12 اصل طلایی برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک

این مقاله، صحبتی صمیمی درباره خانه‌های کوچک اما گرم و دوست‌داشتنی در دنیای مدرن امروزی است. از آنجا که طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک، هنر تبدیل کردن فضای خالی به بهترین مکان برای جاگیری لوازم منزل است؛ قصد داریم بهترین روش‌ها را برای توسعه فضای یک خانه کوچک، پیشنهاد کنیم.
عکس شاخص
فهرست مطالب

باید اعتراف کرد که خانه‌ها، تنها جایی برای زندگی روزمره نیستند؛ در حقیقت پناهگاهی هستند که هربار وارد آن می‌شویم، قلبمان آرامش می‌گیرد. هرچیزی که در منزلمان می‌بینیم، خاطره‌ای را به یاد می‌آورد؛ از نقاشی دیواری که سال‌ها پیش خریدیم تا همان صندلی راحتی که نشستن روی آن را خیلی دوست داریم.

این مقاله، صحبتی صمیمی درباره خانه‌های کوچک اما گرم و دوست‌داشتنی در دنیای مدرن امروزی است. از آنجا که طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک، هنر تبدیل کردن فضای خالی به بهترین مکان برای جاگیری لوازم منزل است؛ قصد داریم بهترین روش‌ها را برای توسعه فضای یک خانه کوچک، پیشنهاد کنیم.

هنر تبدیل کردن فضای خالی به بهترین مکان

برای این کار، ترفندهای متنوعی مثل ترکیب رنگ‌ و نور، استفاده درست از آینه‌ها، قفسه‌بندی و غیره وجود دارد؛ با این حال اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره دکوراسیون خانه‌های کوچک کسب کنید؛ مجله مانیک، ایده‌های جذابی را برای شما درنظر گرفته است.

اصول دکوراسیون داخلی منزل کوچک؛ کم هزینه و شیک

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک مدرن اقدام کنند؛ احتمالاً باید بودجه زیادی داشته باشند؛ اما واقعاً اینطور نیست. ترفندهای فوق‌العاده راحت و البته کم‌هزینه‌ای وجود دارد که می‌توانید در منزل پیاده‌سازی و اجرا کنید؛ فقط باید اصول اجرای صحیح دکوراسیون را رعایت نمایید. تنها در این صورت است که بهترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک و زیبا را خواهید داشت.

نمونه کارهای کابینت مدرن

کابینت مدرن [ویژگی ها و نمونه کارها]

برخی از این اصول عبارت‌اند از:

 • محیط اتاق را ساده نگه‌دارید؛ بهترین راه برای دکوراسیون خانه کوچک، ساده ساختن محیط است
 • از رنگ واحد استفاده کنید؛ به‌کارگیری یک رنگ غالب، باعث جمع‌و‌جور شدن دکوراسیون می‌شود
 • استفاده از لوازم خانگی به‌رنگ سفید؛ لوازم سفید رنگ، اگر چیدمان درستی داشته باشند، حس دلبازی را تداعی می‌کنند
 • نور را تا حد کافی زیاد کنید
 • برای پذیرایی، سرویس بهداشتی و بخش‌های دیگر، طرح‌های جداگانه بریزید.
استفاده از لوازم سفید رنگ

12 ترفند خلاقانه برای دکوراسیون خانه کوچک

وقتی در یک خانه یا آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید، جا دادن هرچیزی که نیاز دارید دشوار است. تلاش برای ست کردن و زیبا جلوه دادن مبلمان و دکوراسیون داخلی نیز، چالش و دردسر بزرگ‌تری است؛ با این حال، فکر کردن برای طراحی جدیدترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک و ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن منزل، بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است.

حتی فکر کردن به اینکه منزل کوچک ما، تبدیل به جای بزرگتری می‌شود، لذت‌بخش است.

