راهنمای جامع تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک (بررسی نکات کلیدی + مزایا و معایب)

لحظه ای چشمان خود را ببندید و آشپزخانه خود را بدون هیچ کابینتی تصور کنید، چه احساسی دارید؟! بله کاملاً قابل درک است احساس سخت و بسیار ناخوشایندی است به گونه ای که می توان گفت آشپزخانه بدون کابینت نامنظم و بهم ریخته به نظر می آید؛ حال تصور کنید آشپزخانه شما دارای کابینت هایی با طرح و رنگ زیبا است، قطعاً احساس خوب و مثبتی دارید، کابینت مدرن و کلاسیک امروزه بعنوان یکی از انواع کابینت های پرطرفدار شناخته می شوند و هرکدام دارای ویژگی ها و مزایایی مخصوص به خود هستند؛ که قبل از انتخاب و خرید لازم است تا تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک را به خوبی بشناسیم تا در نهایت تصمیم درستی گرفته و در نهایت از انتخاب خود رضایت کامل داشته باشیم.
کابینت کلاسیک ومدرن
فهرست مطالب

آشپزخانه قلب منزل است و کابینت ها نیز یکی از اجزای اصلی به شمار می آیند که اگر به درستی انتخاب شود در نهایت روح تازه ای به آشپزخانه و سپس منزل شما می بخشد، برخلاف سال‌های گذشته که تنوع مدل‌های کابینت پایین و برای انتخاب کابینت آشپزخانه تنها قابلیت تصمیم گیری انتخاب رنگ بود امـا امروزه برای انتخاب کابینت تنوع بالایی وجود دارد.

سفارش کابینت مدرن و یا سفارش کابینت کلاسیک یکی از پرتکرارترین سفارش های مشتریان بوده و قبل از انتخاب کابینت مورد نظر نیاز است تا تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک را بدانیم و سپس بصورت قطعی تصمیم گیری کنیم.

کابینت کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

در عصر امروز کابینت‌های آشپزخانه دارای طرح و رنگ های مختلفی طراحی و تولید می شود و گاهی دیده شده افراد هزینه بسیار زیادی برای طراحی و نصب کابینت ها پرداخت کرده اما در نهایت نتیجه آن رضایت بخش نمی باشد، زیرا اصول مهمی مانند فرق کابینت کلاسیک و مدرن، کابینت روکش چوب و کابینت های گلاس، نئوکلاسیک و ام دی اف برجسته و… را نمی‌دانند تا متناسب با طراحی منزل خود و ویژگی‌های هر نوع کابینت، در نهایت محصولی را استفاده کنند که با دکوراسیون منزل همخوانی داشته باشد.

کابینت کلاسیک یکی از انواع کابینت است که با توجه به طرح و رنگ آن افراد زیادی این کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب می کنند، زیرا سبک آن ها به گونه ای است که فضای آشپزخانه را گرم و دلنشین جلوه می دهد و گویی ارتباطی با رنگ و طرح های اصیل قدیمی دارد.

یکی از ویژگی های مهم و قابل اشاره در کابینت های کلاسیک جا دار بودن آن است؛ که امکان جاگذاری و قرار دادن لوازم زیادی را فراهم می کند و این مسئله برای اکثر خانم ها ویژگی مهمی به شمار می آید،

زیرا اگر فضای کابینت ها کم باشد یا کابینت ها به اندازه لازم طراحی و تعبیه نشوند در نهایت با پراکنده بودن وسایل آشپزخانه در گوشه های مختلف نظم و زیبایی آن کاهش می یابد و همچنین افراد خانواده دائم با کمبود فضا در آشپزخانه کلنجار رفته و در نهایت از این مشکل کلافه می شوند.

کابینت های کلاسیک این مهم را به خوبی در نظر گرفته و تمام نکات لازم را در طراحی و تولید این نوع کابینت ها رعایت می کنند.

تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک
کابینت کلاسیک آشپزخانه

یکی دیگر از ویژگی های مهم در کابینت کلاسیک قابلیت تعبیه شیشه و ایجاد ویترین است زیرا برخی از افراد پس از خرید ظروف گران قیمت و نفیس تمایل دارند تا آن را در محلی مقابل چشمان خود قرار دهند که ویترین های یک آشپزخانه با کابینت های اصیل و زیبا گزینه عالی برای این مسئله هستند.

