همه‌چیز درباره باکس کابینت و کاربردهای آن

برای ایجاد نظم و ایجاد بهترین و خلاقانه‌ترین چینش وسایل آشپزخانه یا حتی به نمایش گذاشتن ظروف قیمتی و دکوری بهتر از از باکس کابینت استفاده شود.
عکس شاخص باکس کابینت
فهرست مطالب

آشپزخانه قلب تپنده یک خانه است و از همین جهت روش دکوراسیون آن بسیار اهمیت دارد. بخش اصلی دکوراسیون آشپزخانه را کابینت‌ها تشکیل می‌دهند. برای ایجاد نظم و ایجاد بهترین و خلاقانه‌ترین چینش وسایل آشپزخانه یا حتی به نمایش گذاشتن ظروف قیمتی و دکوری بهتر است از باکس کابینت استفاده شود.

این باکس‌ها در طرح‌ها، مدل‌ها و اندازه‌های متنوع و در بازه‌های قیمتی متفاوتی تولید می‌شوند. در این مطلب از مجله مانیک به بررسی انواع باکس‌ها، کاربرد و ویژگی‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با باکس کابینت

آشنایی با باکس کابینت

به مجموعه پایه، کف، طبقه‌ها، تخته‌های اطراف، تخته پشت و سقف، عنوان باکس کابینت اطلاق می‌شود؛ در واقع اگر در و تزئینات جانبی یک کابینت معمولی را حذف کنیم، در نهایت یک باکس خواهیم داشت.

کاربرد باکس‌های کابینت قدمتی طولانی دارد؛ قبل از جنگ جهانی دوم از این باکس‌ها در آشپزخانه‌های اروپایی برای ذخیره و نگهداری وسایل استفاده می‌شد. وجود این قفسه‌ها در آشپزخانه هم باعث می‌شود که فضای ذخیره‌سازی کابینت‌ها بیشتر و بهینه‌تر شده و هم ظاهر آشپزخانه زیباتر شود.فهمیدیم باکس کابینت چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است، کاربرد این باکس‌‌ها بسته به نوع آن‌ها، متفاوت می‌باشد. استفاده از باکس دکوری کابینت در دهه‌های اخیر رواج داشته و در بسیاری از منازل دیده می‌شود.

باکس‌های کابینتی ترکیبی-مجله مانیک

از لوازمی که به عنوان دکوری و درون باکس آشپزخانه استفاده می‌شوند، می‌توان به گلدان‌های متفاوت، بشقاب‌های رنگی، کتاب‌های آشپزی و شمع‌های مختلف اشاره کرد. همچنین بکارگیری این باکس‌ها برای نگهداری ظروف ترشی، ادویه و حبوبات امری مرسوم است.

اگر به طراحی داخلی علاقه ندارید می‌توانید از مشاوران مانیک کمک گرفته و چینش کابینت آشپزخانه و باکس‌های آن را به صورت سه بعدی و آنلاین ملاحظه کنید و حتی با بازدیدهای حضوری از طراحی انواع کابینت آشپزخانه بهترین انتخاب را با توجه به فضا و معماری آشپزخانه خود داشته باشید.

در ادامه نکات مهم و انواع مختلف باکس را بررسی می‌کنیم تا فرآیند انتخاب و طراحی برای شما آسان‌تر گردد.

مراحل تولید باکس‌های کابینت

تولید باکس‌ها همانند تولید کابینت‌های معمولی صورت می‌گیرد. این فرایند با بررسی دقیق اندازه‌ها و برش زدن تخته‌ها شروع می‌شود؛ پس از ایجاد شیار و لبه‌بندی باکس، تخته‌های جانبی را برای جاگذاری پنل‌ها یا شلف‌ها سوراخ می‌کنند. اگر باکس مورد نظر از نوع فریم دار باشد بعد از مونتاژ نهایی، فریم را به ساختار باکس اضافه می‌کنند.

به طور کلی انواع مدل کابینت باکس دار در دو شکل بدون فریم (frameless) و فریم دار (face frame) دسته‌بندی می‌شوند.

