با جذاب‌ترین مدل‌های جزیره آشپزخانه آشنا شوید + 21 ایده 2024

اهمیت زیبایی و کارآمدی فضای آشپزخانه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اکنون که در هزاره سوم زندگی می‌کنیم، پارامترهای دیگری نیز به سبک زندگی ما اضافه شده‌اند. آشپزخانه‌های امروزی، به نحوی طراحی می‌شوند که پاسخگوی نیازهای انسان مدرن باشند. داشتن فضای باز و دردسترس، جذابیت و زیبایی ظاهری، دوام و ماندگاری و بسیاری موارد دیگر، از جمله مشخصات ضروری یک آشپزخانه مناسب برای دنیای امروز هستند.
جزیره آشپزخانه
فهرست مطالب

اهمیت زیبایی و کارآمدی فضای آشپزخانه بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اکنون که در هزاره سوم زندگی می‌کنیم، پارامترهای دیگری نیز به سبک زندگی ما اضافه شده‌اند. آشپزخانه‌های امروزی، به نحوی طراحی می‌شوند که پاسخگوی نیازهای انسان مدرن باشند.

داشتن فضای باز و در دسترس، جذابیت و زیبایی ظاهری، دوام و ماندگاری و بسیاری موارد دیگر، از جمله مشخصات ضروری یک آشپزخانه مناسب برای دنیای امروز هستند. جزیره آشپزخانه، یکی از سبک‌های بسیار جدید برای کابینت آشپزخانه به شمار می‌رود که مدل‌های جدید آن همواره به‌روزرسانی می‌شود.

آشپزخانه جزیره ‌ای، دارای مدل‌های متنوعی است تا سلایق افراد مختلف را پوشش دهد. شما می‌توانید متناسب با نیاز و سلیقه دلخواه خود برای طراحی جزیره آشپزخانه از کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک اقدام کنید.

اگر کنجکاو هستید که درباره این عنصر دکوراتیو و کاربردی در آشپزخانه بیشتر بدانید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد ایده جزیره آشپزخانه آشنا شویم.

جزیره آشپزخانه چیست؟

برای آشنایی با جزیره آشپزخانه، بیایید در ابتدا یک آشپزخانه ایده‌آل را در ذهن خود تصور کنیم. آشپزخانه مناسب برای شما که در آن احساس لذت و آرامش می‌کنید، چه ویژگی‌هایی دارد؟ بسیاری از ما علاقه داریم که فضای آشپزخانه به نحوی باشد که بتوانیم به‌راحتی به لوازم‌خانگی مهم مثل اجاق‌گاز، سینک ظرف‌شویی و یخچال دسترسی داشته باشیم.

در واقع دسترسی راحت به مثلث آشپزخانه یکی از پارامترهای بسیار مهم است. علاوه بر اینها، وجود کابینت‌های جادار و شیک که بتواند نیاز ما را برای قراردادن حجم زیادی وسیله برطرف کند، جذاب به نظر می‌رسد. کابینت آشپزخانه، بخش زیادی از ظاهر و نمای فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهد؛ بنابراین باید به جنس، مدل و رنگ آن اهمیت زیادی داده شود.

جزیره کابینت آشپزخانه سفید

طرح جزیره آشپزخانه، برای رسیدن به این تصویر زیبای ذهنی از آشپزخانه به وجود آمد. جرقه اولیه این ایده باهدف پاسخگویی به سبک زندگی انسان مدرن شکل گرفت.

در این ایده، برخلاف سبک قدیمی که در آن با کابینت‌های به‌هم‌پیوسته در اطراف آشپزخانه مواجه بودیم؛ یک بخش کاملاً مستقل و دارای کاربری مخصوص به نام جزیره آشپزخانه مدرن اضافه شده است. امروزه ایده‌های جزیره آشپزخانه آن‌قدر متنوع‌اند که حتی در آشپزخانه‌های کوچک هم می‌شود از جزیره آشپزخانه استفاده کرد.

