اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه چیست؟

به نظر شما آیا رنگ کابینت آشپزخانه در تزیین دکوراسیون داخلی منزل آنقدر اهمیت دارد که برایش وقت بگذاریم؟ و چه رنگی برای کابینت آشپزخانه مناسب است؟از دید متخصصین تزیینات داخلی منزل، مالک ساختمان و طراحان داخلی همیشه به دنبال جدیدترین و جذاب ترین رنگ برای کابینت آشپزخانه شان هستند.
اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه
فهرست مطالب

به نظر شما آیا رنگ کابینت آشپزخانه در تزیین دکوراسیون داخلی منزل آنقدر اهمیت دارد که برایش وقت بگذاریم؟ از دید متخصصین تزیینات داخلی منزل، مالک ساختمان و طراحان داخلی همیشه به دنبال جدیدترین رنگ برای خرید کابینت آشپزخانه شان هستند.

 طرح و رنگ کابینت آشپزخانه kitchen cabinet color آنقدر در درجه اهمیت قرار دارد که معمولا سایر بخش ها و وسایل خانه را با آن هماهنگ می کنند. شاید تعجب کنید اگر بگوییم، حتی ردپای روانشناسی هم در این موضوع دیده می شود. تصور کنید، کار کردن در یک فضای کوچک با انتخاب رنگ های اشتباه تا چه حد می‌تواند در روحیه فرد تاثیر منفی بگذارد.

 در ادامه این مطلب از مجله مانیک به موضوع بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه کوچک، به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. در این نوشتار به بررسی رنگ‌های کابینت از نظر سبک معماری، روانشناسی و… می‌پردازیم. مساحت خانه نیز یکی دیگر از مواردی است که هنگام انتخاب رنگ باید به آن توجه داشته باشیم.

تنوع رنگ در کابینت و اهمیت آن در نمای داخلی

در اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه مهم است که رنگ با توجه به فضا و بزرگی و کوچکی آشپزخانه انتخاب شود. فرقی نمی‌کند که کابینت مدرن باشد یا کابینت کلاسیک. اولین چیزی است که به چشم خواهد آمد، رنگ آن است نه سبک و مدل. رنگ کابینت ها باعث می شود که فضای کوچک و دنج، دلباز و روشن به نظر آیند.

لذا یک کارشناس تزیین نمای داخلی، همواره اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه را پیش روی خود قرار می دهد. او با کمک رنگ کابینت ها تصمیم می گیرد دقیقا دست به چه کاری بزند که محیط خانه گرم تر و مطبوع تر به نظر آید. در گذشته چون کابینت در بخشی مستقل قرار می گرفت و مدل آشپزخانه به اصطلاح اوپن نبود، حساسیت زیادی در انتخاب رنگ کابینت وجود نداشت.

اما حالا دیگر آشپزخانه از انزوای همیشگی خود بیرون آمده است و جزء آشکار و پیدای بخش های خانه است. لذا چنانچه در فضای نشیمن و پذیرایی از سبک هایی مانند چوب و رنگ های طبیعی استفاده می کنید، کابینت آشپزخانه رنگ کرم قهوه ای و یا  کابینت روکش چوب برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

اهمیت رنگ کابینت آشپزخانه

اهمیت اندازه خانه در انتخاب انواع رنگ کابینت

یکی از اصول انتخاب رنگ مناسب کابینت آشپزخانه، دقت به مساحت خانه است. بزرگی و کوچکی خانه اهمیت زیادی در انتخاب نوع و رنگ کابینت دارد:

