آشپزخانه مینیمال چیست؟| اصول طراحی، ویژگی ها +عکس

طراحی آشپزخانه به عنوان محیطی که ممکن است اعضای خانواده زمان زیادی را در آن بگذرانند بسیار پر اهمیت است. این اهمیت روز به روز بیشتر درک می شود و در طول زمان شاهد پیشرفت های زیادی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستیم.
آشپزخانه مینیمال
فهرست مطالب

طراحی آشپزخانه به عنوان محیطی که ممکن است اعضای خانواده زمان زیادی را در آن بگذرانند بسیار پر اهمیت است. این اهمیت روز به روز بیشتر درک می شود و در طول زمان شاهد پیشرفت های زیادی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستیم.

مینیمالیسم از سبک‌های پرکاربرد امروزی است که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. مینیمالیسم به عنوان یک جنبش هنری در قرن بیستم ظهور کرد. در این سبک تمایل زیادی به ساده گرایی وجود دارد.

از فاکتور های اصلی و مهم این سبک، استفاده از فضا مبنی بر هدف و کاربرد هر وسیله‌ای می‌باشد. پس آشپزخانه سبک مینیمال راه حل خوبی برای استفاده حداکثری از محیط‌های کوچک است. اگر به دنبال داشتن محیطی ساده، زیبا و مدرن هستید یک آشپزخانه مینیمال انتخاب بسیار خوبی برای شما می‌باشد.

آشپزخانه مینیمال

آشپزخانه مینیمال چیست؟

در جواب به سوال طرح مینیمال چیست می‌توان گفت به طور کلی واژه مینیمالیسم به معنای ساده گرایی و کمینه جویی است. در یک آشپزخانه سبک مینیمال محور اصلی چیدمان وسایل، کاربرد و استفاده‌ای که از آن وسیله می‌توانیم داشته باشیم است.

به این معنی که حضور وسیله غیر ضروری و بدون کاربرد که موجب تجمع و به وجود آمدن پیچیدگی شود، بی‌معناست. به نظر می‌رسد مینیمالیسم بر بهبود سبک زندگی از طریق ساده سازی تمرکز دارد. این سادگی و وضوح، آرامش خاصی را در آشپزخانه مینیمالیست به وجود می‌آورد.

صحبت از سادگی ممکن است ذهن ما را به سمت بی‌روحی و خسته کننده بودن فضا ببرد. اما با رعایت اصول کلیدی دکوراسیون آشپزخانه مینیمال، می‌توانیم زیبایی،تازگی و آرامش را با هزینه کم و به دور از تجملات و پیچیدگی‌ها، داشته باشیم.

هر یک از المان‌های به کار رفته در آشپزخانه می‌تواند به شما در دیزاین آشپزخانه مینیمال کمک کند. به طور کلی بارزترین مشخصه‌های یک آشپزخانه مینیمال عبارت است از:

  • لوازم تزیینی کم و ساده
  • استفاده از حداقل اثاثیه با تاکید بر کاربردی بودن
  • المان های خطی،دارای اشکال هندسی و ساده
  • استفاده از کفپوش های طرح چوب وحذف فرش و قالیچه
  • تاکید بر نورپردازی مناسب سبک
  • ایجاد فضاهای باز و خلوت

در ادامه به بررسی عناصر تشکیل‌دهنده ی یک آشپزخانه مینیمالیستی ایده آل می‌پردازیم:

آشپزخانه مینیمال سفید ساده

کابینت آشپزخانه مینیمال

همانطور که گفته شد سادگی از بارزترین ویژگی‌های یک آشپزخانه مینیمالیستی است. این ویژگی در طراحی کابینت‌ها نیز باید رعایت شود. کابینت‌ها بخش اعظمی از جلوه ی آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند.

کاربرد خلاقانه اصول دکوراسیون سبک مینیمالیست گام مهمی برای رسیدن به یک آشپزخانه مینیمال است. در ادامه به چند نکته مهم در مورد کابینت آشپزخانه مینیمال می‌پردازیم:

کابینت ساده، اصل مهم آشپزخانه مینیمال

استفاده از کابینت‌هایی با نقش و نگاری خاص و پیچیده چندان مناسب یک آشپزخانه مینیمال نیست. پرطرفدارترین مدل کابینت آشپزخانه مینیمال، کابینت های توکار است. این کابینت‌ها علاوه بر سادگی دارای عمق زیادی هستند.

عمیق و جادار بودن کابینت ها به شما در پنهان کردن جزئیات غیر ضروری روی کابینت‌ها مثل وسایل برقی کمک می‌کند. دستگیره کابینت‌ها نیز کاملا ساده و توکار طراحی می‌شوند تا اصل سادگی در این سبک از آشپزخانه به خوبی جلوه‌گر شود. کابینت‌های به کار رفته در آشپزخانه‌های مینیمال بسیار به کابینت سبک های نئوکلاسیک و مدرن نزدیک هستند.

