دکوراسیون بهاری منزل، بهترین ایده‌ها و ساده‌ترین اجرا

در فصل بهار چه چیزهایی بیشتر در طبیعت می‌بینیم؟ چه حس و حالی بیشتر در طبیعت وجود دارد؟ نور و روشنایی آن چه تفاوت‌هایی با دیگر فصل‌ها دارد؟ پاسخ این سوالات آغازه ایده‌های بهاری هستند که به اجرای دکوراسیون بهاری ختم می‌شوند.
دکوراسیون بهاری منزل، بهترین ایده‌ها و ساده‌ترین اجرا
فهرست مطالب

فصل بهار برای ما به معنای نو شدن و تازه شدن طبیعت است و به شکل‌های مختلف تلاش می‌کنیم این تازگی و نو شدن را به خانه‌هایمان بیاوریم. اجرای دکور بهاری در خانه یکی از روش‌هایی است که در کنار خانه تکانی و خرید‌ انواع گل و وسایل‌های منزل می‌تواند فضای خانه را تا حدود زیادی بهاری کند.

اما دکوراسیون بهاری مانند همه‌ی چیدمان‌های دیگر، قوانین و قواعد خودش را دارد که رعایت صحیح و اجرای اصولی آن‌ها بسیار مهم است.

هرچند تغییر وسایل منزل مانند مبلمان، فرش‌ها و پرده اولین راه حل برای تغییر دکوراسیون در فصل بهار است اما راه‌حل‌های کم هزینه‌تری نیز برای به وجود آوردن یک دکور بهاری وجود دارند که حتی ممکن است خلاقانه‌تر و زیباتر باشند.

استفاده از کاغذ دیواری های عکس طبیعت در دکوراسیون بهاری

‌‌استفاده از رنگ‌های شاد در کنار نور مناسب اولین و مهم‌ترین نکته در ایجاد فضای زنده و پرانرژی بهاری در خانه است و ایده‌های زیادی در رسیدن به آن‌ها وجود دارد که هر کدام برای سلیقه و علایق افراد متفاوت مناسب هستند.

گروه کارشناسان ما در مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، تلاش می‌کند در این مقاله با ارائه‌ی راه‌حل‌ها و ایده‌های خلاقانه و کاربردی خواننده را در طراحی دکوراسیون داخلی یاری کند.

همچنین گروه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با ارائه‌ی مشاوره پیش از اجرای انواع دکوراسیون بهاری برای منزل، بهترین طراحی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: تفاوت خانه مدرن و کلاسیک | خانه مدرن بهتر است یا کلاسیک؟

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی خود را به مانیک بسپارید!

دکوراسیون بهاری چیست؟

دکوراسیون بهاری تا حدود زیادی به سلیقه و خلاقیت شما بستگی دارد اما نکاتی نیز در اجرای آن در فضای داخلی خانه مشترک است که مهمترین آن‌ها ایجاد رنگ و بوی بهار با رنگ‌های شاد و زنده و استفاده از گل‌ها و طرح‌های گل‌دار می‌باشد. به عبارت دیگر این سبک دکوراسیون به سبکی از طراحی داخلی گفته می‌شود که از رنگ‌های فصل بهار الهام گرفته است.

در این فصل چه چیزهایی بیشتر در طبیعت می‌بینیم؟ چه حس و حالی بیشتر در طبیعت وجود دارد؟ نور و روشنایی آن چه تفاوت‌هایی با دیگر فصل‌ها دارد؟ پاسخ این سوالات آغازه ایده‌های بهاری هستند که به اجرای دکوراسیون بهاری ختم می‌شوند. دکوراسیونی به تازگی، شادابی و خنکی بهار.

دکوراسیون بهاری

نکات مهم در دکوراسیون بهاری خانه

ابتدا بهتر است چند ایده‌ی کلی در دکور بهاری منزل را بررسی کنیم. بعضی از آن‌ها را ممکن است طبق عادت هر سال رعایت کرده باشیم، اما بعضی دیگر برای بسیاری از ما تازگی دارند و رعایت کردن آن‌ها از اصول اولیه دکوراسیون بهاری در منزل می‌باشد.