انواع جزیره آشپزخانه، تمام نیازهای یک کدبانو را در آشپزخانه برطرف می‌کند. ایده‌هایی مثل ترکیب خلاقانه اجاق‌گاز با جزیره آشپزخانه و یا تعبیه سینک ظرف‌شویی روی جزیره، همگی باهدف بازتر کردن فضای آشپزخانه و دسترسی راحت‌تر به وجود آمده‌اند. اما این تنها ذره کوچکی از ده‌ها ایده هنرمندانه و جالب جزیره در آشپزخانه است.

در ادامه قصد داریم بیشتر دراین رابطه صحبت کنیم.

طرح جزیره آشپزخانه

جزیره در آشپزخانه چه کاربردی دارد؟

هرکسی انتظار خاصی از جزیره آشپزخانه دارد. متناسب با این نیازها نیز مدل جزیره آشپزخانه طراحی می‌شود؛ بنابراین کاربرد جزیره آشپزخانه، تأثیر قابل‌توجهی روی مدل آن دارد.

ازآنجاکه جزیره یک فضای مستقل در ناحیه ورودی آشپزخانه ایجاد می‌کند؛ می‌توان با استفاده از برخی لوازم‌خانگی یا طراحی‌های هنرمندانه، آن را برای کاربردهای مختلف آماده کرد. در زیر به مهم‌ترین کاربری‌های جزیره آشپزخانه اشاره می‌کنیم:

استفاده به‌عنوان میز غذاخوری

استفاده از جزیره آشپزخانه به‌عنوان میز غذاخوری، یکی از ایده‌های رایج در طراحی دکوراسیون است. معمولاً جزیره آشپزخانه ایرانی بیشتر برای این هدف طراحی می‌شود.

در این مدل، تخته قرار گرفته روی جزیره بسیار اهمیت دارد. جنس، دوام، رنگ و طرح تخته باید بسیار باکیفیت و جذاب باشد. استفاده از پیشخوان جزیره میز غذاخوری، لذت غذا خوردن در فضای آشپزخانه به همراه خانواده را فراهم می‌کند.

استفاده از جزیره آشپزخانه برای میز ناهار خوری

پیوند اجاق‌گاز با جزیره

از جذابیت پیوند اجاق‌گاز با جزیره هرچقدر گفته شود باز هم کم است. ازآنجاکه معمولاً جزیره روبه‌روی حال یا نشیمن قرار دارد، آماده‌سازی غذا روی اجاق‌گاز جزیره، بسیار لذت‌بخش است. در این حالت معمولاً دست بازتری برای آماده‌سازی غذا خواهید داشت.

خصوصاً اینکه معمولاً جزیره‌ها دارای کابینت و قفسه‌هایی برای قرارگرفتن ظروف و لوازم پخت غذا هستند؛ بنابراین به‌راحتی می‌توانید غذا را آماده کنید و درعین‌حال به تماشای تلویزیون یا صحبت با میهمانان بپردازید.

اجاق گاز در جزیره آشپزخانه

جزیره به‌عنوان سینک ظرف‌شویی

سینک ظرف‌شویی، یکی از اضلاع مهم مثلث آشپزخانه است. به همین دلیل، کاربرد رایج جزیره آشپزخانه در سینک‌های ظرف‌شویی است. همان‌طور که می‌دانید، هرچقدر برای شستن ظرف‌ها فضای بازتری داشته باشید، حس بهتری خواهید داشت.

کاربرد جزیره آشپزخانه به‌عنوان سینک ظرف‌شویی، این امکان را به شما می‌دهد که فضای بیشتری برای شستن ظرف‌ها داشته باشید. از طرفی، با این کار حجم کمتری از فضای آشپزخانه اشغال شده و به فضای در دسترس آن اضافه می‌کند. چه چیزی از این بهتر؟!

