تفاوت خانه مدرن و کلاسیک | خانه مدرن بهتر است یا کلاسیک؟

سبک‌های معماری و طراحی دکوراسیون مختلف هریک نشان دهنده احساسات و روحیه هر فرد است که امروزه با بالا رفتن تنوع در طراحی و چیدمان منزل و ساختمان‌های مختلف انتخاب نیز دشوار شده است که یکی از دلایل عدم آشنایی و نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با هر سبک است و همین مسأله سبب عدم هماهنگی لوازم و تجهیزات منزل می‌شود.
تفاوت خانه مدرن و کلاسیک | خانه مدرن بهتر است یا کلاسیک؟
فهرست مطالب

سبک‌های معماری و طراحی دکوراسیون مختلف هریک نشان دهنده احساسات و روحیه هر فرد است که امروزه با بالا رفتن تنوع در طراحی و چیدمان منزل و ساختمان‌های مختلف انتخاب نیز دشوار شده است که یکی از دلایل عدم آشنایی و نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با هر سبک است و همین مسأله سبب عدم هماهنگی لوازم و تجهیزات منزل می‌شود.

اما سوال مهمی که برای بسیاری از افراد هنگام چیدمان و طراحی منزل بوجود می‌آید تفاوت خانه مدرن و کلاسیک است؟ برای طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یا طراحی دکوراسیون کلاسیک چه مواردی باید رعایت شود و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک

اگر شما نیز به دنبال طراحی یک منزل زیبا هستید که بتوانید لحظاتی همراه با آرامش را در آن بگذرانید، مهمترین مساله دانستن اصول و استانداردهای لازم برای طراحی هریک از مدل‌ها و همچنین اطلاع از تفاوت ساختمان مدرن و کلاسیک است که در ادامه به بررسی صفر تا صد آن می‌پردازیم.

دکوراسیون مدرن بهتر است یا کلاسیک؟

پیش از هر مساله‌ای ابتدا لازم به ذکر است تمامی مدل‌های طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی هریک دارای جذابیت‌های ویژه و منحصربفردی هستند که بنابر سلیقه و موقعیت هر ساختمان می‌تواند زیبا و چشم‌نواز باشد و هیچ یک از سبک طراحی بر دیگری برتری ندارد و در نهایت با توجه به بررسی ساختمان، منزل و همچنین در نظر گرفتن سلیقه و علایق و تفاوت خانه مدرن و کلاسیک می‌توانید بهترین سبک طراحی را برای منزل انتخاب کنید.

رنگهای متنوع در سبک مدرن

ویژگی‌های سبک مدرن و کلاسیک

خانه مدرن و کلاسیک از جنبه و زاویه‌های مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند و این تفاوت در تمام و حتی در جزئی‌ترین بخش‌های منزل قابل مشاهده است.

با توجه به اینکه هریک از سبک‌های طراحی دارای ویژگی‌ها و جزئیات بخصوصی هستند اما به صورت کلی می‌توان گفت سبک مدرن اغلب برای ساختمان و منازلی انتخاب می‌شود که به دنبال انتخاب تجهیزات ساده و به دور از تجملات هستند اما در مقابل سبک کلاسیک حتی در جزئیات آن نیز تجملات به وضوح مشاهده می‌شود.

ویژگی‌های سبک مدرن و کلاسیک در تمام جنبه های منزل

برخی از مهمترین ویژگی‌های سبک مدرن در طراحی منزل:

  • برای تزیین فضاهای کوچک ایده آل و کاربردی است.
  • سادگی به عنوان عامل مهم در اجزاء به وضوح قابل مشاهده است.
  • اجتناب از زیاده‌روی در تزئینات و جزئیات اضافی در فضا
  • انتخاب هوشمندانه رنگ‌های طبیعی و ایجاد کنتراست‌های رنگی، بخصوص رنگ‌های خنثی
  • استفاده از اشکال گوناگون و خاص در طراحی منزل بخصوص دیوارها
  • مبل‌های استفاده شده در این نوع منازل اغلب بدون طرح و نقشه و از جنس‌هایی همچون چرم یا مخمل ساده است.
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

برای طراحی دکوراسیون داخلی مدرن منزل خود

در مقابل سبک مدرن، سبک کلاسیک قرار دارد که شامل جزئیات بی‌نظیری در طراحی هریک از بخش‌ها می‌باشد و با توجه به هریک از المان‌های موجود در فضا می‌توان جزئیات خیره کننده‌ای را مشاهده کرد.

