نصب پاخور کابینت؛ روشی جذاب برای زیبایی کابینت شما

پاخور کابینت یکی از بهترین ایده‌ها برای کابینت شما است که در این مقاله قصد داریم به طور کامل به معرفی آن بپردازیم. در ادامه مقاله نیز، با انواع و نحوه نصب آن آشنا خواهید شد.
عکس شاخص پاخور کابینت
فهرست مطالب

اگر زمانی که کنار کابینت ایستاده‌اید و احتمالاً مشغول شستن ظرف‌ها هستید، به پایین پای خود نگاه کنید؛ متوجه فضای خالی کوچکی زیر کابینت و جلوی پای خود خواهید شد. این فضای خالی که برای انگشتان پای شما تعبیه شده است، شاید خیلی توجه شما را جلب نکند؛ اما اگر از کارایی و نقش آن در زیبایی کابینت باخبر شوید؛ احتمالاً شگفت‌زده خواهید شد و شاید بپرسید آیا واقعاً آنقدر اهمیت دارد؟

برای درک اهمیت این فضا در طراحی کابینت آشپزخانه، بهتر است با مفهوم پاخور کابینت یا Toe Kick، که در همان ناحیه کوچک پایین کابینت نصب می‌شود، آشنا شوید. پاخور کابینت یکی از بهترین ایده‌ها برای کابینت شما است که در این مقاله قصد داریم به طور کامل به معرفی آن بپردازیم. در ادامه مقاله نیز، با انواع و نحوه نصب آن آشنا خواهید شد.

Toe Kick

منظور از پاخور کابینت چیست؟

پاخور کابینت، در حقیقت بخش مجزایی از بدنه کابینت است که در محفظه کوچک پایین کابینت‌ها نصب شده و محل قرارگیری پنجه پای شما است. فضای قرارگیری پاخور کابینت در اکثر موارد، مستطیلی است و بین زمین و کابینت قرار می‌گیرد؛ همچنین ابعاد استانداردی برای آن درنظر می‌گیرند که بهتر است در هنگام نصب آن، موردتوجه قرار گیرد.

استفاده از پاخور، کارایی کابینت شما را بیشتر می‌کند؛ زیرا باوجود آن می‌توانید خیلی راحت، پاهای خود را به کابینت نزدیک کنید و یا وسایل موردنیاز خود از طبقات بالایی کابینت را بدون زحمت خاصی بردارید.

این بخش از کابینت در گذشته بیشتر برای کابینت‌های اروپایی و آمریکایی رایج بود؛ اما به‌دلیل اهمیت آن در سایر کشورها نیز موردتوجه قرار گرفت و اکنون به یک سبک ارگونومیک در طراحی کابینت تبدیل شده است.

منظور از پاخور کابینت چیست

چرا استفاده از پاخور، بهترین راه‌حل برای فضای زیر کابینت است؟

تصور کنید که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما، پاخور درنظر گرفته نشده باشد؛ آیا از مشکلات نبود آن باخبرید؟ درصورتی که از پاخور برای کابینت استفاده نکنید، احتمالاً چندباری باید درد انگشتان پا را تحمل کنید؛ زیرا ممکن است انگشتان پای شما به بدنه کابینت برخورد کند.

شاید مجبور شوید برای برداشتن وسایل از کابینت بالایی، کمی خم شده و دربلند مدت با مشکلاتی مثل کمر درد مواجه شوید. علاوه بر این، اگر برای فضای خالی زیر کابینت، فکری نکنیم، پس از مدتی همانجا، به جایی برای جمع شدن زباله‌های ریز و تجمع حشرات موزی تبدیل می‌شود.

استفاده از پاخور

طراحان دکوراسیون معتقدند، پاخور کابینت، بهترین راه حل برای فضای زیر کابینت است؛ زیرا با ابعاد استانداردی که دارد، جلوی تجمع زباله را گرفته و نظافت را راحت‌تر می‌کند؛ همچنین جای مناسبی برای پاشنه پای شما ایجاد می‌شود و می‌توانید خیلی راحت خود را به کابینت بچسبانید و آسایش بیشتری داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین ابعاد کارایی پاخور کابینت، کمک به زیبایی آشپزخانه شما است. هرچند بعضی از سلیقه‌ها ترجیح می‌دهند که کابینتی بدون پاخور داشته باشند. بهترین پیشنهاد برای این افراد این است که از پایه‌های 10 سانتی‌متری برای ناحیه زیر کابینت استفاده کنند.