جزیره آشپزخانه به عنوان سینک ظزفشویی

جزیره با طرح و کاربری ساده

جزیره آشپزخانه ساده، برای افرادی مناسب است که علاقه دارند دکورهای شخصی یا لوازم خود را در معرض دید داشته باشند. خیلی از ما لوازم یا دکورهایی داریم که یا همیشه مورد استفاده‌اند یا بهتر است در معرض دید باشند. یک جزیره آشپزخانه ساده و شیک این نیاز شما را بر طرف می‌کند. در این کاربرد، جزیره به‌عنوان یک میز قرارگیری لوازم یا ظروف غذا بیشتر مورداستفاده است.

جزیره با طرح و کاربری ساده

جزیره هیبریدی

ترکیب لوازم کاربردی مختلف با هم و استفاده از آنها در جزیره آشپزخانه، یکی از ایده‌های بسیار خلاقانه است که تا حد زیادی فضای آشپزخانه شما را وسیع‌تر و دلبازتر می‌کند. برای مثال در جزیره هیبریدی یا ترکیبی، سینک ظرف‌شویی و اجاق‌گاز در کنار هم قرار گرفته و به‌عنوان پیشخوان جزیره عمل می‌کنند. این مدل جزیره بیشتر برای آشپزخانه‌های کوچک کاربرد دارد.

یک جزیره مناسب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اکنون باید به این سؤال مهم پاسخ دهیم که یک جزیره عالی و کاربردی دقیقاً چه ویژگی‌هایی دارد؟ مهم‌ترین نکته در جزیره آشپزخانه، محل قرارگیری آن است. جزیره آشپزخانه نباید دست‌وپاگیر باشد؛ بنابراین باید به ابعاد آن توجه ویژه داشت.

همچنین باید در فاصله مناسبی نسبت به لوازم ضروری همچون سینک و ظرف‌شویی قرار داشته باشد. نکته دیگر، حجم داخلی جزیره آشپزخانه است. همه ما علاقه داریم که بخشی از لوازم آشپزخانه را در جزیره قرار دهیم؛ پس جزیره باید قفسه‌هایی برای قرارگیری لوازم داشته باشد.

جزیره کابینت آشپزخانه

یک جزیره آشپزخانه لاکچری هم نیاز به ظرفیت کافی برای لوازم دارد. علاوه بر موارد اشاره شده، استفاده از مواد مرغوب در ساخت جزیره بسیار مهم است.

چوب‌های مرغوب و باکیفیت، استفاده از جنس مقاوم در برابر حرارت و خراش، داشتن مقاومت در برابر رطوبت، همه‌وهمه پارامترهای بسیار مهمی هستند که برای یک جزیره مطلوب باید به آن‌ها توجه شود.

به‌طورکلی می‌توان ویژگی‌های یک جزیره مناسب را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • داشتن ابعاد مناسب
 • ارتفاع متناسب با دیگر لوازم آشپزخانه
 • محل قرارگیری بدون مزاحمت برای دسترسی به دیگر نقاط آشپزخانه
 • جنس مرغوب و باکیفیت
 • قابل‌حمل و جابه‌جایی راحت
 • دارای فضایی برای قراردادن وسایل
 • مقاوم در برابر خراش و استفاده طولانی‌مدت
 • مقاوم در برابر رطوبت
جزیره آشپزخانه

آشپزخانه جزیره‌ای؛ خوب یا بد؟

برای پاسخ به این سؤال باید به نیازهای خود توجه کنید. دقیقاً چه انتظاری از یک آشپزخانه دارید؟ به همین دلیل پاسخ این سؤال می‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد. آشپزخانه جزیره‌ای، ازآنجاکه فضای بیشتری در اختیار افراد قرار می‌دهد، برای کسانی که نیاز به فضای بازتر دارند مناسب است.

از طرفی جزیره آشپزخانه به‌عنوان یک حائل بین حال یا نشیمن با آشپزخانه عمل می‌کند. در آشپزخانه‌های کلاسیک که دارای اپن یا کانتر (شبه‌جزیره) هستند؛ جزیره از یک سمت به دیوار متصل است. به همین دلیل، این آشپزخانه‌ها فضای شخصی‌تری در اختیار افراد قرار می‌دهند.