ترفندهایی برای بزرگ‌تر نشان دادن منزل

خبر خوب اینکه ما برای شما، پیشنهادها و ترفندهای جذابی در آستین داریم. با این ترفندها، فرقی نمی‌کند که در یک آپارتمان بزرگ زندگی می‌کنید یا کوچک؛ در هر صورت، فضای بیشتری نصیب شما می‌شود. برای اینکه از این ترفندها بهترین نتیجه را بگیرید، چند نمونه دکوراسیون داخلی منزل کوچک هم ارائه کرده‌ایم تا از آنها الگو بگیرید.

1- با انعکاس زیبای نور در خانه بازی کنید

یکی از پارامترهایی که در دکوراسیون داخلی منزل کوچک، خصوصاً دکوراسیون پذیرایی مؤثر است، بازتاب نور در محیط خانه است. در حقیقت باید پرتوهای نور طبیعی خورشید را به تمام بخش‌های منزل خود هدایت کنید. هیچ‌جایی نباید از زیبایی آفتاب، بی‌بهره بماند. برای این کار، می‌توانید از دیوارهای پلاستیکی سفید و کاشی‌های براق استفاده کنید.

به‌کار بردن مواد با درخشندگی بالا همان کاری را برای شما می‌کند که آینه‌ها می‌کنند. در کنار این، رنگ‌های روشن مثل سفید، صورتی یا آبی آسمانی هم می‌تواند به شما کمک کند.

انعکاس زیبای نور در خانه

2- یک دیوار اتاق را به گالری تصاویر اختصاص دهید

شاید کمی عجیب به‌نظر برسد؛ اما پوشاندن قسمتی از دیوار منزل کوچک‌تان با تصاویر و قاب‌عکس‌های زیبا و خاطره‌انگیز، فضای کوچک را بزرگتر جلوه می‌دهد.

برای این کار، از کف تا سقف را از قاب عکس بپوشانید. استفاده از یک ساعت دیواری بزرگ در کنار این گالری، می‌تواند عمق فضا را بیشتر کند. این ایده را حتماً در فضاهای کوچک خود امتحان کنید و از تأثیر شگفت‌انگیز آن لذت ببرید.

 پوشاندن قسمتی از دیوار با تصاویر و قاب‌عکس‌های زیبا

3- مثل یک مدیر حرفه‌ای انتخاب کنید

همه ما علاقه داریم که برای انجام کارهای روزانه و شخصی، پشت میز بزرگ و اختصاصی خود بنشینیم؛ روی تخت خواب بزرگ خود دراز بکشیم و استراحت کنیم یا خیلی کارهای دیگر که به فضای زیادی در خانه نیاز دارد؛ اما آیا واقعاً همه ما به این مقدار فضا در منزل، دسترسی داریم؟

پاسخ کاملاً منفی است. یکی از نکاتی که افراد حرفه‌ای رعایت می‌کنند، مدیریت فضا با کمک انتخاب اصولی لوازم منزل است. زمانی که می‌توانیم با یک صندلی و میز کناری، به انجام مطالعه بپردازیم، چه نیازی به یک مبلمان حجیم و میز بزرگ داریم؟

در فضاهای محدود، می‌توانیم مثل یک مدیر حرفه‌ای عمل کنیم و با استفاده از رنگ‌های شاد، لوازم کم‌حجم‌تر و ایده‌های خلاقانه، فضای دلبازتری در منزل کوچک خلق کنیم.

لوازم کم حجم تر در فضاهای کوچک

4- از الگوهای عمودی کمک بگیرید

عمودی فکر کردن، یکی دیگر از ترفندهای خلاقانه برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک است. برای درک این موضوع، بهتر است با یک مثال شروع ‌کنیم. یکی از پژوهش‌های معتبر معماری در اروپا نشان داد که استفاده از کاشی‌های مترو به شکل عمودی به جای آویزهای افقی رایج، فضای دیوارها و سرویس بهداشتی مترو را خیلی بلندتر و ساده‌تر نشان داده است.

