20 مدل جزیره آشپزخانه کوچک+ تصاویر

باتوجه‌به فضای آپارتمان‌های امروزی، ده‌ها نمونه مدل جزیره آشپزخانه کوچک طراحی شده است که شما می‌توانید از آن‌ها ایده گرفته و برای آشپزخانه خود استفاده کنید.
انواع مدل جزیره آشپزخانه
فهرست مطالب

جزیره، به‌عنوان ستاره هر آشپزخانه است. در بسیاری از آشپزخانه‌های مدرن امروزی از جزیره در طرح‌های مختلف استفاده می‌شود. جالب است بدانید که تنوع مدل جزیره آشپزخانه کوچک روزبه‌روز با طرح ایده‌های جدید، بیشتر می‌شود.

بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی و طراحان کابینت، ایده‌های شیک و جذابی را برای جزیره آشپزخانه‌های مدرن طراحی کرده و ارائه می‌دهند. جزیره در کنار مدل‌های خلاقانه کابینت آشپزخانه، برای زندگی در هزاره سوم و دنیای امروز طراحی شده است.

با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک همراه باشید تا با 20 مدل جزیره آشپزخانه کوچک بیشتر آشنا شوید.

مدل جزیره آشپزخانه کوچک

برای مثال، باتوجه‌به فضای آپارتمان‌های امروزی، ده‌ها نمونه مدل جزیره آشپزخانه کوچک طراحی شده است که شما می‌توانید از آن‌ها ایده گرفته و برای آشپزخانه خود استفاده کنید. اگر کنجکاو هستید و می‌خواهید با این بخش طلایی از آشپزخانه‌های امروزی بیشتر آشنا شوید؛ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مدل جزیره کوچک آشپزخانه

جزیره؛ نگین آشپزخانه‌های مدرن

اگر آشپزخانه‌های مدرن را به‌عنوان حلقه اصلی زیبایی در محیط داخلی ساختمان بدانیم؛ جزیره به‌عنوان نگین این حلقه محسوب می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، معمولاً کابینت‌ها به‌نوعی طراحی می‌شوند که با یکدیگر در تماس بوده و در دیواره‌های اطراف آشپزخانه قرار می‌گیرند. اما جزیره، همان‌طور که از نامش پیداست، یک فضای کاملاً مستقل است.

معمولاً جزیره‌ها در ناحیه ورودی آشپزخانه و به‌عنوان پیشخوان، قرار می‌گیرند. این در شرایطی است که فضای نشیمن، مشرف به آشپزخانه باشد؛ در غیر این صورت، جزیره‌ها در وسط آشپزخانه قرار می‌گیرند. جالب است بدانید که باتوجه‌به کوچک‌تر شدن آپارتمان‌های امروزی، انواع مختلف جزیره برای آشپزخانه کوچک طراحی شده است.

جزیره آشپزخانه کوچک، طوری طراحی می‌شود که برای کاربردهای مختلف بتوان از آن استفاده کرد. در واقع با یک تیر چند هدف زده می‌شود.

جزیره کابینت آشپزخانه
جزیره آشپزخانه

جزیره آشپزخانه کوچک چه ویژگی‌هایی دارد؟

طرح جزیره برای آشپزخانه کوچک، باید دارای ویژگی‌هایی باشد که برای ساکنین ساختمان و افرادی که در آشپزخانه‌های کوچک امروزی هستند، دست‌وپاگیر نباشد و ایجاد مزاحمت نکند.

