آموزش ساخت کابینت پلی اورتان+ تصاویر

پلی اورتان یک پوشش محافظ است که وقتی روی سطح چوبی اعمال می شود، یک لایه پلاستیکی جامد را تشکیل می دهد. این پوشش در درجه اول شامل رزین هایی است که آن را بسیار قوی تر از لاک های استاندارد می کند. این نوع رنگ بسیار انعطاف پذیر است بنابراین حتی روی سطوح منحنی نیز به خوبی کار می کند.
کابینت پلی اورتان رنگ سبز
فهرست مطالب

این روزها، آشپزخانه به همان اندازه که برای ارزش کلی یک خانه مهم است، برای آشپزی و سرگرمی نیز اهمیت دارد و هنگام برنامه ریزی برای ساخت و یا بازسازی آشپزخانه باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید.

در اینجا ما در مورد آموزش ساخت کابینت پلی اورتان صحبت می کنیم. انتخاب روکش پلی اورتان برای کابینت آشپزخانه نه تنها به آشپزخانه شما فاکتور شگفت انگیزی می دهد، بلکه ارزش قابل توجهی به خانه شما می افزاید و ثابت می کند که یک سرمایه گذاری معتبر است.

پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان به عنوان بالاترین سطح روکش کابینت در نظر گرفته می شود. این ترکیب رنگی دو قسمتی از رزین و سخت‌کننده تشکیل شده و مشابه رنگ بکار رفته در خودروها می باشد. این رنگ روی تخته فیبر مقاوم در برابر رطوبت، با چگالی متوسط روی درها، صفحه کشوها و پانل ها اسپری می شود.

آموزش ساخت کابینت پلی اورتان

پلی اورتان یک رنگ سخت، مقاوم در برابر خش و بسیار بادوام است که برای هر سبک آشپزخانه ای چه طراحی معاصر و چه سنتی مناسب است. پلی اورتان پالت نامحدودی از رنگ ها را ارائه می‌دهد و می تواند با دیوارها یا سایر دکورهای شما مطابقت داشته باشد.

این نوع رنگ در انواع روکش‌ها از جمله مات، ساتن، نیمه براق یا براق موجود است و برای ساخت کابینت پلی اورتان همه این سبک ها و رنگ ها استفاده می شود.

انواع روکش کابینت پلی اورتان

مراحل و نکات فنی مفید در ساخت کابینت پلی اورتان چیست؟

شاید اولین نکته مهمی که باید بدانید این است که دو نوع پلی اورتان وجود دارد: پایه روغن و پایه آب. هر دو به یک اندازه خوب هستند، اما پلی اورتان بر پایه روغن درخشندگی کهربایی را به کابینت می بخشد که برای بسیاری از مردم خوشایند است.

البته این نوع پلی اورتان مدت بیشتری طول می کشد تا خشک شود و بوی بسیار قوی دارد. در همین حال پلی اورتان بر پایه آب شفاف است، سریعتر خشک می شود و تقریبا هیچ بویی ندارد. اگرچه معمولاً حدود دو برابر گزینه دیگر هزینه دارد.

دومین نکته‌ای که باید بدانید این است که قوطی پلی اورتان را هم بزنید اما تکان ندهید. تکان دادن حباب‌های هوا ایجاد می کند که به نوبه خود باعث برجستگی هایی روی سطح می شود. در حین هم زدن، اگر متوجه شدید که پلی اورتان قوام بسیار غلیظی دارد، آن را با الکل های معدنی رقیق کنید.

ضروری است که منطقه را به خوبی تهویه کنید و فن های اگزوز را روشن کنید تا هر دود قوی و سمی ساطع شده از پلی اورتان فوراً با هوای تازه جایگزین شود. برای جلوگیری از استنشاق گازهای سمی هنگام کار از ماسک تنفسی استفاده کنید. برای احتیاط، کودکان و افراد مسن را از مکان دور نگه دارید. در ادامه مراحل ساخت کابینت پلی اورتان بیان شده است.

سمباده زنی کابینت پلی اورتان

در ساخت کابینت پلی اورتان، همه انواع چوب حداقل به دو لایه پلی اورتان روغنی نیاز دارند. پوشش اول به عنوان آستر و درزگیر عمل می کند. دومی به عنوان پوشش پایانی عمل می کند. با پلی اورتان پایه آب، پوشش سوم توصیه می شود، زیرا پوشش نسبتاً سریع از بین می رود.