 انواع مدل کابینت باکس دار-مجله مانیک

باکس کابینت بدون فریم

انواع بدون فریم باکس برای دهه‌ها در دکوراسیون آشپزخانه‌های اروپایی مورد استفاده قرار می‌گرفتند؛ به همین علت این سبک باکس‌ها، سبک اروپایی نیز می‌گویند. جهت ایجاد مقاومت کافی در این نوع باکس، از دیواره‌های ضخیم در ساخت آن‌ها کمک گرفته می‌شود. ورودی طبقات توسط هیچ فریمی پوشیده نشده و باعث ایجاد یک نمای مینیمال و مدرن می‌شود.

باکس کابینت فریم دار

باکس‌های فریم‌‌دار که در آمریکا شمالی طرفداران زیادی دارند، ظاهری کلاسیک و تا حدی سنتی به آشپزخانه می‌بخشند. این مدل باکس‌ها با وجود فریمی که در دور تا دور قسمت جلویی کشیده شده، نمایی شیک و لوکس ایجاد می‌کنند.

باکس کابینت فریم دار

داشتن یا نداشتن فریم یکی از مواردی است که تاثیر مشخصی در کاربرد انواع باکس کابینت آشپزخانه دارد. برای مثال انواع بدون فریم فضای بیشتری برای ذخیره وسایل دارند؛ همچنین به دلیل کوچک نبودن فضای ورودی این باکس‌ها، دسترسی آن‌ها آسان‌تر است. واضح است که انواع فریم دار از نظر بصری زیباتر هستند و جذابیت بیشتری به دکوراسیون آشپزخانه می‌بخشند؛ انواع فریم دار استقامت و استحکام بیشتری نسبت به نوع بدون فریم دارند.

باکس کابینت از چه متریالی ساخته می‌شود؟

یکی از مزیت‌های مهم باکس‌ها این است که با توجه به کاربرد، میتوان آن‌ها را با متریال‌های مختلفی ساخت؛ این ویژگی به گسترش بازه قیمت باکس‌ها کمک می‌کند و به مشتریان امکان می‌دهد که با هر بودجه‌ای باکس مورد نظر خود را تهیه کنند.

باکس کابینت از چه متریالی ساخته می‌شود؟

اگر نوع باکس انتخابی در داخل کابینت و قفسه‌ها قرار بگیرد و در دید افراد نباشد، می‌توان از ارزان قیمت‌ترین متریال برای تهیه باکس استفاده کرد؛ اما باید دقت کنید که استحکام و مقاومت باکس‌ها نیز یک فاکتور مهم تلقی می‌شود. انواع متریال معمول برای ساخت باکس شامل ام دی اف، های گلاس، ممبران، چوب، فلز و ترکیب این موارد با هم می‌باشد. در ادامه به بررسی هر متریال خواهیم پرداخت.

باکس کابینت mdf

ام دی اف نوعی تخته فیبره و از فراورده‌های چوبی تلقی می‌شود. این جنس معمولا به شکل خام مصرف نمی‌شود و جهت بهبود خواص توسط متریال مختلف آن را روکش می‌کنند. از مزایای کلی ام دی اف می‌توان به کیفیت قابل قبول، تنوع رنگ بالا، نمای شیک و زیبا و قیمت مناسب آن اشاره کرد. روکش‌هایی که به شکل رایج برای تولید باکس کابینت ام دی اف استفاده می‌شوند، های گلاس و ممبران نام دارد.

باکس‌های کابینتی های گلاس

برای سفارش طراحی و مشاهده نمونه های کابینت های گلاس

های گلاس، با قرار گرفتن یک روکش پلکسی گلاس بر روی ام دی اف تولید می‌شود. استفاده از باکس‌ کابینت های گلاس در بالای کابینت‌ها به ایجاد جلوه بیشتر در فضای آشپزخانه کمک می‌کند. در آشپزخانه‌های کوچک، بکارگیری کابینت های گلاس باکس دار یک ایده هوشمندانه است؛ چرا که این کابینت‌ها درخشندگی فوق‌العاده‌ای دارند و با منعکس کردن نور موجب دلبازتر شدن فضا می‌شوند. قرار دادن باکس‌های کشویی یا داخلی کابینت نیز باعث چندین برابر شدن فضای قابل استفاده می‌شود و به نظم آشپزخانه کمک شایانی می‌کند.

باکس‌های کابینتی ممبران

انواع باکس کابینت‌ ممبران دارای یک مغزی از جنس ام دی اف یا نئوپان هستند و یک لایه روکش پی وی سی دارند. مهم‌ترین مزیت این متریال نسبت به ام دی اف و های گلاس، شکل‌پذیری نسبتا بهتر این جنس است که امکان ایجاد کنده‌کاری‌ها و طرح‌های متفاوت را روی باکس ایجاد می‌کند. در خانه‌هایی با دکوراسیون کلاسیک می‌شود از یک باکس ممبران زمینی یا ایستاده، با طرح‌های خاص و متنوع، استفاده کرد.

