اصول مهم در طراحی کابینت آشپزخانه

آشپزخانه قلب یک خانه است. زیبایی آن کل فضای خانه را زیبا می کند و جلوه خاصی به آن می بخشد. زیبایی و جذابیت آشپزخانه به طراحی کابینت، رنگ و چیدمان آن بستگی دارد. طرح کابینت آشپزخانه باید به گونه ای باشد که علاوه بر زیبا بودن، کارآمد باشد و از فضا باید به بهترین شکل استفاده شود تا تعداد کابینت ها به اندازه نیاز باشد و هم فضای آزاد برای کار در آشپزخانه وجود داشته باشد.
طراحی کابینت آشپزخانه
فهرست مطالب

طراحی کابینت آشپزخانه دارای یک سری اصول و قوانین است که در صورت اجرای صحیح، منجر به یک آشپزخانه بسیار شیک و زیبا خواهد شد. این قوانین بسیار ساده است و برای درک آنها لازم نیست چیزی یاد بگیرید.

در نهایت، این سادگی می تواند آنقدر زیبا و آرامش بخش باشد که نمی توان آن را در خانه های لوکس و میلیاردی پر از لوازم سلطنتی و باشکوه پیدا کرد. اگر به دنبال چنین سبک زندگی هستید، حتما با ما همراه باشید.

طراحی کابینت آشپزخانه طوسی

اصول طراحی کابینت آشپزخانه

مهمترین قسمت هر آشپزخانه کابینت های آن است. در واقع، این کابینت است که سبک طراحی آشپزخانه را تعیین می کند. کابینت ها به هر سبکی انتخاب شوند، آشپزخانه نیز همان سبک را می گیرد.

از طرفی هرچه طرح کابینت آشپزخانه مناسب با دکوراسیون منزل باشد، آشپزخانه جادار تر و با طراوت تر خواهد بود. در این مطلب از مجله مانیک تمام نکات و اصول لازم در نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه برشمرده شده است.

سبک های طراحی کابینت آشپزخانه

مهمترین نکات طراحی کابینت آشپزخانه

اولین قدم در انواع طراحی کابینت آشپزخانه تعیین سبکی است که می خواهید. آیا به سبک مدرن یا کلاسیک علاقه دارید؟ یا برنامه خاصی دارید؟ شما می توانید با استفاده از سلیقه و نوع کلی دکوراسیون منزل، سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر می خواهید یک آشپزخانه به سبک کابینت مدرن داشته باشید ، طراحی کابینت آشپزخانه باید با مبلمان خانه مطابقت داشته باشد. اگر دکوراسیون خانه کلاسیک است، بهتر است از یک طراحی کلاسیک برای کابینت استفاده کنید. این زیبایی و هماهنگی خانه شما را حفظ می کند و باعث می شود خانه با شکوه به نظر برسد.

اگر دکوراسیون خانه مدرن است اما می خواهید از سبک کلاسیک برای آشپزخانه استفاده کنید، می توانید ترکیبی از طرح ها را برای آشپزخانه سفارش دهید. البته امروزه سبک های مختلف تا حدودی ترکیب شده اند و می توانید با کمک سازندگان کابینت طراحی خود را ایجاد کنید.

طراحی کابینت آشپزخانه ابی سفید

مشخص کردن چیدمان آشپزخانه قبل از طراحی

نخستین گام در طراحی کابینت آشپزخانه مشخص کردن نوع چیدمان می باشد. این مستلزم در نظر گرفتن مکان قرار دادن قطعات و اجزای اصلی آشپزخانه – سینک آشپزخانه، میز، یخچال، میز و صندلی است. مطمئن شوید که کل طرح بندی ساختار یافته و ساده به نظر می رسد. با مشخص کردن نوع چیدمان می توان به شکل کارآمد از آشپزخانه استفاده نمود.

در واقع اندازه اتاق، ورودی ها، آب و برق در چیدمان و سازماندهی آشپزخانه تاثیر می گذارد. چیدمان را می توان با محدودیت های اتاق تطبیق داد و انتخاب می تواند خطی، U شکل، شبه جزیره ای، با جزیره مرکزی و غیره باشد.

طراحی کابینت اشپزخانه

متریال کابینت آشپزخانه

پس از انتخاب سبک کابینت های آشپزخانه و نوع چیدمان، زمان آن رسیده است که نوع مواد کابینت را انتخاب کنید. امروزه انواع مختلفی از مواد برای تهیه کابینت استفاده می شود. چوب و MDF انواع این متریال هستند و هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند و با توجه به سبک و طراحی مورد نظر هر یک از این مواد قابل استفاده هستند.