  • اگر آشپزخانه شما فاقد نور طبیعی است، بهتر است برای تامین نور آن از رنگ های گرم در کابینت ها و دیگر وسایل آشپزخانه استفاده کنید.
  • رنگ بندی کابینت آشپزخانه کرم یا بژ می تواند محیط کم نور آشپزخانه را روشن تر جلوه دهد. استفاده از رنگ های گرم و آفتابی حتی در القای گرما نیز نقش دارد.
  • چنانچه در آشپزخانه های کوچک از رنگ تیره یا کابینت های دو رنگ استفاده کنید، حس شلوغی و سردرگمی همیشه همراه تان خواهد بود. بنابراین قبل از این که دست به انتخاب کابینت بزنید، با نگاه کردن به انواع رنگهای کابینت و مدل کابینت آشپزخانه 2024 بهترین مدل ورنگ کابینت آشپزخانه را انتخاب نمایید.
  • با کمک ژورنال ها و سایت کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به سادگی می توانید به رنگ های جدید کابینت آشپزخانه دسترسی داشته باشید، مثل رنگ پاستلی، خاکستری، سرمه ای و یا رنگ های ترکیبی. دقت داشته باشید، انتخاب رنگ نادرست ممکن است پول و زحمت شما را هدر بده

روانشناسی رنگ های کابینت

تاثیر رنگ در زندگی و بر روی روحیات و خلقیات افراد غیر قابل انکار است. القای حس زیبایی، اعتماد به نفس و دیگر اثرات روحی و عاطفی را تاثیر روان‌شناسانه رنگ می دانند. لذا همه کسانی که دستی در طراحی دارند، توصیه می‌کنند تا پیش از انتخاب هر وسیله‌ای، ابتدا رنگ آن را مورد بررسی قرار دهند. 

رنگ می‌تواند به دکوراسیون معنی و مفهوم نیز بدهد. به عنوان مثال، رنگ سفید همواره نمادی از پاکیزگی بوده، القاء کننده آرامش است و محیط را دوست داشتنی می کند. یا مثلا رنگ‌هایی مانند قرمز و نارنجی بعد از مدتی می‌تواند کسل کننده نیز باشند.

 شاید برای همین است که در اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه از رنگ‌های خنثی استفاده می‌کنند. به جز کابینت ممبران و کلاسیک که بهتر است تک رنگ باشند، در کابینت‌های مدرن می‌توانید از سبک ترکیبی مثل کابینت‌های سیاه و سفید نیز استفاده کنید.

کابینت آشپزخانه رنگ سفید

بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه‌های کوچک، سفید است. رنگ کابینت آشپزخانه سفید، به فضای خانه شما خلوص عارفانه می دهد. رنگ کاشی آشپزخانه با کابینت سفید را می توانید از هر رنگی که بخواهید انتخاب کنید، مثل طرح چوبی، سنگی، آینه‌ای، طرح‌های آجری و …. . اگر رنگ سفید مورد پسند شما نیست و رنگ های شلوغ یا ترکیبی را نیز نمی‌پسندید، رنگ بژ می‌تواند انتخاب خوبی باشد. 

کابینت‌های بژ به صورت براق و مات عرضه می‌شوند و از بهترین رنگ کابینت برای آشپزخانه های کوچک می‌‌باشد. جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه رنگ سفید را می توانید در نمونه کارهای کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک ببینید.

کابینت اشپزخانه سفید

کابینت آشپزخانه خاکستری

در خانه‌هایی که المان‌های سبک مدرن دیده می‌شود، رنگ طوسی به عنوان یک رنگ خنثی می‌تواند کاربرد داشته باشد. استفاده از رنگ خاکستری یکی از این موارد است. 

این رنگ برای کابینت مات و مدرن گزینه خوبی است. البته ناگفته نماند که رنگ خاکستری در هر خانه‌ای کاربرد دارد. فرقی نمی کند خانه شما بر مبنای اصول مدرن ساخته شده باشد یا کلاسیک یا نئوکلاسیک. این رنگ می تواند به خوبی با دیگر بخش های ساختمان و دیگر وسایل موجود در خانه ایجاد معنی و هارمونی کند.

 از همین رو، افرادی که در پی انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه جدید هستند، در نهایت به این رنگ زیبا، خنثی و شیک می رسند. خاکستری القاء کننده متانت و وقار است و می تواند بهترین رنگ کابینت آشپزخانه مدرن نیز به شمار آید.

البته اصول انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه این نکته را گوشزد می کند که استفاده از رنگ خاکستری حتما باید با رنگ هایی مانند رنگ بژ و سفید همراه باشد. ترکیب این رنگ ها حس آرامش بیشتری به خانه خواهد داد. خانه هایی که به سبک مدرن ساخته و پرداخته می شود، معمولا به دور از تزئینات می باشند، پس استفاده از رنگ های ترکیبی می تواند خانه را از سادگی بیرون بیاورد. 