پس اگر دوست دارید در هنگام آشپزی، تمرکز بیشتری داشته باشید و حواستان به افراد داخل نشیمن پرت نشود، این نوع آشپزخانه مناسب‌تر است. در ادامه به مزایا و معایب آشپزخانه جزیره‌ای خواهیم پرداخت.

جزیره آشپزخانه -

مزایای آشپزخانه جزیره‌ای

شما در آشپزخانه جزیره‌ای، امکان فعالیت بیشتری خواهید داشت. این خودش مزیت بسیار مهمی به شمار می‌رود. از طرفی، جزیره آشپزخانه قابلیت هماهنگ شدن با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل را دارد.

همچنین، جزیره‌ها، دسترسی شما را به قسمت‌های مهم آشپزخانه راحت‌تر می‌کنند؛ بنابراین دست شما با کمک جزیره‌ها بازتر خواهد بود. این موضوع با مشاهده به‌عکس جزیره آشپزخانه در مدل‌های مختلف، نمایان است.

آشپزخانه جزیره ای طرح سنگ

معایب آشپزخانه جزیره ای

یکی از معایب آشپزخانه جزیره؛ نیاز به هزینه نگهداری و تعمیر است. در صورت بروز هرگونه مشکل در جزیره‌ها، به دلیل اینکه در ساخت آنها جنس باکیفیت استفاده شده، کمی متحمل هزینه خواهید داشت.

علاوه بر این، جزیره آشپزخانه به فضای بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین خیلی برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب نیست. هرچند امروزه ایده‌های متنوعی از جزیره آشپزخانه ساده ایرانی در بازار موجود است تا نیاز تمام افراد با انواع آشپزخانه برطرف شود.

معایب آشپزخانه جزیره ای

اهمیت کابینت در آشپزخانه جزیره ای

کابینت‌های آشپزخانه، عنصر تکمیل‌کننده در زیبایی فضا هستند. اطراف آشپزخانه‌ها توسط کابینت‌ها احاطه شده است؛ بنابراین هرچقدر روی کیفیت و زیبایی کابینت آشپزخانه کار شود، کم است. امروزه انواع کابینت مدرن و کابینت هایگلاس برای آشپزخانه‌های جدید تولید شده‌اند که نیاز شما را کاملا برطرف می‌کنند.

نکته مهم در استفاده از کابینت‌ها، برقراری یک هارمونی بین آنها و جزیره آشپزخانه است. کابینت‌ها باید در طرح، رنگ و جنس با جزیره آشپزخانه هماهنگی داشته باشند. گاهی اوقات می‌توان با ترکیب رنگ‌ها در کنار هم یا استفاده از رنگ‌های متضاد برای کابینت‌ها و جزیره، نمای بسیار زیبایی خلق کرد. در بخش بعدی، به معرفی 21 مدل جزیره آشپزخانه در سال 2024 خواهیم پرداخت.

جزیره آشپزخانه آبی نفتی

جذاب‌ترین مدل‌های جزیره آشپزخانه (2024)

در ادامه مطلب به بررسی جذاب‌ترین مدل‌های جزیره آشپزخانه می‌پردازیم با مانیک همراه باشید:

1- از ایده‌های جسورانه کمک بگیرید!

به این جزیره بی‌نظیر نگاه کنید؛ خیره‌کننده است! جالب است بدانید که این خانه، در شیکاگو آمریکا توسط یک هنرمند معروف به نام تورنتون طراحی شده است. در این جزیره آشپزخانه، به جای اینکه از یک صفحه تخت ساده استفاده شود؛ از تخته سنگی با رنگ‌های پیچیده سبز و بنفش استفاده شده است.

ترکیب بی‌نظیر رنگ و طرح در این جزیره باعث شده تا حس جنب‌وجوش و سرزندگی را به ذهن متبادر کند. شما می‌توانید برای تزئین بهتر این جزیره، از انواع مرکبات و میوه‌ها استفاده کنید.

استفاده از جزیره آشپزخانه

1- به جزیره حالت آبشاری بدهید!