یکی از مواردی که در انواع کابینت مدرن و کلاسیک می توان اجرا کرد، طراحی و تعبیه یک جزیره در وسط آشپزخانه با طرح و رنگ کابینت مورد نظر است که می تواند بسیار کاربردی باشد و علاوه براین زیبایی خاصی را در محیط آشپزخانه بوجود بیاورد که قابل مقایسه با آشپزخانه های ساده نمی باشد.

کابینت های کلاسیک الهام گرفته از طرح های قدیمی و کلاسیک است و اغلب جنس این نوع کابینت ها از چوب و دارای طراحی های مختلف با توجه به سلیقه مشتری بر روی درب آن می باشد، دستگیره های آن ها نیز فلزی و دارای نقش و طرح های مختلفی است که در نهایت سبب ایجاد فضای سلطنتی در آشپزخانه خواهد شد.

این کابینت ها در اغلب منازل با طراحی های مختلف قابل استفاده است امـا نکته مهم انتخاب کابینت متناسب با طراحی و دکوراسیون منزل است که اگر به درستی انتخاب شود در نهایت نظم و هماهنگی بسیار دل انگیزی را در منزل شما بوجود می آورد که در نهایت آرامش منزل را با خود همراه دارد.

همانطور که پیش تر اشاره شد انتخاب مدل کابینت مدرن و کلاسیک و طرح و رنگ آن در گذشته محدودیت زیادی داشت بخصوص در کابینت های کلاسیک که اغلب از رنگ چوب تیره برای طراحی و تولید آن استفاده می شد اما امروزه با توجه به تنوع طرح و رنگ در منازل مختلف، در نهایت تولید کابینت های کلاسیک با طرح و رنگ های مختلف امکان پذیر است و با توجه به انتخاب مشتری کابینت ها با رنگ مورد نظر طراحی و تولید می شوند.

کابینت مدرن - آقای حسینی 1
کابینت مدرن سفید با دستگیره

نکات کاربردی در طراحی و ساخت کابینت کلاسیک

 • هود به گونه ای داخل کابینت جایگذاری شود که قابل مشاهده نباشد.
 • تا حد امکان از درهای جک دار استفاده نشود، زیرا با طراحی این نوع کابینت ها سازگار نیست.
 • در انتخاب دستگیره های کابینت نیز دقت شود تا با کابینت های کلاسیک هماهنگ باشد و ترجیحاً از دستگیره های دارای طرح و نقش استفاده شود.
 • کانتر قرار گرفته بر روی کابینت نیز می تواند از جنس های کوارتز و یا کارین انتخاب شود.
 • دقت کنید تا کابینت ها یک طراحی خاص و قرینه داشته باشد.
 • کمد و ویترین هایی شکیل و بلند در طراحی کابینت های کلاسیک می تواند کمک کننده باشد.
 • استفاده از درب های شیشه ای در این کابینت ها علاوه بر نمایش ظروف گرانقیمت سبب زیبایی ظاهری آشپزخانه خواهد شد.
کابینت کلاسیک آشپزخانه

ویژگی های کابینت کلاسیک

 • در طراحی و تولید این کابین ها اغلب یرق آلات از جنس برنج می باشد.
 • رنگ متناسب با این کابینت ها برنزی یا مسی است.
 • بدنه و درب کابینت کلاسیک دارای طراحی های خاص و منحصربه‌فردی است.
 • اغلب دارای نمای چوبی می باشند.
 • طراحی و تولید آن پیچیدگی هایی دارد که در نهایت زیبایی و جلوه کابینت ها را دوچندان می کند.
 • طراحی و تولید با رنگ های گرم
کابینت آشپزخانه کرم
کابینت کلاسیک کرم با دستگیره مشکی

اغلب کابینت های کلاسیک به دلیل طراحی بر روی دستگیره و درب آن ها ممکن است سلیقه تمام افراد نباشد و برخی افراد تمایل به استفاده از تعدادی ویژگی های کابینت کلاسیک داشته باشند اما برخی از ویژگی نیز برای آن ها پسندیده نباشد در این صورت می توان از کابینت کلاسیک ممبران استفاده کرد.

کابینت ممبران امروزه به عنوان جدیدترین نسل کابینت های کلاسیک تبدیل شده است که در مقایسه با نمونه های قدیمی کابینت کلاسیک این نوع دارای طرح های ساده تری است و با عناوین مختلفی نیز از این نوع کابینت ها یاد می شود که می توان به پرس وکیوم، کابینت انزو اشاره کرد.

