

عدم استفاده از نقطه کانونی در دکوراسیون، فضای داخلی را خشک و بی‌روح نشان داده و درست در نقطه‌ی مقابل استفاده از آن، فضای ما را بسیار زیباتر و چشم‌نوازتر می‌سازد
نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، روش‌های ایجاد و استفاده از آن
فهرست مطالب

نقطه کانونی چیست یا نقطه کانونی خونه کجاست؟ نقطه کانونی یک عبارت بسیار مهم و کاربردی در دکوراسیون داخلی است و شناخت آن اولین و مهمترین مرحله در طراحی دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید.

اطلاع از تأثیر نقطه کانونی در دکوراسیون و تسلط بر انتخاب درست نقطه کانونی، طراحی را در مراحل بعدی برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند و پس از آن چیدمان وسایل منزل نیز برای ساکنین منزل راحت‌تر خواهد بود. به عبارت دیگر یک طراح حرفه‌ای پس از یافتن یا ایجاد نقطه کانونی، با تاکید بر آن گام اول را در اجرای طرح خود برمی‌دارد.

نقطه کانونی در دکوراسیون

عدم استفاده از نقطه کانونی در دکوراسیون، فضای داخلی را خشک و بی‌روح نشان داده و درست در نقطه‌ی مقابل استفاده از آن، فضای ما را بسیار زیباتر، دلنشین‌تر و چشم‌نوازتر می‌سازد. مجله دکوراسیون داخلی مانیک در این مقاله با بیان نکات مهم در پیدا کردن و ساختن نقطه کانونی در دکوراسیون اطلاعات مفیدی را در اختیار طراحان دکوراسیون داخلی قرار می‌دهد.

برای مشاوره و اجرای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود می‌توانید با کارشناسان ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک تماس بگیرید.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را از گروه تخصصی مانیک بخواهید!

نقطه کانونی در دکوراسیون چیست؟

سوال این است نقطه کانونی خانه کجاست؟ شاید توضیح نقطه کانونی در عکاسی ساده‌تر باشد.به نقطه‌ای که لنز دوربین بر روی آن تمرکز کرده است، نقطه کانونی در عکاسی گفته می‌شود و در طراحی دکوراسیون داخلی نیز می‌توان از همین تعریف استفاده کرد.

نقطه‌ای در فضای داخلی که بیشترین تمرکز بر روی آن قرار دارد و توجه افراد ساکن در منزل با تفاوت بسیار زیاد نسبت به سایر نقاط، بر روی آن بیشتر است نقطه کانونی گفته می‌شود. نقطه کانونی در دکوراسیون هر فضا نقطه ثقل در آن فضا است و ابزار ضروری برای ایجاد تعادل و زیبایی می‌باشد.

نکته‌ی پایانی در رابطه با نقطه کانونی در دکوراسیون این است که واژه‌ی نقطه به معنای همه چیز است! یک دیوار بزرگ یا خیلی کوچک، راهرو، مبلمان و حتی لوستری که بالای سر آن قرار می‌گیرد یا فرشی که در وسط چیدمان مبل پهن شده است. همه‌ی این موارد نقطه‌های کانونی هستند و یک طراح ممکن است یکی از آن‌ها را برای اجرای طرح خود انتخاب کند.

نقطه کانونی در دکوراسیون چیست؟

اهمیت و تاثیر نقطه کانونی

حالا می‌دانیم نقطه کانونی در دکوراسیون، اولین فضای مورد توجه برای فردی است که وارد فضا می‌شود که این موضوع اهمیت و تاثیر آن را نشان می‌دهد. یک طراح دکوراسیون تلاش می‌کند تا جهت نگاه مخاطبش را به درست‌ترین سمت ممکن در فضایی که در اختیار دارد هدایت کند.

از طرف دیگر چیدمان منزل بر اساس نقطه کانونی انجام می‌شود و توجه افراد ناخواسته نیز به سمت آن کشیده می‌شود. نقطه کانونی خانه اولین و مهمترین مرحله در یک طراحی دکوراسیون زیبا و اصولی است و طراحی داخلی که در آن از نقطه کانونی استفاده نشده باشد مخاطب خود را سردرگم و آشفته می‌سازد.

همچنین عدم ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون باعث می‌شود توجه مخاطب یا افراد حاضر در آن فضا، به سمت فضای اشتباه و غیر مطلوب برای میزبان جلب بشود.

تاثیر نقطه کانونی در دکوراسیون

پرکاربردترین نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی

در ادامه 5 مورد از پرکاربردترین نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی را توضیح داده‌ایم:

پنجره‌ها و چشم‌انداز بیرون

اگر در فضای داخلی شما یک پنجره بزرگ یا چشم‌اندازی خاص دارد بهترین گزینه برای انتخاب نقطه کانونی در طراحی داخلی همان پنجره است. از پرده استفاده نکنید و چیدمان مبل‌ها را طوری انجام بدهید که به فضای بیرون دید داشته باشند. پنجره‌های بلند و قدی یک انتخاب بی‌عیب و ایده‌آل برای نقطه کانونی در دکوراسیون هستند.

