تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک در چیست؟

اگر تا بحال به دنبال خرید کابینت آشپزخانه بوده اید حتما اسامی کابینت کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن و … به گوشتان خورده است. انتخاب یک کابینت مناسب با نیاز و فضای آشپزخانه شما تاثیر بسزایی در زیبایی و کاربردی بودن آن دارد. در این مطلب از کابینت سازی مانیک سعی می کنیم تا شما را به طور کامل با تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک آشنا و کمک کنیم تا انتخاب بهتری بین این دو مدل داشته
تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک
فهرست مطالب

اگر تا بحال به دنبال خرید کابینت آشپزخانه بوده اید حتما اسامی کابینت کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن و … به گوشتان خورده است.

انتخاب یک کابینت مناسب با نیاز و فضای آشپزخانه شما تاثیر بسزایی در زیبایی و کاربردی بودن آن دارد. در این مطلب از کابینت سازی مانیک سعی می کنیم تا شما را به طور کامل با تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک آشنا و کمک کنیم تا انتخاب بهتری بین این دو مدل داشته باشید.

تخفیف مانیک

انواع طرح های کابینت

آشپزخانه را در اصطلاح به عنوان قلب تپنده خانه می شناسند. بخصوص در معماری های امروز آپارتمان ها، آشپزخانه عضو مهمی از دیزاین و طراحی خانه ها می باشد. عمده زیبایی یک آشپزخانه هم به کابینت های آن است. شما با انتخاب درست کابینت های خود میتوانید جلوه ای خاص و استثنایی به منزل خود بدهید.

اما لازمه این انتخاب درست، شناخت درست از مدل ها،مزایا و تفاوت های هریک می باشد. پس از معرفی مختصر مدل های کابینت آشپزخانه به بررسی تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک به طور مفصل می پردازیم. 

کابینت کلاسیک

کابینت ها را میتوان به صورت کلی در دو مدل کلاسیک و مدرن تقسیم بندی کرد. در طرح نئوکلاسیک کابینت آشپزخانه در واقع یک طرح تلفیقی از مدرن و کلاسیک میباشد که به دلیل محبوبیت و پراستفاده بودن بسیاری از آن به عنوان یک دسته مستقل نام میبرند. سایر طرح های رایج مانند رومی، مینیمال و… زیر شاخه این دسته بندی قرار میگیرند.

مزایای استفاده از کابینت مدرن
کابینت مدرن

کابینت نئوکلاسیک چیست؟

طرح نئوکلاسیک یکی از جدیدترین طرح های کابینت آشپزخانه در دنیا می باشد. کابینت نئوکلاسیک را در واقع می توان به عنوان یک سبک تلفیقی نام برد.

ریشه طرح های نئوکلاسیک در طراحی به قرن 18 میلادی در اروپا برمی گردد. زمانی که طرح ها کمی خلوت شدند و به سمت سادگی حرکت کردند. کابینت های نئوکلاسیک نیز اولین بار در همان دوران و در کشور انگلستان ساخته و استفاده می شدند.

کابینت نئوکلاسیک طوسی
کابینت نئوکلاسیک طوسی

متریال کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

تمام چوب

همانطور که از نامش پیداست این مدل تماما از چوب بمی باشد و علاوه بر زیبایی و دوام بسیار بالا قیمت آن نیز به نسبت سایر مدل ها بیشتر خواهد بود.

روکش چوب

این مدل از چوب ام دی اف با روکش چوب بلوط می باشد. این مدل نسبت به تمام چوب قیمت کمتری دارد اما ظاهر آن طرح چوب است.

انزو

این مدل نخستین بار توسط شرکت Zentique تولید و عرضه شد و به همین دلیل با این نام شناخته میشود. اما در حال حاضر کابینت های انزو موجود در بازار، تولید داخل بوده و محصول این برند ایتالیایی نمی باشند. کابینت های انزو روکش دار هستند و جنس روکش به کار رفته در آنها از پلی اورتان یا پلی استر می باشد.

معایب کابینت انزو
کابینت انزو

پولیشی

کابینت های پولیشی شباهت بیشتری به مدل های کابینت مدرن دارند. ظاهر پولیش خورده و براق رنگ روکش این مدل مشابه طرح های هایگلاس کابینت های مدرن است.