علاوه بر این، طراحی مدل جزیره آشپزخانه کوچک، همان‌طور که از یک المان سبک زندگی مدرن انتظار می‌رود، باید شیک، کاربردی، ساده و مدرن باشد. این موضوع برای تمام بخش‌های آشپزخانه‌های مدرن صدق می‌کند. در زیر بخشی از ویژگی‌های مهم انواع مدل کابینت جزیره ای برای آشپزخانه کوچک اشاره شده است:

  • محل قرارگیری جزیره آشپزخانه کوچک نباید با مثلث آشپزخانه در تضاد باشد
  • جزیره آشپزخانه کوچک بهتر است فضایی برای نشست‌های دونفره صبحگاهی، قرارگیری بطری‌ها، صرف چای یا قهوه و کتاب‌های روزمره داشته باشد
  • اپن جزیره‌ ای آشپزخانه کوچک، باید طراحی بسیار جذابی داشته باشد؛ زیرا در جلوی آشپزخانه قرار گرفته و زیبایی نمای بیرونی آشپزخانه را تعیین می‌کند
  • در آشپزخانه‌های کوچک، بهتر است جزیره‌ها به‌صورت متحرک و چرخ‌دار طراحی شوند؛ کوچک بودن فضای آشپزخانه ممکن است آزادی عمل افراد داخل آشپزخانه را محدود کند
  • در مواردی که از جزیره آشپزخانه کوچک برای چندمنظوره استفاده می‌شود؛ جنس بدنه جزیره باید از مواد بسیار مقاوم در برابر رطوبت، خراش و حرارت انتخاب شود.
مدل کابینت جزیره ای برای آشپزخانه کوچک

یکی از ایده‌های جذاب که روی جزیره‌ها پیاده می‌شود؛ تعبیه سینک ظرف‌شویی روی جزیره است. از ناحیه زیرین جزیره هم می‌شود به‌عنوان کابینت استفاده کرد تا فضای کافی برای قراردادن لوازم‌خانگی آشپزخانه داشته باشید. اما این تنها بخش کوچکی از ایده‌های خلاقانه جزیره در آشپزخانه کوچک است.

این موضوع در طراحی دیگر بخش‌های آشپزخانه همچون کابینت‌ها نیز نقش ایفا می‌کند. فراموش نکنید که در سفارش کابینت آشپزخانه با جزیره باید به نوع جزیره نیز توجه شود. در ادامه به معرفی 20 مدل جزیره آشپزخانه کوچک خواهیم پرداخت تا با این شگفتی آشپزخانه مدرن بیشتر آشنا شوید و از ایده‌های آن الهام بگیرید.

طرح جزیره آشپزخانه کوچک

20 مدل جزیره آشپزخانه کوچک در سال 2024

در این مقاله از مجله مانیک می‌خواهیم به 20 مدل از جدیدترین طرح‌های جزیره آشپزخانه کوچک و مدرن در سال 2022 و انواع جزیره آشپزخانه کوچک اشاره کنیم.

این طرح‌های جذاب توسط ماهرترین طراحان دکوراسیون داخلی در دنیا ایده‌پردازی شده‌اند؛ بنابراین می‌توانند گزینه‌های الهام‌دهنده‌ای برای علاقه‌مندان به استفاده از جزیره در آشپزخانه‌های کوچ باشند.

1- یک جزیره با سینک هوشمندانه داشته باشید

شاید فضای کوچک آشپزخانه، مانع از آماده‌سازی آزادانه غذا و یا شستن ظرف‌ها باشد. در آشپزخانه‌های کوچک بخش مهمی از فضا به کابینت‌ها اختصاص‌یافته است.

ایده استفاده از یک جزیره کوچک که روی آن، سینک ظرف‌شویی هم قرار گرفته است؛ بسیار هوشمندانه بوده و فضای آشپزخانه را بازتر و منظم‌تر نشان می‌دهد. برای این کار بهتر است کابینت‌ها و جزیره در دو طرف آشپزخانه و روبه‌روی هم قرار بگیرند. با این کار یک فضای باریک برای رفت‌وآمد راحت‌تر به وجود خواهد آمد.

سینک در جزیره آشپزخانه

2- از معجزه جزیره‌های باریک و کوچک غافل نشوید

جزیره‌های کوچک همیشه نمای آشپزخانه شما را وسیع‌تر جلوه می‌دهند. خصوصاً اگر جزیره انتخاب شده، باریک باشد. در این صورت رفت‌وآمد افراد نیز به‌راحتی انجام می‌شود و شما برای آماده‌سازی غذا با هیچ مشکلی مواجه نخواهید بود.