اگر گرد و غبار یا پرز وارد سطح خیس شد، بین لایه ها سنباده بزنید. سنباده زدن همچنین تشخیص محل استفاده از پوشش بعدی را آسان تر می کند.

مراحل ساخت کابینت پلی اورتان

اگر مراحل بیان شده در ادامه این مقاله از مجله مانیک را دنبال کنید، می توانید با نحوه ساخت کابینت پلی اورتان آشنا شوید. لاک پلی اورتان بر پایه روغن، زیبایی و دانه بندی طبیعی چوب را به نمایش می گذارد. روش 8 مرحله ای بیان شده در زیر به شما نشان می دهد که چگونه لاک را با موفقیت روی کابینت آشپزخانه اعمال کنید.

یک برس با موی طبیعی با کیفیت خوب، فضای نسبتاً عاری از گرد و غبار، دارای تهویه مناسب و کمی صبر تمام چیزی است که نیاز دارید.

مرحله 1: سنباده کشی سطح کابینت

در مرحله اول ساخت کابینت پلی اورتان در ابتدا باید سطح کابینت آشپرخانه را را سنباده بزنید. توجه داشته باشید کاغذ سنباده با عدد شن بالاتر خراش های عمیق تری را که کاغذ به جا می گذارد را با ریزه با شماره کمتر از بین می برد.

اکثر پروژه ها به سمباده اولیه با کاغذ سنباده متوسط (100 گریت) و سپس یک کاغذ ریز (150 گریت) و سپس سنباده بسیار ریز با شن 220 نیاز دارند.

سنباده زنی کابینت

گام 2: حذف گرد و غبار

هنگامی که چوب بدون لک شد، گرد و غبار روی آن را پاک کنید. توجه داشته باشید از جاروبرقی فروشگاهی با برس نرم استفاده کنید و سپس با یک پارچه تمیز و بدون پرز مرطوب شده با مواد معدنی آن را پاک کنید. به عنوان آخرین مرحله گردگیری، سطح را با یک پارچه چسبناک پاک کنید.

مرحله 3: آماده کردن سطح

در مرحله بعدی ساخت کابینت پلی اورتان باید پلی اورتان مبتنی بر روغن خود را با دو قسمت پلی اورتان و یک قسمت مینرال الکل رقیق کنید. مواد را در یک ظرف شیشه ای بریزید و به آرامی مخلوط را با یک چوب هم بزنید. هرگز قوطی پلی اورتان را تکان ندهید! با این کار حباب‌های هوا را به مخلوط وارد می‌کنید که در نهایت به صورت برآمدگی روی سطح تمام شده ظاهر می‌شود.

از یک برس موی طبیعی با کیفیت خوب برای استفاده از پلی اورتان بر پایه روغن استفاده کنید. برس خود را با فرو بردن حدود در مخلوط به مواد آغشته کنید و چوب را با ضربه های طولانی و یکنواخت از ابتدا تا انتها بمالید. هر قطره ای را با برس خود بگیرید و آنها را روی سطح صاف کنید.

مرحله 4: رنگ کردن لایه اول پلی اورتان

هنگام استفاده از اولین لایه، پلی اورتان را با اسپری، برس یا غلتک روی سطح چوبی بمالید. هنگام اعمال روی سطوح عمودی ممکن است روکش چکه کند (در این صورت باید بلافاصله پس از خشک شدن آن را سمباده بزنید). اجازه دهید پوشش پلی اورتان به خوبی خشک شود.

در عرض 24 ساعت پس از مرحله قبل، می توانید لایه اول خود را رنگ کنید. از پاک کردن برس روی لبه قوطی خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد حباب هوا شود. رنگ را با حرکات بلند و یکنواخت روی تمام سطح پخش کنید.

مرحله 5: اصلاح برآمدگی ها

هنگامی که سطح کاملاً در برابر لمس خشک شد (حداقل 12 ساعت)، قطرات آن را با تیغ برش دهید. مواظب باشید که زیر سطح اطراف را برش ندهید.

مرحله 6: سمباده کشی اولین پوشش

پس از خشک شدن لایه اول به مدت 24 ساعت، لکه های کوچک را با سمباده مرطوب 400 گریت که روی بلوک سنباده نصب شده است، از بین ببرید.