طراحی کابینت آشپزخانه

برای داشتن بهترین طراحی کابینت آشپزخانه هر قسمت از آشپزخانه باید به طور جداگانه در نظر گرفته شود و طراحی کلی باید در آن اجرا شود. ما توضیح خواهیم داد که چگونه این کار را یک به یک برای هر بخش انجام دهیم:

طراحی-کابینت-آشپزخانه

صفحه طراحی کابینت آشپزخانه

یکی از مهمترین لوازم جانبی در ساخت و ساز و استفاده از کابینت، صفحه آن است. این صفحه ابزاری بسیار مهم هم از نظر طراحی کابینت و هم از نظر عملکرد و قدرت است. قسمت بالای کابینت از مواد مختلفی مانند چوب، MDF، سرامیک، کوارتز، اکریلیک و گرانیت ساخته شده است.

کیفیت و دوام هر یک از این مواد متفاوت است و بسته به این مورد قیمت های مختلفی وجود دارد. اگر قیمت برای شما مهم است، می توانید از پانل های MDF یا اکریلیک استفاده کنید، اما اگر زیبایی و دوام اولویت داشته باشد، بهتر است از مواد گرانیتی و کوارتز استفاده کنید.

کانتر گرانیتی آشپزخانه

رنگ کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت بدون در نظر گرفتن رنگ مناسب امکان پذیر نیست. چند مورد وجود دارد که باید هنگام انتخاب رنگ کابینت در نظر داشته باشید:

رنگ کابینت باید با رنگ کلی دکوراسیون منزل و وسایل آشپزخانه مطابقت داشته باشد. اگر رنگ و چیدمان ما هماهنگی خوبی نداشته باشد، تأثیر منفی بر زیبایی دکوراسیون منزل خواهد داشت.

بسته به سبک طراحی کابینت آشپزخانه، شما باید رنگ مناسب را انتخاب کنید زیرا برخی از رنگ ها برای برخی از سبک ها مناسب نیستند و هارمونی ایجاد نمی کنند. به عنوان مثال ، ترکیبی از رنگ های سیاه و سفید برای سبک کلاسیک مناسب نیست، اما برای سبک مدرن انتخاب خوبی هستند.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

بافت طراحی کابینت آشپزخانه

در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک و بزرگ، علاوه بر رنگ، بافت طراحی کابینت نیز باید در نظر گرفته شود. این طرح می تواند براق یا هایگلاس یا مات و برجسته باشد. انتخاب نوع این طرح ها علاوه بر سلیقه فرد به نوع طراحی دکوراسیون منزل نیز بستگی خواهد داشت. امروزه، طرح های بسیاری وجود دارد، چه ساده و چه برجسته.

اندازه استاندارد کابینت

این مهم است که کابینت کاربردی باشد، زیرا اگر اندازه کابینت استاندارد نباشد، استفاده از آن دشوار خواهد بود. به عنوان مثال، اگر ارتفاع سینک خیلی زیاد باشد در شستن ظروف مشکل خواهیم داشت یا اگر کابینت دیواری از حد معمول بزرگتر باشد دسترسی به آن دشوار خواهد بود.

از طرفی فاصله بین کابینت دیواری و هود نباید مانع دید کاربر شود تا اشیا پشت میز را نبیند. حفظ فاصله کافی بین میز و پایین کابینت دیواری بسیار مهم است.

از نظر ارتفاع نیز ظروف پخت و پز معمولی باید در دسترس شما قرار گیرد. ارتفاع باید در محدوده ای تنظیم شود که به راحتی بتوان آن را برداشت. کابینت های های قابل کشش یا سبدهای بیرون کش، چیدن و قرار دادن آنها را آسان می کند.

اندازه استاندارد کابینت

طراحی کابینت mdf آشپزخانه

کابینت ام دی اف یک محصول مهندسی شده است که عاقلانه ترین انتخاب برای طراحی با بودجه محدود است. مواد به کار رفته در ساخت ام دی اف سطح صافی به آن می بخشد که فرآیند رنگ آمیزی را آسان می کند. این محصول چوبی معروف از بقایای چوب نرم و سخت (مانند خاک اره) ساخته شده و با چسب یا رزین به هم چسبیده است.

طراحی کابینت آشپزخانه mdf جایگزین مقرون به صرفه ای برای کابینت های چوبی است. به طور کلی تمام کابینت های تولید شده در دنیا از ام دی اف هستند و این نوع درب و روکش است که تفاوت را ایجاد می کند.

به عنوان مثال اگر کابینت ام دی اف دارای روکش براق باشد هایگلاس است، اگر روکش مورد استفاده پرس وکیوم باشد از ممبران و … می باشد. بنابراین کابینت ها بر اساس نوع روکش درب و ظاهر کلی آن ها نامگذاری می شوند.