کابینت کلاسیک چیست؟

کابینت های کلاسیک به مدلی از کابینت گفته میشود که از جنس چوب بوده و دارای طرح های حکاکی شده بر روی درب های آن می باشد.

این نوع طرح بیشتر حالتی سلطنتی و مجلل داشته و حس و حالی لوکس و اشرافی را القا می کند. کابینت های کلاسیک در 4 مدل کابینت کلاسیک چوبی، کلاسیک رومی، کلاسیک روکش چوب و کلاسیک ممبران دسته بندی می شود.

کابینت کلاسیک رومی
کابینت کلاسیک رومی
کابینت کلاسیک چوبی
کابینت کلاسیک چوبی
کابینت کلاسیک ممران
کلاسیک ممبران

تفاوت های کابینت کلاسیک و نئو کلاسیک

حال که شناخت خوبی از انواع کابینت های نئوکلاسیک بدست آوردیم به بررسی تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک از ابعاد مختلف می پردازیم.

ظاهر

مهمترین فرق کابینت کلاسیک با نئوکلاسیک همانطور که در بالا اشاره کردیم، طراحی ظاهری آن می باشد. اشکال یونانی و رومی منبت کاری شده در کابینت کلاسیک جای خود را به خطوط صاف و ساده تر در کابینت نئو کلاسیک داده اند.

قیمت

هرچقدر زمان بیشتری صرف ساخت یک کابینت شود بالطبع قیمت تمام شده آن نیز بالاتر خواهد بود. فرق سبک کلاسیک و نئو کلاسیک نیز در همین است. طرح کلاسیک به دلیل منبت کاری های بیشتر نسبت به طرح نئوکلاسیک قیمت بالاتری دارد.

ساخت کابینت رومی

نظافت و نگهداری

طرح های کلاسیک مانند رومی و … به دلیل اینکه دارای منبت کاری و ظرافت های بیشتری هستند طبیعتا درز ها و شیار های بیشتری نیز دارند که به مرور زمان ممکن است جرم گرفته و ظاهر کابینت را ناخوشایند کند.

اما این موضوع در کابینت های نئوکلاسیک وجود ندارد زیرا طرح ها ساده تر می باشند. بنابراین اگر به تمیزی حساس هستید اما امکان اینکه مرتب کابینت های خود را تمیز کنید را ندارید بهتر است نئوکلاسیک را انتخاب کنید.

نمونه مدل کابینت رومی
نمونه مدل کابینت سازی مانیک رومی

دوام

دوام کابینت مولفه ای است که به جنس آن مرتبط است. به عنوان مثال یک کابینت نئوکلاسیک تمام چوب نسبت به یک کابینت روکش چوب کلاسیک عمر و دوام بیشتری خواهد داشت.

بنابراین در این موضوع بین سبک کلاسیک و نئوکلاسیک تفاوتی وجود ندارد. بلکه تمایز در متریال کابینت کلاسیک یا نئوکلاسیک خواهد بود. البته طرح های نئوکلاسیک به دلیل خلوتی ممکن است نسبت به خط و خش و ضربه حساسیت بیشتری داشته باشند.

به روز بودن

اگرچه طرح های کلاسیک و رومی در حال حاضر بسیار مجلل و زیبا بنظر می رسند و ترند هستند اما تجربه ثابت کرده طرح های ساده به نسبت طرح های شلوغ و مدل دار در گذر زمان بیشتر جلوه خود را حفظ خواهند کرد. بنابراین ممکن است یک طرح نئوکلاسیک چند سال دیگر نسبت به یک طرح کلاسیک در نگاه ما زیبا تر بنظر برسد.

کابینت نئوکلاسیک

تناسب با فضا

یکی از مهمترین و ابتدایی ترین عوامل در انتخاب مدل کابینت، همخوانی آن با فضای آشپزخانه شما می باشد. اگر با کیفیت ترین و بهترین مدل را هم خریداری کنید اما توجهی به فضای خود نداشته باشید نتیجه و خروجی کار ایده آل نخواهد بود.

طرح های کلاسیک برای نمود پیدا کردن نیازمند فضای باز تر و نور بیشتر می باشند. شلوغی و منبت کاری های طرح کلاسیک در فضای کوچک نه تنها به درستی دیده نخواهد شد بلکه باعث گرفتگی آشپزخانه نیز می شود.