پنجره‌ها و چشم‌انداز بیرون به عنوان نقطه کانونی

شومینه

شومینه‌ها نقطه کانونی آماده و پیش ساخته در دکوراسیون داخلی هستند. کافی است تمرکز افراد را با وسایل تزیینی زیبا و متناسب با سبک دکور فضای داخلی به این نقطه جلب کنیم. واضح است که چیدمان مبلمان هم باید در اطراف شومینه انجام بشود.

شومینه به عنوان نقطه کانونی

تلویزیون و تی‌وی وال

تلویزیون در بسیاری از خانه‌های ایرانی نقطه‌ی کانونی در دکوراسیون سالن اصلی می‌باشد. اگر در طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان یکی از دیوارها را با استفاده از رنگ، کاغذ دیواری، سنگ‌ و یا نورپردازی‌های خاص، به تی‌.ی وال تبدیل کرده‎‌اید، با استفاده از وسایل تریینی متناسب، گلدان‌ها، فرش و همچنین چیدمان صحیح مبلمان آن را به نقطه کانونی زیبا و تاثیر گذار منزل خود تبدیل کنید.

تلویزیون و تی‌وی وال به عنوان نقطه کانونی

دیوارهای دارای گچبری

گچبری‌هایی که بر روی دیوارها انجام شده‌اند می‌توانند به نقطه کانونی در دکوراسیون تبدیل بشوند. این گچبری‌ها معمولا دیوار را قاب‌بندی می‌کنند و قرار دادن یک قاب عکس یا تابلوی نقاشی زیبا بر روی یکی از قاب‌بندی‌های گچبری شده به سادگی یک نقطه‌‌ی کانونی زیبا در فضای داخلی ایجاد می‌کند.

دیوارهای دارای گچبری به عنوان نقطه کانونی

نقاط کانونی غیر متداول‌تر

در کنار موارد پر طرفدار بیان شده، راهروها، طرح‌های کاشی‌های آشپزخانه، قفسه‌ها و کالای تزیینی لوکس بر روی آن‌ها، کانتر و اپن آشپزخانه و یا ترکیب بعضی از این عناصر با یکدیگر نیز می‌توانند به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون استفاده بشوند.

نقاط کانونی غیر متداول‌تر

روش‌های ساختن نقطه کانونی در دکوراسیون

در بعضی مواقع در طراحی دکوراسیون منزل، المان‌هایی برای تبدیل آن‌ها به نقطه کانونی وجود ندارد و طراح دکوراسیون ناچار است کار خود را با ساختن نقطه کانونی آغاز کند. برای این کار می‌توانید از پیشنهادهای زیر استفاده کنید.

استفاده از بزرگترین اثاث در منزل

بزرگ‌ترین وسیله در اتاق یا در سالن نشیمن را انتخاب کنید، آنجا نقطه‌ی کانونی فضای شماست. این روش برای افرادی که مستاجر هستند بسیار مناسب است زیرا به سادگی می‌توانند با استفاده از یک وسیله نقطه کانونی در دکوراسیون خود را بسازند. در اتاق خواب، تخت اولین و بهترین گزینه برای ایجاد نقطه کانونی است.

استفاده از بزرگترین اثاث در منزل

روی آن را با یک روتختی با رنگ تند بپوشاید و با استفاده از یک آباژور یا کوسن‌های رنگارنگ جلوه‌ی آن را بیشتر کنید. قاب‌ها نیز در این روش بسیار پرکاربرد هستند. در سالن نشیمن می‌توانیم با قرار دادن قاب‌ها بر روی دیوار بالای سر بزرگ‌ترین کاناپه، نقطه کانونی فضای خود را ایجاد کنیم.

البته قرار دادن بزرگ‌ترین کاناپه در کدام قسمت از فضای سالن و یا انتخاب نحوه‌ی قرار دادن تخت در اتاق خواب نیز مهم است که به نور مکان مورد نظر، پنجره‌ها و درب‌ ورودی بستگی دارند.

دیوار شاخص

اکسنت وال یا دیوار شاخص یکی دیگر از ایده‌ها برای ساختن نقطه کانونی می‌باشد. یکی از دیوارهای فضای مورد نظر که در موقعیت بهتری قرار دارد را انتخاب کنید و آن را با رنگ‌های تیره‌تر، کاغذ دیواری‌های با رنگ‌های تندتر، پوسترها، دیوارپوش‌ها و روش‌هایی از این دست به اکسنت وال تبدیل کنید.

