همه چیز درباره دکوراسیون آشپزخانه خطی یا تک دیوار!

آشپزخانه خطی چیست؟ پلان آشپزخانه خطی یا دیواری به این صورت است که تمام اجزای آشپزخانه، کابینت‌ها و میزها تنها بر روی یک دیوار و به صورت یک خط مستقیم قرار دارند. این نوع چیدمان آشپزخانه خطی مناسب برای افرادی است که دوست دارند فضای کوچک آشپزخانه‌شان بزرگترجلوه کند.
همه چیز درباره دکوراسیون آشپزخانه خطی یا تک دیوار!
فهرست مطالب

هر خانه یک داستان دارد و دکوراسیون آشپزخانه نقشه‌ای که این داستان را روایت می‌کند! از آنجا که آشپزخانه قلب هرخانه‌ای است، دکوراسیون آن نقش بسیار مهمی در زیباسازی خانه دارد. به همین دلیل با طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه در مانیک می‌توانید آشپزخانه را به نقطه قوت خانه خود تبدیل کنید.

امروزه آشپزخانه تک دیوار به گزینه‌ای بسیارمحبوب برای افرادی که دنبال ظاهر شیک و مینیمال هستند، تبدیل شده است.

آشپزخانه خطی یا تک دیوار

حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آشپزخانه خطی چیست؟ پلان آشپزخانه خطی یا دیواری به این صورت است که تمام اجزای آشپزخانه، کابینت‌ها و میزها تنها بر روی یک دیوار و به صورت یک خط مستقیم قرار دارند. این نوع چیدمان آشپزخانه خطی مناسب برای افرادی است که دوست دارند فضای کوچک آشپزخانه‌شان بزرگترجلوه کند.

البته قابل ذکر است که این نوع طراحی آشپزخانه خطی برای فضاهای بزرگ هم مناسب است. همچنین، اگر دوست دارید هنر زیبایی دکوراسیون خود را بیشتر نمایان کنید، در مجله دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانید از صدها ایده الهام بگیرید. در ادامه مقاله قصد داریم درباره‌ی صفر تا صد آشپزخانه تک دیوار مطالب بیشتری را خدمت شما ارایه دهیم.

استفاده از رنگ‌های جذاب و روشن

طراحی دکوراسیون آشپزخانه خطی خود را به مانیک بسپارید

ویژگی‌های آشپزخانه خطی

آشپزخانه تک دیوار به دلیل ویژگی هایی که دارد، گزینه مناسبی برای افرادی که به دنبال ظاهر شیک و آنتیک هستند می باشد. مدل آشپزخانه خطی به‌صورتی است که برای فضاهای با ابعاد کوچک بسیار مناسب است؛ اما این تنها ویژگی آن نیست! هزینه کمتر، استفاده بهینه از فضا، دسترسی آسان و مینیمالیست بودن از دیگر ویژگی‌های آن است که در ادامه به توضیح هریک می‌پردازیم.

هزینه کمتر

طراحی آشپزخانه یک دیواره به صورتی است که تمام اجزا بر روی یک خط قرار می‌گیرند، به همین دلیل تعداد کابینت آشپزخانه خطی به کار رفته، کمتر از دیگر سبک‌های طراحی است و همین موضوع باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود.

آشپزخانه تک دیوار برای استفاده در فضاهای کوچک

استفاده بهینه از فضا

از ویژگی بارز این نوع چیدمان می‌توان به استفاده از فضای کم به بهترین شکل اشاره کرد. در نتیجه می‌توانید فضای بیشتری برای حرکت و گردش در آشپزخانه داشته باشید و از اجزای متنوعی نظیر کابینت‌ها، سینک، اجاق‌گاز و یخچال و… به صورت مناسب استفاده کنید.

دسترسی آسان

در آشپزخانه خطی، تمام وسایل و تجهیزات در یک خط مستقیم قرار دارند، به همین دلیل این نوع سبک بسیار موردپسند افرادی است که زیاد در آشپزخانه کار می‌کنند، چرا که به‌راحتی به تمامی وسایل دسترسی دارند.

دسترسی آسان در آشپزخانه تک دیوار

مینیمالیست بودن

مینیمالیست بودن یکی از ویژگی‌های این سبک است که باعث می‌شود، محیط شما علاوه بر زیبا و شیک بودن، ساده بنظر برسد. به همین دلیل برای افرادی که به نظم و ترتیب اهمیت می‌دهند و دوست ندارند محیطشان خیلی شلوغ بنظر برسد، مناسب است.