این ایده علاوه بر اینکه جذابیت بالایی دارد، تضاد رنگ‌ها را در آشپزخانه تقویت می‌کند. برای این کار، تخته بالایی جزیره را به حالت آبشاری درآورید. با این کار، یک قالب در اطراف کابینت جزیره ایجاد می‌شود. استفاده از رنگ‌های تیره برای جزیره و رنگ‌های روشن برای صفحه بالایی جزیره بسیار مناسب است.

جزیره آبشاری برای آشپزخانه

3- رنگ شاد، همیشه سفید نیست!

در این ایده، برای جذابیت بخشی به آشپزخانه از رنگ‌های شاد و متنوع روشن برای جزیره استفاده می‌شود. برای این کار، به طیف رنگ‌های شاد به‌غیراز سفید توجه کنید. استفاده از رنگ سفید، کمی کلیشه‌ای شده است. رنگ‌هایی مثل آبی آسمانی و ترکیب آن با سفید، جذابیت را بیشتر می‌کند.

جزیره کابینت آشپزخانه

4- لباس سنگی به جزیره بپوشانید!

استفاده از پوشش کاملاً سنگی برای جزیره، ابهت و مدرن بودن آشپزخانه را بیشتر نمایان می‌کند. در شکل قبل، سنگ‌های مرمر روی جزیره بسیار درخشان و هنرمندانه قرار گرفته‌اند. سنگ‌ها نه‌تنها مقاومت بالایی در برابر رطوبت و خراش دارند؛ بلکه طول عمر بسیار بالایی نیز دارند.

جزیره آشپزخانه سنگی

5- از انرژی عمیق چوب و طبیعت استفاده کنید!

به‌کاربردن چوب‌های متنوع با رنگ‌های شیک و متنوع، احساس لذت‌بخش بودن در یک کلبه چوبی و زندگی در دل طبیعت را به ذهن متبادر می‌کند. رنگ تیره برای کابینت جزیره و رنگ سفید برای تخته بالایی آن، به جذابیت جزیره آشپزخانه اضافه می‌کند.

جزیره آشپزخانه چوبی

6- یک جزیره براق و درخشان داشته باشید!

در این مدل جزیره آشپزخانه، از روکش‌های براق و بسیار شیک استفاده می‌شود. برای تکمیل این ایده فوق‌العاده، استفاده از کابینت‌های هایگلاس بسیار سازنده و مفید است. با ایجاد یک هارمونی بین کابینت‌ها و جزیره، به زیبایی آشپزخانه اضافه خواهید کرد.

کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به شما کمک می‌کند تا برای ایجاد این هارمونی، انتخاب دقیقی داشته باشید.

جزیره آشپزخانه براق

7- به لبه‌ها انحنا بدهید!

منحنی‌ها در اشیا مختلف، همیشه جذاب‌اند. ایجاد منحنی در لبه‌های جزیره و داشتن یک جزیره منحنی، فضای آشپزخانه را دلبازتر می‌کند. ایده اولیه این جزیره توسط دو هنرمند معروف، هرتزوگ و دی مورون خلق شده است. در این طرح، جزیره آشپزخانه دارای پایه‌ای گرد و جنس براق مشکی است.

جزیره آشپزخانه انحنا دار

8- ترکیب بی‌نظیر کاشی با سنگ مرمر

کاشی‌ها علاوه بر اینکه در برابر نفوذ رطوبت بسیار مقاوم‌اند؛ دارای طرح‌بندی و رنگ‌آمیزی‌های متنوعی هستند. حالا تصور کنید این اشیا فوق‌العاده زیبا در کنار سنگ‌های مرمر قرار بگیرند. هرچند این ایده لاکچری و شیک، به مدرن بودن آشپزخانه کمک زیادی می‌کند؛ اما قیمت آن بیشتر از مدل‌های دیگر است.

جزیره آشپزخانه با سنگ مرمر

9- جزیره‌های استیلی را امتحان کنید!