اندازه استاندارد برای فضای خالی زیر کابینت

اندازه استاندارد پاخور

در طراحی کابینت‌های آشپزخانه، باید به اندازه پاخور کابینت توجه کنیم. اندازه استاندارد برای پاخور کابینت معمولاً 7.5 در 7.5 سانتی‌متر است؛ البته این ابعاد یک استاندارد جهانی است ولی ممکن است در ایران، برخی از کابینت‌ها با پاخورهای 10 تا 15 سانتی‌متری طراحی شوند. ارتفاع پاخور کابینت نیز باید به اندازه‌ای باشد که پنجه پای شما به‌راحتی داخل آن قرار بگیرد.

کدام کابینت‌ها به پاخور نیاز دارند؟

کدام کابینت‌ها به پاخور نیاز دارند؟

فرقی نمی‌کند که کابینت شما از چه نوعی است؛ درهرصورت باید برای فضای خالی جلوی پاشنه پای خود فکری بکنید.

در حال حاضر اگر به بازار سری بزنید، انواع پاخور کابینت MDF، پاخور کابینت ممبران یا حتی PVC را پیدا خواهید کرد که در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف و جذاب ارائه شده‌اند. معمولاً پاخورهای کابینت MDF پرفروش‌تر هستند؛ با این حال، ممکن است برای کابینت آشپزخانه شما از جنس خاصی استفاده شود که متناسب با بدنه کابینت شما باشد.

اگر دغدغه دارید که بهترین پاخور کابینت آشپزخانه خود را داشته باشید، مشاورین کابینت و دکوراسیون مانیک، می‌توانند بهترین ایده‌ها را در اختیار شما قرار دهند؛ فقط کافی است یک تماس با آنها بگیرید و بقیه کارها را به مانیک بسپارید.

انواع پاخور کابینت براساس جنس بدنه

انواع مختلفی از پاخور کابینت در بازار وجود دارد که می‌توان آنها را براساس جنس، طرح و یا ابعاد دسته‌بندی کرد. حتی ایده‌های خلاقانه‌تری برای فضای زیر کابینت و ناحیه پاخور وجود دارد که از جمله آن می‌توان به استفاده از کشو در پاخور کابینت اشاره کرد.

در این میان، جنس پاخور کابینت، جزو مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود و کیفیت آن روی کیفیت کابینت شما نیز مؤثر خواهد بود. در ادامه به معرفی سه مورد از انواع پاخور کابینت براساس جنس اشاره خواهیم کرد.

بر اساس جنس بدنه

پاخور کابینت MDF

کابینت MDF، یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین انواع کابینت آشپزخانه است که در کشور ما نیز باتوجه به قیمت مناسب آن، بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. پاخور کابینت MDF، برای قرار گرفتن در شکاف بین کابینت و کف، در حقیقت، یک تکه تخته پا به همان رنگ کابینت است که در سراسر آشپزخانه و در امتداد پایین کابینت نصب می‌شود.

پاخور کابینت MDF، مقاومت بالایی در برابر خراش دارد اما باید دقت کنید که خیلی در معرض رطوبت قرا نگیرد.

پاخور کابینت ممبران

پاخور کابینت ممبران به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم و تزئینی برای این نوع کابینت به‌شمار می‌رود که در سبک‌های مختلف به بازار ارائه شده است. ممبران، در حقیقت یکی از سبک‌های کابینت کلاسیک است و شاید اگر به ظاهر برخی از مدل‌های این کابینت نگاه کنید، طرح‌های منبت‌کاری شده را در آن پیدا کنید.

کابینت ممبران

با این حال، پاخور کابینت ممبران نیز متناسب با همان طرح، ممکن است از تزئینات منبت‌کاری شده برخوردار باشد. معمولاً پاخور کابینت ممبران با روکش‌های ضد آب و بسیار مقاوم ساخته می‌شود.

ساخت کابینت ممبران

کابینت ممبران [خرید + انواع مدل ها و نمونه ها]

پاخور کابینت PVC

PVC یکی از مواد پلاستیکی محبوب برای ساخت بدنه کابینت است که استفاده از آن برای پوشش یکپارچه کابینت و بخش پاخور، بسیار رایج است. پاخور کابینت PVC، معمولاً با کمک دستگاه‌های پیشرفته CNC تولید شده و برای نصب آن از فرایند وکیوم استفاده می‌شود.

نصب این پاخورها به‌نحوی است که پس از اجرا، هیچ‌گونه درز یا شکافی را روی کابینت و پاخور پیدا نخواهید کرد. پاخور کابینت ممبران، کاملاً ضد آب است و طول عمر بالایی دارد.