خانه به سبک مدرن

برخی از مهمترین ویژگی‌های سبک کلاسیک:

  • با توجه به تجملات زیاد در این طرح اغلب برای فضاهای بزرگ از آن استفاده می‌شود که در نهایت زیبایی آن قابل مشاهده باشد.
  • استفاده از سبک کلاسیک در صورتی که برای منازل کوچک استفاده شود، در نهایت سبب بهم ریختگی فضا و نامنظم شدن فضا خواهد شد.
  • در این سبک، مبلمان از چوب با طرح‌های شلوغ و پارچه‌های گلدار استفاده می‌شود که قابلیت افزودن طراحی و زیبایی به فضا را فراهم می‌کند.
  • استفاده از تجهیزات و لوازم به بهترین حالت ممکن و بر طبق استانداردها در نهایت می‌تواند چیدمان منزل را به یک اثر هنری تبدیل کند.
خانه به سبک کلاسیک

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک

پس از بررسی ویژگی‌های خانه مدرن و کلاسیک نوبت به بررسی تفاوت خانه‌های مدرن و کلاسیک می‌رسد که در ادامه به مهمترین تفاوت‌های این دو سبک می‌پردازیم:

فرق خانه مدرن با کلاسیک از لحاظ سقف و دیوارها

در ساختمان‌هایی با طراحی دکوراسیون مدرن اغلب سقف‌ها ساده و با رنگ‌های خنثی بخصوص سفید انتخاب می‌شوند. اما در سبک کلاسیک سقف‌ها اغلب دارای گچ‌بری یا بخش‌های مختلفی هستند که با تزئین به رنگ‌های طلایی و تجملاتی زیبایی قابل مشاهده است.

یکی از تجهیزات قابل استفاده در سقف لوستر است که لوسترهای مینیمال و ساده به رنگ‌های تیره و روشن هردو برای خانه مدرن کاربرد دارد اما برای سقف خانه‌های کلاسیک اغلب لوسترهای بزرگ و همراه با جزئیات زیاد که از جنس شیشه یا ترکیب شیشه و برنج و دیگر فلزات استفاده می‌شود.

بنابراین پس از ورود به یک خانه که تمامی المان‌ها به درستی انتخاب شده باشد تنها با نگاه به لوستر نیز تا حد زیادی می‌توان تفاوت خانه مدرن و کلاسیک را در آن به خوبی حس کرد.

دیوارها یکی از بخش‌های مهم منزل هستند که در خانه مدرن و کلاسیک تفاوت‌های بخصوصی دارند. به عنوان مثال در منازل مدرن اغلب از کاغذ دیواری‌های ساده یا رنگ آمیزی یکدست استفاده می‌شود که با دیگر تجهیزات نیز همخوانی داشته باشد اما در مقابل منازل کلاسیک اغلب کاغذ دیواری با طرح‌های پیچیده انتخاب می‌شود و رنگ آمیزی دیوارها نیز اغلب دارای چند رنگ می‌باشد.

همچنین گچ‌بری و ابزارهای مختلفی را بر روی دیوارهای کلاسیک می‌توان مشاهده کرد که زیبایی آن مثال زدنی و خیره کننده است.

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک در نورپردازی نیز کاملاً مشهود است، در اغلب منازل به سبک کلاسیک که دارای فضای بزرگی هستند نورپردازی‌های با رنگ زرد و چراغ‌های بزرگ استفاده می‌شود و تمایل به روشن بودن فضا بسیار زیاد است، البته که در سبک مدرن نیز محیط‌های پرنور و کم‌نور و تاریک مورد استقبال قرار گرفته است اما نحوه نورپردازی باریک‌تر و لطیف‌تر است.

تفاوت طراحی مدرن و کلاسیک در مبلمان و پرده‌ها

انتخاب مبلمان از جمله مواردی است که در خانه‌های مدرن و کلاسیک دارای تفاوت‌های بخصوصی می‌باشد؛ به عنوان مثال قرار دادن مبلمان کلاسیک با چوب‌های گردو و پارچه‌های طرح‌دار و گلدار برای یک منزل با طراحی مدرن انتخاب غلطی است که قطعاً هیچ زیبایی در فضا نخواهد داشت.

بنابراین در یک منزل مدرن اغلب از مبلمانی ساده با پارچه‌های یکرنگ استفاده می‌شود که زیبایی آن نیز دو چندان خواهد شد. پرده‌ها نیز به عنوان مکمل مبلمان می‌باشند و همیشه بهتر است ترکیبی از مبلمان و پرده در کنار یکدیگر انتخاب شود، زیرا این ارتباط در منزل می‌تواند زیبایی و آرامش فضا را بالا ببرد.