جزیره‌های باریک، مانع باز و بسته‌شدن کشوها نمی‌شوند. معمولاً در طراحی این جزیره‌ها از خطوط باریک، صاف به همراه روکش براق همچون کابینت هایگلاس استفاده می‌شود.

جزیره باریک آشپزخانه

3- استفاده از جزیره‌های پانل بندی شده

به‌عنوان جالب‌ترین مدل جزیره برای آشپزخانه کوچک، می‌توانید از طرح پانل بندی شده استفاده کنید. برای این کار، جزیره از پانل‌های چوبی پوشانده شده و نمای جذابی به آن بخشیده می‌شود.

استفاده از صفحات چوب در پوشش جزیره، تنوع رنگ جذابی به آن می‌بخشد. معمولاً پیشنهاد می‌شود در این حالت، فاصله بین جزیره و سینک ظرف‌شویی، یک متر در نظر گرفته شود تا فضای کافی برای راه‌رفتن وجود داشته باشد.

استفاده از جزیره‌های پانل بندی شده
استفاده از جزیره پانل بندی شده

4- میز صبحانه حرفه‌ای با یک جزیره مدرن

خیلی از افراد علاقه دارند که صبحانه خود را در آشپزخانه میل کرده تا به‌راحتی بتوانند لوازم آن را جمع کرده و آماده شوند. این به اولویت‌های شما بر می‌گردد.

اگر شما هم علاقه دارید که یک میز حرفه‌ای صبحانه داشته باشید؛ می‌توانید از مدل جزیره آشپزخانه کوچک با امکان میز آشپزخانه استفاده کنید. این مدل از جزیره‌ها دارای یک نوار باریک برای قراردادن لوازم صبحانه خوری هستند.

میز صبجانه در جزیره آشپزخانه

5- جزیره‌های مدولار؛ جزیره‌هایی به سبک دلخواه

جزیره‌های مدولار، برای رفع نگرانی خانم‌هایی طراحی شده که دغدغه فضای بیشتر برای لوازم منزل دارند. این جزیره‌ها قابل جابه‌جایی هستند و می‌توانید آن‌ها را به فضای دیگری از منزل ببرید. طراحی جزیره مدولار می‌تواند متناسب باسلیقه شما تغییر کند.

در طراحی این جزیره، از کشوهای جادار شبیه کابینت مدرن و پایه‌های مرتفع برای حمل راحت‌تر و قراردادن صندلی استفاده می‌شود. شما می‌توانید با سفارشی‌سازی رنگ، ابعاد و تعداد کشوهای این جزیره، حس صمیمیت و شخصی بودن آشپزخانه خود را تقویت کنید.

جزیره مدولار
جزیره آشپزخانه

6- یک گوشه از جزیره برای نشستن

در این ایده، به‌جای نشستن در اطراف جزیره برای صرف صبحانه یا ناهار، یک گوشه از آن به این کار اختصاص پیدا می‌کند. این ایده برای آشپزخانه کوچک با جزیره بسیار کارآمد است. با این کار می‌توانید، فضای قرارگیری اشیا روی میز جزیره را بیشتر کنید.

جزیره آشپزخانه برای خوردن صبحانه

7- جزیره را رنگ‌آمیزی کنید

استفاده از رنگ‌بندی‌های خنثی برای جزیره در آشپزخانه، رنگ‌های خاموش را زنده می‌کند. با این کار، حس فضای بیشتر در آشپزخانه کوچک به وجود آمده و احساس راحت‌تری خواهید داشت. در این ایده، رنگ جزیره با رنگ برخی جزئیات در آشپزخانه همچون برخی از ظروف، دستگیره‌ها و پرده‌ها یکسان است.

استفاده از رنگ های خنثی برای جزیره آشپزخانه

8- قفسه‌های باز؛ راه حلی برای فضای بیشتر

ایده ایجاد قفسه در جزیره خصوصاً برای آشپزخانه جزیره ‌ای کوچک بسیار مناسب است. با این کار، فضای بیشتری برای قراردادن وسایل خواهید داشت. معمولاً از قفسه‌های باز جزیره، برای دسترسی سریع‌تر به لوازم آماده‌سازی غذا همچون ظرف‌های دم‌دستی، قاشق، لیوان و لوازم چای و قهوه استفاده می‌شود.

