اوریگامی در معماری و هرچه لازم است درباره آن بدانید!

در این مطلب از مجله دکوراسیون داخلی مانیک از تاثیر اوریگامی در معماری و طراحی داخلی صحبت می‌کنیم.
اوریگامی در معماری و هرچه لازم است درباره آن بدانید!
فهرست مطالب

معماری ترکیب هنر و مهندسی است که به خلاقیت بشر بال و پر می‌دهد و باعث خلق آثار بی‌نظیری می‌شود. در طی قرن‌ها، معماران با توجه به شرایط جغرافیایی و تاریخی خود از منابع گوناگون الهام گرفته‌اند تا آثار مختلفی را خلق کنند.

به همین دلیل می‌توان تأثیر هنرهای گوناگون را در معماری‌های مختلف و طراحی دکوراسیون داخلی مشاهده کرد. یکی از جالب‌ترین ترکیب‌ها در معماری نوین، تاثیر اوریگامی در معماری است؛ آثار به دست آمده از این ترکیب بسیار جذاب و قابل توجه هستند. در این مطلب از مجله دکوراسیون داخلی مانیک از تاثیر اوریگامی در معماری و طراحی داخلی صحبت می‌کنیم.

اوریگامی در معماری نوین

اوریگامی؛ یک هنر جادویی

اوریگامی یک هنر فوق‌العاده است که با تا زدن کاغذ می‌توان آن را به شکل‌های مختلف در آورد. این هنر در کشور ژاپن و در قرن 20 زاده شد و تاکنون محبوبیت خود را در میان هنرمندان جهان حفظ کرده است. در ابتدا به کمک اوریگامی تنها اشکال ساده‌ای مثل پرنده، گل و پروانه ساخته می‌شد.

به تدریج و با ورود اوریگامی به صنعت مد و دکوراسیون، از این هنر به شیوه‌های دیگری استفاده شد. در حال حاضر به کمک اوریگامی آثار هنری مختلفی، خصوصاً در معماری مدرن، ساخته می‌شود که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

اوریگامی در معماری

کاربرد اوریگامی در معماری

شاید از خود پرسیده باشید که هدف از استفاده اوریگامی در معماری چیست. شواهد نشان می‌دهند که از حدود سال 1990 اوریگامی به هنر معماری وارد شد و برخی از بنیان‌های ساخت سازه مدرن را تغییر داد. به این ترتیب اوریگامی در طراحی ساختمان‌ها، پل‌ها، سازه‌های معماری پیچیده، نمای ساختمان‌ها و فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گرفت.

در ادامه موارد مهم کاربرد اوریگامی در معماری را بررسی می‌کنیم:

 • استفاده از اوریگامی در سبک بیومیمتیک: با استفاده از تکنیک‌های اوریگامی در معماری بیومیمتیک، می‌توان فضاهای مختلف به شکل متحرک طراحی کرد. نمونه استفاده از این روش را می‌توان در سقف متحرک استادیوم‌های جدید و سقف سالن‌های تئاتر مشاهده کرد.
 • استفاده از اوریگامی در سازه قابل انتقال: جهت ساخت سازه‌های موقتی که قابلیت نصب و جدا شدن از هم را دارند می‌توان از تکنیک‌های اوریگامی استفاده کرد. این روش را می‌توان در نمایشگاه‌های هنری مختلف مشاهده نمود.
 • استفاده از اوریگامی در سازه‌های ایستا: در معماری ایستا یا ثابت نیز می‌توان با استفاده از مصالح سنگین، فضایی را با الگوهای فولدینگ اوریگامی طراحی کرد.
 • استفاده از اوریگامی معماری قابل بازیافت: سازه‌های تاشو به دلیل امکان بازسازی و پیکربندی مجدد، آثار مخرب کمتری بر محیط زیست دارند؛ بنابراین در معماری قابل بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
می‌توان گچ‌بری‌های موجود بر روی سقف و دیوارها را مطابق الگوهای اوریگامی طراحی کرد.

بکارگیری اوریگامی در طراحی سازه

بکارگیری اوریگامی در معماری سازه‌ها، باعث ایجاد نمای متفاوت در فضا می‌شود. استفاده از سبک اوریگامی در معماری بیشتر مخصوص سازه‌هایی با سبک مدرن است؛ اما می‌توان به شکل جزئی از این هنر در سبک نئوکلاسیک نیز استفاده کرد. در ادامه به جزئیات استفاده از اوریگامی در طراحی سازه‌های مختلف می‌پردازیم:

استفاده از اوریگامی در طراحی پوسته ساختمان

استفاده از اوریگامی در طراحی پوسته بیرونی ساختمان‌ها یک ایده جالب و هوشمندانه است. معماران می‌توانند با استفاده از متریال مختلف، الگوهای گوناگونی را بر روی سطح بیرونی ساختمان اجرا کنند. با استفاده از این تکنیک‌ها ساختمان ویژگی خاص خودش را پیدا می‌کند.