استفاده از جزیره‌های آشپزخانه از جنس استنلس‌استیل، ایده بسیار جدیدی است که در سال 2023 بیشتر رواج یافته است. از این طرح معمولاً برای آشپزخانه‌ها در آپارتمان‌های کوچک استفاده می‌شود. جنس بدنه این جزیره‌ها از فولاد ضدزنگ برس خورده است.

جزیره کابینت آشپزخانه

10- ترکیب استیل و گردو

استفاده از چوب، زیبایی جزیره‌ها را دوچندان می‌کند، خصوصاً اینکه از چوب گردو استفاده شود. بااین‌وجود، به‌کاربردن هم‌زمان چوب گردو و بدنه استیلی، ایده جالبی است. برای جذابیت بیشتر در این مدل، می‌توان رنگ بدنه استیل را با یخچال یا اجاق‌گاز هماهنگ کرد.

جزیره کابینت آشپزخانه استیل و گردو
مدل جزیره آشپزخانه هایگلاس

11- جزیره آشپزخانه سفارشی

در این مدل جزیره آشپزخانه، شما می‌توانید قسمت‌های مختلف آن را به‌دلخواه خود سفارش دهید. برای مثال، برخی افراد علاقه دارند که دارای دو یا سه کشو در قسمت زیرین جزیره باشند. یا برخی از افراد به ترکیب سنگ و چوب در بدنه جزیره تمایل دارند.

تمام این موارد را می‌توانید با سفارشی‌سازی به وجود بیاورید تا کابینت دلخواه خود را داشته باشید. خوشبختانه مجله مانیک در کشور عزیزمان، به ارائه مشاوره‌های تخصصی در این زمینه می‌پردازد.

جزیره آشپزخانه سفارشی

12- آشپزخانه چدنی، تجربه‌ای متفاوت

استفاده از این ایده در انگلیس رواج بیشتری دارد. در این مدل جزیره، از یک اجاق چدنی بزرگ قرن نوزدهمی به‌عنوان جزیره استفاده می‌شود. بر روی جزیره در این مدل از سنگ مرمر استفاده می‌شود تا دوام و زیبایی بیشتری داشته باشد.

جزیره آشپزخانه چدنی

13- جایی برای یخچال در دل جزیره

می‌توان جزیره‌ها را به نحوی طراحی کرد که فضایی برای قرارگیری یخچال داشته باشند. تصور کنید در جزیره، هم اجاق‌گاز و هم یخچال داشته باشید. این یعنی تمام نیازهای شما به طور کامل با یک جزیره برطرف می‌شود. در این ایده معمولاً از جنس چوب ماهون استفاده می‌شود.

استفاده از جزیره آشپزخانه به عنوان یخچال

14- جزیره آشپزخانه مدرن

در جزیره آشپزخانه مدرن از کابینت مدرن بدون دستگیره و بسیار شیک استفاده می‌شود. در این ایده معمولا، رنگ‌ها و جنس‌هایی مختلف با هم ترکیب شده و یک هارمونی بسیار مدرن ایجاد می‌شود. کابینت‌های مناسب برای این ایده، از جنس فولاد ضد زنگ هستند که زیبایی و براق بودن را دوچندان می‌کنند.

جزیره آشپزخانه مدرن

15- جزیره آشپزخانه سرسبز

رنگ سبز حس نشاط‌آوری دارد. استفاده از این رنگ در جزیره آشپزخانه، سرزندگی را به محیط آشپزخانه می‌آورد. در این ایده برای جزیره به طور کامل از رنگ سبز استفاده می‌شود.

جزیره آشپزخانه سرسبز

16- طرح U شکل آشپزخانه جزیره ای

در این مدل، نحوه چیدمان وسایل سه‌گانه مثلث آشپزخانه نسبت به جزیره آشپزخانه، شکل U انگلیسی به طراحی آشپزخانه می‌دهد. مهم‌ترین نکته در چیدمان لوازم در آشپزخانه جزیره‌ای، نحوه چیدمان مناسب برای دسترسی سریع و راحت به اجاق گاز، سینک و یخچال است.