جزیره کابینت آشپزخانه

9- پیوند طلایی اجاق‌گاز با جزیره

جزیره‌ها رفته‌رفته به مرکز چیدمان آشپزخانه تبدیل می‌شوند. ایده به‌کاربردن اجاق‌گاز روی جزیره در راستای همین هدف است. این مدل جزیره آشپزخانه کوچک، به‌اندازه کافی فضا برای آماده‌کردن غذا در اختیارتان قرار می‌دهد. در قسمت زیرین اجاق‌گاز نیز، فضایی برای قرارگرفتن ظروف تعبیه شده است.

اجاق گاز جزیره آشپرخانه

10- از حس نوستالژیک نیمکت‌های قدیمی الهام بگیرید!

ما عاشق نیمکت‌های قدیمی هستیم که به‌خوبی تمیز شده‌اند. استفاده از یک نیمکت چوبی که به‌خوبی رنگ‌آمیزی شده است به‌عنوان پیشخوان آشپزخانه، پیوند عمیقی با حس نوستالژیک برقرار می‌کند.

نیمکت برای جزیره آشپزخانه

11- استفاده از تخیل در طراحی جزیره

به این مدل جزیره آشپزخانه کوچک که به زیبایی طراحی شده توجه کنید. این جزیره آشپزخانه نظر هرکسی را به خود جلب می‌کند.

استفاده از چوب انبه، روکش خام و نوستالژیک به همراه یک تخته‌سنگ مقاوم و شیک از مرمر روی آن، بسیار جذاب است. از کشوها می‌توان برای نگهداری ظروف و کارد و چنگال استفاده کرد. از قلاب‌ها نیز برای آویزان کردن حوله و چای و دستکش استفاده می‌شود.

استفاده از تحیل در طراحی جزیره اشپزخانه

12- سقف را به جزیره پیوند بدهید

سقف معمولاً از دید خیلی از مردم پنهان می‌ماند. اما در این ایده از سقف نهایت استفاده می‌شود. اندازه آشپزخانه هرچقدر کوچک باشد؛ می‌توانید با طراحی کانال و فضایی از سقف بالای جزیره، فضایی را برای تعبیه پنکه و یا نگهداری قابلمه‌ها و تابه‌ها فراهم کنید. برای این کار باید مطمئن شوید که سقف به‌اندازه کافی محکم است.

جزیره کابینت اشپزخانه

13- پوشاندن جزیره با انواع کاشی‌های زیبا

اگر علاقه دارید تا از ترکیب سبک مدرن و سنتی استفاده کنید؛ کاشی‌ها کمک زیادی به شما می‌کنند. استفاده از کاشی روی بدنه جزیره علاوه بر اینکه نمایی زیبا را به جزیره می‌بخشد، مقاومت آن را در برابر رطوبت نیز بالا می‌برد.

استفاده از کاشی در جزیره آشپزخانه

14- نمای کاملاً سنگی از سنگ‌های مرمر

استفاده از سنگ‌های زیبا، علاوه بر پیوند طبیعت با محیط منزل، ایده بسیار شیک و جذابی است. استفاده از سنگ در آشپزخانه جزیره‌ای کوچک بسیار مناسب است. انواع سنگ‌های مرمر مدل واترفال برای این کار پیشنهاد می‌شود.

استفاده از سنگ مرمر در جزیره کابینت آشپزخانه

15- از جزیره برای گرم‌کردن کانون خانواده استفاده کنید!

مدل جزیره آشپزخانه کوچک باید فضای گرم خانوادگی را بهبود ببخشد. این ایده، بدون تعارف برای تمام خانواده‌ها مناسب و جذاب به نظر می‌رسد.

همه ما علاقه داریم فضایی برای نشستن راحت و آسوده در آشپزخانه داشته باشیم تا با دوستان و یا اعضای خانواده دور هم جمع شویم. استفاده از مبلمان راحتی و صندلی‌های نرم در کنار جزیره می‌تواند ما را به این خواسته برساند.