طراحی این کابینت ها به رنگ سفید و ظاهری زیبا و شکیل سبب شده تا فضای آَشپزخانه منزل بزرگتر به نظر بیاید، زیرا رنگ سفید سبب زیبایی و پاکیزگی آشپزخانه شده و همچنین فضا نیز بزرگتر به نظر می آید و لازم به ذکر است قیمت و هزینه این نوع کابینت کلاسیک ممبران در مقایسه با انواع کابینت مدرن  کلاسیک به صرفه تر است.

کابینت کلاسیک - آقای فردین 9
نمونه کار کابینت کلاسیک کرم

مزایای استفاده از کابینت کلاسیک

 • ارتفاع و عمق مناسب فضای داخل کابینت کلاسیک
 • جادار بودن کابینت
 • استفاده از چوب و روکش های چوبی در این نوع کابینت ها سبب ایجاد فضای مجلل و صمیمی در آَشپزخانه خواهد شد.
 • رعایت قرینگی در طراحی و تولید این کابینت ها نظم و زیبایی خاصی را به محیط می بخشد.
 • صفحه ای که اغلب بر روی کابینت استفاده می شود دارای جنسی است که تمیز کردن آن بسیار ساده می باشد.
 • کابینت های کلاسیک دارای استحکام بالایی است.

معایب کابینت کلاسیک

 • تولید کابینت تنها در رنگ های مات انجام پذیر است.
 • اجرای مناسب در سقف های بلند
 • تمیز کردن درب کابینت و دستگیره ها به دلیل طراحی های روی آن اغلب کاری دشوار است.
 • در صورت تماس با آب یا رطوبت طی زمان محدودی پوسته پوسته خواهد شد.
 • نگهداری و تعمیر این کابینت ها دشوار است.
 • تولید آن تنها توسط افراد باسلیقه و خاص انجام می شود.
 • مدت زمان طولانی برای ساخت این کابینت ها احتیاج است.
کابینت-کلاسیک-برای-آشپزخانه
کابینت کلاسیک سفید

کابینت مدرن چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

کابینت های مدرن یکی دیگر از انتخاب های پرطرفدار افراد است که در عصر امروز عده ای از افراد به دنبال طراحی های ساده و شیک در منزل و به تبع در آشپزخانه خود هستند از این رو کابینت های مدرن گزینه عالی برای این گونه افراد است که اغلب مورد پسند افراد جوان تر است.

کابینت های مدرن تلفیقی از طرح و رنگ مدرن است که می تواند در عین سادگی جلوه خیره کننده ای به آشپزخانه شما ببخشد. کابینت های مدرن دارای طراحی مختلفی هستند که با توجه به سلیقه مشتری می توان طرح های مختلفی را بر روی آن اعمال کرد.

به عبارت ساده‌تر می توان گفت این گونه کابینت های مدرن فرصت تغییر رنگ و طرح را به آسانی فراهم کرده است و برخلاف باور برخی افراد که طراحی های مدرن را سبکی سرد و بی روح می دانند، این سبک انعطاف پذیری بالایی در طراحی و تولید دارد.

کابینت مدرن مات

یکی از نکات مهم در کابینت های مدرن استفاده از لوازم و تجهیزات مختلف کاربردی و تزئینی در کنار این گونه کابینت‌ها است که طراحی یک آشپزخانه مدرن را تکمیل می‌کند.

با نگاه اجمالی به وب‌سایت کابینت و دکوراسیون مانیک می‌توانید اجزای مکمل این نوع طراحی را مشاهده و بوسیله عکس از کابینت مدرن و کلاسیک که در این مجموعه تنوع بالایی دارد، جهت انتخاب طرح و رنگ درب کابینت‌ها، کاشی آشپزخانه و دیگر مواردی از این قبیل می توان زیبایی و جلوه آشپزخانه مدرن خود را تکمیل کرد.

سفارش-کابینت-مدرن
کابینت کلاسیک پلی اورتان

ویژگی های کابینت مدرن

اگرچه کابینت های مدرن دارای قابلیت تغییر زیادی دارد و دست طراحان برای این مسئله باز است اما اغلب موارد این نوع کابینت ها سبک خاصی از تقارن و نظم بخصوصی در طراحی، تولید و چیدمان آن ها رعایت می شود که به تبع نقش ویژه ای را در زیبایی خیره کننده دکوراسیون آشپزخانه شما ایفا می کند.

برخلاف کابینت های کلاسیک که دارای طراحی و کنده کاری های زیادی بر وی درب و دستگیره ها می باشد، این نوع کابینت های مدرن دارای المان های ساده و در عین حال جذاب هستند که در نهایت چشم ها را به سمت خود خیره می کند.