کاغذ سنباده را در آب آغشته کنید و از حرکات دایره‌ای برای از بین بردن لکه‌ها و هرگونه گرد و غبار استفاده کنید.

سمباده کشی کابینت

نکته حرفه ای سمباده کشی کابینت پلی اورتان

از آب کافی برای روغن کاری کاغذ سنباده استفاده کنید تا پوشش ظریف آن نسوزد. به اندازه کافی سمباده بزنید تا لکه از بین برود.

هنگامی که سطح صاف شد، آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و سپس آن را با یک پارچه تمیز و بدون گرد و غبار خشک کنید. 24 تا 48 ساعت پس از استفاده از لایه اول، لایه دوم و نهایی را با همان روش اول اعمال کنید.

مرحله 7: در صورت نیاز مراحل 5 و 6 را تکرار کنید

هنگامی که لایه دوم خشک شد، هرگونه برجستگی (در مرحله 5) را بتراشید و سطح را مرطوب کنید (در مرحله 6).

توجه: فقط در صورت لزوم این مراحل را دنبال کنید. اگر باید لایه دوم را ماسه مرطوب کنید، باید سطح را پولیش کنید.

مرحله 8: جلا دادن سطح

در این مرحله اگر لایه دوم را سمباده زدید، سطح را جلا دهید. حداقل 48 ساعت صبر کنید، سپس روکش را جلا دهید.

یک پارچه نخی تمیز و را با آب خیس کنید و ترکیب مالشی خودرو را با حرکات دایره ای روی سطح بمالید.

توجه: این ترکیب دارای یک ساینده ریز است که هرگونه خراش باقی مانده از کاغذ سنباده 400 گریت را از بین می برد و درخشش روکش پلی اورتان را باز می گرداند.

پس از مالش، اجازه دهید سطح خشک شود و آن را با یک پارچه تمیز و خشک صاف کنید.

نکته حرفه ای: اگر پوشش هنوز کمی کدر است، با استفاده از همان روش، از ترکیب پولیش بیشتر خودرو استفاده کنید. بگذارید خشک شود، سپس سطح را صاف کنید.

نکته حرفه ای: برای درخشندگی بیشتر، از یک ترکیب پولیش به عنوان مرحله آخر استفاده کنید.

مزایا و معایب استفاده از پلی اورتان در ساخت کابینت

به طور کلی مزایا و معایب استفاده از پلی اورتان در ساخت کابینت را می توان به صورت زیر جمع بندی کرد.

مزایا کابینت پلی اورتان

  • مقاومت در برابر سایش بالا
  • قابلیت دمای پایین خوب
  • تنوع ساختاری مولکولی گسترده
  • زیبایی فوق العاده
کابینت پلی اورتان

معایب و محدودیت ها:

  • قابلیت حرارتی ضعیف
  • هواپذیری ضعیف
  • توسط اکثر حلال ها مورد حمله قرار می‌گیرد
  • از ایزوسیانات های سمی ساخته شده
  • هزینه نسبتاً بالا
  • قابل اشتعال

خلاصه

پلی اورتان یک پوشش محافظ است که وقتی روی سطح چوبی اعمال می شود، یک لایه پلاستیکی جامد را تشکیل می‌دهد. این پوشش در درجه اول شامل رزین‌هایی است که آن را بسیار قوی تر از لاک‌های استاندارد می‌کند. این نوع رنگ بسیار انعطاف پذیر است بنابراین حتی روی سطوح منحنی نیز به خوبی کار می‌کند.

پوشش‌های پلی اورتان به چوب مقاومت عالی در برابر سایش و خراش می دهد. علاوه بر این، این ماده در برابر آب جوش و مواد شیمیایی خشن مانند قلیایی‌ها یا اسیدها بسیار مقاوم است. بنابراین، اگر به دنبال یک روکش شفاف و مقاوم برای کابینت خود هستید، از پلی اورتان غافل نشوید.

در نهایت برای سفارش طراحی کابینت آشپزخانه پلی اورتان با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک در ارتباط باشید تا بهترین طراحی کابینت را به نازل‌ترین قیمت دریافت نمایید.

در زیر چند مدل‌های کابینت پلی اورتان جدید در تمامی سبک‌ها را با هم مشاهده می‌کنیم:

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

4.9 7 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی پور

سلام . ببخشید انواع رنگ کابینت پلی اورتان بر اساس ظاهر، چگونه هستن؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.