در یک خانه مدرن اغلب از پرده‌های ساده و یکرنگ با ضخامت بسیار کمی استفاده می‌شود اما در خانه کلاسیک پرده‌ها اغلب از چند لایه تشکیل شده و دارای طرحی از گل یا شکل‌های مختلفی هستند که زیبایی و رنگ آن نیز بی‌نظیر است. پس پرده‌ها نیز تفاوت خانه مدرن و کلاسیک را بوجود می‌آورد.

تفاوت سبک مدرن و کلاسیک در انتخاب رنگ

در دنیای دکوراسیون، رنگ‌ها به عنوان یکی از عناصر اساسی، مفهوم و شکل منحصربفرد و ویژه‌ای به دکور کلاسیک و مدرن می‌دهند. این دو سبک در استفاده از رنگ‌ها دارای رویه‌های مختلف می‌باشند که سبب تفاوت خانه مدرن و کلاسیک می‌شود.

در دکوراسیون مدرن، آزادی و خلاقیت در انتخاب رنگ‌ها بیشتر به چشم می‌آید. هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ برای این سبک وجود ندارد. با این حال، معمولاً با توجه به نوع کاربری مکان مورد نظر، انتخاب رنگ‌های خاص‌تر نیز متداول است. برای مثال، در دکوراسیون اتاق‌های دخترانه و پسرانه، رنگ‌های متفاوت و متناسب با سلیقه هر یک از گروه‌های سنی انتخاب می‌شود.

اما در سبک کلاسیک اغلب رنگ‌های قهوه‌ای، شکلاتی استفاده می‌شود، البته رنگ‌های مشکی، سبز، آبی نیز در این سبک جایگاه بخصوصی دارند که ترکیب آن با رنگ‌های طلایی و نقره‌ای بی‌نظیر می‌شود.

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک در هزینه

یکی دیگر از مواردی که برای ساخت یک خانه مدرن و کلاسیک به چشم می‌آید، هزینه‌های پیاده‌سازی هر بخش است. با توجه به اینکه در منزل مدرن امکان پیاده‌سازی و ساخت با ساده‌ترین لوازم نیز وجود دارد، بنابراین هزینه پیاده‌سازی و اجرای طرح و ایده نیز با هزینه‌های معقولی همراه است.

اما در منزل با طراحی دکوراسیون کلاسیک، تمامی لوازم و تجهیزات دارای تجملات و تزئینات بخصوصی هستند، بنابراین هزینه پیاده سازی این سبک و خرید لوازم نیز بالاتر است و از جمله تفاوت مدرن و کلاسیک به شمار می‌آید.

دکوراسیون سبک کلاسیک

برای طراحی دکوراسیون سبک کلاسیک منزل خود

انتخاب خانه مدرن یا کلاسیک بهتر است؟

همانطور که پیش‌تر نیز به بررسی ویژگی‌های خانه مدرن و کلاسیک پرداختیم و در نهایت تفاوت خانه مدرن و کلاسیک نیز بررسی شد، در ادامه می‌توان گفت انتخاب هریک از منازل با طراحی مدرن یا کلاسیک قطعاً زیبایی منحصربفرد و بخصوصی خواهد داشت.

البته که در کنار زیبایی هریک از تفاوت خانه مدرن و کلاسیک و طراحی هریک از این سبک‌ها اما ترکیب این دو سبک با یکدیگر نیز می‌تواند زیبایی بی‌نظیری خلق کند اما نکته مهم انتخاب هوشمندانه تجهیزات و چیدمان بر طبق استانداردها می‌باشد که برای چیدمان بهتر و آشنایی با جزئیات هریک از سبک دکوراسیون می‌توانید از مطالب و مقالات مجله دکوراسیون مانیک استفاده کنید.

تفاوت خانه مدرن و کلاسیک

کلام آخر

در این مطلب تلاش شد تا تمامی تفاوت‌های خانه مدرن و کلاسیک به صورت کامل بررسی و عنوان شود تا در صورتی که قصد طراحی یا بازسازی منزل خود را دارید، متناسب با نیاز، هزینه و در نهایت علایق خود بهترین سبک و چیدمان را برای منزل انتخاب کنید و از زیبایی نهایی لذت ببرید.

تنها یک تماس با طراحی دکوراسیون منزل به بهترین حالت ممکن فاصله دارید، زیرا با گروه با تجربه طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانید انواع سبک دکوراسیون داخلی از جمله مدرن، کلاسیک و… را از صفر تا صد انجام دهید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آمنه عالم زاده

سبک مدرن سادگی و حس نظم بیشتری داره

ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.