اتاق خواب مستر چیست؟ راهنمای کامل طراحی دکوراسیون اتاق مستر

اتاق مستر، مجلل‌ترین اتاق خواب خانه است که نسبت به سایر اتاق‌ها بزرگ‌تر بوده و دارای امکانات ویژه است. این امکانات شامل حمام و سرویس بهداشتی شخصی، تلویزیون و کلوزت است و در اتاق‌های بزرگ و مجلل‌‌تر تراس و فضای نشیمن اختصاصی هم به این امکانات اضافه می‌شود.
اتاق مستر چیست؟ راهنمای کامل طراحی دکوراسیون اتاق خواب مستر
فهرست مطالب

یک خانه شامل انواع فضاها است که یکی از مهم‌ترین این فضاها، اتاق‌های ‌خواب است. طراحی‌های متنوعی برای اتاق‌خواب وجود دارد که یکی از خاص‌ترین و کامل‌ترین این طراحی‌ها اتاق مستر است.

حال این سؤال پیش می‌آید که اتاق مستر چه اتاقی است؟ تفاوت‌های اتاق مستر با سایر اتاق‌خواب‌ها چیست؟ مزایای داشتن خواب مستر درخانه چیست؟ چگونه می‌توانیم بهترین طراحی دکوراسیون را برای اتاق مستر خود انجام دهیم؟ و… که در ادامه به تمامی این سؤال‌ها پاسخ خواهیم داد.

همچنین اگر برای طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق رویال مستر خود به کمک نیاز دارید، متخصصان ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک آماده‌اند تا به شما کمک کنند.

اتاق خواب مستر لوکس

اتاق خواب مستر چیست؟

احتمالا بارها اسم اتاق مستر را شنیده‌اید و این سؤال برایتان پیش آمده که معنی اتاق خواب مستر چیست؟ اتاق‌خواب مستر اغلب به عنوان اتاق‌خواب اصلی خانه شناخته می‌شود که معمولاً در اختیار والدین یا زوج خانه است.

اتاق مستر، مجلل‌ترین اتاق خواب خانه است که نسبت به سایر اتاق‌ها بزرگ‌تر بوده و دارای امکانات ویژه است. این امکانات شامل حمام و سرویس بهداشتی شخصی، تلویزیون و کلوزت است و در اتاق‌های بزرگ و مجلل‌‌تر تراس و فضای نشیمن اختصاصی هم به این امکانات اضافه می‌شود.

طراحی اتاق خواب

برای طراحی اتاق خواب منزل خود با مانیک

ویژگی‌‌های اتاق مستر با امکانات لوکس

 • مهمترین ویژگی هر اتاق مستر، متراژ بالای آن است تا فضای کافی برای قرار دادن تخت دونفره، مبلمان و دیگر امکانات باشد.
 • در خانه‌های مدرن، داشتن یک اتاق مستر مجهز به سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی، ضروری است. امروزه، درب سرویس بهداشتی اتاق‌های مستر به صورت شیشه‌ای طراحی می‌شود که علاوه بر نورگیر بودن حمام و سرویس بهداشتی باعث می‌شود فضای اتاق بزرگ‌تر نشان داده شود.
 • هیچ اتاق مستر مجللی بدون یک کمد لباس بزرگ کامل نخواهد بود! این نوع کمدها کلوزت نام دارد و اندازه آن به قدری است که فضای کافی برای قرار گرفتن یک نیمکت یا صندلی پاف وجود دارد.
 • یکی از مشخصات اصلی اتاق‌مستر داشتن فضای نشیمن خصوصی است. داشتن مکانی خلوت به دور از شلوغی خانواده و فرزندانتان، برای استراحت و خواندن کتاب یا صحبت با همسرتان، اهمیت بسیاری دارد.
 • داشتن تراس جزء امکانات ویژه این اتاق‌‌هاست که با دکوراسیون مناسب می‌تواند فضایی عالی برای استراحت و لذت بردن از هوای تازه باشد.
 • تجهیزات الکترونیکی ویژه: در اتاق‌های مستر، مکانی برای نصب تلویزیون اختصاص داده می شود طوری که فضای زیادی را اشغال نکند و روبروی تخت یا مبلمان نشیمن باشد.
 • همچنین سیستم گرمایش و سرمایش اختصاصی در این اتاق‌ها طراحی می‌شود.
 • از دیگر امکاناتی که ممکن است اتاق مستر داشته باشد، سیستم هوشمند صوتی است.
 • بعضی از اتاق‌های مستر سیستمی برای کنترل پنجره‌ها و پرده‌ها دارند که این امکان را به شما می‌دهد که میزان نور اتاق را مطابق میل خود تنظیم کنید.

