دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

مشاوره طراحی دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

انسان زمان زیادی را در خانه می‌گذراند و لحظاتی مثل استراحت کردن یا دورهمی‌های دوستانه را در این فضا تجربه می‌کند. به همین دلیل طراحی دکوراسیون منزل اهمیت بسیار زیادی دارد. این روزها دکوراسیون نئوکلاسیک یکی از سبک‌های محبوب در سراسر دنیا محسوب می‌شود که معمولا اکثر افراد آن را می‌پسندند. مانند هر سبک دکوراسیون دیگری، نئوکلاسیک هم از قوانین و اصول خاصی برخوردار است که باید رعایت شود. در ادامه این مطلب سبک نئوکلاسیک را معرفی می‌کنیم و با ویژگی های سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک آشنا خواهیم شد.

دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟

جهت آشنایی با ویژگی‌های نئوکلاسیک، ابتدا باید بدانیم که دکوراسیون نئوکلاسیک چیست؟ دکوراسیون سبک نئوکلاسیک آمیزه‌ای از سبک‌های مدرن و کلاسیک است و ویژگی‌های آن را می‌توان تلفیقی از ویژگی‌های این دو سبک دانست. اولین بار این سبک در اواخر قرن ۱۸ و اوایل قرن ۱۹ در انگلیس و فرانسه با الهام گرفتن ازسبک یونان و رم باستان به وجود آمد؛ به تدریج این نوع طراحی سرتاسر جهان را شیفته خود کرد. تمرکز این سبک بر ظرافت و پیچیدگی طراحی‌ها است و تلاش می‌کند سادگی و ثروت را در هم بیامیزد.

با توجه به این که نئوکلاسیک نوع امروزی‌تر و کاربردی‌تر سبک کلاسیک است و در عین حال سادگی بیش از حد سبک مدرن را ندارد، نباید در طراحی این سبک از آیتم‌های کاملا کلاسیک یا کاملا مدرن استفاده شود. در واقع چیدمان فضای یک دکوراسیون نئوکلاسیک باید در حد میانه و متعادل صورت بگیرد.

ویژگی اصلی دکوراسیون نئوکلاسیک

مزایای طراحی داخلی نئوکلاسیک

معایب طراحی داخلی نئوکلاسیک

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی سبک نئوکلاسیک

می‌دانیم سبک نئوکلاسیک چیست، اما باید با مهم‌ترین قواعد و اصول آن نیز آشنا شویم. معمار و طراح داخلی باید در دیزاین خانه به سبک نئوکلاسیک به نکات مهمی مثل کیفیت نور، طراحی آیتم‌ها، چگونگی تقارن و رنگ‌بندی و غیره دقت کند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک می‌پردازیم.

طراحی داخلی خانه سبک نئوکلاسیک

نحوه نورپردازی در دکوراسیون‌های نئوکلاسیک

نورپردازی مناسب یکی از اصول اولیه در طراحی هر سبک دکوراسیون است که با رعایت آن می‌توان زیبایی دکوراسیون را دو چندان کرد. سبک نئوکلاسیک نیازمند فضایی پر نور و روشن است تا شکوه تمامی آیتم‌ها به چشم ببینده بیاید. این ویژگی سبک نئوکلاسیک در معماری داخلی، باعث بزرگتر جلوه کردن فضای منزل می‌شود.
بهترین گزینه برای داشتن دکوراسیون زیبا در روزها، استفاده از نور طبیعی خورشید است. برای دستیابی به روشنایی کافی در شب‌ها یا بکارگیری نور مصنوعی در خانه‌های غیرنورگیر می‌توان از انواع آیتم‌های نورپردازی استفاده کرد. انتخاب لوسترها، دیوارکوب‌های طرح کلاسیک، لامپ‌های مخفی ال ای دی و آباژورهای مختلف می‌تواند زیبایی خاصی به دکوراسیون فضا ببخشد.

رعایت اصل تقارن در دکوراسیون نئوکلاسیک

پیشنهاد می‌شود در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک، اصل تقارن به جدیت رعایت شود. رعایت تقارن در چیدمان مبلمان، تزئین دیوار‌ها با تابلوها و اکسسوری‌های مختلف باعث ایجاد حس خوب در مخاطب می‌شود. طراحی یک دکوراسیون متقارن می‌تواند فضا را تا حدی بزرگتر و منظم‌تر نشان دهد.