در کنار این، پالت‌های رنگی سیاه، سفید و قرمز رژگونه، جلوی به‌هم‌ریختگی ظاهر فضا را گرفته است. این مثال، به‌خوبی نشان می‌دهد که ایده طراحی‌های عمودی تا چه اندازه می‌تواند به بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک کمک کند. شما نیز می‌توانید برای دکوراسیون سرویس بهداشتی در منزل خود، از این ایده‌های عمودی الهام بگیرید.

الگوهای عمودی

5- لوله‌ها، سیم‌ها و لوازم اضافی را کاملاً بپوشانید

لوله‌ها و سیم‌ها معمولاً به‌عنوان یکی از عوامل کاهش‌دهنده زیبایی دکوراسیون خانه های کوچک، شناخته می‌شوند. اگر با این المان‌ها در منزل کوچک خود مواجه هستید، اصلاً جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با برخی ایده‌های ساده و کم‌هزینه، از شر سیم‌ها و لوله‌های بد ریخت، خلاص شوید.

برای این کار، می‌توانید از جعبه‌های شیشه‌ای، کابل کاور، تابلوهای دیواری، میزهای کناری یا دیوارهای جداکننده و کاغذ دیواری استفاده کنید. علاوه‌ بر این، پرده‌هایی با طرح‌های درشت نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

پنهان کردن سیم ها و کابل ها

6- قفسه‌بندی حرفه‌ای؛ اینجا، آنجا، همه‌جا

قفسه‌بندی می‌تواند به شما کمک کند تا فضای کوچک منزل‌تان را به بهترین شکل ممکن به کار بگیرید و از فضای موجود، بیشترین بهره را ببرید. قفسه‌بندی در انواع دکوراسیون داخلی منزل کوچک، به‌عنوان یک ایده و ترفند همیشگی وجود دارد. برای قفسه‌بندی می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید:

 • قفسه‌های دیواری با ارتفاع‌های مختلف؛ جعبه‌های کوچک و بزرگ، کتابخانه‌ها و تزئین آنها با انواع دکور
 • قفسه‌های زیر تخت برای استفاده از فضای کاربردی زیر تخت
 • استفاده از قفسه‌های زیر پنجره
 • استفاده از قفسه‌های قابل حمل
 • به‌کار بردن قفسه‌های درب‌دار (این ایده جلوی نشستن گردوخاک روی لوازم شخصی شما را خواهد گرفت)
قفسه‌بندی حرفه‌ای

7- هرچقدر می‌توانید اسباب و لوازم منزل را ادغام کنید

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که می‌توانید لوازم منزل خود را با هم ادغام کنید؟ یکی از بهترین ایده‌های برای این کار، استفاده از تخت‌خواب‌های تاشو است. بعضی از این تخت‌خواب‌ها، می‌توانند تبدیل به میز مطالعه یا میز ناهارخوری شوند. این ایده برای دکوراسیون اتاق خواب، بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد.

ایده‌های دیگری مثل استفاده از میز مطالعه برای نگهداری از گلدان‌ها و لوازم دکوری وجود دارد که می‌توانید در منزل کوچک خود به‌کار بگیرید.

ادغام اسباب و لوازم منزل

8- قدرت فرش‌های زیبا را دست کم نگیرید

شاید این موضوع در کشورهای اروپایی چندان جدی به‌نظر نرسد؛ اما آیا برای خانه‌های ایرانی هم این‌گونه است؟ هرگز! ایرانی‌ها عاشق فرش‌های خوش‌رنگ و زیبا هستند و محال است که در خانه یک ایرانی، حداقل یک فرش زیبا را پیدا نکنید. دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی، با فرش‌ها پیوند عمیق و ناگسستنی دارد.