آیا هرخانه‌ای اتاق‌خواب مستر دارد؟

بله! هرخانه‌ای یک اتاق‌خواب دارد که از سایر اتاق‌خواب‌ها بزرگتر می‌باشد، این اتاق همان اتاق مستر است. در واقع اتاق‌خواب مستر لزوماً دارای سرویس بهداشتی و حمام شخصی، کلوزت یا تراس نیست! شما بدون داشتن این امکانات می‌توانید مستر روم دلخواه خود را طراحی کنید.

در واقع اتاق مستر بیشتر به مکانی اشاره دارد که با طراحی مناسب، بتواند فضایی چندمنظوره را در اختیار صاحب اتاق بگذارد.

آیا هرخانه‌ای اتاق‌خواب مستر دارد؟

تفاوت اتاق مستر با سایر اتاق‌خواب‌ها چیست؟

سه نوع از رایج‌ترین اتاق‌خواب‌هایی که در یک خانه یافت می‌شوند، اتاق اصلی، اتاق کودک و اتاق مهمان است.

اصطلاح اتاق‌خواب اصلی یا همان اتاق مستر، به اتاقی گفته می‌شود که بزرگ‌تر و مجلل‌تر از دیگر اتاق‌خواب‌ها است.

تفاوت‌های زیادی بین اتاق مستر و دیگر اتاق‌های خانه وجود دارد که مهمترین مورد، متراژ و مساحت بیشتر اتاق مستر نسبت به دیگر اتاق‌خواب‌هاست. دومین مورد نداشتن سرویس بهداشتی و حمام در اتاق‌خواب‌های معمولی است و مورد بعدی کوچک‌تر بودن کمد لباس نسبت به اتاق‌مستر است.

همچنین در سایر اتاق‌خواب‌ها، فضایی مخصوص نشیمن طراحی نمی‌شود.

فضای بزرگ تر، داشتن تلویزیون در مستر روم

چگونه رنگ مناسب دیوار اتاق مستر خود را انتخاب کنیم؟

اکثر افراد رنگ‌‌های آرامش‌بخش را برای اتاق‌خواب خود انتخاب می‌کنند، با این حال ممکن است شما رنگ‌های روشن تیره یا پررنگ یا ترکیبی از این رنگ‌ها را ترجیح دهید. در ادامه دسته‌بندی رنگ‌‌هارا برای انتخاب بهتر شما ، بررسی خواهیم کرد.

 1. رنگ‌های خنثی همیشه انتخاب‌هایی بدون ریسک و محبوب هستند چون پس‌زمینه‌ای را به شما می‌دهند که با رنگ‌های مختلف رختخواب، پرده و فرش ست می‌شوند مثل رنگ‌های سفید،کرمی،خاکستری، قهوه ای روشن و ..
 2. رنگ‌های پاستلی ملایم، آرامش‌بخش هستند و زیبایی محیط را چندبرابر می‌کنند مثل رنگ‌‌های سبز زرد صورتی و ..
 3. اگر رنگ‌های تیره و پررنگ به شما حس خوبی می‌دهند، چرا آن‌ها را انتخاب نکنید؟
  برای مثال اگر فضای داخلی روشن و تازه را دوست دارید، ترکیب رنگ سبز بهاری با رنگ‌ مرجانی،سبز تیره یا قرمز را امتحان کنید.
استفاده از رنگ‌های تیره و پررنگ در اتاق مستر

۷ ایده برای طراحی دکور اتاق‌مستر

اتاق مستر بدون طراحی دکوراسیون مناسب، هیچگونه حس خوبی را منتقل نخواهد کرد. برای دادن روح و آرامش به فضا باید به فکر طراحی دکوراسیون اتاق مستر با سبک و سلیقه مخصوص خود باشید.

طراحی اتاق خواب شیک گاهی می‌تواند بسیار تخصصی و دشوار باشد و نیاز به راهنمایی یک طراح داشته باشید. برای طراحی اتاق‌ خواب مستردار خود می‌توانید از متخصصان ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک کمک بگیرید.

استفاده از مبل تک

در ادامه راهکارهایی برای خاص و دلنشین‌تر کردن فضای داخلی اتاق مستر را بررسی می‌کنیم و می‌بینیم اضافه کردن چه نوع وسایلی به اتاق می‌تواند زیبایی آن را چند برابر کند.