رنگ کابینت اشپزخانه طوسی

رنگ سبز کابینت در سبک مینیمال

تنوع رنگ در کابینت به یک رنگ یا دو رنگ محدود نمی شود. اگر سبک معماری و تزیینات داخلی خانه، مینیمال است، رنگ سبز گزینه خوبی است. طیف های مختلفی از سبز ها مورد استفاده قرار می گیرد. از سبز روشن مثل سبز نعنایی بگیرید تا سبز تیره و زیتونی و … معمولا طرفداران سبک سنتی سبز گرم و تیره را انتخاب می کنند. رنگ سبز چون ترکیبی از رنگ های زرد و آبی است، لذا ست کردن وسایل خانه با این نوع کابینت ها بسیار آسان است.

می توانید طبقات دیواری، میز و صندلی ها و صفحات روی کابینت را با این رنگ هماهنگ کنید. شما می توانید برای این رنگ از کابینت از کاشی هایی به رنگ خاکستری استفاده کنید. کاشی سفید مرمری نیز به فضای آشپزخانه آرامش طبیعت را هدیه خواهد داد. حتی مشکی نیز گزینه ای است که طراحان آن را به کاربران سفارش می دهند. کابینت رنگی پلی اورتان را می توانید در انواع تناژ رنگ سبز سفارش بدهید.

رنگ کابینت آشپزخانه کرم

از زیباترین رنگ های کابینت آشپزخانه می توان به رنگ کرم اشاره نمود. کابینت های کرم براق با جنس های هایگلاس و لامی گلاس نسبت به سطوح مات انعکاس و بازتاب نور چند برابری دارند و نقش مهمی در توزیع و پراکندگی نور های طبیعی که از پنجره ها وارد آشپزخانه می شوند ایفا می کنند.

در بین رنگ های ترکیبی با کابینت کرم، کابینت آشپزخانه رنگ کرم قهوه ای و کرم سفید از محبوب ترین ها هستند.

رنگ کرم کابینت

چگونه رنگ کابینت را انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ کابینت باید با توجه به چندین عامل انجام شود. در ادامه چند مورد از این عوامل را بررسی می‌کنیم:

  1. رنگ دیوارها: چون کابینت به صورت دائمی در کنار دیوارها و فضای اتاق واقع می‌شود، باید با رنگ دیوارها هماهنگ باشد و با آن‌ها تضاد نداشته باشد. به عنوان مثال، اگر دیوارها سفید هستند، کابینت با رنگ‌هایی مانند سفید، صورتی کم‌رنگ، خاکستری، سبز روشن و… هماهنگ خواهد بود.
  2. رنگ سایر اجزای کابینت: علاوه بر رنگ کابینت، سایر اجزای آن مانند دستگیره، صفحه کابینت و… هم باید با رنگ کابینت همخوانی داشته باشند.
  3. روشنایی اتاق: روشنایی اتاق نیز باید در انتخاب رنگ کابینت مدنظر قرار گیرد. اگر اتاق تاریک است، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنید تا فضای کابینت را پوشش دهند.
  4. سلیقه شخصی: در نهایت، سلیقه شخصی نیز مهم است. شما باید از رنگی استفاده کنید که با سلیقه شما همخوانی دارد و شما را خوشحال می‌کند.

در کل، برای انتخاب رنگ کابینت باید با توجه به این عوامل بهترین تصمیم را بگیرید. همچنین می‌توانید از طریق کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک طراحی کابینت آشپزخانه خود را داشته باشید. 

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

4.8 8 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
15 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ملیحه حسنی

سلام خسته نباشید
به نظر شما انتخواب رنگ مناسب برای کابینت های کوچک باعث میشه فضا بزرگتر به نظر برسه؟

manik group
پاسخ به  ملیحه حسنی

سلام وقت بخیر
بله حتما، هرچقدر که از رنگ های روشن باشه فضا بزرگتر به نظر میرسه به طور مثال کابینت سفید یکی از جذاب ترین نوع رنگ برای کابینت های کوچک است.

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.