پالت رنگی مورد استفاده در دکوراسیون سبک نئوکلاسیک

پالت رنگ‌های مورد استفاده در دکوراسیون سبک نئوکلاسیک به طور معمول حول محور رنگ‌های خنثی می‌چرخد. از بهترین رنگ‌ها برای بکارگیری در این سبک دکوراسیون می‌توان به بژ، انواع طیف قهوه‌ای، کرم، طوسی روشن، سفید و سبز تیره اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود از به کار بردن رنگ‌های جیغ و پرانرژی در دکوراسیون سبک پرهیز شود تا تمامی شرایط مطابق اصول نئوکلاسیک باشد.

پرده پذیرایی نئوکلاسیک

لوازم مورد استفاده در دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک

در چیدمان منزل به سبک نئوکلاسیک باید از لوازم مطابق با اصول نئوکلاسیک استفاده شود. دقت کنید که لوازم کاربردی در خانه سبک نئوکلاسیک باید در عین لوکس بودن، از تجملاتی بودن بیش از حد به دور باشند. در ادامه ویژگی برخی از مهم‌ترین وسایل مورد استفاده در دکوراسیون نئوکلاسیک را بررسی می‌کنیم:

مبلمان سبک نئوکلاسیک

به طور کلی محدودیت زیادی در انتخاب مبلمان دکوراسیون نئوکلاسیک وجود ندارد. در سبک نئوکلاسیک معمولا از مبلمان استیل با دسته‌ها و پایه‌های چوبی استفاده می‌شود. البته می‌توان در بخش نشیمن از کاناپه‌های راحتی با طراحی ساده نیز استفاده کرد. نکته مهم در خرید مبلمان استیل توجه به ظرافت منبت‌کاری بر روی دسته‌ها و پایه‌های مبلمان و پرهیز از انتخاب مبل‌هایی با تاج بزرگ یا انتخاب رنگ‌هایی مانند طلایی و نقره‌ای به عنوان رنگ اصلی است.

انتخاب پرده دکوراسیون نئوکلاسیک

انتخاب پرده پنجره در دکوراسیون نئوکلاسیک باید با توجه به رنگ سایر اجزا، به خصوص مبلمان صورت بگیرد. به طور کلی پیشنهاد می‌شود از پرده‌های با جنس نازک و در رنگ‌های روشن استفاده شود. به این ترتیب می‌توان حداکثر استفاده را از نور طبیعی داشت. می‌توان پرده را به شکل دو لایه سفارش داد و پارچه والان رویی را در انواع طرح‌دار انتخاب کرد. بهتر است در این زمینه از انتخاب طرح‌های درشت و شلوغ پرهیز کرد و طرح‌های ساده را برای پارچه پرده انتخاب کرد.

نقش فرش در دکوراسیون نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک می‌توان از فرش‌هایی با گل‌های ریز و درشت که حول محور هندسی طراحی شده‌اند استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود جهت هماهنگی فرش با سایر لوازم منزل و بزرگ‌تر به نظر رسیدن متراژ فضا، از فرش‌هایی با رنگ‌های ملایم و گرم استفاده شود. همچنین بهتر است سایز فرش در حد متوسط باشد.

استفاده از اکسسوری‌های مختلف در دکوراسیون‌های نئوکلاسیک

بکارگیری اکسسوری‌های مختلف مثل تابلوهای نقاشی سبک کلاسیک، کوسن‌ها، مجسمه‌های فلزی یا سنگی و شال مبل می‌تواند جلوه زیبایی به فضای منزل ببخشد البته تعداد این اکسسوری‎های خاص نباید زیاد شود. همچنین می‌توان در خانه‌هایی با متراژ بزرگ‌تر، از کتابخانه دیواری یا ایستاده کوچک برای ایجاد حس آرامش استفاده کرد. بکارگیری آینه در دکوراسیون خانه به سبک نئوکلاسیک می‌توان به شکوه و زیبایی فضا بیافزاید.

