۷ تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی چیست؟

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی اغلب نادیده گرفته می‌شود درحالی که هر یک شرح وظایف و عملکرد خاص خود را دارند و اگر بخواهید برای بازسازی یا بروز کردن ساختمان خود شخصی را استخدام کنید باید اطلاعات کاملی درباره این دو اصطلاح داشته باشید.
۷ تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی چیست؟
فهرست مطالب

طراح داخلی و دکوراتور داخلی دو شغلی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته‌ می‌شوند هرچند این دو شغل مکمل یکدیگر بوده و برای ایجاد یک فضا با استانداردهای لازم به هردو احتیاج داریم.

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی اغلب نادیده گرفته می‌شود درحالی که هر یک شرح وظایف و عملکرد خاص خود را دارند و اگر بخواهید برای بازسازی یا بروز کردن ساختمان خود شخصی را استخدام کنید باید اطلاعات کاملی درباره این دو اصطلاح داشته باشید.

طراحی اتاق خواب

برای طراحی اتاق خواب منزل خود با مانیک کلیک کنید

در این مقاله به‌طور کامل کاربرد و تفاوت‌های این دو مورد بررسی قرار گرفته است ولی در صورت وجود ابهام می‌توانید از مشاورین ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک کمک بگیرید.

قبل از هرچیز بهتر است معنای هر کدام از این اصطلاحات را بدانید تا کاملا متوجه تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی بشوید. در ادامه به تمامی سؤالات شما پاسخ داده خواهد شد.

بیستر بخوانید: نرم افزارهای طراحی دکوراسیون داخلی+ معرفی 5 نمونه از بهترین‌های آن

طراحی داخلی (interior design) چیست؟ طراح داخلی چه کاری انجام می‌‌دهد؟

کار طراحان داخلی برنامه‌ریزی، طراحی فضا و درآوردن فرم‌های داخلی ساختمان است به طوری‌که با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. آن‌ها فضای داخلی ساختمان را، طبق نیاز مشتری و با استفاده از مهارت و دانش فنی خود کاربردی، ایمن و زیبا می‌کنند.

همچنین توانایی دارند برای فضای داخلی مورد نظر نقشه بکشند، بخوانند و درصورت لزوم آن‌ را ویرایش کنند همچنین از نرم افزارهای کامپیوتری مثل CAD استفاده می‌کنند و طراحی خود را به شکل دو بعدی و سه بعدی قبل از اجرای کار در اختیار کارفرما می‌گذارند.

یک طراح داخلی حرفه‌ای به‌خوبی با انواع مواد، رنگ‌ها، منسوجات، مسائل ایمنی و بهداشتی و قوانین و استانداردها آشنایی دارند و بعد از هماهنگی با پیمانکاران و مهندسان، شروع به اجرای طرح می‌کند.

طراحی داخلی (interior design) چیست؟

طراحان داخلی، علاوه بر مهارت و دانش فنی، ذهنی پویا و فعال دارند و توانایی تجسم فضا و طراحی اجرا شده را در ذهن خود دارند. آن‌ها با توجه به نیازها و سلیقه مشتری و همچنین نوع کاربرد فضا شروع به برنامه‌ریزی و طراحی می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت یک معمار داخلی علاوه بر ذوق هنری و توجه به جلوه‌های تزئینی، دانش و مهارت مهندسی داشته و به مسائل فنی مثل قطر دیوارها، تعیین جای ستون‌ها، طراحی فضاهای اصلی و فرعی تسلط دارد.

وظایف طراح داخلی

 • نیازها و الزامات مشتری را برای پروژه شناسایی می‌کند.
 • ارائه طرح کلی با توجه به اهداف و نیاز مشتری
 • تخمین هزینه‌ اجرای پروژه
 • ایجاد جدول زمانی و برآورد هزینه‌های پروژه
 • سفارش مواد برای تکمیل دیوارها، کفپوش‌ها و نظارت بر ساخت‌ و ساز
 • هماهنگی با پیمانکار برای اجرای نقشه‌ها

دکوراسیون داخلی (Interior decoration) چیست؟ وظایف دکوراتور چیست؟

به طور خلاصه در دکوراسیون داخلی با استفاده از مبلمان، انواع کاغذ دیواری‌‌، فرش و پرده‌، لوازم جانبی و همچنین رنگ مناسب محیط، فضا را تزئین می‌کنند. کسی که دکوراسیون داخلی فضا را انجام می‌دهد دکوراتور نام دارد.

دکوراتورها برای دکوراسیون فضا با معماران کار نمی‌کنند زیرا شروع کار آن‌ها وقتی است که طراحی داخلی محیط تمام شده باشد.

دکوراسیون داخلی (Interior decoration) چیست؟

همچنین دکوراتورها هیچ الزامی برای داشتن مدرک تحصیلی رسمی ندارند چون اغلب تمرکز آن‌ها بر زیبایی شناسی و جنبه هنری کار است. آن‌ها اغلب در فضاهایی که نیاز به بازساری و به روز شدن دارند استخدام می‌شوند.