بنابراین برای فضا های کوچکتر، نئوکلاسیک گزینه بهتری است. توجه به این تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک تاثیر بسیار بالایی در زیبایی و دلنشینی کابینت آشپزخانه شما خواهد داشت.

رنگ

از نظر رنگ بندی نیز تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک در تنوع و گستردگی رنگ است. در کابینت های نئوکلاسیک تنوع رنگ بیشتری به چشم می خورد. در حالی که در طرح کلاسیک عمدتا از طیف های کرم، بژ و یا مرواریدی و خاکستری استفاده می شود.

مانیک

مشاوره رایگان طراحی و سفارش انواع کابینت آشپزخانه !

جمع بندی تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

اگر علاقه مند به طرح های سلطنتی و مجلل می باشید اما از طرفی فضای آشپزخانه بزرگی در اختیار ندارید و یا نظافت زیاد از عهده شما خارج می باشد بهتر است تا سراغ کابینت های نئوکلاسیک بروید. اما اگر فضای کافی دارید و یا احتمال خط و خش و ضربه وارد شدن به کابینت ها را بالا می دانید بهتر است از کابینت کلاسیک استفاده نمایید.

مطالب گفته شده در بالا بیشتر بر اساس ویژگی های دو مدل بود که فرق کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک را رقم میزد و هیچکدام به معنای معایب یا مزایا نبود و در نهایت انتخاب با شما می باشد. همچنین شما می توانید با مراجعه به مجله مانیک مطالب بیشتری در مورد کابینت های کلاسیک و رومی مطالعه نمایید.

کابینت رومی آشپزخانه
کابینت کلاسیک

قیمت و نحوه خرید کابینت کلاسیک یا نئوکلاسیک

دغدغه رایج بسیاری از علاقه‌مندان به کابینت‌های کلاسیک یا نئوکلاسیک، نحوه خرید این نوع کابینت‌ها است. امروزه برای اطلاع از قیمت، نوع برند و شرایط خرید، فروشگاه‌های آنلاین زیادی وجود دارند که می‌توانید به‌راحتی به آنها مراجعه کنید اما چالش خرید از جای مطمئن همیشه در بین خریداران وجود داشته است.

کابینت حجمی کلاسبک
کابینت کلاسیک

به همین منظور شما می توانید با خیال راحت جهت اطلاع از قیمت کابینت کلاسیک یا نئوکلاسیک و یا شرایط سفارش قسطی کابینت با کارشناسان فروش مانیک تماس بگیرید. همچنین در صورتی که این مقاله تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

نمونه مدل های کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک در گروه کابینت سازی مانیک:

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 9 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
17 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظمیان

ممنون از مطالب خیلی خوبتون و خیلی خوب تفاوت این دونوع کابینت ارائه شده.

افروزیان

من خیلی کارهای منبت کاری رو دوست دارم و خلی دلم میخواد کابینتم هم با این طرح کار بشه و خیلی از کار مانیک راضی هستم.خداقوت

اسلامی

مغازه ای برای خرید کابینت رفته بودم و مرتب کلاسیک و نئوکلاسیک می گفتند و خیلی آشنایی نداشتم و خیلی سریع اومدم از سایت و مطالب شما خیلی خوب شناخت پیدا کردم.ممنون از مطالبتون

دوست گل

کابینت نئوکلاسیک برای همسر من که خیلی تجملات رو دوست داره از طرفی آشپزخانه خیلی بزرگی نداریم پیشنهاد خیلی خوبی هست. ممنونم از مطلب خیلی خوبتون

رضا

عاشق منبت کاری هستم و خیلی خوشحال شدم که مدل کلاسیک در کابینت این هنر را نشان میدهد و انتخابم رو انجام دادم

نجم الهدی

روکش چوب مقاومت خوبی هم داره؟

ali

بهترین ماده ای که برای ساخت کابینت کلاسیک استفاده میشه چی هست؟

مهناز

سبک خانه من کلاسیک هست ولی کابینت را همسرم مدرن می پسنده به نظرتون خوب میشه؟

باقرلو

از نظر هزینه برام مهمه که چقدر هزینه ی این دو سبک فرق میکنه؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

کابینت و دکوراسیون مانیک

جهت دریافت مشاوره رایگان یا طراحی رایگان تنها کافیست تلفن خود را وارد نمایید.