دکوراسیون بهاری به روش فنگ‌شویی

فنگ‌شویی یک اصل بسیار مهم دارد و آن دور ریختن وسایلی است که دیگر به آن‌ها نیاز نداریم. وسایل منزل که دیگر برای استفاده مناسب نیستند و یا به دلیل تغییر فصل و گرم‌تر شدن هوا ممکن است به طور موقت به آن‌ها نیاز نداشته‌باشیم مانند بخاری‌ها و وسایل گرمایشی دیگر.

قدم اول در بهاری شدن خانه جمع کردن وسایلی است که هوای سرد زمستان را یادآوری می‌کنند. بعد از آن می‌توانیم به تغییر وسایلی مانند مبلمان، پرده‌ها و… بپردازیم.

نورهای گرم در دکوراسیون بهاری

برای زیباتر شدن فضای داخلی در فصل بهار و اجرای دکوراسیون بهاری، به نورهای گرم احتیاج داریم و رنگ‌ها مهمترین منبع نور در طراحی دکوراسیون هستند. رنگ زرد به عنوان گرم‌ترین رنگ، برای ایجاد سرزندگی و شادابی بهار در دکوراسیون بهاری شناخت می‌شود اما رنگ‌های دیگر مانند نارنجی، قرمز و بنفش نیز در کنار آن در طراحی داخلی استفاده می‌شوند.

کوسن‌های زرد رنگ، گلدان‌های با رنگ زرد و حتی پرده‌های توری و حریر با رنگ زرد گزینه‌ی بسیار زیبایی در روح‌بخشی به خانه می‌باشند که یک طراح خلاق از آن‌ها در کنار رنگ‌های گرم دیگر استفاده می‌کند.

نورهای گرم در دکوراسیون بهاری

پرده‌ها و مبلمان در دکوراسیون بهاری

پرده‌ها و مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مهم هستند و بدون تغییر آن‌ها، موفق به اجرای دکوراسیون بهاری نخواهیم بود. البته تعویض مبلمان منزل و خرید یک دست مبلمان جدید هزینه‌ی بسیار زیادی خواهد داشت و برای همه مقدور نخواهد بود اما این به معنی غیر قابل اجرا بودن دکوراسیون بهاری در خانه نیست.

در بسیاری از مواقع با تغییر پارچه‌ی روی مبلی و استفاده از پارچه‌های با رنگ‌های شادتر و یا گلدار با کوسن‌های رنگ روشن می‌توانیم تغییر دلخواهمان را در مبلمان منزل ایجاد کنیم. یکی دیگر از راه‌های کم هزینه، خرید کوسن‌های جدید با رنگ‌های شاد برای مبل‌هایی است که کوسن نداشته‌اند.

پرده‌ها و مبلمان در دکوراسیون بهاری

کنار هم قرار دادن کوسن‌هایی با رنگ‌های گرم بر روی مبل و استفاده از کوسن‌های گلدار، ظاهر مبل را به کلی تغییر می‌دهد. رنگ کردن اسکلت اصلی و یا تعمیرات جزیی هم می‌تواند با کمترین هزینه مبلمان قدیمی را کاملا به یک مبلمان نو و زیبا تبدیل کند.

پرده‌ها نیز مانند مبلمان در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار هستند. اگر در زمستان ناچار به استفاده از پرده‌های ضخیم برای جلوگیری از هدر رفت انرژی هستیم با پایان سردی هوا می‌توانیم از پرده‌های نازک‌تر با جنس تور و یا حریر در منزل استفاده کنیم.

این پرده‌ها علاوه بر زیباتر کردن خانه به روشن‌تر شدن آن کمک می‌کنند و از طرف دیگر هوای بهاری در خانه جریان پیدا می‌کند. پرده‌های حریر و تور به دلیل بافت درشت پارچه، فضای خانه را تاریک نمی‌کنند و می‌توانیم از رنگ‌هایی بهاری مانند سبز و آبی روشن، نیز استفاده کنیم.

