ساده ترین روش های تميز كردن كابينت ام دی اف

تخته فیبر با چگالی متوسط که بیشتر به عنوان ام دی اف شناخته می شود، یک ماده محبوب برای ساخت کابینت است. کابینت های آشپزخانه اغلب با چربی، اثر انگشت و پاشیدن مواد غذایی کثیف می شوند. کابینت های ام دی اف معمولاً با رنگ یا روکشی مانند وینیل پوشانده می شوند و در هنگام خیس شدن مانند چوب معمولی متورم می شوند که تمیز کردن آنها را سخت می کند.
تميز كردن كابينت ام دی اف
فهرست مطالب

تميز كردن كابينت ام دی اف، تخته فیبر با چگالی متوسط که بیشتر به عنوان ام دی اف شناخته می شود، یک ماده محبوب برای ساخت کابینت است. کابینت های آشپزخانه اغلب با چربی، اثر انگشت و پاشیدن مواد غذایی کثیف می شوند.

کابینت ام دی اف معمولاً با رنگ یا روکشی مانند وینیل پوشانده می شوند و در هنگام خیس شدن مانند چوب معمولی متورم می شوند که تمیز کردن آنها را سخت می کند.

براي تميز كردن كابينت ام دی اف باید نکاتی را مد نظر داشت و از مواد خاصی برای چربی زدایی استفاده کرد. در این مطلب از مجله مانیک نکاتی را برای تميز كردن كابينت ام دی اف با مواد مختلف جمع آوری کرده ایم. بنابراین امیدواریم بتوانیم به شما کمک کنیم کابینت های خود را در بهترین شرایط نگه دارید!

ساده ترین روش های تمیز کردن کابینت ام دی اف

نحوه تميز كردن كابينت mdf

وقتی نوبت به تمیز کردن آشپزخانه می‌رسد، بیشتر افراد بر روی سینک و میز تمرکز می‌کنند. اما قطعا با پاشیدن مواد غذایی، چربی و رطوبت روی کابینت، آن ها نیز کثیف خواهند شد و ظاهر بدی بدست می آورند. پس اگر کابینت ام دی اف دارید چگونه باید آن را تمیز کرد؟

بهترين روش تميز كردن كابينت ام دی اف کدام است؟

تميز كردن كابينت ام دی اف با شامپو فرش از جمله روش های عالی برای برای تميز كردن كابينت ام دی اف است. ساده ترین راه حل استفاده از مخلوطی از مایع فرش شویی و آب گرم است.

از مایع های فرش شویی قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است روی سطح درب کابینت ام دی اف شما را خراب کنند. در عوض، از یک ضعیف تر استفاده کنید و آن را با یک قسمت مایع و دو قسمت آب گرم رقیق کنید.

سپس پارچه میکروفایبر را به این محلول آغشته نمایید. این نوع پارچه با جنس لطیفی که دارد بهترین وسیله برای تمیز کردن درب کابینت ام دی اف خواهد بود. پارچه میکروفایبر به خاطر داشتن بافت نرم و لطیف  بعد از پاک کردن سطوح هیچ اثری از خود باقی نخواهد گذاشت.

در ناحیه ای که دارای لکه است، پارچه را به آرامی با حرکات دایره ای بر سطح مورد نظر بکشید تا هر چیزی که روی درهای کابینت شما وجود دارد از بین برود. اگر لکه سرسخت بوده و به راحتی از بین نمی رود، با وارد کردن فشار بیشتر می توان آن را از بین برد.  توجه داشته باشید انجام این مراحل برای تمیز کردن هر نوع کابینت ام دی اف لازم است.

بهترین روش تمییز کردن کابینت ام دی اف

نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف سفید چگونه است؟

طرز تميز كردن كابينت ام دی اف سفید به این شکل است که ابتدا به آرامی ذرات گرد و غبار را با یک پارچه نرم، خشک و نخی پاک کنید و برای و افزایش قدرت تمیز کنندگی بیشتر، سطح را با استفاده از یک پارچه نخی نرم، تمیز و سفید که در آب ولرم مرطوب خیس است، تمیز کنید. بگذارید سطح آن خشک شود.

