بهترین چیدمان برای کابینت زیر گاز + مدل‌های جذاب 2024

هرکدام از طرح‌های کابینت زیر گازی، می‌تواند کاربرد مخصوصی داشته باشد. در این مقاله، به معرفی کابینت زیر گازی و نیز مهم‌ترین نکات مربوط به آن، خواهیم پرداخت.
کابینت زیر گاز
فهرست مطالب

انتخاب بهترین کابینت برای زیر گاز آشپزخانه، همواره یکی از دغدغه‌های طراحان دکوراسیون داخلی بوده است. جالب است بدانید که هرچه زمان می‌گذرد، محبوبیت گازهای رومیزی بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل، استفاده از کابینت‌های زیر گازی نیز افزایش یافته است.

در حال حاضر، ایده‌های جذاب و متنوعی برای کابینت زیر گاز وجود دارد که اغلب متناسب با نوع اجاق گاز و فضای آشپزخانه طراحی می‌شوند. اندازه اجاق گاز، فاصله تا سایر قسمت‌های آشپزخانه، تعداد لوازم آشپزی در منزل، متراژ آشپزخانه و غیره، پارامترهایی هستند که در سفارش انواع کابینت آشپزخانه، اهمیت دارند.

هرکدام از طرح‌های کابینت زیر گازی، می‌تواند کاربرد مخصوصی داشته باشد. در این مقاله از مجله مانیک، به معرفی کابینت زیر گازی و نیز مهم‌ترین نکات مربوط به آن، خواهیم پرداخت.

کابینت زیر گاز

آشنایی با کابینت زیر گاز

کابینت زیر گاز، بخشی از کابینت آشپزخانه است که در فضای زیر گازهای رومیزی یا صفحه‌ای، قرار می‌گیرد و می‌تواند به‌صورت کشویی یا دو درب، طراحی شود. معمولاً از این کابینت‌ها، برای نگهداری لوازم خانگی بزرگ و ضروری، ظروف آشپزی یا برخی مواد غذایی خشک، استفاده می‌شود.

کابینت‌های زیر گازی، باید دارای فاصله استاندارد با دیگر بخش‌های آشپزخانه باشد و به‌نحوی طراحی شود که با دیگر بخش‌های کابینت، هارمونی و هماهنگی داشته باشد.

این نکات، جزو موارد بسیار مهمی هستند که در طراحی کابینت، باید لحاظ شوند؛ به همین دلیل، کارشناسان مجموعه کابینت و دکوراسیون مانیک، قبل از شروع فرایند ساخت، تمام این موارد را با همراهی شما بررسی می‌کنند.

ابعاد مناسب کابینت زیر گازی

ابعاد کابینت زیر گاز، باید متناسب با نوع اجاق گاز شما انتخاب شود. دقت در تعیین ابعاد کابینت، بخش مهم کار است؛ زیرا اگر ابعاد به‌درستی اندازه‌گیری نشود؛ به احتمال زیاد، هزینه و سرمایه شما هدر خواهد رفت.

در حال حاضر، انواع اجاق گاز در بازار وجود دارد که محبوب‌ترین آنها، اجاق گاز 5 شعله است. این اجاق‎ها، تمام ظروف در اندازه‌های مختلف را پوشش می‌دهند و بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب‌اند.

کابینت دو رنگ ام دی اف

اندازه استاندارد اجاق گاز

ابعاد استاندارد اجاق گاز، تقریباً در همه برندها رعایت می‌شود. گازهای آشپزخانه، معمولاً دارای عرض 76 سانتی متر و عمق 63 تا 68 اسانتی متر هستند. ارتفاع مطلوب برای اجاق‌های گاز نیز، حدوداً 91 سانتی متر است. این ارتفاع برای آشپزی طولانی‌مدت، بسیار مناسب است.

برای اندازه‌گیری ابعاد گاز، می‌توانید از یک نوار پارچه‌ای یا متر استفاده کنید. اگر آشپزخانه شما، مساحت کمی دارد؛ می‌توانید از اجاق‌های کوچک‌تر استفاده کنید. در این شرایط، ابعاد کابینت زیر گاز نیز، کوچکتر خواهد بود.

بهترین گاز برای آشپزخانه‌ کوچک، دارای عرض 50 تا 60 سانتی متر و عمق 63.5 تا 68.5 سانتی متر است. برای آشپزخانه‌های بزرگ نیز، عرض اجاق گاز و یا عرض کابینت زیر گاز تا 152 سانتی متر هم مناسب به‌نظر می‌رسد.