معایب آشپزخانه تک دیوار

فضای ذخیره سازی محدود و عدم انعطاف پذیری از مشکلات رایج این نوع چیدمان است، که به دلیل قرارگیری وسایل در یک خط مستقیم بوجود آمده است. این معایب بیشتر برای خانواد‌ه‌های شلوغ می‌تواند مشکل ایجاد کند، اما با این وجود همچنان گزینه محبوبی برای چیدمان آشپزخانه به‌حساب می‌آید.

دکوراسیون مناسب آشپزخانه خطی

با انتخاب دکوراسیون مناسب، می‌توانید حال و هوای آشپزخانه خود را دگرگون کنید. استفاده از ترکیب رنگبندی مناسب، وسایل دکوراتیو، نورپردازی مناسب و… می‌تواند کابینت آشپزخانه خاص و لوکس شما را ایجاد کند.

در ادامه نکاتی برای داشتن دکوراسیون زیباتر و بهتر به‌خصوص برای افرادی که دارای آشپزخانه خطی کوچک هستند آورد شده است:

استفاده از رنگ‌های روشن

از آنجا که رنگ‌ها دارای احساسات هستند، به‌خوبی می‌توانند حس خود را به محیط نشان دهند. رنگ‌های روشن باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا و رنگ‌های تیره باعث کوچکتر نشان دادن فضا می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد ما استفاده از رنگ‌های روشن در آشپزخانه تک دیوار است، چرا که علاوه بر بزرگ‌تر جلوه دادن فضا، نور محیط را هم افزایش می‌دهند.

استفاده از رنگ‌های روشن

استفاده از فرش باریک

در آشپزخانه‌های خطی با فضای کم، فرش‌های باریک علاوه بر ایجاد محیط زیباتر و متقارن می‌توانند فضای محیط شما را بزرگ‌تر نشان دهند. قابل ذکر است قبل از انتخاب فرش، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

  • برای داشتن ظاهری زیبا و هماهنگ، رنگ فرش را با رنگ کابینت‌ یا دیوارها هماهنگ کنید.
  • اندازه فرش را متناسب با ابعاد آشپزخانه خطی خود انتخاب کنید؛ مراقب باشید ابعاد فرش خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد.

استفاده از کابینت جادار و بزرگ

از آنجا که ممکن است در آشپزخانه تک دیوار با کمبود فضا مواجه شوید، بهتر است از کابینت‌های جادار و بزرگ استفاده کنید و برای اینکه فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی وسایل و تجهیزات داشته باشید از تمامی فضای ممکن روی دیوار بیشترین بهره را ببرید. در واقع با طراحی انواع کابینت آشپزخانه می‌توانید آشپزخانه رویایی خود را بچینید.

استفاده از کابینت جادار و بزرگ

توازن بین وسایل آشپزخانه و پذیرایی

آشپرخانه خطی دارای یک دیوار است و سه طرف دیگر آن باز است، به همین دلیل باید هماهنگی بین وسایل آشپزخانه و پذیرایی باشد تا باعث شلوغ شدن فضای منزل نشود. نکته مهمی که باید در هماهنگی اجزا دقت کنید، استفاده از وسایل دکوراتیو مناسب است.

برای مثال لوستر آشپزخانه خطی، به خوبی با طراحی آشپزخانه هماهنگی دارد و به عنوان یک عنصر دکوراتیو، جلوه‌ی خاصی به آشپزخانه می‌بخشند. همچنین برای ایجاد هماهنگی بیشتر می‌توانید از سینک گرانیتی به‌عنوان یک عنصر مهم دکوراتیو برای ایجاد توازن و هماهنگی استفاده کنید.

برای شروع کار می‌توانید با خرید سینک‌ گرانیتی کار خود را آغاز کنید، چرا که به راحتی با هر وسیله‌ای ست می‌شوند.

لاین نوری

اگر می‌خواهید روشنایی بی‌نظیری برای آشپرخانه خود داشته باشید و قدرت هنر دکوراسیون خود را به نمایش بگذارید، استفاده از نور خطی سقف آشپزخانه یا کناف خطی آشپزخانه را دست کم نگیرید. همچنین بهتر است نورپردازی نقطه‌ای را بر روی سطح کابینت و گاز پیاده‌سازی کنید.