کابینت ممبران

برای سفارش طراحی و مشاهده نمونه های کابینت ممبران

باکس‌های کابینتی چوبی

باکس‌های چوبی با طراحی ساده و مینیمال، بیشتر در انواع قاب‌ دار تولید می‌شوند و مناسب دکوراسیون‌های مدرن، نئوکلاسیک و کلاسیک هستند. این باکس‌ها استحکام بسیار خوبی دارند و امکان ترکیب شدن آن‌ها با انواع متریال فلزی و شیشه‌ای وجود دارد. باکس‌های چوبی نسبتا وزن زیادی دارند، بنابراین برای قرار دادن آن‌ها در داخل کابینت، به یک ساختار محکم نیاز است.

باکس‌های کابینتی فلزی

باکس‌های کابینتی فلزی

باکس‌های فلزی کابینت در دو نوع سنتی، مناسب رستوران‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ، و نوع مدرن مناسب انواع دکوراسیون‌ها تولید می‌شوند. این قفسه‌ها مقاومت بسیار زیادی دارند و در طرح‌های متفاوتی تولید می‌شوند. ترکیب باکس‌های فلزی با چوبی، بسیار مدرن و شیک بوده و از ایده‌های جدید و پرطرفدار در دکوراسیون محسوب می‌شود.

باکس‌های کابینتی شیشه‌ای

باکس‌های کابینتی شیشه‌ای

باکس شیشه‌ای از جدیدترین انواع باکس‌ها تلقی می‌شود که بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این باکس‌ها بسیار گسترده است و فقط محدود به آشپزخانه نمی‌شود.

این باکس‌ها را می‌توان در انواع مات و شفاف به تولید رساند که انواع شفاف معمولا طرفدار بیشتری دارد و کاربرد آن در دکوراسیون خاص‌تر است.با توجه به نوع متریال این قفسه‌ها، معمولا توصیه می‌شود از قرار دادن اجسام سنگین بر روی آن‌ها خودداری شود.

باکس‌های کابینتی ترکیبی

انواع خلاقانه‌ای از باکس‌ها با کنار هم قرار گرفتن متریال مختلف به وجود می‌آیند. برای مثال ترکیب چوب، فلز و شیشه، ظاهری جدید و مدرن ایجاد می‌کند. همچنین از ترکیب ممبران و شیشه می‌توان در دکوراسیون‌های نئوکلاسیک و کلاسیک استفاده کرد. نوع این ترکیب متریال با توجه به سبک سایر بخش‌های منزل و آشپزخانه و هم‌چنین سلیقه افراد تعیین می‌شود.

باکس‌های کابینتی چوبی شیشه ای

چیدمان باکس با توجه به ساختار آن

اهمیتی ندارد دکوراسیون آشپزخانه شما در چه سبکی طراحی شده، زیرا باکس‌های‌ کابینتی با متریال‌ گوناگون و مدل اجرای متفاوت برای هر سبکی مناسب هستند.

برای چینش کابینت باکس دار راه‌های زیادی وجود دارد؛ برای مثال ممکن است که چینش باکس‌ها فقط در قسمت ورودی آشپزخانه صورت بگیرد تا به عنوان ویترین و دکور استفاده شود. روش‌های دیگر برای چیدمان باکس‌ها شامل تعبیه کردن آن‌ها در بالای ردیف کابینت‌ها، قرار دادن باکس بغل کابینت یا در میان کابینت‌های ردیف پایینی، می‌شود.

باکس‌ها مدل‌های زیادی دارند و مدل هر باکس بر طریقه نصب آن تاثیرگذار است. به طور کلی مدل‌های گوشه‌ای، داخلی، باکس یخچال، ثابت، کشویی، معلق، آویز و ترکیبی رایج‌ترین شکل باکس‌های آشپزخانه‌ای هستند.

باکس گوشه‌ای

باکس گوشه‌ای

یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از فضاهای خالی در کنج آشپزخانه، به کار بردن باکس‌های گوشه‌ای است. باکس گوشه‌ای یا کرنر باکس روی زمین و بر یک پایه ثابت قرار می‌گیرد و معمولا دارای یک صفحه چرخان است. از چنین فضایی برای نگهداری شیشه ترشی، ادویه‌جات و وسایل دیگر استفاده می‌شود.