جزیره کابینت آشپزخانه

16- ایده‌پردازی روی تخته‌های جزیره

در مدل جزیره آشپزخانه کوچک، تخته‌ها نقش اصلی را دارند. تخته‌های به‌کاررفته روی جزیره قابلیت تغییر و تنوع رنگ و جنس را دارند. برای مثال هرکدام از تخته‌های چوبی، سنگی یا موزاییکی می‌توانند ظاهر کاملاً متفاوتی به جزیره بدهند. در شکل زیر یک جزیره با تخته موزاییکی نشان‌داده‌شده است.

تخته آشپزخانه موزائیکی

17- جزیره را چرخ‌دار کنید

به عنوان یک مدل جزیره آشپزخانه کوچک، استفاده از چرخ برای جزیره به شما کمک می‌کند که آن را جابه‌جا کنید. حتماً برای شما هم پیش‌آمده که در یک آشپزخانه کوچک مجبور شوید، چیزی را جابه‌جا کنید. قطعاً اگر جزیره چرخ‌دار نباشد می‌توان برای شما مشکل‌ساز شود. با چرخ‌دار کردن جزیره به‌راحتی فضا را برای رفت‌وآمد راحت‌تر تغییر دهید.

جزیره آشپزخانه چرخ دار

18- جزیره را با دیوار آشتی دهید!

هرچقدر جزیره را به دیوار نزدیک‌تر کنید، محل رفت‌وآمد شما بازتر می‌شود. این ایده برای وسیع‌تر کردن فضای ورود به آشپزخانه طراحی شده است. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است.

جزیره کابینت آشپزخانه

19- فضای باز اما مخفی ایجاد کنید

ایده بسیار جذاب برای مدل جزیره آشپزخانه کوچک، استفاده از کابینت با دستگیره‌های مخفی در ناحیه زیرین جزیره است. قطعاً دغدغه تمام صاحبان آشپزخانه‌های کوچک، داشتن فضای بازتری است.

فضای این جزیره‌ها با کابینت تکمیل شده است. اما درب‌های کابینت چندان مشخص نیستند و هیچ دستگیره‌ای برای آنها به کار نرفته است.

جزیره کابینت آشپزخانه

20- مشکی همیشه شیک است!

رنگ مشکی همیشه به‌عنوان یک رنگ شیک و مدرن تلقی می‌شود. جذابیت رنگ مشکی و استفاده از آن برای جزیره آشپزخانه می‌تواند یک معجزه را رقم بزند. به تصویر زیر نگاه کنید! این نوع جزیره، اشیا قرار گرفته روی خود را به‌خوبی از هم تفکیک می‌کند و به رنگ آنها جلوه بیشتری می‌دهد.

جزیره آشپزخانه مشکی

امیدوارم از مطالعه این ۲۰ ایده جذاب لذت برده باشید. خوشبختانه ایده استفاده از جزیره در آشپزخانه‌های ایرانی بسیار رایج شده است. طرح‌های مختلف از مدل جزیره آشپزخانه کوچک ایرانی در بازار وجود دارند که شما می‌توانید با مشورت گرفتن از متخصصین در این حوزه، آن‌ها را سفارش دهید.

مدل جزیره آشپزخانه کوچک ایرانی

به یاد داشته باشید که برقراری یک هارمونی و هماهنگی بین تمام بخش‌های آشپزخانه بسیار مهم است. این یعنی کابینت‌ها و جزیره آشپزخانه باید از نظر رنگ و مدل با هم هماهنگ باشند. می توانید برای طراحی کابینت و جزیره آشپزخانه با ما در ارتباط باشید.

منبع: idealhome، thespruce

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 4 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما

من توی باز سازی خونه هستم و به نظرم جزیره آشپزخانه تاثیر زیادی روی دکوراسیون و زیبایی خونه داره. اگه خواسته باشیم جزیره آشپزخانه متحرک بزنیم به نظرتون خوبه یا نه ؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.