استفاده از متریال طبیعی در طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک

پیشنهاد می‌شود تا حد امکان فضای دکوراسیون نئوکلاسیک را با متریالی که احساس طبیعت را منتقل می‌کنند تزئین کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای اصالت بخشیدن به طراحی دکوراسیون، استفاده از متریال طبیعی مثل چوب و سنگ‌هایی مانند مرمر و گرانیت است. همچنین به کار بردن گیاهان طبیعی زینتی مثل گل ارکیده و سایر گل‌ها می‌تواند آرامش را در سراسر محیط پخش کند.

طراحی دیوارها و سقف خانه نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک را می‌توان با دیزاین مخصوص دیوارها و سقف‌ به یاد آورد. برای زیباتر شدن فضای منزل می‌توان از گچ‌بری‌های شیک اما ساده در سقفی با رنگ سفید ساده استفاده کرد. بکارگیری شیشه‌هایی آمیخته با هنر میناکاری و ویترای به تازگی در سقف خانه‌های نئوکلاسیک رواج پیدا کرده است. همچنین می‌توان دیوارها را با انواع کاغذ دیواری‌ها، سنگ‌های تزئینی و گچ‌بری‌های مختلف تزئین کرد.

کف‌پوش مناسب برای کف منازل نئوکلاسیک

در طراحی سبک نئوکلاسیک در معماری داخلی معمولا از کفپوش پارکت یا سرامیک رنگ روشن استفاده می‌شود. رنگ سایر آیتم‌ها خصوصا مبلمان و فرش باید با تم رنگی کف‌پوش خانه ست باشد تا هم‌خوانی جالبی به وجود بیاورد.

طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک در بخش‌های مختلف خانه

حال که می‌دانیم دکوراسیون نئوکلاسیک چیست و با اصول مهم آن آشنا هستیم، باید بخش‌های مختلف یک منزل به سبک نئوکلاسیک را بررسی کنیم. پرداختن به جزئیات دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک، باعث می‌شود خانه به مکان زیباتری تبدیل شود. در ادامه اصول طراحی داخلی به سبک نئوکلاسیک را در بخش‌های مختلف خانه بررسی می‌کنیم.

دکوراسیون نئوکلاسیک در پذیرایی و نشیمن

جهت طراحی سبک نئوکلاسیک دکوراسیون داخلی پذیرایی و نشیمن باید به جزئیات موجود در فضا توجه کرد. در این سبک معمولا دیوارها به رنگ روشن مثل استخوانی، کرم، لیمویی یا طوسی روشن آراسته می‌شوند. البته می‌توان از کاغذ دیواری با زمینه روشن و طرح‌هایی در طیف طلایی نیز استفاده کرد. این طراحی سبب می‌شود که محیط پذیرایی و نشیمن بزرگ‌تر از حد واقعی به نظر برسد. همچنین استفاده از رنگ‌های روشن باعث ایجاد آرامش، نشاط و هوشیاری در افراد می‌شود.
گچ‌بری‌های روی سقف و یا در حاشیه‌های دیوار باید حالتی ساده و رنگی یکنواخت داشته باشند. البته استفاده از رنگ طلایی در این گچ‌بری‌ها باعث افزایش جلوه تجملاتی پذیرایی خواهد شد. بکارگیری شومینه در پذیرایی نئوکلاسیک، نمایی سلطنتی به محیط می‌بخشد و علاوه بر نما، کارکرد گرمایش دارد. معمولا در این سبک، در قسمت بالایی شومینه از آینه‌های بزرگ استفاده می‌شود که با بازتاب نور باعث افزایش روشنایی اتاق می‌شوند.
جهت طراحی کفپوش سالن پذیرایی می‌توان از سنگ‌هایی در ابعاد بزرگ استفاده کرد. سنگ مرمر، مرمریت یا گرانیتی بهترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک هستند. پیشنهاد می‌شود در بکارگیری از این سنگ‌ها به عنوان کف‌پوش، از سیستم گرمایش ایمنی نیز استفاده شود.
با توجه به اینکه معمولا خانه‌هایی با دیزاین نئوکلاسیک دارای متراژ بالایی هستند، استفاده از مبلمان با اندازه بزرگ در این دکوراسیون‌ها طبیعی است. به همین منظور پیشنهاد می‌شود از مبلمان استیل در بخش پذیرایی و از کاناپه‌های ساده در بخش نشیمن استفاده شود.