اگر جزیره آشپزخانه را در وسط و در ناحیه ورودی قرار دهیم؛ طرح یو شکلی را به آشپزخانه اضافه کرده‌ایم که باعث دسترسی سریع به مثلث آشپزخانه می‌شود. این طرح کمک می‌کند تا جزیره آشپزخانه نقش کلیدی را در مرکز آشپزخانه ایفا کند.

طرح U شکل جزیره آشپزخانه ای

17- جزیره آشپزخانه “T” شکل

جزیره آشپزخانه T شکل، فضای بیشتری به شما می‌دهد. این جزیره به نحوی طراحی شده تا بتوان از قسمت‌های مختلف آن، برای اهداف خاص و دلخواه استفاده کرد. بخشی از این جزیره، می‌تواند برای سینک و یا اجاق گاز و قسمت‌های دیگر برای غذاخوری یا مطالعه قرار گیرد. درواقع این طرح، نمونه کاملی از یک جزیره کاربردی به‌شمار می‌رود.

جزیره آشپزخانه تی شکل

18- جزیره آشپزخانه “L” شکل

در این طرح، جزیره آشپزخانه به شکل “L” انگلیسی طراحی شده است. این مدل جزیره، همچون جزیره T شکل، تنوع کاربری داشته و برای مثلث آشپزخانه بسیار مناسب است.

در این مدل، فضای کلی آشپزخانه جزیره ای، بازتر شده و دسترسی شما به تمام نقاط آشپزخانه بیشتر می‌شود. علاوه‌بر‌این، شکل L، بهترین طراحی برای جزیره آشپزخانه با دو کاربری سینک و میزغذاخوری است.

جزیره آشپزخانه "L" شکل

19- طرح G شکل آشپزخانه جزیره ای

نام آشپزخانه‌های G شکل، از چهار ضلع شبیه به حرف “G” گرفته شده است. معمولا یک بعد چهارم (شبیه جزیره) در این مدل وجود دارد که فضای اضافی برای میز یا ناهارخوری اضافه می‌کند.

این مدل جزیره بیشتر در آشپزخانه‌هایی با پلان باز یافت می‌شود. آشپزخانه‌های جی شکل نیز دارای مزیت‌های منحصر‌به‌فردی همچون افزایش کاربری‌های جزیره و فراهم کردن دسترسی راحت به مثلث آشپزخانه است.

20- جزیره آشپزخانه چرخ دار یا متحرک

تصور کنید که یک جزیره آشپزخانه چرخ‌دار یا متحرک داشته باشید! بسیار جذاب به‌نظر می‌رسد. اینکه بتوانید موقعیت قرارگیری جزیره را متناسب با نیاز و سلیقه خود تغییر دهید، ایده فوق‌العاده‌ای است.

برای همین منظور، یکی از ایده‌های جزیره، متحرک کردن آن است که کمک می‌کند تا بتوانید آن را جا‌به‌جا کرده و برای نظافت و حمل‌و‌نقل مشکلی نداشته باشید. این مدل جزیره برای آشپزخانه‌های کوچک مناسب به‌نظر می‌رسد.

جزیره آشپزخانه چرخ دار یا متحرک

21- جزیره آشپزخانه آکواریوم

جزیره آشپزخانه آکواریوم، یکی از زیباترین جزیره آشپزخانه و مدل ‌های جزیره آشپزخانه است که احساس زندگی در میان اقیانوس آرام را به شما هدیه می‌دهد. استفاده از طرح‌های جذاب برای این مدل جزیره، ظاهری فوق‌العاده شیک و مدرن را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

هرچند این مدل کمی گران به‌نظر می‌رسد اما با کمک گرفتن از مشاورین حرفه‌ای می‌توانید جزیره آکواریوم مناسب خود را داشته باشید و از آن لذت ببرید.