 1. استفاده از مبل تک، با رنگ خاص و مدلی ساده به دلنشین‌تر شدن فضا بسیار کمک می‌کند.
 2. آباژورها با طراحی خاص، حس دلنشینی فضا را چند برابر می‌کنند.
 3. رنگ‌های آرام وطبیعی را برای کاشی حمام و سرویس بهداشتی خود انتخاب کنید.
 4. برای قسمت روشویی فضای بزرگی را در نظر بگیرید، کمد و قفسه‌های کاربردی را برای آن طراحی کنید، همچنین آینه بزرگ افقی با طول بلند حس خوبی به فضا سرویس بهداشتی شما می‌دهد. به کار بردن لوازم بهداشتی و شیرآلات مدرن متناسب با سبک اتاقتان زیبایی این فضا را چند برابر می‌کند.
 5. از قفسه دیواری برای کتابخانه، تزئینات جانبی و گیاهان مخصوص فضای اتاق استفاده کنید.
  همچنین می‌توانید از عکس‌های خاطره‌انگیز و تابلو‌‌های نقاشی با طراحی خاص، برای دیوار استفاده کنید
 6. حتما از تلویزیون دیواری برای اتاق خود استفاده کنید، همچنین فضای نصب را به گونه‌ای انتخاب کنید که از تخت‌خواب و فضای نشیمن به راحتی به صفحه تلویزیون دید داشته باشید.
 7. به جزئیات دقت کنید! این نکته را فراموش نکنید که جزئیات هرچیزی، مهمترین تأثیر را بر جلوه نهایی آن می‌گذارد. برای مثال اضافه کردن بعضی از نمادهای خاص به اتاق،اضافه کردن اجزا با رنگ‌های درخشان مثل نقره‌ای به وسایل یا استفاده از آینه‌هایی با فرم‌های خاص در اتاق نمونه‌ای از این جزئیات هستند.
قفسه دیواری برای کتابخانه

ترندهای طراحی اتاق مستردر سال 2024

در ادامه مطلب چند طراحی برای اتاق مستر که در سال 2024 ترند هستند برایتان آورده شده است.

طراحی مخفی تکنولوژی!

امسال ممکن است اتاق‌های مستری را ببینید که در نگاه اول هیچ‌چیز اضافی در اتاق به چشمتان نیاید و ظاهری تمیز و یکدست داشته باشد ولی در واقع تمام تکنولوژی‌ها مثل پریزهای برق، کنسول بازی، تلویزیون و حتی سیستم روشنایی و سایر امکانات به نوعی مخفی شده‌اند.

طراحی مخفی تکنولوژی

سقف تیره

قسمتی از اتاق که کمتر به آن توجه می‌شود، سقف اتاق است! این درحالی است که نوع طراحی آن بسیار اهمیت دارد. سقف با رنگ تیره فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد و توجه را به خود جلب می‌کند. امسال متوجه اهمیت طراحی این قسمت از اتاق می‌شویم.

دوران اتاق‌هایی که خالی از رنگ بودند گذشت!

ما همچنان معتقدیم که فضای اتاق‌خواب باید آرام باشد ولی این به این معنی نیست که از ترکیب رنگ‌هایی مثل سبز،زرد پاستلی و..اجتناب کنید.

همچنین امسال استفاده از ملحفه‌های طرح‌دار و رنگارنگ بسیار مورد توجه طراحان اتاق‌خواب است.

رنگ‌ها در اتاق خواب

طبیعت هرگز از مد نمی‌افتد!

امسال شاهد طراحی‌های الهام گرفته از طبیعت برای رختخواب، آثار هنری و لوازم داخلی اتاق‌مستر هستیم.

چگونه اتاق مستر با فضای باز بیشتری داشته باشیم؟

گاهی اوقات با طراحی نادرست، فضای اتاق بسیار کوچک‌تر از مساحت خود اتاق نشان داده می‌شود و دائما شلوغ و بهم ریخته است.

حال این سؤال پیش می‌آید که چگونه از این اتفاق جلوگیری کنیم؟

سرویس بهداشتی مدرن

سفارش طراحی داخلی سرویس بهداشتی

طراحی داخلی کارآمد

مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه این است که با بررسی فضای اتاق و اصول معماری و سلیقه شخصی بهترین نقشه را طراحی کنیم.

برای مثال طراحی داخلی سرویس بهداشتی و حمام را داخل یک فضا درنظر بگیریم تا از دیوارکشی و جداسازی بیهوده دو فضا اجتناب کنیم.

تلویزیون، مبل برای استراحت و... در اتاق مستر

نور‌پردازی

برای یک نورپردازی خوب و اصولی باید بتوانیم از نور طبیعی و نور مصنوعی به خوبی بهره ببریم و اینگونه فضای اتاق را بازتر نمایش دهیم. امروزه استفاده از لامپ‌هایی که قابلیت تنظیم نور را دارند بهترین انتخاب برای نورپردازی اتاق خواب‌ها هستند.

استفاه از لوستر متناسب با ابعاد اتاق و نورهای دکوراتیو نیز گزینه خوبی برای نورپردازی اتاق مستر هستند و جلوه اتاق را چند برابر می‌کند. نکته اصلی برای نوپردازی درست اتاق این است که جایگاه لامپ‌ها را طوری طراحی کنیم که اتاق به طور یکنواخت روشن شود.

