کابینت زیر سینک+ معرفی 4 فضا برای تعبیه آن

در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، به بررسی ویژگی‌های کلیدی کابینت زیر سینک می‌پردازیم؛ سپس ایده‌های متنوعی را برای اجرای این کابینت ارائه می‌دهیم.
کابینت زیر سینک+ معرفی 4 فضا برای تعبیه آن
فهرست مطالب

کابینت‌های آشپزخانه از دو جنبه ظاهری و کاربردی حائز اهمیت هستند. ظاهر کابینت نقش پررنگی در دکوراسیون آشپزخانه دارد و کاربردی بودن طراحی کابینت باعث ایجاد تجربه بهتری در پخت و پز می‌شود. می‌توان کابینت‌های زیر سینک را، یکی از فضاهای کاربردی و مهم در هر آشپزخانه‌ای دانست.

انتخاب طراحی و متریال مناسب برای اجرای این کابینت دغدغه بسیاری از طراحان است. در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، به بررسی ویژگی‌های کلیدی کابینت زیر سینک می‌پردازیم؛ سپس ایده‌های متنوعی را برای اجرای این کابینت ارائه می‌دهیم.

کابینت زیر سینک چیست؟

کابینتی که در فضای زیر سینک ظرفشویی قرار می‌گیرد معمولا فضایی برای تعبیه لوله‌های آب و فاضلاب، نگهداری شوینده‌ها و قرار دادن برخی از ظروف محسوب می‌شود.

این کابینت به نسبت سایر اجزای آشپزخانه در تماس بیشتری با آب و رطوبت قرار دارد. در نتیجه برای استفاده بهتر از این فضا و کاهش آسیب‌دیدگی بدنه آن باید از طراحی و متریال مناسب استفاده شود.

کابینت زیر سینکی

کاربرد کابینت‌های زیر سینکی

به طور معمول فضای داخلی کابینت زیر ظرفشویی، دارای رطوبت و دمای بیشتری نسبت به داخل سایر کابینت‌ها است. با توجه به میزان رطوبت موجود در این کابینت‌ها، پیشنهاد می‌شود مواد و وسایلی که در حضور رطوبت آسیب می‌بینند، در این فضا نگهداری نشوند.

قرار دادن پودر ماشین لباسشویی یا ظرفشویی و سایر شوینده‌های پودری، ظروف فلزی مثل قابلمه‌ها و نگهداری مواد غذایی در این فضا پیشنهاد نمی‌شود. از سوی دیگر می‌توان از این فضا برای نگهداری انواع مواد شوینده جامد و مایع، وسایل تمیزکاری، دستمال گردگیری، انواع پلاستیک و غیره استفاده کرد.

کاربرد کابینت زیر سینک

متریال کاربردی در ساخت کابینت‌های زیر سینک

در نحوه ساخت کابینت زیر سینک ظرفشویی باید از متریالی استفاده شود که در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشد.

معمولا برای ساخت اسکلت، یونیت یا همان مغزی کابینت‌ها از متریال ارزان‌قیمتی مثل فلز یا ام دی اف استفاده می‌شود؛ اما در ساخت اسکلت کابینت زیر سینکی باید متریالی مقاوم‌تر به کار گرفته شود. زیرا استفاده از کابینت ام دی اف یا کابینت فلزی زیر سینک ظرفشویی مقاومت خوبی در برابر رطوبت را نتیجه نخواهد داد.

جهت ساخت مغزی کابینت ضد آب زیر سینک معمولاً از یونیت پی وی سی استفاده می‌شود. امکان اجرای روکش کابینت با استفاده از متریال دیگر نیز وجود دارد.

در ساخت اسکلت کابینت زیر سینکی باید متریالی مقاوم‌تر به کار گرفته شود

بکارگیری یونیت PVC در ساخت کابینت‌های زیر سینک

PVC یک نوع پلاستیک با تراکم بالا است که مقاومت چشمگیری در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهد. معمولا این ورقه‌ها با ضخامتی بین 1.5 تا 2 سانتی‌متر تولید می‌شوند. کابینت زیر سینک پی وی سی مقاومت بسیار خوبی در برابر حشرات موذی و قارچ‌ها دارند؛ بنابراین با گذر زمان نیازی به هزینه اضافی برای تعویض و تعمیر آن‌ها وجود نخواهد داشت.

البته این ورقه‌ها نسبت به ام دی اف از قیمت بالاتری برخوردار هستند و استفاده از آن‌ها به عنوان مغزی تمام کابینت‌ها، مقرون به صرفه نیست و به طور معمول تنها کابینت زیر سینک از این ماده ساخته می‌شود.

کابینت زیر سینک

راه‌حل تشخیص پی وی سی از ام دی اف

کابینت ام دی اف زیر سینک ظرفشویی به دلیل حضور رطوبت، در گذر زمان دچار ورم و مشکلات مختلفی می‌شود؛ بنابراین باید قبل از نصب کابینت، از کیفیت آن مطمئن شد. با توجه به شباهت غیرقابل انکار میان ورق پی وی سی و ام دی اف، باید راهکاری برای تفاوت میان این دو جنس وجود داشته باشد.