استفاده از لاین نوری در آشپزخانه تک دیوار

چه رنگ کابینتی برای آشپزخانه تک دیواره مناسب است؟

کابینت یکی از عناصر دکوراتیو گران آشپزخانه است، پس انتخاب رنگ مناسب تاثیر به‌سزایی در دکوراسیون محیط شما دارد. همانطور که دربالا بیان کردیم، به کمک رنگ‌ها می‌توانیم احساسات محیط را نمایش دهیم. به‌غیر از رنگ‌های روشن، کابینت‌های براق هم به‌علت انعکاس نور بیشتر باعث بزرگتر دیده شدن محیط شما می‌شود.

همچنین در انتخاب رنگ کابینت خطی باید هماهنگی رنگ کابینت ها با محیط های دیگر و اندازه فضا مورد نظر در نظر بگیریم،در ادامه چند رنگ محبوب برای انتخاب رنگ کابینت خطی به‌شما پیشنهاد می‌دهیم.

استفاده از رنگ‌های جذاب

رنگ‌های نئونی مانند آبی نفتی، صورتی جذاب، و زرد نارنجی، اخیراً در طراحی داخلی آشپزخانه محبوب شده‌اند. این رنگ‌ها می‌توانند انرژی و جلوه خاصی را به فضا آشپزخانه اضافه کنند.

استفاده از رنگ‌های جذاب در آشپزخانه‌های خطی

رنگ‌های طبیعی و زنده

از رنگ‌هایی که به طبیعت اشاره دارند، مانند انواع رنگ سبز (سبز صدری-سبز زیتونی-سبز نفتی)، طلایی یا نارنجی تند، به عنوان رنگ‌هایی مناسب برای کابینت‌های خطی استفاده می‌شود. این رنگ‌ها حس آرامش و ارتباط با محیط طبیعی را ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های خنثی در کابینت آشپزخانه خطی

رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سفید، طوسی و بژ همچنان در ترکیب با رنگ‌های زنده برای ایجاد کنتراست و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این رنگ‌ها باعث ایجاد یک ظاهر شیک و مدرن در آشپزخانه می‌شوند.

نکات و ترفند‌های طلایی در هنگام طراحی آشپزخانه خطی:

  • طول دیواری که قرار است وسایل آشپزخانه خطی در آن قرار گیرند باید حداقل 2 متر باشد.
  • بهتر است فاصله استاندارد ۱۲۰ سانتی را برای داشتن فضای بزرگ و دلباز در طراحی آشپزخانه رعایت کنید.
  • تمام وسایل و تجهیزات آشپزخانه را در یک خط مستقیم قرار دهید تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد.
  • از کابینت‌های بلند و باریک برای بهره‌وری بیشتر از فضای دیوار استفاده کنید.
  • از قفسه‌های باز برای نمایش ظروف یا وسایل تزئینی استفاده کنید.
  • از رنگ‌های روشن برای بزرگتر دیده شدن فضا استفاده کنید.
کابینت رنگ طوسی در آشپزخانه‌های خطی

سخن پایانی

تا به اینجای مقاله ما با مزایا، معایب، نکات طلایی و دکوراسیون مناسب آشپزخانه خطی آشنا شدیم. همچنین متوجه شدیم، این نوع چیدمان به دلیل طراحی منحصر به فرد گزینه ایده آلی است برای افرادی که به‌دنبال سبک مینیمالیست هستند.

اگر این رویا را در ذهن خود دارید تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را یونیک‌تر و خاص‌تر کنید، با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانید این رویا را به واقعیت تبدیل کنید. مانیک با بیش از 12 سال سابقه درخشان در طراحی دکوراسیون داخلی و ساخت کابینت های مختلف در خدمت شماست. تنها برای شروع کافی است با ما تماس بگیرید تا از مشاوره حرفه‌ای تیم مانیک بهره ببرید.

آشپزخانه تک دیوار یا خطی

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدیار

استفاده از کابینت ایستاده برای آشپزخانه خطی خیلی کاربردی هست و استفاده بیشتری از فضا میشه

پاسخ به  مهدیار

دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون در مجله دکوراسیون مانیک

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.