طراحی کابینت آشپزخانه کرم

طراحی کابینت آشپزخانه 3d

امروزه به لطف تکنولوژی این فرصت را دارید که آشپزخانه ای را که همیشه آرزویش را داشتید طراحی کنید! دیگر نیازی نیست که به آشپزخانه های کوچک، فضای کم پیشخوان و وسایل متوسط ​​بسنده کنید. با استفاده از طراحی سه بعدی می توانید در خصوص جزئیات کوچک و بزرگ تصمیم نهایی را بگیرید و آشپزخانه خود را به صورت آنچه که دوست دارید و بنابر نیازهای خود سفارش دهید.

در حالی که شروع به جستجوی الهام از طراحی آشپزخانه می کنید، باید به چیدمان ها و عناصری که در آشپزخانه نیاز دارید فکر کنید. ابزار طراحی آشپزخانه سه بعدی بهترین راه برای تجسم آشپزخانه رویایی شماست. به لطف چنین امکاناتی می توان شکل دقیق و واقعی از آشپزخانه مورد نظر خود را قبل از شروع به کار دید.

با استفاده از طراحی سه بعدی می‌توان ظریف‌ترین جزئیات تا بافت و طرح کابینت‌ها را قبل از اجرای کار نیز مشاهده کرد. می‌توان گفت هیچ محدودیتی در طراحی سه بعدی و هر آنچه که در آشپزخانه خود نیاز دارید وجود ندارد.  

طراحی کابینت اشپزخانه سه بعدی

هزینه طراحی کابینت آشپزخانه

قیمت طراحی کابینت آشپزخانه بسته به عواملی مانند زمان صرف شده در طراحی، میزان پرداختن به جزئیات در طراحی، متراژ آشپزخانه و دقت و ظرافت و سبک مورد نظر متغیر خواهد بود.

همچنین چنانچه طراحی متناسب با فضای کلی خانه طراحی شود مستلزم صرف زمان بیشتر خواهد شد که به مراتب هزینه طراحی را بالا خواهد برد.

هزینه طراحی کابینت آشپزخانه:

نوع طراحیقیمت به تومان
کابینت سبک مدرن300,000 تا 500,000
کابینت سبک کلاسیک800,000 تا 1,000,000

بهترین مدل های طراحی کابینت آشپزخانه 2020

در ادامه مقاله چند نمونه کار طراحی کابینت آشپزخانه از گروه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک را با هم مشاهده می‌کنیم.

پروژه آقای بهبهانی 3
کابینت لاسیک - آقای حسینی زاده 1
کابینت مدرن - آقای باقری 3
پروژه آقای بهبهانی 1

طراحی کابینت آشپزخانه ۳×۳

امروزه با توجه به گسترش زندگی آپارتمان نشینی و به دلیل کوچک بودن آشپزخانه ها، طراحی اصولی آشپزخانه های کوچک مثل طراحی کابینت آشپزخانه ۳×۳ از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر از همین فضای کوچک اشپزخانه بهترین استفاده را شود و از بهترین متریال استفاده شود به افراد حس راحتی و خوب را القا می کند. پیشنهاد می کنیم هر چه در طراحی آشپزخانه 9 متری فضا خلوت تر باشد و از رنگ های روشن و براق استفاده کنیم فضا را بزرگتر نشان می دهد.

جمع بندی

طراحی کارآمد کابینت آشپزخانه به شما این امکان را می دهد که وسایل ضروری خود را در دسترس خود بیابید. بنابراین، شما نیاز به ایده‌های ساده طراحی کابینت آشپزخانه دارید که با سبک زندگی خانواده شما مطابقت داشته باشد و هر گونه نیاز خاص را برآورده کند.

به طور خلاصه، کابینت های آشپزخانه سفارشی می توانند اصول طراحی کابینت فوق را رعایت کنند. البته طراحی کابینت آشپزخانه انعطاف پذیر است و معمولا توسط کابینت ساز تنظیم می شود.

انتخاب مواد، سبک ها و طرح ها اختیاری است. با توجه به ترجیحات و خواسته های مشتریان، طراحان کابینت هایی را طراحی می کنند که به بهترین وجه پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

طراحی کابینت اشپزخانه

در صورت تمایل برای دریافت طراحی کابینت آشپزخانه آنلاین با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک در ارتباط باشید تا ایده های جدیدی در مورد طراحی کابینت آشپزخانه داشته باشید و طراحی مورد نظر خود را انتخاب و سفارش دهید.

لطفا با درج سوالات و تجربه‌های خود سایر افراد را در انتخاب کابینت مناسب یاری رسانید.

منبع: beauhome، lacasamoderna

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 8 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
16 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمی

آیا انتخاب دستگیره کابینت آشپزخانه هم در طراحی کابینت مهم هست؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.