جزیره آشپزخانه آکواریوم

صفحه کار شده روی جزیره چه جنسی می‌تواند داشته باشد؟

برای صفحات کار شده روی جزیره از جنس‌های متنوعی استفاده می‌کنند. امروزه جنس‌های مختلف چوبی،سنگی یا فلزی مورداستفاده قرار می‌گیرد. سنگ به‌کار رفته در این صفحات معمولا از جنس مرمر، گرانیت یا آهک است که دارای مقاومت بسیار زیادی بوده و لاکچری محسوب می‌شوند.

در این میان، سنگ آهک بسیار صاف بوده و به‌دلیل تنوع رنگ برای آشپزخانه‌های مدرن مناسب است. امروزه مدل‌های جدید سنگ مصنوعی یا کورین نیز اضافه شده‌اند که بسیار جذاب‌اند.صفحات کابینت چوبی نیز در مدل‌های مختلفی وجود دارند.

مدل‌های فینگر جوینت، روستیک و ترکیبی سه مدل مشهور هستند. جنس چوب به‌کار رفته معمولا از چوب درخت گردو، چوب راش، بلوط، درخت گیلاس . افرا است. این چوب‌ها با انواع روکش مقاوم در برابر رطوبت و خراش پوشانده می‌شوند.

جنس‌های فلزی صفحه روی کابینت نیز که کمتر مورداقبال قرار گرفته‌اند، معمولا از جنس مس یا استیل ضد رنگ هستند. تنوع رنگ فلزات به نسبت چوب یا سنگ کمتر است و احتمال زنگ زدن و اکسایش آن‌ها بالاست.

سینک در جزیره آشپزخانه

«کانتر» با «جزیره» چه فرقی دارد؟

حتما اصطلاحاتی همچون کانتر را در دیزاین داخلی شنیده‌اید. در این بخش قصد داریم به تفاوت دو مفهوم کانتر و جزیره بپردازیم. کانتر در حقیقت نوعی جزیره است که از یک طرف به دیوار متصل است.

از این بخش آشپزخانه معمولا به‌منظور ایجاد یک حائل یا جداکننده بین نشیمن و آشپزخانه استفاده می‌شود. از کانترها می‌توان برای میزغذاخوری یا میز مطالعه و کار استفاده کرد.

«کانتر» با «جزیره» چه فرقی دارد؟

در مقایسه با کانترها، جزیره کاملا مستقل و شناور است؛ بنابراین می‌توانید آن را جا‌به‌جا کنید. یکی دیگر از تفاوت‌های جزیره و کانتر، در نوع طراحی آن‌هاست. جزیره‌ها معمولا از عمق بیشتری نسبت به کانترها برخوردارند بنابراین از آن‌ها می‌توان برای قرارگیری سینک، اجاق‌گاز یا میزغذاخوری استفاده کرد؛ درصورتی‌که کانترها این پتانسیل را ندارند.

جزیره‌ها بر خلاف کانترها، برای آشپزخانه‌های وسیع‌تر مناسب‌اند.

تفاوت کانتر با جزیره

چگونه جزیره آشپزخانه خود را سفارش دهیم؟

برای سفارش جزیره آشپزخانه و مدل های جدید جزیره آشپزخانه باید به پارامترهای مهمی توجه کنید که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

 1. مساحت آشپزخانه را محاسبه کنید؛ ابعاد جزیره باید متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد.
 2. رنگ دلخواه و جنس‌های متنوع را در نظر بگیرید؛ ببیند به چه موادی (چوب، فلز و…) علاقه دارید.
 3. محل قرارگیری یخچال، سینک ظرف‌شویی و اجاق‌گاز را در نظر بگیرید. جزیره آشپزخانه نباید مانع دسترسی به این قسمت‌ها باشد.
 4. اگر کابینت ‌ام دی اف دارید؛ به رنگ آن توجه کنید. رنگ کابینت‌ها و جزیره بهتر است با هم هماهنگ و متناسب باشند.

نمونه جزیره آشپزخانه در مانیک

منبع: elledecor، howdens، housebeautiful

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
چهارگوشه

جزیره آشپزخانه آکواریوم خیلی شیک و جالب هست مجموعه مانیک هم این مدل را میتونند بسازن؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.