اگر مواد چرب یا بدبو روی کابینت ریخته شده (روغن، غذا، قهوه و غیره)، ابتدا آنها را با کاغذ جاذب پاک کنید. سپس، از یک شوینده با pH خنثی (مانند مواد شوینده ظرفشویی)، فقط پنج قطره در یک لیتر آب گرم رقیق شده استفاده کنید.

بهترین راه برای تمیز کردن این است که به آرامی با یک پارچه نرم، تمیز، سفید و نخی که در مخلوط خیس شده است، سطح کابینت را پاک کنید. در نهایت همین روش برای تميز كردن كابينت ام دي اف قهوه ای نیز چاره ساز است.

تمیز کردن کابینت ام دی اف سفید

نحوه تميز كردن كابينت ام دی اف مشکی و تیره

تميز كردن كابينت ام دی اف مشکی بسیار آسان است. برای این کار می توانید از محلول دست ساز آب، سرکه و کمی مایع ظرف شوی استفاده کنید. برای این منظور بهتر است محلول را به صورت زیر تهییه نمود:

  • 70 درصد بطری اسپری را با آب پر کنید
  • 30 درصد دیگر بطری اسپری را با سرکه مقطر سفید پر کنید
  • 2-4 پمپ مایع ظرفشویی

بعد از ترکیب مواد ذکر شده بالا قوطی اسپری را خوب تکان داده و آن را به یک حوله میکروفایبر تمیز اسپری نمایید. این حوله بهترین عملکرد را دارد زیرا نه تنها هرگونه لکه و گرد و غبار را پاک می کند، بلکه هیچ گونه باقیمانده پنبه ای را نیز مانند یک حوله کاغذی یا پارچه های دیگر باقی نمی گذارد.

تمییز کردن کابینت ام دی اف تیره

تميز كردن كابينت ام دی اف براق

برای تميز كردن كابينت ام دي اف براق و از بین بردن کثیفی های نه چندان آزاردهنده از آب گرم و یک تکه پارچه استفاده کنید. برای بهترین نتیجه، این کار را بعد از پختن یا آماده کردن غذا انجام دهید. اجازه ندهید چربی یا مایع ریخته شده روی سطح خشک شود. زیرا پس از خشک شدن، جدا کردن آنها سخت تر خواهد بود و در نهایت ممکن است به کابینت براق سفید و بی عیب و نقص خود آسیب بزنید.

هنگام تميز كردن كابينت ام دی اف براق، باید بسیار مراقب باشید. نباید اجازه دهید هیچ خط و خشی روی سطح ایجادشود یا حتی سطح براق محو گردد.

هرگز از اسپری های براق کننده یا پاک کننده های شیشه یا هر گونه مواد شیمیایی استفاده نکنید. چنین مواد مانند شیشه پاک کن بیش از حد خورنده می باشند.

همچنین می تواند باعث تغییر شکل پوشش کابینت گردد. علاوه بر این، مواد پاک کننده سطوح حاوی سیلیکون از خود لایه‌ای چرب باقی می گذارند که از بین بردن آن تقریبا غیرممکن خواهد بود.

اگر بعد از تمیز کردن سطح، مقداری لکه آب مشاهده کردید، یک پارچه میکروفایبر خشک و نرم تهیه کنید و محل را تا زمانی که خشک شود تمیز کنید. این کار باعث درخشش هر چه بیشتر کابینت خواهد شد.

تمیز کردن کابینت براق

تميز كردن كابينت ام دی اف مات

روکش مات روی کابینت ها باعث می شود لکه ها کمتر دیده شوند. اما مشکلی که در این روکش وجود دارد این است که اثر انگشت و لک ممکن است به صورت چرب و روغنی نشان داده شوند. علاوه بر این، تمیز کردن آنها تا حدودی دشوار است.