طراحی اتاق خواب به سبک نئوکلاسیک

مهم‌ترین فاکتور در طراحی یک اتاق خواب نئوکلاسیک در نظر گرفتن کیفیت خواب و بالا بردن سطح آرامش است. بهترین راه برای افزایش آرامش در اتاق خواب، بکارگیری پالت رنگی با تم سرد و روشن است. رنگ آبی کم‌رنگ، طوسی، سفید و استخوانی جزو بهترین رنگ‌ها برای پالت رنگ اتاق خواب محسوب می‌شوند. به طور کلی برخلاف دیزاین سایر فضاها، دکوراسیون اتاق خواب باید به شکل مینیمال و دور از تجملات طراحی شود. در واقع ترجیح می‌دهیم تمام طراحی اتاق خواب را با پالت رنگی مونوکروم به سرانجام برسانیم.
انتخاب درب کمد دیواری هم تاثیر زیادی دردکوراسیون اتاق خواب دارد. پیشنهاد می‌شود از درهای لولایی ساده با طراحی کلاسیک استفاده کنید. اگر اتاق خواب فضای کافی برای باز شدن درها را ندارد، می‌توان انواع درهای ریلی و کشویی را جایگزین درهای لولایی کرد.

در مورد انتخاب وسایل اتاق خواب نیز باید طبق متراژ و سلیقه افراد تصمیم‌گیری کرد. مشخصه اصلی دیزاین یک اتاق خواب نئوکلاسیک، داشتن تخت بزرگ، استفاده از مبل، بکارگیری پرده‌های بلند و نصب تابلو‌های مختلف بر روی دیوار است.

 

طراحی حمام و سرویس بهداشتی به شیوه نئوکلاسیک

جهت یکپارچه ساختن تمام نواحی منزل می‌توان محیط حمام و سرویس بهداشتی را مثل سایر نقاط خانه دیزاین کرد. استفاده از کاشی‌هایی با رنگ روشن مثل طوسی، کرم، نقره‌ای و یا با طرح مرمر، باعث ایجاد یک فضای لوکس و لاکچری می‌شود. انتخاب یک آینه بزرگ برای حمام و سرویس بهداشتی به بزرگ‌تر شدن فضای و نزدیک شدن طراحی به سبک مورد نظر کمک می‌کند.
بکارگیری شیرآلات طرح کلاسیک در وان حمام و روشویی سرویس بهداشتی ایده هوشمندانه‌ای است. استفاده از نور مدرن ال ای دی در حمام و دستشویی سبب جذاب‌تر شدن فضا می‌شود. همچنین می‌توان از گلدانی پر از گل‌های طبیعی برای مطبوع کردن فضا استفاده کرد.

طراحی آشپزخانه نئوکلاسیک

آشپزخانه قلب گرم هر خانه‌ای محسوب می‌شود و به جهت اهمیت آن باید نسبت به طراحی دکوراسیون آن دقت بیشتری به خرج داد. مهم‌ترین بخش دیزاین هر آشپزخانه، انتخاب کابینت مناسب است. کابینت سبک نئوکلاسیک با طراحی ساده و شیکی که دارند، فضای آشپزخانه را بسیار دلنشین می‌کنند. کابینت‌های این سبک معمولا از متریال‌های باکیفیت ساخته می‌شوند و قیمت بیشتری نسبت به سبک مدرن دارند.
پیشنهاد می‌شود جهت انتخاب دستگیره‌های کابینت، انواع متریال مثل شیشه، فلز و چوب را در نظر بگیرید. هر چه دستگیره ظریف‌تر باشد، جلوه نهایی کابینت‌ها به سبک نئوکلاسیک نزدیک‌تر می‌شود. انتخاب سنگ مرمر به عنوان صفحه کابینت باعث چند برابر شدن زیبایی و اصالت محیط می‌شود و طراحی جزیره در آشپزخانه کارایی محیط را افزایش داده و باعث زیباتر شدن فضا می‌شود.
کفپوش مورد استفاده در آشپزخانه‌ای به سبک نئو کلاسیک در معماری داخلی، باید مطابق طراحی کفپوش پذیرایی و هال باشد. اگر فرد ترجیح می‌دهد از همان سنگ استفاده نکند، می‌تواند سنگ دیگری با همان طیف رنگی را برای آشپزخانه در نظر گرفت. در این حالت تفاوت میان فضاها چشمگیر نخواهد بود و حس بهتری در افراد ایجاد می‌کند.در انتخاب سایر وسایل آشپزخانه مثل فرش و پرده باید از آیتم‌هایی استفاده شود که حس کلاسیک بودن را به افراد منتقل کنند و باعث بزرگنمایی متراژ آشپزخانه شوند. شما می‌توانید برای بهره‌مندی از دکوراسیون شیک و زیبای نئوکلاسیک در آشپزخانه خود، از مشاوره ماهر تیم مانیک راهنمایی بگیرید.