ایده‌های خلاقانه برای فضای خالی زیر کابینت

ایده‌های مختلفی برای فضای خالی زیر کابینت وجود دارد؛ یکی از خلاقانه‌ترین آنها، استفاده از پاخور کشویی کابینت است. پاخور کابینت کشویی، به شما کمک می‌کند که از فضای خالی زیر کابینت و ناحیه پاخور، بهترین استفاده را ببرید؛ مثلاً می‌توانید از یک کشو باریک برای ذخیره‌سازی لوازم آشپزخانه استفاده کنید یا آن فضا را به یک کشو کمی بزرگ‌تر اختصاص دهید؛

ایده های خلاقانه

روی آن کشو بایستید و قد بلندتری را تجربه کنید؛ در این شرایط راحت‌تر به کارهایی مثل شستن ظرف‌ها خواهید پرداخت. علاوه بر این، این فضا، بهترین جا برای کانال‌های کوچک تهویه هوا یا گرمایش و سرمایش آشپزخانه است. حتی می‌توانید از آن با کمک یک داکت، برای انتقال و نگهداری از سیم‌های نورپردازی کابینت استفاده کنید.

روش اصولی نصب پاخور کابینت

در این بخش قصد داریم به آموزش نصب پاخور کابینت بپردازیم. برای نصب پاخور ، باید ابزارهای اصلی آن را بشناسید. یکی از مهم‌ترین ابزارها برای نصب پاخور کابینت، کلیپس‌ها هستند. کلیپس پاخور، در حقیقت نوعی گیره ثابت است که پاخور برای اتصال به بدنه کابینت به آن متصل می‌شود.

نصب اصولی

برای نصب کلیپس باید به سایز آن دقت کنید. این سایز باید با ناحیه شیاردار پاخور کابینت شما سازگاری داشته باشد. بهتر است نصب کلیپس پاخور را به متخصصین و افراد حرفه‌ای بسپارید؛ زیرا در صورت انتخاب اشتباه محل قرارگیری آن، ممکن است محبور شوید که هزینه بیشتری بپردازید.

کلیپس پاخور

از ایده تا اجرای اصولی پاخور کابینت با متخصصان مانیک

باتوجه‌به آنچه که درباره پاخور ارائه کردیم؛ خوب است بدانید که شرکت مانیک از ایده تا اجرای اصولی انواع پاخور کابینت در کنار شما است. این مجموعه برای طراحی و سفارش انواع کابینت آشپزخانه، از اصول حرفه‌ای پیروی می‌کند؛ برای این کار، پس از ارائه مشاوره‌های رایگان، سلیقه شما به دقت موردبررسی قرار می‌گیرد.

آنچه که در ذهن شما است روی کاغذ، پیاده شده و پس از طراحی سه بعدی، برای فرایند اجرا و تولید، آماده می‌شود. مانیک، روی نصب اصولی نیز تمرکز ویژه‌ای دارد و متناسب با فضا و متراژ آشپزخانه شما عمل می‌کند.

با این کار، جلوی هزینه‌های اضافی نیز گرفته خواهد شد و می‌توانید مطمئن باشید که پاخور خود را در بهترین قیمت و سریع‌ترین زمان، نصب کرده‌اید.

اجرای اصولی پاخور با متخصصان مانیک

کلام آخر؛ سلیقه شما حرف اول را می‌زند

بیایید صادق باشیم! هرچقدر که پاخور کابینت می‌تواند یکی از بخش‌های جذاب و درعین حال کاربردی برای کابینت باشد، باز هم ممکن است با سلیقه شما سازگار نباشد. در این شرایط آیا جای نگرانی است؟ باید گفت نه‌تنها جای نگرانی نیست، بلکه شما می‌توانید به جای پاخور از ایده‌های دیگری استفاده کنید تا بهترین استفاده را از فضای خالی زیر کابینت یا همان فضای ضربه پا، داشته باشید.

اگر به یاد گرفتن ایده‌های جدید علاقه دارید، مجله مانیک، می‌تواند برای این کار به شما کمک کند. امیدواریم مطالعه این مقاله برای آشنایی با پاخور کابینت، مفید بوده باشد.

سؤالات متداول

برای کابینت‌های کوتاه از چه نوع پاخور کابینتی استفاده کنیم؟

اگر کف کابینت شما تا سطح زمین فاصله کمی دارد، می‌توانید از پایه‌های کوتاه به جای پاخور استفاده کنید

آیا استفاده از پاخور کابینت ضروری است؟

خیر! پاخور یکی از بخش‌های کاربردی و بسیار مفید برای کابینت است؛ اما استفاده از آن به سلیقه شما بستگی دارد

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 4 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بله دوست عزیز! در طراحی کابینت آشپزخانه در صورتی که مشتری درخواست هر چیزی مثل پاخور کابینت آشپزخانه را داشته باشد قایل طراحی و اجرا می باشد. برای مشاوره بیشتر می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.