آشپزخانه مینیمال سفید ساده

جدیدترین ایده‌های 2024 کابینت زیر گاز

در این بخش، به معرفی جدیدترین چیدمان کابینت زیر گاز خواهیم پرداخت. اگر علاقه دارید که درباره انواع کابینت زیر گاز صفحه ای، خصوصاً جدیدترین مدل‌های 2023، اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ در مجله مانیک، ایده‌های منحصربه‌فردی را برای شما آماده کرده‌ایم.

1- کابینت زیر گاز با دو درب

استفاده از دو درب عمودی، در کابینت زیر گاز صفحه ای، یکی از بهترین ایده‌های طراحی کابینت است. رنگ و جنس کابینت در این حالت، نباید با قسمت‌های دیگر کابینت آشپزخانه فرقی داشته باشد؛ این یعنی اگر سایر بخش‌های کابینت آشپزخانه، ام دی اف یا هایگلاس هستند، کابینت زیر گاز نیز باید به همان مدل باشد.

در کابینت‌های دو درب زیر گاز، فضای کافی برای قرار دادن وسایلی همچون انواع قابلمه، ماهیتابه و بشقاب‌ها در اندازه‌های مختلف، تعبیه شده است. در بعضی مدل‌ها، برای دسترسی بهتر به لوازم داخل کابینت، از قفسه‌های قابل تنظیم و ریلی استفاده می‌شود.

این قفسه‌ها، به‌راحتی بیرون آورده می‌شوند و تمام ظروف شما را به‌طور منظم سامان‌دهی کرده و به نظم در چیدمان لوازم منزل، کمک می‌کند. قفسه‌های نگهدارنده قابلمه، معمولاً دارای عرض 52، عمق 56 و ارتفاع46 سانتی متر هستند. حداقل فضای موردنیاز برای این نوع کابینت نیز، فضایی با عرض52، عمق 56.5و ارتفاع 46 سانتی متر است.

کابینت زیر گاز با دو درب

2- کابینت زیر گاز کشویی

کابینت زیر گاز کشویی، از جمله طرح‌های مدرن و بسیار جذاب کابینت است. در این طرح، از 2 یا 3 کشو کابینت زیر گاز، استفاده شده است. این کشوها، بسیار روان هستند و قابلیت نگهداری از انواع لوازم آشپزی همچون سرویس قاشق چنگال، بشقاب، ماهیتابه، مواد غذایی خشک مثل ماکارانی، برنج و نیز قوطی‌های ادویه را دارند.

اندازه کابینت زیر گاز صفحه ای در این مدل، بسته به ابعاد اجاق گاز رومیزی است. بعضی از اجاق‌ها، ممکن است کمی از فضای بالای کشوها را اشغال کنند؛ به همین دلیل، در این مدل، به جای 3 کشو از 2 کشو استفاده شود.

البته مدل کشو کابینت زیر گاز رومیزی، می‌تواند بسیار متنوع باشد؛ برای مثال، در برخی مدل‌ها، از تعداد بیشتری کشو استفاده می‌شود. استفاده از 4 کشو یا بیشتر در کابینت زیر گاز، در مواقعی کاربرد دارد که نظم و دسته‌بندی لوازم، در اولویت قرار دارد. معمولاً برای زیبایی بیشتر، از دستگیره مخفی مدل ال و یو، برای کشوهای کابینت زیر گازی استفاده می‌شود.

جدیدترین مدل کابینت زیر گاز صفحه ای

کابینت زیر گاز کشویی
چیدمان کشو زیر گاز
کابینت زیر گاز کشویی
کابینت زیر گاز کشویی
کابینت گاز صفحه ای

3- کابینت زیر گاز با کشوی عمودی در دو طرف

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه، استفاده از دو کشوی عمودی در سمت چپ و راست اجاق گاز است. این کشوها، معمولاً برای نگهداری از سرویس لیوان یا استکان، ماگ‌ها و دیگر لوازم دم دستی هستند؛ زیرا باز و بسته کردن این کشوها، بسیار راحت است. بسته به نوع کابینتی که دارید، طرح این کشوها می‌تواند متفاوت باشد؛ به همین دلیل، برای سفارش کشوهای باکیفیت و متناسب با سلیقه دلخواه، بهتر است با کارشناسان مشورت کنید.

کابینت زیر گاز با کشوی عمودی در دو طرف
کابینت آشپزخانه سفید

از کشوهای کابینت در زیر گاز، چه استفاده‌هایی می‌شود؟

به‌طورکلی، کشوها در کابینت آشپزخانه، جزو پرکاربردترین بخش‌ها به‌شمار می‌روند؛ زیرا هم فضای کافی را برای نگهداری لوازم ایجاد می‌کنند و هم دسترسی آسانی به عمق کابینت، فراهم می‌کنند. از جمله کاربردهایی که از کشوها می‌شود، می‌توان به نگهداری حبوبات، ادویه، لوازم آشپزی، سرویس ماگ و لیوان، قاشق چنگال و غیره اشاره کرد.