دیوار شاخص می‌تواند تی‌وی وال شما نیز باشد مهم این است که چیدمان منزل بر اساس این دیوار انجام می‌شود. قاب‌های عکس بر روی آن قرار می‌گیرند، مبلمان در اطراف آن قرار می‌گیرند و اگر علاقه‌مند به انجام نور پردازی در منزلتان هستید این دیوار گزینه‌ی اول و آخر شما خواهد بود.

آینه و کنسول

آینه‌ها با طرح‌های خلاقانه و خاص حتی به تنهایی هم می‌توانند نقطه کانونی در دکوراسیون را ایجاد کنند اما ترکیب یک آینه شاخص و کنسول در سالن‌های بزرگ پذیرایی و نهارخوری‌ها در فضا سازی و جلب نظر افراد بسیار مهم هستند.

تنها نکته‌ی مهم در استفاده از آینه و کنسول رعایت سبک کلی دکوراسیون و بر هم نزدن آن با هدف ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون می‌باشد.

آینه و کنسول به عنوان نقطه کانونی

پرده‌ها

استفاده از پرده‌ها به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون تا میزان زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. پرده‌های بلند با رنگ‌های تند می‌توانند یک گزینه برای ایجاد نقطه کانونی باشند اما ممکن است شما ترجیح بدهید نور فضا را در منزل خودتان داشته‌باشید.

پرده‌ها هر چقدر هم زیبا و شاخص باشند نور محیط را تا حدود زیادی کاهش می‌دهند و برای جبران آن نیاز به نورپردازی مصنوعی پیدا خواهیم کرد. از طرف دیگر برای شما مهم است که با استفاده از پرده‌ها حریم خصوصیتان را حفظ کنید می‌توانید از بین پارچه‌های ساده و شیک برای پرده‌ها استفاده کنید.

نکته پایانی قرار دادن بزرگ‌ترین کاناپه جلوی پرده‌ها است که دکوراسیون ما را تکمیل خواهد کرد.

نکات مهم در ساختن نقطه کانونی

  • ایجاد بیش از یک نقطه کانونی در هر فضا اشتباه بسیار بزرگی در طراحی داخلی است که باعث می‌شود فضا شلوغ و آشفته به نظر برسد.
  • نکته مهم در نقطه کانونی جلب توجه افراد با استفاده از ایجاد رنگ یا فرمی متفاوت است اما این ابدا به معنای عدم هماهنگی بین اجزای مختلف در دکور خانه نمی‌باشد. سبک دکوراسیون خانه باید در تمام خانه یکدست باشد و نمی‌توانیم به بهانه‌ی جلب توجه افراد، در نقطه‌ی کانونی خانه از سبکی متفاوت با سبک کلی استفاده کنیم
  • نقطه کانونی اگر درست در مقابل درب وردی ساختمان قرار بگیرد در بدو ورود توجه همه را به خود جلب می‌کند. در فضاهایی که ناچار به ساختن نقطه کانونی هستید یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از ضلع مقابل درب ورودی می‌باشد.
  • نورپردازی یکی از تکنیک‌های پررنگ‌تر ساختن نقطه کانونی است که به شکل‌های متنوعی می‌توان از آن استفاده کرد. نورپردازی‌های فانتزی، ریسه‌ها، آباژورها و قرار دادن لوستر اگر هوشمندانه انتخاب بشوند در ایجاد یک نقطه‌ی کانونی زیبا بسیار تاثیرگذار هستند.
استفاده از لوستر و آباژور در ساختن نقطه کانونی

سخن پایانی

نقطه کانونی مهمترین و اصلی‌ترین مرحله در اجرای دکوراسیون در منزل می‌باشد که پیدا کردن و ساختن آن نیار به کمی دقت و خلاقیت دارد. پس از انتخاب سبک دکوراسیون منزل و یا اتاق‌ها، با حفظ تعادل و هماهنگی می‌توانیم در نقطه کانونی کمی متفاوت عمل کنیم.

استفاده از وسایل تزیینی، قاب‌های عکس، تابلوهای نقاشی بزرگ، پنجره‌ها، تلویزیون و رنگ‌های کمی تیره‌تر و تندتر، ابزار اصلی ما برای جلب توجه افراد به ضلع خاصی از فضای مورد نظرمان می‌باشد. انتخاب نقطه‌ی کانونی اولین مرحله در دکوراسیون داخلی است و در مراحل بعد چیدمان وسایل خانه بر اساس آن انجام می‌گردد.

برای مشاوره، طراحی و اجرای انواع پروژه‌های طراحی دکوراسیون داخلی با کارشناسان ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک تماس بگیرید.

نقطه کانونی مهمترین و اصلی‌ترین مرحله در اجرای دکوراسیون در منزل

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.