بهترین فرشی که می‌توانید برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا استفاده کنید، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • رنگ‌های روشن و بازتاب‌دهنده نور
 • فرش‌های گرد و دایروی
 • فرش‌های دیواری
 • نقوش و طرح‌های درشت با جزئیات کم
 دکوراسیون داخلی منزل کوچک ایرانی، با فرش‌ها

9- مثل یک شعبده‌باز، تلویزیون خود را غیب کنید

هیچ‌کس نمی‌گوید تلویزیون‌ها غیرضروری هستند؛ اما همین لوازم خانگی خیلی مهم، دشمن فضای داخلی منزل کوچک به‌شمار می‌روند. راه حل چیست؟ شما می‌توانید خیلی راحت از ایده خلاقانه نصب تلویزیون روی دیوار کمک بگیرید.

تلویزیون روی دیوار یا بالای شومینه، بهترین چیدمان برای دکوراسیون داخلی منزل ایرانی کوچک است. علاوه بر این، می‌توانید تلویزیون خود را داخل یا روی یک کردنزا قرار دهید و آن را پنهان کنید.

نصب تلویزیون روی دیوار

10- لوازم چندمنظوره برای خانه کوچک بخرید

لوازمی که می‌توانند برای چندین منظور مفید باشند، واقعاً کلیدی هستند؛ برای مثال، میزی را پیدا کنید که بتواند به عنوان میز مطالعه و همچنین میز ناهارخوری عمل کند.

همچنین یک مبل عمیق که می‌تواند به عنوان تخت مهمان نیز استفاده شود، یا خرید مکعب‌هایی که به‌عنوان میز قهوه‌خوری و صندلی‌های پذیرایی کاربرد دارند، ایده‌های جذاب دیگری هستند که می‌توانید از آنها الهام بگیرید.

میزهای چندمنظوره و تاشو

11- از ویژگی‌های معماری منزل، الهام بگیرید

هر سانتی‌متر در یک خانه کوچک، اهمیت دارد؛ بنابراین مطمئن شوید که از ویژگی‌های معماری نهایت استفاده را ببرید. با این کار، فضای بیشتری به خانه کوچک خود، اضافه می‌کنید. آیا در خانه کوچک شما، رادیاتور کنار پنجره است؟

یک کوسن روی یک کاور رادیاتور زیبا

با این شرایط، باید روی یک کاور رادیاتور زیبا سرمایه‌گذاری کنید و یک کوسن را با سلیقه خود طراحی کنید تا بتوانید از آن به عنوان گوشه پنجره برای خواندن و استراحت استفاده نمایید. توجه به معماری ساختمان در دکوراسیون آشپزخانه، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ زیرا معمولاً فضای کاربردی در آشپزخانه‌ها بسیار حائز اهمیت هستند.

12- با آینه‌ها، یک دنیای موازی خلق کنید

بازتاب زیبای نور با کمک آینه‌ها، دنیای موازی شگفت‌انگیزی در منزل شما ایجاد خواهد کرد. با یک آینه بزرگ، فضای کوچک اتاق شما، دو برابر بزرگ‌تر احساس می‌شود. استفاده از آینه، نه‌تنها به فضای موجود، عمق و زیبایی می‌بخشد؛ بلکه باعث افزایش نورپردازی و ایجاد ظاهر مجلل و لوکس در منزل کوچک می‌شود.

بازتاب زیبای نور با کمک آینه‌ها

3 الگوی جذاب دکوراسیون داخلی منزل کوچک

در این بخش قصد داریم چند ایده جذاب چیدمان و دکور خانه کوچک را با هم بررسی کنیم. این ایده‌ها از ذهن خلاق بهترین مهندسان و طراحان دکوراسیون داخلی دنیا بیرون آمده است.

1- ایده اتاق نشیمن ییلاقی

این اتاق نشیمن، ایده جسورانه Another Human از طراحان برجسته اروپایی است. صندلی و مبلمان عاشقانه کتانی مدرن با ترکیبی از رنگ‌های باطراوت و جزئیات دهه 70 میلادی، فضای کوچک اتاق را بزرگتر جلوه داده است. در کنار این، رنگ بنفش، انرژی فوق‌العاده شگفت‌انگیزی به فضا تزریق کرده است.