ویژگی کابینت مدرن

در ادامه به بررسی برخی از ویژگی های مهم کابینت های مدرن می پردازیم:

نظم و تقارن

نظم و تقارن در طراحی و تولید این گونه کابینت ها یکی از موارد اساسی به شمار می آید که طراحان تلاش می کنند تا هر چه تعداد کابینت ها زیاد و یا اندازه های آن بزرگ باشد در نهایت تقارن رعایت شود زیرا کابینت های مدرن در عین سادگی و تقارن جلوه و زیبایی ویژه ای دارد و اگر کابینت ها بدون قاعده و نظم خاصی تولید شوند دیگر آن زیبایی خاص و خیره کننده را نداشته باشد.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد کابینت های مدرن از نظم و قاعده خاصی در طراحی، چیدمان و نصب پیروی می کنند؛ که اغلب طرفداران این سبک کابینت ها تقارن، سادگی و سهولت در نظافت را به نکات مثبت آن اشاره می کنند.

کابینت-مدرن
کابینت مدرن سفید و کرم

سطح صاف و براق

اغلب کابینت های مدرن و امروزی دارای سطح صاف و براقی هستند که در ساخت آن از متریال مختلفی مانند چوب، هایگلاس و پی وی سی استفاده می شود. سطح صاف و براق این کابینت ها یکی از ویژگی های بارز آن ها به شمار می آید که بدون هیچ تزئین یا طراحی خاصی زیبایی خیره کننده را بوجود می آورد.

در مجله مانیک و همچنین وب‌سایت کابینت و دکوراسیون مانیک می توانید عکس از کابینت مدرن و کلاسیک را در طرح و مدل های مختلف مشاهده کنید تا برای انتخاب و طراحی کابینت منزل خود ایده و طرح های مختلف داشته باشید.

استفاده از تجهیزات پیشرفته

امروزه اغلب افراد پیر و جوان به دنبال طراحی های خاص و جدید هستند زیرا با مشاهده تنوع بالا و انواع مختلف کابینت ها، با توجه به ذات تنوع طلب انسان ها ناخواسته به سمت استفاده از ابزارهای جدید می رویم و با تکنولوژی ها همراه می‌شویم.

همچنین با توجه به اینکه در عصر فناوری و تکنولوژی هستیم به تبع تکنولوژی به آشپزخانه ها نیز راه یافته است که برخی از لوازم هوشمند آشپزخانه در کنار کابینت های ساده و مدرن زیبایی خاصی را به آشپزخانه می دهد.

همچنین استفاده از موارد ویژه مانند جک های فشاری برای باز و بسته کردن درب کابینت ها قابل پیاده سازی و تعبیه بر روی این کابینت های مدرن می باشد.

درب-کابینت-مدرن

مزایای استفاده از کابینت مدرن

 • تولید و تنوع بالای طرح و رنگ کابینت ها
 • کابینت های مدرن به گونه ای طراحی و تولید می شوند که از تمام فضای آشپزخانه به خوبی استفاده شود.
 • متریال استفاده شده در کابینت های مدرن سبب افزایش مقاومت در مقابل انواع شوینده ها شده و در نهایت هنگام تمیز کردن و استفاده از انواع مواد شیمیایی رنگ آن ثابت بوده و بدون هیچ تغییری قابل استفاده می باشد.
 • تمیز کردن سطح کابینت ها بسیار آسان است.
 • این کابینت ها در مقایسه با انواع کابینت های مختلف دارای طول عمر و ماندگاری بیشتری است.
 • کابینت های مدرن در برابر رطوبت و نم بدون هیچ گونه خوردگی، پوسیدگی و سایش است.
 • طراحی متقارن و منظم که سبب بوجود آوردن محیط خاصی در آشپزخانه می شود.
 • این کابینت ها برخلاف کابینت های کلاسیک برای سقف با هر ارتفاعی قابل نصب است(پیش تر به این مسئله اشاره کردیم که کابینت های کلاسیک در آشپزخانه های با سقف های بلند قابل اجرا است)
 • قیمت مناسب و به صرفه یکی از مهمترین ویژگی ها و معیارهای انتخاب افراد برای این نوع کابینت ها می باشد.
مزایای استفاده از کابینت مدرن

معایب کابینت مدرن

 • طراحی ساده این کابینت ها کاملاً سلیقه ای است و ممکن است شخصی که دارای سلیقه تجملاتی و سلطنتی است این کابینت ها مورد پسند او نباشد.
 • نظم و تقارن در این کابینت های مدرن ویژگی مثبتی است که گاهی پیش می آید برای رعایت این موارد قسمت زیادی از فضای آشپزخانه هدر می رود.
 • آب و روغن بر روی برخی از این کابینت ها مانند های گلاس لک ایجاد می کند که مناسب افراد دارای وسواس تمیزی نمی باشد.
معایب-کابینت-مدرن
کابینت مدرن مات

تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک

پیش تر به بررسی کابینت مدرن و کلاسیک، مزایا و معایب و همچنین ویژگی های هریک بصورت کامل پرداخته شد، در ادامه مقاله به این سؤال که کابینت کلاسیک بهتره یا مدرن با بررسی تفاوت های این دو مدل کابینت پاسخ می دهیم.