پرده‌ها و مبلمان در دکوراسیون بهاری

رنگ‌های کاربردی در دکوراسیون بهاری خانه

رنگ‌های گرمی مانند قهوه‌ای و خاکستری که بیشتر در فصل زمستان مورد توجه قرار می‌گیرند هیچ ارتباطی با فصل بهار ندارند. بهار پر از رنگ‌های شاد و سرزنده است و استفاده از این رنگ‌ها در دکوراسیون بهاری یکی از اصول اساسی می‌باشد.

بهار به معنای نو شدن همه چیز در طبیعت است و برای ما ایرانی‌ها با آغاز سال نو نیز همزمان است. در نتیجه استفاده از رنگ‌های شاد، روشن و ملایم مانند آبی ملایم، صورتی پاستیلی، بنفش کم رنگ، سبز کم رنگ و گاهی حتی زرد، در دکوراسیون خانه می‌تواند گویای ایجاد یک تغییر جدی در محیط اطراف و همچنین فضای داخل خانه را تصویر سازی کند.

رنگ‌های کاربردی در دکوراسیون بهاری خانه

طرح‌های گلدار در دکوراسیون به سبک بهاری

شاید طرح‌‌های ساده امروزه طرفداران بیشتری داشته باشند اما طرح‌های گلدار در فصل بهار زیبایی و جذابیت دکوراسیون شما را چند برابر خواهند کرد. می‌توانید از پارچه‌های گلدار با گل‌های ریز در پرده‌ها، کوسن‌های روی مبل و حتی رومیزی‌ها استفاده کنید.

طرح‌های گلدار در دکوراسیون به سبک بهاری

دکوراسیون بهاری با گل‌های طبیعی

گل و گلدان یکی دیگر از نکات مهم در دکوراسیون بهاری هستند. گل سنبل به دلیل جایگاه ویژه‌ای که در سفره‌ی هفت‌سین دارد یکی از انتخاب‌های درست در دکوراسیون بهاری است اما گل‌های دیگر مانند گل لاله، یاس، رازقی و پتوس نیز برای ایجاد فضای بهاری در منزل مناسب می‌باشند.

این گیاهان علاوه بر زیبایی با تصویه هوا و عطر و بوی دلنشین، برای دکور بهاری اتاق‌ها نیز مناسب هستند.

دکوراسیون بهاری با گل‌های طبیعی

طراحی دکوراسیون بهاری اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب شاید کمترین دردسر را در دکوراسیون بهاری داشته باشند. تغییر روبالشتی‌ها، روتختی و ملحفه‌ها با پارچه‌های با رنگ‌های روشن و شاد، کار بسیار ساده و نسبتاً کم هزینه‌ای است که به سرعت یخ حال و هوای زمستانی اتاق خواب را آب می‌کند.

استفاده از پارچه‌های گلدار و نازک‌تر برای پرده‌ها و پارچه‌های غیر ضخیم برای ملحفه‌ها یکی از راهکارهای تزیین اتاق بهاری هستند که در کنار چند گلدان دیگر چیزی از زیبایی‌های بهار کم نخواهد داشت.

نکته مهم در دکوراسیون بهاری اتاق خواب، ساده و خلوت بودن و قرار دادن حداقل تعداد وسایل در اتاق می‌باشد زیرا اولویت در اتاق خواب آرامش‌ است و رنگ‌ها و تعداد وسایل باید بر مبنای آن انتخاب بشوند.

دکوراسیون بهاری آشپزخانه

اجرای دکور بهاری در تمام منزل نیاز به هزینه‌ی فراوان دارد که برای همه مقدور نمی‌باشد. مثلا تغییر وسایل آشپزخانه مانند یخچال و لباسشویی ضرورتی ندارند و با تغییرات جزیی می‌توان فضای بهار را به آشپزخانه نیز منتقل کرد.