اتاق خواب محیطی امن برای استراحت است برای همین توصیه می‌شود با استفاده از رنگ‌های طیف کرم، قهوه‌ای و زرد حس دلنشینی و آرامش اتاق را چند برابر کنید.

نورپردازی در اتاق خواب

استفاده از آینه‌ها

اگر می‌خواهید فضای اتاق، بزرگ‌تر از آنچه که هست بنظر بیاید، از آینه‌ها استفاده کنید. آینه‌ها نور را به خوبی بازتاب می‌کنند و فضای اتاق روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان داده می‌شود.

نکته مهم این است که آینه‌ها را در نقاط مناسب کار بگذاریم تا بیشترین تأثیر را از آن‌ها بگیریم.

استفاده از آینه ها در اتاق مستر

کشو تخت

کشوهایی که در زیر تخت جاگذاری می‌شوند بدون گرفتن فضای اتاق به شما مکانی برای نگهداری وسایل اضافه می‌دهد و می‌توانید با خلوت کردن اتاق از وسایل اضافی، فضای اتاق را بازتر کنید.

قفسه‌های دیواری

با استفاده از قفسه‌های دیواری به جای قفسه‌هایی که روی زمین قرار می‌گیرند، می‌توانید فضای روی زمین را خلوت نگه دارید.

برای مثال استفاده از کتابخانه دیواری بجای کتابخانه‌ای که روی زمین قرار بگیرد، علاوه بر اینکه تأثیر زیادی روی زیبایی اتاق می‌گذارد، فضای اتاق را هم افزایش می‌دهد.

تلویزیون پایین تخت خواب در اتاق خواب

رنگ روشن دیوارها

رنگ روشن دیوارها و سقف اتاق بازتاب نور بیشتری داشته و اتاق را بزرگ نشان می‌دهد.

وجود اتاق مستر درخانه چه مزایایی دارد؟

 1. بالا رفتن ارزش خانه: خانه‌های دارای اتاق مستر، تقاضای بیشتری برای خرید و اجاره داشته و قیمت بالاتری نیز دارند.
 2. امکانات ویژه اختصاصی: اتاق مستر با داشتن فضاهای اختصاصی مثل سرویس بهداشتی، تلویزیون و فضای نشیمن اختصاصی احساس آرامش و راحتی به اشخاص می‌دهد.
 3. تأثیر مثبت بر روحیه و حس رفاه: در اتاق‌های مستر به علت داشتن فضای بزرگ‌تر و امکانات ویژه اختصاصی این امکان وجود دارد که بتوانید اتاق را طبق سلیقه شخصی خود طراحی و دیزاین کنید و با داشتن فضایی مخصوص خودتان احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشید.

اتاق‌خواب رویال مستر چیست؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که اتاق خواب رویال مستر چیست؟ اتاق خواب مستر روم چیست؟ اتاق خواب کینگ مستر چیست؟ مستر اتاق خواب چیست؟ همه این واژه‌ها یکی بوده و همان اتاق مستر معنی ‌می‌دهند.

اما ممکن است تفاوت‌‌هایی بینشان از لحاظ ابعاد، امکانات و طراحی وجود داشته باشد برای مثال رویال مستر را برای اتاقی به کار می‌برند که امکاناتی ویژه و لوکس دارد.

کمد لباس شیشه ای در اتاق مستر

سخن آخر

در این مقاله از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک سعی کردیم تمام اطلاعاتی که راجب اتاق مستر و طراحی آن نیاز هست را در اختیار شما بگذاریم.

همچنین راجب تفاوت آن با یک اتاق خواب معمولی امکانات ویژه آن صحبت کردیم و به سوالاتی مثل اتاق مستر چیست؟مستر روم یا اتاق‌ مستر چه اتاقی است؟ ابعاد اتاق مستر چقدر است؟ چگونه پلان اتاق خواب مستر خود را طراحی کنیم؟ منظور از اتاق خواب مستر چیست؟ و… پاسخ دادیم.

همچنین راهکارهایی برای بازتر نشان دادن اتاق مستر پیشنهاد دادیم و گفتیم چطور از شلوغی و نامرتب شدن اتاق جلوگیری کنید.

تجهیزات ویژه در مستر روم

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اشرفیان

ویژگی‌‌های اتاق مستر با امکانات لوکس خیلی خوب بود کامل و جامع.ممنون از مانیک

پاسخ به  اشرفیان

شما می توانید در مانیک طراحی دکوراسیون اتاق خواب خود را با به روز ترین متد ها و طرح ها انجام دهید!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.