ایده اتاق نشیمن ییلاقی

2- استفاده از قطعات کمتر اما روشن‌

این تصویر را می‌توان بهترین عکس دکوراسیون داخلی منزل کوچک، به‌شمار آورد. یک اتاق نشیمن کوچک که در کنار ورودی و آشپزخانه قرار دارد و شاید برای خانواده‌های صاحب کودک، دست‌و‌پاگیر به‌نظر بیاید؛ اما همین اتاق کوچک با یک فرمول عالی طراحی، بهترین چیدمان را پیدا کرده است؛ آثار هنری رنگارنگ، اشیاء تزئینی، مبلمان ساده و از همه مهم‌تر، یک صندلی و میز ساده چندمنظوره، به‌خوبی فضا را بزرگتر نشان داده است.

استفاده از قطعات کمتر اما روشن‌

3- ست گل‌دار پرده با روکش مبل

این ایده از یک ذهن بسیار خلاق و خوش‌سلیقه بیرون آمده است. استفاده از طرح‌های گل‌دار درشت برای پرده و روکش مبل، فضای منزل کوچک را بسیار دلبازتر و زیباتر نشان می‌دهد. این ایده از دکوراسیون داخلی منزل کوچک، بسیار کم‌هزینه و شیک خواهد بود.

ست گل‌دار پرده با روکش مبل

آسایش در خانه‌های کوچک با طراحان دکوراسیون مانیک

شرکت مانیک‌ در بهینه‌سازی فضا و طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک متخصص است. این شرکت در تلاش است با راهکارهای منحصر به فرد و به کارگیری تکنیک‌های خاص طراحی داخلی، باعث جلوه‌ای بزرگ‌تر و متراکم‌تر از خانه‌های کوچک شود.

به کارگیری تکنیک‌های خاص طراحی داخلی

در همین راستا، شرکت کابینت و دکوراسیون مانیک، با رعایت اصول کلیدی مانند بازتاب نور، جریان هوا، بافت‌دهی و… بهترین دکوراسیون داخلی منزل کوچک را به شما هدیه می‌دهد. به‌همین‌منظور، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، از مشاوره‌های مانیک بهره‌مند شوید.

طراحی دکوراسیون داخلی با مانیک

برای طراحی دکوراسیون داخلی با ما

سخن پایانی

دکوراسیون داخلی منزل کوچک، هنری جذاب برای داشتن خانه‌ای ارزشمند و زیبا است. استفاده از تکنیک‌های فضاسازی در منزل کوچک، نه‌تنها کم هزینه هستند؛ بلکه روح خلاقیت و انرژی منزل را چندین برابر می‌کنند.

در پایان، باید درنظرداشته باشید که آنچه از همه بیشتر فضای خانه را بزرگتر جلوه می‌دهد، جزئیات کمتر است. همچنین نورپردازی، نقش معجزه‌آسایی در طراحی دیزاین دلبازتر دارد.

جزئیات کمتر در فضاهای کوچک

سؤالات متداول

1- چه لوازمی را می‌توانیم در خانه کوچک، پنهان کنیم؟

شما می‌توانید تلویزیون، لباس‌ها، سیم‌ها، لوله‌ها و برخی لوازم شخصی خود را در فضای اتاق کوچک، پنهان کنید

2- چه دکورهایی را برای آپارتمان کوچک، بخریم؟

برای دکوراسیون داخلی خانه کوچک، می‌توانید از دکورهای کوچک با طرح‌های ساده استفاده کنید

3- برای دکوراسیون داخلی منزل کوچک، از کجا شروع کنیم؟

برای رسیدن به بهترین ایده دکوراسیون خانه کوچک، بهتر است ابتدا با مشاورین متخصص مانیک مشورت کنید

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 4 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما

مشاوره در مورد طراحی دکوراسیون شما رایگان هستش ؟

پاسخ به  سیما

بله دوست عزیز. برای ارتباط با کارشناسان طراحی با ما در ارتباط باشید.

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.