 1. نظم و تقارن
  کابینت های مدرن کاملاً منظم و دارای تقارن است اما کابینت های کلاسیک دارای طرح های شلوغ و سنتی می باشد.
 2. سادگی دکور
  در کابینت های مدرن از المان های کمی در آشپزخانه استفاده می شود و اغلب دارای طراحی های ساده و خلوتی می باشند اما کابینت های کلاسیک دارای ویترین های شیشه برای نمایش ظروف می باشد.
 3. رنگ ها
  رنگ هایی استفاده شده در کابینت های مدرن مات و براق است و هر دو مدل رنگ ها زیبایی خاصی را ایجاد می کند اما کابینت های کلاسیک تنها رنگ های مات را شامل می شود، برخی از کابینت های کلاسیک ممبران با رنگ سفید بسیار ترند شده و مورد پسند افراد زیادی می باشد که می توان ظاهر آن را به گونه ای تلفیق کابینت مدرن و کلاسیک دانست.
 4. نورپردازی
  نورپردازی در کابینت های مدرن مخفی و اغلب با لامپ های LED است اما در کابینت های کلاسیک اغلب نورپردازی های بزرگ و از لوسترها استفاده می شود.
 5. سطح کابینت
  در کابینت های مدرن سطح کابینت ساده، صاف و براق است اما در کابینت های کلاسیک درب کابینت و حتی دستگیره ها نیز دارای برجستگی یا کنده کاری می باشد.
 6. ارتفاع سقف
  کابینت های مدرن هیچ محدودیتی برای سقف ندارند، اما اجرای کابینت های کلاسیک آشپزخانه هایی با سقف بلند می طلبد، با مشاهده طرح کابینت کلاسیک و مدرن این موضوع به خوبی قابل درک است.
 7. هود و تجهیزات
  کابینت های مدرن همخوانی خوبی با اغلب لوازم هوشمند داشته و با تکنولوژی های جدید همگام است و تجهیزاتی مانند هود اغلب شیشه ای و استیل انتخاب می شود اما در کابینت های کلاسیک هود بصورت مخفی یا ابزار خورده تعبیه می شود.

به روایت از closetstudio.ca می توان گفت کابینت های آشپزخانه پایه های آشپزخانه را تشکیل می دهند و فارغ از کلاسیک یا مدرن بودن کابینت ها، آشپزخانه بدون کابینت نامنظم و نامرتب است، انتخاب کابینت کاملاً سلیقه ای و متناسب با ویژگی های شخصیتی شما می باشد، اما قبل از خرید کابینت حتماً مطمئن شوید که انتخاب شما آگاهانه است تا در نهایت از تمام هزینه و سبک آشپزخانه خود رضایت کامل داشته باشید، زیرا همانطور که پیش تر اشاره شد آشپزخانه قلب خانه است.

 همچنین لازم به ذکر است طراحی کابینت مدرن و کلاسیک در مانیک به صرفه ترین قیمت و هزینه را در میان رقبا دارد؛ که این تیم حرفه ای با حفظ کیفیت کابینت های مدرن و کلاسیک را با دقت و زیبایی خیره کننده ای طراحی می کنند.

کابینت آشپزخانه
کابینت کلاسیک روشن

کلام آخر

کابینت های مدرن و کلاسیک دارای تفاوت های زیادی در طرح و رنگ و مدل می باشند که پیش تر تفاوت کابینت مدرن و کلاسیک بصورت کامل توضیح داده شد، در نظر داشته باشید هریک از انواع کابینت های مدرن و کلاسیک به گونه ای دارای زیبایی های خاص و ویژگی های منحصربفردی هستند که می توان متناسب با سلیقه و دکوراسیون منزل هر مدل را انتخاب کرد.

منبع: closetstudio.ca

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
SORAYA

خیلی مفید و کاربردی بود ممنونم از مجموعه عالیتون

manik
پاسخ به  SORAYA

🙏🙏🙏

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.