کابینت مینیمال توکار

پالت رنگی کابینت آشپزخانه سبک مینیمال

با کمی گشت و گذار در تصاویر آشپزخانه‌های مینیمالیسم متوجه کاربرد گسترده رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی دکوراسیون آشپزخانه مینیمال می‌شویم. کابینت‌ها نقش مهمی در تعیین سبک دکوراسیون دارند. بنابراین انتخاب رنگ کابینت مناسب از اصول مهم ساختن یک آشپزخانه مینیمالیستی است.

در کنار سفید که نماد سادگی و پاکیزگی است، رنگ‌های خنثی مانند کرم، طوسی، استخوانی، بژ و آبی روشن از رنگ‌های پرطرفدار در این سبک می باشد. ترکیب رنگ‌هایی با حداقل کنتراست برای کابینت‌ها در بزرگتر جلوه دادن محیط تاثیر زیادی دارد.

پالت رنگی کابینت آشپزخانه سبک مینیمال

اما اگر رنگ‌های خنثی برای شما جذابیت لازم را ندارند نگران نباشید. رنگ‌های کابینت یک آشپزخانه مینیمال فقط خنثی نیستند.

در بعضی از موارد استفاده‌ی جسورانه از رنگ های تند مانند زرد، قرمز و سبز و یا رنگ های متضاد مانند مشکی و سفید نیز دیده می‌شود. علاوه بر آن رنگ‌های تیره‌ای مانند قهوه ای، مسی و مشکی از جمله رنگ‌های تیره‌ای هستند که در کابینت‌های مینیمال استفاده گسترده‌ای دارند.

آشپزخانه مینیمال طوسی

انتخاب متریال کابینت مینیمال

از جمله متریال‌های پرکاربرد برای آشپزخانه مدرن و مینیمال کابینت‌های های گلاس و ام دی اف است. کابینت‌های های گلاس از مقاومت نسبتا بالایی برخور دارند و سطح براق آن‌ها سهم زیادی در زیبایی یک آشپزخانه مینیمال دارد. استفاده از کابینت طرح چوب دریک آشپزخانه مینیمال سفید، انتخاب بسیار خوبی برای گریز از سادگی و یکدستی مفرط است.

استفاده از عناصر طبیعی در کابینت آشپزخانه مینیمال

سینک، کابینت‌ها، کانتر یا جزیره و دیگر لوازم به کار رفته در یک آشپزخانه مینیمال می‌تواند در عین سادگی زیبایی بخش محیط آشپزخانه باشد. یکی از راه‌های استفاده از این ویژگی، انتخاب متریال‌های مختلف طبیعی برای کابینت‌ها است که در عین سادگی، گرما بخش محیط هستند.

وسایلی از جنس عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ و فلزات گزینه‌ی مناسبی در کنار رنگ اصلی شما برای سبک مینیمال است. برای مثال استفاده از صفحه کابینت یا جزیره طرح سنگ از موارد پرکاربرد در آشپزخانه مینیمال است. همچنین درخشش سطوح فلزی در میان کابینت‌ها، حس خوب فضای مینیمال را دو چندان می‌کند.

انتخاب جزیره آشپزخانه مینیمال

با وجود تاکید سبک مینیمالیست بر حذف اشیا اضافه، و کاربردی بودن آیتم‌های موجود در آشپزخانه، می‌توانیم از جزیره‌های ال شکل، یو شکل، خطی و متحرک که کاربردهای فراوانی در آشپزخانه مینیمال و مدرن دارند، استفاده کنیم.

از کانتر یا جزیره می‌توانیم به عنوان میز غذا خوری برای صرف ناهار یا میان وعده، فضای ذخیره‌سازی وسایل اضافه و یا مکانی برای قرار دادن سینک آشپزخانه استفاده کنیم.

استفاده از گیاهان در آشپزخانه مینیمال

حذف پیچیدگی‌ها و زرق و برق‌ها ممکن است تازگی و سرزندگی را از فضا دور کند. اینجاست که جادوی گیاهان در طراوت بخشیدن به محیط به کمک شما می‌آید. استفاده از گیاهان آپارتمانی و مینیمال در آشپزخانه مینیمال سفید، تاثیر زیادی در زیبایی و طراوت محیط دارد.