باکس داخلی کابینت

باکس‌های داخلی در داخل کابینت‌ها، کشو‌ها یا حتی کمد اتاق‌ها قرار می‌گیرند و به شکل واضحی قابل دیدن نیستند. استفاده از این نوع باکس به ویژه در خانه‌های کوچک طرفداران زیادی دارد؛ چرا که به ساختار آشپزخانه نظم می‌بخشد و از تمام فضاها به خوبی استفاده می‌شود. از باکس‌های داخل کابینت می‌توان برای نگهداری ظروف حبوبات و ادویه‌جات استفاده کرد.

باکس داخلی کابینت

باکس کابینت یخچال

باکس یخچال که پر کاربردترین نوع باکس است، جهت تامین امنیت و فراهم کردن شرایطی ثابت و مناسب برای یخچال ساخته می‌شود. با وجود این باکس هم یخچال در فضای مطمئنی قرار می‌گیرد و هم نمای آشپزخانه شیک‌تر می‌شود. باکس کابینت یخچال ساید یا مدل معمولی، با ابعادی معادل عمق 60 سانتی‌متر، ارتفاع 240 سانتی‌متر و طول در حد 10 سانتی‌متر بیشتر از طول خود یخچال به تولید می‌رسد.

باکس کابینت یخچال

قفسه یا باکس ثابت

از پر طرفدارترین انواع باکس‌ها در دکوراسیون، باکس‌های ثابت هستند؛ این مدل به شکل تکی یا چندتایی بر روی یک پایه به صورت ثابت در کنار دیوارها، کابینت‌ها یا سایر سطوح نصب می‌شود و گاها از در نیز برای آن‌ها استفاده می‌شود.

قفسه یا باکس ثابت

باکس کشویی

باکس کشویی در داخل کابینت‌ها بر روی یک ریل قرار می‌گیرد و به راحتی از جای خودش بیرون کشیده می‌شود. این نوع از باکس‌ برای کابینت‌هایی مناسب هستند که فاصله بین طبقاتش زیاد یا دسترسی به برخی از طبقات سخت است.

باکس کشویی

باکس‌های معلق

باکس معلق انواع باکس کابینت جدید که به کمک ابزار مخفی نصب می‌شود، یعنی پایه‌های اتصال آن قابل دیدن نیست و معلق به نظر می‌رسد. این مدل در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود و علاوه بر کارایی زیادش، نقش مهمی در زیبایی منزل و خلاقیت در دکوراسیون آشپرخانه دارد.

باکس‌های معلق

باکس آویز

این مدل باکس‌ها از دیوار یا سقف آویزان می‌شوند و معمولا قابلیت تحمل وزن زیادی را ندارند. جهت نگهداری از اشیا سبک یا وسایل دکوری، می‌توان از باکس‌های آویز استفاده کرد که اگر استفاده از آن‌ها اصولی و خلاقانه باشد، فصایی بسیار خاص را ایجاد خواهند کرد.

باکس آویز

فلاور باکس کابینت آشپزخانه

استفاده از گل و گیاه در فضای خانه باعث انتقال حس خوب و ایجاد شادی برای اعضای خانه و مخصوصا خانم خانه می‌شود. آشپزخانه از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه است و دوست‌داران گیاهان می‌توانند به کمک فلاور باکس‌های کابینت آشپزخانه، از حضور زیبای گیاهان بهره ببرند. فلاور باکس‌ها معمولا فلزی یا چوبی هستند و در کنار پنجره‌های آشپزخانه یا فضای دیگری به دور از گرمای گاز و ترجیحا در معرض نور طبیعی خورشید قرار می‌گیرند.

فلاور باکس کابینت آشپزخانه

باکس‌های ترکیبی

باکس‌های ترکیبی نیز جزو جدیدترین مدل باکس کابینت آشپزخانه محسوب می‌شوند و از کنار هم قرار گرفتن انواع مختلف باکس‌ها طراحی و تولید می‌شوند. با استفاده از انواع ترکیبی فضای آشپزخانه مدرن‌تر خواهد شد. برای مثال می‌توان از ترکیب باکس‌های گوشه‌ای و ثابت برای کنج خالی آشپزخانه استفاده کرد. معمولا این باکس‌ها مستحکم و مقاوم به تولید می‌رسند.