استفاده از اوریگامی در طراحی پوسته ساختمان

استفاده از اوریگامی در طراحی جزئیات سازه

می‌توان اوریگامی را به عنوان یک تکنیک تزئینی در طراحی جزئیات سازه به کار گرفت. با استفاده از تکنینک‌های اوریگامی، الگوهای سه‌ بعدی مختلفی قابل اجرا هستند. این الگوها را می‌توان در طراحی دیوارها، سقف، پنجره‌ها و قاب درها به کار گرفت.

بیشتر بخوانید: مصالح مورد استفاده در معماری مدرن

استفاده از اوریگامی در طراحی دیوارها

به کمک روش اوریگامی در معماری می‌توان الگوهای پیچیده و سه بعدی را بر روی دیوارها به اجرا در آورد. طراحی دیوار به سبک اوریگامی می‌تواند به کمک متریال مختلفی مثل چوب، شیشه‌های رنگی یا آینه صورت بگیرد.

با استفاده از الگوهای اوریگامی می‌توان طرح‌های با اشکال هندسی، سه‌ بعدی، گل و طبیعت خلق کرد. همچنین می‌توان به کمک رنگ‌های مختلف یا کاغذ دیواری‌های گوناگون، طراحی مدرن و جذابی را بر روی دیوارها اجرا کرد.

استفاده از اوریگامی در طراحی دیوارها

استفاده از اوریگامی در طراحی سقف

در یک دکوراسیون مدرن و خلاقانه، می‌توان گچ‌بری‌های موجود بر روی سقف و دیوارها را مطابق الگوهای اوریگامی طراحی کرد. با ایجاد پستی و بلندهای مختلف بر روی سقف، می‌توان ارتفاع سقف را متفاوت با حالت حقیقی نشان داد. فارغ از گچ‌بری می‌توان از متریالی مثل ورقه‌های چوبی کم وزن برای ایجاد طرح‌های سه بعدی بر روی سقف استفاده کرد.

استفاده از اوریگامی در طراحی سقف

بکارگیری الگوی اوریگامی در طراحی درب‌ها

استفاده از الگوهای اوریگامی باعث ایجاد طرح‌های برجسته بر روی درب‌ها می‌شود. البته ایجاد طرح‌های سه بعدی بر روی درب‌ها نیازمند تکنولوژی پیشرفته و دستگاه‌های مختلف است. به همین دلیل استفاده از این درب‌ها، بودجه بیشتری می‌طلبد.

طراحی پنجره با استفاده از اصول اوریگامی

اگر از ظاهر ساده پنجره‌های مربعی یا مستطیلی خسته شده‌اید باید بدانید که می‌توان با استفاده از طرح اوریگامی در معماری داخلی، پنجره‌ها را به شکل متفاوتی طراحی کرد.

البته طراحی پنجره‌ها با استفاده از نقوش ایرانی و شیشه‌های رنگی نیز، می‌تواند در خانه‌هایی با سبک سنتی استفاده شود. با بکارگیری الگوهای اوریگامی، امکان طراحی پنجره‌هایی به شکل سه بعدی نیز وجود دارد.

طراحی پنجره با استفاده از اصول اوریگامی

چیدمان کفپوش با استفاده از قواعد اوریگامی

در نصب سرامیک‌ها یا پارکت به روش اوریگامی، می‌توان چیدمان این مصالح را خلاف روش معمول و مطابق قواعد اوریگامی پیش برد. به این ترتیب کفپوش خانه یا محل کار شما، به یک اثر هنری بزرگ تبدیل می‌شود. به کار بردن این روش، به مهارت بالای فردی متخصص احتیاج دارد.

سبک دکوراسیون ترکیه ای

طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان را به مانیک بسپارید

پارتیشن‌بندی با استفاده از اصول اوریگامی

در محیط کار یا فضای شخصی، می‌توان از اصول اوریگامی برای جدا کردن دو محیط استفاده کرد. پارتیشن‌هایی با مدل اوریگامی، ظاهری مدرن و جذاب دارند که علاوه بر کاربرد مفیدشان، نقش پررنگی در زیبایی محیط اجرا می‌کنند.