وظایف دکوراتور

 • کمک به مشتری در تصمیم‌گیری درباره سبک طرح و طیف رنگی مورد نظر
 • انتخاب لوازم جانبی و مبلمان طبق سلیقه مشتری و کاربرد فضا
 • ارزیابی فضای مورد نیاز و در نظر گرفتن تعداد نفراتی که در آینده قرار است از آن فضا استفاده کنند.
 • چینش وسایل و دیزاین کردن محیط

طراح داخلی استخدام کنم یا دکوراتور؟ کدام مناسب‌تراست؟

اینکه کدام یک از متخصصین را استخدام کنید بستگی به نیاز شما دارد. برای مثال اگر فضای ساختمان شما نیاز به تغییرات ساختاری مانند برداشتن دیوارها، تغییر مسیر لوله کشی یا سیم کشی برق، افزودن پنجره و… دارد، باید به دنبال طراح داخلی حرفه‌ای باشید.

اما اگر قصد شما این است که تغییر سبک بدهید یا وسایل و مبلمان جدیدی برای ساختمان خود تهیه کنید یک دکوراتور داخلی حرفه ای به سادگی از عهده این وظایف بر می‌آید.

حال با دانستن تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی و شرح وظایف هر کدام برای اجرای پروژه خود تصمیم‌گیری کنید.

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی در چیست؟

اغلب مردم اصطلاح «طراحی داخلی» و «دکوراسیون داخلی» را به جای یکدیگر به کار می‌برند اما این دو حرفه در موارد گوناگونی متفاوت هستند.

طراحی داخلی هنر و علم ایجاد فضاهای کاربردی است و دکوراسیون داخلی به معنای تزئین و آراستن فضا با مبلمان و وسایل هنری است.

 1. طراح داخلی ساختار و چارچوب فضای ساختمان، مثل جای دیوارها و ستون‌ها یا نقشه سیم‌کشی برق را طراحی می‌کند ولی دکوراتور با تغییر دکوراسیون مثل عوض کردن مبلمان و سبک و طیف رنگ ساختمان، جذابیت و زیبایی را افزایش می‌دهد.
 2. طراح داخلی به صورت مستقیم با پیمانکار، مهندسین و سایر معمارها همکاری می‌کند ولی دکوراتور با هیچ‌کدام ارتباط ندارد و بعد از اتمام کار آن‌ها استخدام می‌شود.
 3. طراح داخلی حتما دارای مدرک تحصیلی است ولی برای دکوراسیون داخلی نیازی به مدرک تحصیلی نداریم.
 4. طراح داخلی با توجه به کاربرد محیط (برای مثال ساختمان پزشکان) می‌تواند تعداد اتاق‌هارا افزایش دهد ولی دکوراتور روی بهبود جنبه‌های زیبایی محیط تمرکز دارد.
 5. مدت زمان طراحی و اجرای پروژه طراحی داخلی طولانی‌تر از دکوراسیون داخلی است همچنین طراح داخلی حقوق بیشتری نسبت به دکوراتور دریافت می‌کند.
 6. دکوراتورها مستقل‌تر از طراحان داخلی کار می‌کنند و نیاز به همکاری با دیگر افراد در پروژه ندارند.
 7. طراحان داخلی ممکن است به تزئین فضا بپردازند اما دکوراتورها هرگز نمی‌توانند کار طراح داخلی را انجام ‌دهند.

خلاصه وظایف و تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی به شرح زیر است:

طراح داخلیدکوراتور
طراحی نقشه ساختمان
نظارت و همکاری با پیمانکاران
انتخاب پنجره‌ها، کابینت، کفپوش‌ و…
جلسه با مشتری برای درک نیازها و اهداف پروژه و میزان بودجه
مبلمان و چیدمان اتاق‌ها
انتخاب طرح‌های رنگی
انتخاب پارچه مبلی، کاغذ دیواری و تزئینات دیواری
جلسه با مشتری برای انتخاب سبک، طراحی و طیف رنگ و میزان بودجه

سخن آخر

در این مقاله از مجله دکوراسیون داخلی مانیک ابتدا به صورت خلاصه به تعریف طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی پرداخته شد و سپس تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین لیستی از شرح وظایف هرکدام آورده شد تا بهتر بتوانید تمامی نکات را مورد بررسی قرار داده و بدانید در چه مواقعی به دکوراتور و طراح داخلی احتیاج دارید.

سوالات متداول

 1. فرق معماری داخلی و طراحی داخلی در چیست؟

  با اینکه شباهت‌های میان این دو حرفه بسیار زیاد و نزدیک به هم است ولی می‌توان گفت معمار داخلی بر مسائل جزئی‌تر مثل قستمی از نقشه زیرساخت یا جایگذاری دیوارها و نقشه‌های لوله کشی ساختمان ‌نقش دارد و قبل از طراح داخلی شروع به کار می‌کند.

 2. تفاوت طراح داخلی با دکوراتور در چیست؟

  همانطور که گفته شد دکوراتور کسی است که طراحی دکوراسیون داخلی فضای ساختمان را انجام می‌دهد و شرح وظایف آن کاملا با طراح داخلی که وظیفه نقشه‌کشی و رسم طرح فضای داخلی ساختمان را دارد متفاوت است.

 3. فرق طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی را به صورت خلاصه چیست؟

  طراح داخلی چارچوب‌‌‌های کلی فضا مثل طراحی دیوارها محل ستون‌ها نورپردازی سیستم های گرمایش و سرمایش و… را طراحی کرده و بیشتر به جنبه‌های فنی و ساختاری تمرکز دارد و به صورت بهینه از فضا استفاده می‌کند در حالی که در دکوراسیون داخلی، تمرکز دکوراتور بر زیبایی و جنبه هنری فضا است و رنگ‌ها مبلمان و تزئینات مناسب فضا را انتخاب می‌کند.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.