علاوه بر اینها، برخی از کشوها به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند که بتوان در آنها، از قفسه‌های ریلی (2 یا 3 قفسه) استفاده کرد. در این موارد، می‌توان ظروف پرکاربردتر را در طبقات بالایی و ظروف کم کاربرد را در طبقات پایینی قرار داد.

انواع گاز رومیزی

آشنایی با انواع اجاق گاز رومیزی، به ما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری برای کابینت زیر گاز داشته باشیم. در حال حاضر، انواع مختلف اجاق گاز صفحه‌ای، همچون اجاق دو شعله؛ چهار شعله و پنج شعله وجود دارد که هرکدام از آنها، برای کابینت خاصی مناسب است.

اجاق گاز دو شعله

اجاق گاز دو شعله، جزو گازهایی است که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اجاق گاز، معمولاً در ابعاد 30 در 50 سانتی‌متر تولید می‌شوند. از اجاق‌های دو شعله، در خوابگاه‌های دانشجویی یا برخی کارگاه‌های فنی بیشتر استفاده می‌شود.

اجاق گاز چهار شعله

ظرفیت تولید شعله این اجاق‌ها، از گازهای دو شعله بیشتر است؛ به همین دلیل، در برخی از خانه‌های کوچک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اجاق‌های چهار شعله، کمی بزرگ‌تر از نوع دو شعله هستند. معمولاً عرض این گاز، 50 و طول آن، 58 درنظر گرفته می‌شود.

اجاق گاز پنج شعله

گازهای 5 شعله، جزو محبوب‌ترین انواع اجاق گاز هستند. ظرفیت تولید شعله در این گازها از همه بیشتر است. این گاز را می‌توانید بهترین گاز رومیزی دانست که ابعاد استانداردی دارد.

معمولاً عرض این گاز، 50 و طول آن، 86 سانتی‌متر است. در گازهای رومیزی 5 شعله، تمام کلیدهای کنترل، روی صفحه تعبیه شده‌اند تا کنترل راحت‌تری روی شعله‌ها داشته باشید؛ البته با این ویژگی، باید بیشتر به نظافت بدنه گاز رومیزی، اهمیت بدهید.

انواع گاز رومیزی

چگونه بهترین کابینت را برای زیر گاز، انتخاب کنیم؟

برای خرید کابینت زیر گاز صفحه‌ای، باید به برخی نکات مهم توجه کنید تا پس از خرید با مشکل مواجه نشوید. این نکات عبارت‌اند از:

  • به سبک آشپزی خود توجه کنید! بررسی کنید که چقدر از شبانه‌روز را آشپزی می‌کنید. اگر زمان زیادی را در آشپزخانه هستید؛ از گازهای 5 شعله استفاده کنید. برای این کار، به محدوده‌ای 91 سانتی متر برای کابینت زیرگازی نیاز خواهید داشت. اگر به ظرفیت شعله بیشتری نیاز دارید؛ می‌توانید از فر استفاده کنید
  • اندازه محدوده فعلی را محاسبه کنید! ابعاد فضای زیر گاز را به‌دقت محاسبه کنید. ممکن است نیاز باشد برای جانمایی کابینت زیر گازی، تغییراتی را در کابینت آشپزخانه اعمال کنید
  • چیدمان آشپزخانه را درنظر بگیرید. آیا آشپزخانه طولانی و بزرگی دارید؟ انواع چیدمان‌ها را بررسی کنید و ببینید کدام طرح برای ابعاد آشپزخانه شما مناسب‌تر است. اگر به‌اندازه کافی فضا ندارید؛ می‌توانید از گازهای کوچک‌تر استفاده کنید
  • جنس کابینت زیر گازی، باید مقاوم‌ و با دوام باشد؛ زیر این کابینت‌ها، بیشتر از سایر بخش‌های کابینت آشپزخانه، استفاده می‌شوند. اگر قرار است از دستگیره برای درب‌ها استفاده شود؛ مدل دستگیره بهتر است از نوع خطی یا کلاسیک و از جنس فلزی باشد

منبع: maytag

کابینت برای زیر گاز

سوالات متداول

بهترین روش برای نظافت کابینت زیر گاز چیست؟

برای نظافت این کابینت‌ها، بهتر است از دستمال مرطوب و مایع ظرفشویی استفاده شود؛ سعی کنید که از مواد شوینده قوی استفاده نکنید

نویسنده: جعفر اطمینان

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

4.8 4 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
باران

سلام طرح ها عالی بود

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.