طراحی راه‌پله به شیوه اوریگامی

در فضاهایی با متراژ بالا و دو طبقه، می‌توان راه‌پله بین طبقات را به شیوه اوریگامی معماری ساده دیزاین کرد. برای مثال می‌توان پله‌ها را به شکل مثلثی و نرده‌ها با الگوهای سه بعدی طراحی کرد. این طراحی کمک می‌کند نمای فضا تا حد زیادی مدرن به نظر برسد.

استفاده از اصول اوریگامی در طراحی مبلمان

استفاده از ملبمان مناسب در چیدمان فضایی که طبق اصول اوریگامی طراحی شده، اهمیت زیادی دارد. برای دستیابی به بهترین دکوراسیون سبک مدرن و مطابق اصول اوریگامی، می‌توان آیتم‌های مختلفی را مطابق این اصول طراحی کرد.

 • انتخاب مبلمان به سبک اوریگامی: با توجه به اهمیت نقش حجم و هندسه در اوریگامی، استفاده از طرح‌های هندسی مختلف در مبلمان اهمیت زیادی دارد. بکارگیری کاناپه‌های راحتی با حجم‌های متفاوت و کوسن‌های رنگی می‌تواند فضا را تا حد زیادی به قواعد اوریگامی نزدیک کند.
 • لوازم نورپردازی به شکل اوریگامی: انتخاب لوسترها یا آباژورهای فانتزی که به شکل اشکال هندسی اوریگامی طراحی شده‌اند، نقشی مهمی در چیدمان فضا دارد. این لوازم نورپردازی، علاوه بر زیبایی باعث افزایش روشنایی فضا و بزرگ‌تر به نظر رسیدن متراژ آن می‌شوند.
 • استفاده از اکسسوری‌های اوریگامی: با توجه به محبوبیت بالای اوریگامی در سطح جهانی، می‌توان نمونه‌های بسیاری از آیتم‌های تزئینی به شکل اوریگامی را در بازار یافت. به طور کلی استفاده از ظروف حجیم با شکل‌های هندسی می‌توانند نقش پررنگی در دیزاین فضا به سبک اوریگامی داشته باشند.
 • بکارگیری آینه در طراحی داخلی فضا: بکارگیری آینه‌هایی با طرح‌های هندسی مختلف، می‌تواند تغییرات مطلوبی در طراحی داخلی فضا ایجاد کند. استفاده از آینه برای ایجاد طرح‌های اوریگامی بر روی دیوار باعث افزایش بازتاب نور و در نتیجه بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضا می‌شود.
لوازم نورپردازی به شکل اوریگامی

مزایای استفاده از اوریگامی در معماری

استفاده از این سبک در معماری، جدا از زیبایی نما مزایای دیگری نیز دارد. برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از اوریگامی در معماری و طراحی داخلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • بکارگیری این سبک باعث می‌شود که طراح بتواند ایده‌ها و خلاقیت‌ها نوینی را در طراحی به کار بگیرد. به این ترتیب طرح‌های خلق شده در معماری به سبک اوریگامی، بسیار خاص و منحصر به فرد هستند.
 • استفاده از سازه‌های اوریگامی در معماری، نیاز به متریال خاص یا گران‌قیمت ندارد و ‌حتی می‌توان در این روش از مواد دور ریز و بازیافتی استفاده کرد.
 • اوریگامی کمک می‌کند که بتوان به شکل بهتری از فضا استفاده کرد و با ایجاد حجم‌های گوناگون، متراژ و شرایط را به شکلی دیگری نشان داد.

اگر شما نیز به استفاده از اوریگامی در معماری علاقه‌مند هستید، می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تیم مشاوره مانیک در تماس باشید. شرکت طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با سال‌ها تجربه در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی، رضایت مشتریان را به دست آورده است.

هدف مانیک طراحی دکوراسیون طبق خواست مشتری، به کمک متریال درجه یک و با کمترین قیمت است.

استفاده از سازه‌های اوریگامی در معماری

کلام آخر

اوریگامی هنر قدیمی ژاپنی است که در طی سال‌ها توانسته تاثیری بر روی رشته‌های هنری دیگر بگذارد. هنر مهندسی معماری و طراحی داخلی نیز، از اوریگامی الهام گرفته و از آن در طراحی فضاهای مدرن استفاده می‌کند.

اصول این سبک نه تنها در ساختار اصلی فضا بلکه در طراحی مبلمان و لوازم منزل نیز استفاده می‌شود. در این مطلب از سایت مانیک، کاربردهای مختلف اوریگامی در معماری فضاهای مختلف را بررسی کردیم. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر، با تیم مشاوره مانیک در تماس باشید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.