طراحی اتاق کار به شکل نئوکلاسیک

در طراحی اتاق کار به شیوه نئوکلاسیک می‌توان از رنگ‌های گرمی مثل شرابی، نارنجی یا قهوه‌ای روشن استفاده کرد. این رنگ‌ها با وجود انرژی بالایی که دارند حس نشاط را در افراد زنده می‌کنند و نتیجه مثبتی رقم می‌زنند. البته باید توجه داشت که باید در کنار این رنگ‌ها از نور کافی استفاده کرد تا محیط اتاق کار در خانه به سبک نیوکلاسیک چندان تاریک و دلگیر نشود.

استفاده از طراحی داخلی تجملاتی مثل گچ‌بری‌ها یا شومینه در اتاق کار می‌تواند برای برخی از افراد جالب باشد. اما به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم که برای افزایش تمرکز، محیط کار تا حد ممکن به دور از عوامل تجملاتی یا حتی در حد طراحی داخلی مدرن دیزاین شود.

نکات نهایی در مورد طراحی داخلی به شیوه نئوکلاسیک

در طراحی دکوراسیون داخلی به شیوه نئوکلاسیک، باید از آیتم‌های با کیفیت استفاده شود تا دکوراسیون علاوه بر ظاهر زیبا، دارای کیفیت بالایی نیز باشد. در صورت رعایت اصول اولیه و ویژگی های سبک نئوکلاسیک در دکوراسیون داخلی، این دکوراسیون تا مدت‌ها مهمان خانه شما خواهد بود و از آن دلزده نمی‌شوید! در نهایت بدانید که تناسب و تعادل، مهم‌ترین رکن در طراحی دکوراسیون زیبا با سبک نئوکلاسیک است. در مطالب و مقالات موجود در مجله دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانید اطلاعات گسترده و جزئی‌تری را در رابطه با این سبک طراحی مطالعه کنید.
اگر شما هم قصد طراحی یا تغییر دکوراسیون منزل خود یا محل کارتان را دارید، می‌توانید شرایط مد نظر خود را با مشاوران تیم طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک در میان بگذارید. تیم مانیک با سال‌ها تجربه در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی خانه سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن، توانسته رضایت مشتریان عزیز را در استان یزد و سراسر ایران کسب کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان تیم مانیک در تماس باشید.

کلام آخر

با وجود پیشرفت رشته معماری داخلی و بالاتر رفتن ارزش طراحی داخلی منزل پیش مردم، سبک‌های مختلف دکوراسیون مورد توجه افراد زیادی قرار گرفتند. سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک یکی از محبوب‌ترین انواع سبک‌های دکوراسیون در سراسر جهان و به خصوص در میان ایرانی‌ها است که از تلفیق سبک مدرن و کلاسیک به وجود میاید. آشنایی با اصول کلیدی طراحی دکوراسیون نئوکلاسیک باعث اطمینان بیشتر در تصمیم‌گیری‌ها و بهبود نمای نهایی دکوراسیون می‌شود. در این مطلب از سایت دکوراسیون مانیک، مهم‌ترین مطالب در طراحی یک دکوراسیون سبک نئوکلاسیک را مورد بررسی قرار دادیم.

طراحی دکوراسیون داخلی نئوکلاسیک منزل

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.