 • استفاده از ظروف حبوبات با رنگ‌های شاد، تغییر حوله‌، دستمال‌، سفره‌، رومیزی‌ و… با رنگ‌های شادتر و ملایم‌تر
 • در کنار استفاده از گل‌ها و گلدان‌های زیبا می‌تواند بهار را کاملا به آشپزخانه‌ی منزل منتقل کند.
 • تغییر پرده‌ی آشپزخانه و استفاده از یک پرده‌ی نازک‌تر که نور بهاری را به داخل منتقل می‌کند، دکوراسیون بهاری منزلمان را تکمیل خواهد کرد.

دکوراسیون بهار خواب چوبی

اجرای فضای بهارخواب بر روی پشت بام امروزه بسیار متداول و پرطرفدار است و افراد زیادی علاقه‌مند به ساختن یک فضای آرام و دلنشین بر روی پشت بام منزل خود می‌باشند. بهار خواب معمولاً مسقف است اما ممکن است بعضی نیز ترجیح بدهند که آن را نیمه مسقف بسازند.

دکوراسیون بهار خواب با توجه به سلیقه افراد مختلف ممکن است به شکل سنتی و یا با طرح‌های بسیار مدرن و امروزی انجام بشود اما طرح‌های مدرن و چوبی علاوه بر زیبایی بیشتر، فضای آرامش بخش‌تری را فراهم می‌آورند.

ایده‌های ساده و کم‌هزینه برای دکوراسیون به سبک بهار

در کنار نکات مهمی که در مقاله آورده شده، بعضی از ایده‌های آسان و کم هزینه نیز در اجرای دکوراسیون بهار به شما کمک خواهند کرد. مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک امیدوار است با مطالعه‌ی نکات گفته شده، ایده‌های تازه و منحصر به فرد خودتان را برای یک دکوراسیون منزل بهاری بیابید:

 • استفاده از لامپ‌های رنگی و ریسه‌ها برای نورپردازی فانتزی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب
 • استفاده از رنگ‌های شاد در کمدها و درب اتاق‌ها
 • استفاده از مجسمه‌ها و تابلوهای نقاشی و قاب عکس‌های خانوادگی
 • استفاده از آباژورها با رنگ‌های شاد در اتاق‌ها
 • استفاده از کاشی‌های چسبی برای ایجاد تغییر در آشپزخانه
 • نقاشی دیوارها یا تغییر کاغذ دیواری‌ها با طرح‌های شاد و گلدار
 • استفاده از چوب و یا رنگ‌های نزدیک به چوب در کانتر آشپزخانه و همچنین پارتیشن‌های چوبی برای جداسازی فضای داخلی
 • تعویض کفپوش‌های قدیمی با لمینت‌های ارزان و باکیفیت

سخن آخر

فصل بهار به معنای سرآغاز دوباره زندگی است و به همین دلیل دکوراسیون بهاری نیز باید یادآور نشاط و شادابی باشد. رنگ‌ها در بهار بیش از هرچیزی خودنمایی می‌کنند و استفاده صحیح از آن‌ها در دکوراسیون بهاری بسیار مهم است.

تغییر رنگ پارچه‌ی روی کوسن‌ها، مبل‌ها و حتی پرده‌ها در اجرای دکور بهاری منزل تاثیرگذار هستند و نمی‌توان گفت که یکی از آن‌ها از دیگری مهم‌تر است.

گاهی استفاده از خلاقیت و ایده گرفتن از طرح‌های دیگران نیز می‌تواند ما را به اجرای یک دکوراسیون بهاری بسیار خاص و زیبا یا یک دکور بهار خواب منحصر به فرد با مبلمان چوبی، فلاور باکس‌های چوبی، کفپوش‌های با جنس چوب پلاست و سایه‌بان‌های زیبا و با دوام در خانه راهنمایی کند.

برای مشاوره پیش از اجرای انواع طرح‌های دکوراسیون داخلی می‌توانید با کارشناسان ما در گروه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هدی ربانی

خیلی مقاله کامل و مفیدی بود. ممنونم از مانیک

پاسخ به  هدی ربانی

دوست عزیز ممنون از حسن توجه شما! در صورتی که این مقاله از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.