راه حل ساده برای تمیز کردن این نوع کابینت این است که به نزدیکترین فروشگاه بروید و بهترین محصول تمیز کننده موجود را متناسب با سبک آشپزخانه ای که دارید خریداری کنید.

اگر نمی‌خواهید از محصولات شیمیایی استفاده کنید و ترجیح می‌دهید کابینت‌های آشپزخانه خود را به شیوه‌ای سازگارتر با محیط زیست تمیز کنید، در اینجا چند محلول تمیزکننده بدون سفید کننده برای کابینت‌های مات شما آورده شده است.

بهترین روش تميز كردن كابينت ام دی اف مات و از بین بردن اثر انگشت و لکه های چرب و بازگرداندن ظاهر مات استفاده از آب و مایع ظرفشویی است. برای شروع با این روش تمیز کردن چند قطره مایع را به یک کاسه آب داغ یا یک بطری اسپری اضافه کنید. برای حل کردن مواد شوینده، به شدت آن را مخلوط کنید.

سپس با استفاده از یک پارچه نرم آغشته به مایع، سطوح مات را پاک کنید و به لولاها و دسته ها توجه ویژه ای داشته باشید. پس از تمیز کردن تمام سطوح، یک پارچه میکروفایبر تمیز را در آب گرم خیس کنید و آن را به خوبی فشار دهید. تمام درهای کابینت را با یک حوله مرطوب پاک کنید و با یک پارچه خشک جدید آن خشک کنید تا رطوبت باقی مانده از بین برود.

سرکه شاید رایج ترین ماده پاک کننده در آشپزخانه باشد. این ماده عملا تمام سطوح و لکه ها را به خوبی تمیز می کند. صاحبان خانه می توانند سینک و وسایل استیل ضد زنگ، کابینت های چوبی بدبو، دریچه اگزوز و اجاق سرامیکی خود را تمیز کنند. برای این کار نصف فنجان سرکه و 1 و 4 فنجان آب گرم را در یک کاسه مخلوط کنید.

درهای آشپزخانه را با استفاده از یک پارچه تمیز آغشته به محلول سرکه پاک کنید. آنها را با دستمال تمیزی بشویید و پس از پاک کردن تمام سطوح با دستمال دیگری آن ها را خشک کنید.

تمیز کردن کابینت مات

تميز كردن كابينت ام دی اف با شامپو فرش

از جمله روش های تمییز کردن کابینت ام دی اف، استفاده از شامپو فرش است. بدنه ام دی اف نسبت به مواد شیمایی بسیار حساس است از این رو نباید از مواد شوینده قوی برای تمیز کردن آن استفاده نمود. شامپو فرش یک شوینده معمولی است که می توانید برای تمیز کردن کابینت ام دی اف از آن استفاده کنید.

همچنین برای تمیز کردن کابینت ام دی اف با شامپو فرش باید در یک سطل آب مقداری شامپو فرش بریزید تا کف کند و سپس با یک دستمال کابینت خود را تمیز و با دستمال دیگر آن را خشک نمایید.

اشتباهات رایج در تميز كردن كابينت ام دی اف

اولین نکته مهمی که باید در تميز كردن كابينت ام دی اف از انجام آن اجتناب کنید آغشته کردن کابینت به صورت مستقیم به محلول است.

در تميز كردن كابينت ام دی اف نباید رطوبت زیادی روی درهای کابینت وارد کنید. همچنین نباید اجازه دهید آب وارد ناحیه آسیب دیده یا به لولاها برود، زیرا می تواند منجر به آسیب بیشتر و زنگ زدن فلز شود.

توجه داشته باشید که از تميز كردن كابينت ام دی اف با پاک کننده های ساینده مانند پاک کننده های اسکراب دار یا اسفنج های خشن تمیز کننده اجتناب کنید. این مواد باعث ایجاد خش بر روی کابینت خواهند شد. توصیه می شود ابتدا تمام پاک کننده ها را برای تاثیر روی سطح کوچک ام دی اف که قابل مشاهده نیست، آزمایش کنید.