باکس‌های ترکیبی

نکاتی در مورد طراحی باکس کابینت

مواردی در خصوص طراحی و انتخاب بهترین کابینت باکس آشپزخانه وجود دارد که با رعایت دقیق آن‌ها به نتیجه رضایت‌بخش و خاص‌تری در دکوراسیون خود دست پیدا می‌کنید.

  • بودجه خود را مشخص کنید و از بین گزینه‌های موجود در محدود بودجه، بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای نمونه کابینت های گلاس علاوه بر قیمت مناسب از کیفیت خوبی هم برخوردار است و یک گزینه عالی برای ساخت باکس‌های کابینت می‌باشد.
  • باکس‌ها را با توجه به دکوراسیون آشپزخانه طراحی کنید و تلاش کنید رنگ و جنس باکس‌ها تا حد امکان به کابینت‌ها و رنگ کاشی‌های آشپزخانه شبیه باشد.
  • کیفیت را در اولویت قرار دهید؛ چرا که باکس‌ها برای مدت طولانی تحت فشار وزن لوازم آشپزخانه قرار می‌گیرند؛ هرچه کیفیت باکس بهتر باشد، ماندگاری بیشتری دارد.
  • دقت کنید که ابعاد باکس مورد نظر با ابعاد فضا همخوانی داشته باشد؛ از طراحی یا انتخاب باکس‌های خیلی بزرگ برای آشپزخانه‎‌های خیلی کوچک خودداری کنید.
نکاتی در مورد طراحی باکس کابینت

کاربردی‌ترین و مدرن‌ترین دکوراسیون با باکس کابینت

در دهه‌های گذشته، در دکوراسیون با هر سبک کابینتی استفاده از باکس‌های معمولی و دکوری، مخصوصا در ابتدای آشپزخانه بسیار رواج داشت. این سبک استفاده از باکس کابینتی مدت‌هاست دیگر پیشنهاد نمی‌شود و اصطلاحا از مد افتاده است. حالا سوال پیش می‌آید که هنوز هم از باکس کابینتی استفاده می‌شود؟ سبک دکور با این باکس‌ها به چه شکل است؟

سیستم و روش استفاده از باکس‌های کابینت نسبت به گذشته بسیار خلاقانه‌تر و متنوع‌تر شده است. به واسطه امکان تولید این سازه با متریال و طراحی‌های متنوع می‌توان ایده‌های بسیار زیادی را با آن پیاده کرد. این دکوراسیون خلاق در وهله اول باید کاربردی باشد یعنی یکی از نیازهای آشپزخانه را برطرف کند. پس از تعیین نیاز، مکان باکس و با توجه به آن متریال تعیین می‌شود.

کاربردی‌ترین و مدرن‌ترین دکوراسیون با باکس کابینت

یکی دیگر از نکات مهم این است که در گذشته باکس‌های کابینت معمولا بخش مشخص و گاها زیادی از آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دادند؛ این سیستم ممکن بود از فضای کاربردی فضا بکاهد. در اکثر طراح‌های امروزی باکس‌ها را برای فضاهای پرت آشپزخانه یا سایر بخش‌های اضافی منزل مانند کنج‌ها، فاصله کابینت تا سقف، بخش‌های جداکننده و… در نظر می‌گیرند.

کلام آخر

باکس کابینت از زمان‌های قدیم برای ذخیره وسایل آشپزخانه، مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه از این باکس‌ها به عنوان نگهدارنده وسایل و همچنین فضایی برای چیدن اجسام دکوری، در دکوراسیون‌های مختلف استفاده می‌شود.

شما به کمک گروه تولیدی کابینت و دکوراسیون مانیک، می‌توانید بهترین طراحی را برای آشپزخانه خود انجام داده و در نهایت بهترین و کاربردی‌ترین استفاده را از باکس‌های کابینت داشته باشید. تنها کافیست جهت سفارش کابینت آشپزخانه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

4.3 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما

باکس کابینت اشپزخانه برای آشپزخانه های کوچک مناسب هستش؟

پاسخ به  سیما

در صورتی که آشپزخانه رو شلوع نکند و کاربردی باشد بله گزینه ای عالی برای آشپزخانه های کوچک با فضای کم محسوب می شود!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.