گیاهان در آشپزخانه مینیمال

پنجره آشپزخانه مینیمال

پنجره‌های عریض و پهن می‌تواند زیبایی دیزاین آشپزخانه مینیمال شما را تکمیل کند. نور طبیعی وارد شده از پنجره مکمل خوبی برای تزریق روشنایی در کنار رنگ سفید است. دو عنصر رنگ سفید و نور طبیعی، فضای کوچک آشپزخانه‌های امروزی را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

نورپردازی آشپزخانه مینیمالیست

نورپردازی اصولی و مناسب از ملزومات اولیه‌ی یک دکوراسیون مینیمال است. بخشی زیادی از گرما و انرژی فضایی که طبق اصول مینیمال با سادگی و به دور از زرق و برق طراحی شده‌است به وسیله نورپردازی های محیط تامین می‌شود. روشنایی لازم برای این سبک به وسیله هالوژن‌ها و لامپ های ال ای دی توکار در بین کابینت ها انجام می‌شود.

علاوه بر ال ای دی توکار، چراغ‌های آویز ساده‌ای که بالای جزیره آشپزخانه قرار می‌گیرند نیز می‌تواند در ساخت یک آشپزخانه مینیمال به شما کمک کند. همچنین چراغ‌های آویز ساده باعث بیشتر دیده شدن دیگر المان‌های خطی آشپزخانه می‌شود و خود عضوی از اشکال هندسی موجود در سبک مینیمال است که بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

در این سبک ترجیح بر استفاده از نور طبیعی در روز است. تا جایی که پرده‌ها نیز نازک در نظر گرفته می‌شوند تا از حداکثر روشنایی نور طبیعی استفاده شود.

نورپردازی آشپزخانه مینیمالیست

سه نکته مهم طراحی آشپزخانه مینیمالیست

در ادامه به توضیح چند گام مهم و اساسی برای داشتن یک آشپزخانه مینیمال می‌پردازیم:

حذف شلوغی ها از سطوح

در آشپزخانه‌ها فضای زیادی توسط وسایل بدون کاربرد مانند وسایل برقی غیر ضروری اشغال شده است. پر کردن فضا با وسایل غیر ضروری در آشپزخانه رایج است. اما چنین فضاهای شلوغی در سبک مینیمال جایی ندارد.

حذف این جزئیات برای رسیدن به خلوتی و سادگی مورد تاکید در سبک مینیمال از نکات ضروری و بسیار مهم است. فضاهای خالی به تنهایی کمک مهمی به داشتن یک آشپزخانه مینیمال می‌کند.

آشپزخانه مینیمال

حفظ نظافت و پاکیزگی سطوح

همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم، تمرکز عمده فضای مینیمالیست بر ساده‌سازی و حذف جزئیات غیر ضروری است. علاوه بر آن رنگ‌های خنثی حرف اول را در طراحی دکوراسیون مینیمالیست می‌زنند.

در چنین فضایی با وجود این دو ویژگی گفته شده، کوچک ترین لکه‌ها و کثیفی‌ها نمود و جلوه ی زیادی دارند. بنابراین پاکیزگی و نظافت سطوح در کنار دیگر موارد گفته شده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در واقع به دلیل سادگی و نظم موجود در این سبک نیاز به خلوتی و تمیزی بیش از هر چیزی حس می‌شود.

حفظ نظافت و پاکیزگی سطوح

انتخاب سطوح صاف و براق

از نکات مهم و قابل توجه در طراحی یک آشپزخانه مینیمال، حفظ تنوع، درخشش و جذابیت در عین سادگی است. استفاده متعادل از سطوح درخشان و خطوط صاف و شکسته روش بسیار خوبی برای حفظ این موارد است. برای مثال یک اجاق گاز یا سینک براق می‌تواند انتخاب خوبی در این مورد باشد.

آشپزخانه مینیمال براق

جمع بندی

در این مقاله از مجله مانیک به شرح ملزومات یک آشپزخانه مینیمال پرداختیم. آشپزخانه مینیمالیست یک انتخاب جذاب برای رهایی از زرق و برق ها و شلوغی‌های زندگی در دنیای امروز است.

این سبک با خلاقیتی جسورانه و تمرکز بر سادگی و خلوت بودن توانسته نظر بسیاری از طرفداران سبک‌های مدرن را به خود جلب کند. دقت در ایجاد هریک از المان‌های مخصوص این سبک، به شما برای داشتن یک قاب مینیمال زیبا و بی نقص کمک می‌کند.

کابینت بخش مهمی از قلب تپنده خانه شماست که بخش اعظم آشپزخانه را اشغال می‌کند. بنابراین برای ساخت یک آشپزخانه مینیمالیست، کابینت‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند. کابیت و دکوراسیون داخلی مانیک با تخصص در زمینه طراحی کابینت آشپزخانه، در سبک‌های مختلف برای طراحی یک آشپزخانه مدرن و ایده آل به شما کمک می کند.

برای سفارش طراحی کابینت با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک در ارتباط باشید.

طراحی تخصصی کابینت آشپزخانه با مانیک

به شما پیشنهاد می‌کنیم سه مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کیانی

سادگی این کابنیت ها حس آرامش خیلی خوبی میده و تمیز کردنش هم خیلی راحت تر هست

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.