اشتباهات رایج در تميز كردن كابينت ام دی اف

نحوه تميز كردن چربی كابينت ام دی اف

برای جواب به سوال چربی کابینت ام دی اف را چگونه تمیز کنیم؟ می توان گفت، برای تميز كردن كابينت ام دي اف چرب که لکه آن واقعا سخت است، باید به پاک کردن سبک متوسل شوید. برای این کار یک مسواک نرم تهییه کنید.

مقداری از محلول شامپو فرش و آب را روی مسواک خیس کنید و به آرامی آب اضافی آن را بگیرید. سپس محل یا لکه را تمیز کنید. توجه داشته باشید که استفاده از مسواک سخت می تواند آثاری از خود به جای بگذارد، بنابراین بهتر است از آنها اجتناب کنید.

در آخر محلول را با یک پارچه مرطوب مناسب پاک نمایید. پس از پاک کردن، کابینت‌ها را با یک حوله خشک، ترجیحا از جنس میکروفایبر، خشک کنید. تمام مراحل ذکر شده در اینجا ساده است، اما فقط باید از روش مناسب برای جلوگیری از آسیب رساندن به درهای کابینت آشپزخانه استفاده کنید.

نحوه تميز كردن چربی كابينت ام دی اف

تميز كردن كابينت ام دی اف با جوش شیرین

روش دیگر برای برطرف کردن لکه های سخت استفاده از جوش شیرین است. برای تمیز کردن کابینت ام دی اف با جوش شیرین در یک کاسه کوچک، یک قسمت جوش شیرین را با دو قسمت آب مخلوط کنید. از یک پارچه تمیز و خشک استفاده نمایید تا خمیر را روی نقاط کثیف بمالید.

بهتر است اجازه دهید خمیر چند دقیقه رو محل بماند و سپس آن را با یک پارچه مرطوب پاک نمایید و به آرامی مالش دهید تا لکه از بین برود. دوباره محل را با یک پارچه مرطوب شده با آب پاک و سپس آن را خشک کنید.

تميز كردن كابينت ام دی اف با جوش شیرین

طرز تميز كردن كابينت ام دی اف و مراقبت های پیشگیرانه

ساده ترین نکته برای جلوگیری از تجمع کثیفی و گرد و غبار این است که کابینت های خود را به طور منظم گردگیری کنید. استفاده از پارچه نرم، پارچه یا گردگیر استاندارد، گردگیری ملایم کابینت حداقل هر دو هفته یکبار به جلوگیری از نشستن ذرات روغن و چربی روی سطوح کمک می‌کند و نیاز به تمیز کردن عمیق‌تر را کاهش می‌دهد.

سعی کنید با استفاده از یک پارچه یا اسفنج مرطوب، هر چه سریع‌تر مایعات ریخته شده را تمیز کنید. تماس طولانی مدت با یک ماده می تواند منجر به ایجاد لکه هایی شود که به سختی قابل حذف هستند یا باعث آسیب های دیگر شود.

به عنوان یک قاعده کلی، از نصب وسایل گرماساز مانند قهوه‌ساز و اجاق‌های توستر در زیر کابینت خودداری کنید. گرما و رطوبت بیش از حد می تواند به کابینت آسیب برساند.

طرز تميز كردن كابينت ام دی اف

ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک در طراحی کابینت سفارشی، طراحی کابینت مدرن، کابینت کلاسیک، کابینت حمام، قفسه کتاب، مراکز سرگرمی سفارشی، کابینت آشپزخانه، قفسه بندی، درب کابینت ام دی اف، قطعات کابینت و موارد دیگر تخصص داریم.

لطفا با درج سوالات و تجربه های خود در تمیز کردن کابینت ام دی اف به دیگر افراد در این زمینه نیز یاری رسانید.

منبع: designer-kitchens


اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاهدی

سلام. مطالب خیلی خوبی در مورد تمیز کردن کابینت ام دی اف گذاشتید ممنون

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.