به طور کلی سه راه آسان برای تشیص MDF از PVC وجود دارد که در ادامه مشاهده می‌کنید:

  • در بررسی قسمت بدون نوار ورقه ام دی اف حجم فشرده‌ای از خرده چوب و برای پی وی سی حجم فشرده‌ای از پلاستیک را مشاهده خواهید کرد.
  • با ضربه زدن به هر دو تخته، ام دی اف صدای توخالی‌تری دارد.
  • مقاومت ورقه در برابر خش افتادگی نشان می‌دهد که پی وی سی اصل است.
کابینت زیر سینک1

روکش مناسب کابینت زیر سینکی

معمولا ورق پی وی سی تنها به عنوان یک مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و روکش بدنه کابینت با توجه به سبک دکوراسیون و سلیقه مشتری انتخاب می‌شود. در صورت انتخاب روکشی که به تنهایی مقاومت خوبی در برابر رطوبت ندارد، باید فرایند آب‌بندی به شکل کامل انجام شود.

جهت آب‌بندی روکش کابینت، باید تمام قسمت‌های اتصال کابینت، با چسب آکواریوم مرغوب پوشیده شود. این آب‌بندی باید هر چند وقت مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز، ترمیم شود. به این ترتیب طول عمر کابینت بیشتر خواهد شد و مواردی مثل پوسیدگی و ورم کابینت را مشاهده نخواهید کرد.

کابینت زیر سینک

ابعاد کابینت زیر سینک ظرفشویی

ابعاد کابینت زیر سینک ظرفشویی در عمل باید با توجه به متراژ و فضای آشپزخانه و طراحی کابینت‌ها تعیین‌ شود. همچنین شکل و اندازه سینک، از فاکتورهای تاثیرگذار در اندازه کابینت زیر سینک هستند.

به طور کلی استاندارد در نظر گرفته شده برای کابینت پایین سینک آشپزخانه 90-100-120 سانتی متر است.

اغلب سینک‌های موجود در بازار در دو دسته توکار و روکار تقسیم‌بندی می‌شوند. طول و عرض کابینت زیر سینک باید با توجه به ابعاد صفحه کابینت و تک لگن یا دو لگن بودن سینک مشخص شود.

اغلب سینک‌های موجود در بازار در دو دسته توکار و روکار تقسیم‌بندی می‌شوند.

کابینت زیر سینک؛ یک ایده کاربردی

در هنگام طراحی و اجرای کابینت‌های زیر سینک، می‌توان از ایده‌های مختلفی استفاده کرد. با استفاده از آیتم‌های گوناگون در طراحی انواع کابینت زیر سینک، می‌توان کاربرد این کابینت را افزایش داد.

هدف از طراحی فضای داخل کابینت ظرفشویی، دسترسی آسان به تمام وسایل و حفظ نظم در فضا است. در ادامه برخی از بهترین ایده‌ها برای طراحی کابینت زیر سینک را بررسی می‌کنیم.

مرتب کردن کابینت زیر سینک

استفاده از باکس کابینت در فضای زیر سینک

باکس کابینت یکی از محبوب‌ترین و بهترین آیتم‌ها برای ایجاد نظم در داخل کابینت‌ها است. جهت طراحی کابینت زیر سینک به کمک این باکس‌ها، می‌توان از انواع باکس کشویی یا ثابت استفاده کرد.

انواع مختلف این باکس‌ها با متریالی مثل چوب، ام دی اف یا پی وی سی تولید می‌شوند. وجود این موارد به جداسازی بخش لوله‌ها از سایر بخش‌های کاربردی زیر سینک کمک خواهد کرد.

باکس کابینت

تعبیه قفسه فلزی برای منظم کردن کابینت پایین سینک

جهت منظم کردن کابینت زیر سینک آشپزخانه می‌توان از قفسه‌های فلزی به شکل‌های مختلفی استفاده کرد. این ایده کابینت زیر سینک، باعث مرتب‌تر شدن فضا و دسترسی آسان به تمام وسایل می‌شود. همچنین در آشپزخانه‌هایی که از کابینت زیر سینکی فلزی استفاده شده است، بکارگیری این قفسه‌ها هماهنگی مناسبی ایجاد می‌کند.

قفسه‌های مشبک فلزی به شکل‌های کشویی یا ثابت، در برابر رطوبت مقاوم هستند و در بلند مدت آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود و از نظر قیمتی نیز نسبتا مقرون به صرفه هستند.

تعبیه قفسه فلزی برای منظم کردن کابینت پایین سینک

تعبیه سطل زباله در داخل کابینت زیر ظرفشویی

سطل زباله یکی از آیتم‌هایی است که فضای آشپزخانه را اشغال می‌کند و نمای چندان خوشایندی ندارد. تعبیه کردن سطل زباله در داخل کابینت زیر ظرفشویی یکی از بهترین راهکارها برای بهبود طراحی دکوراسیون آشپزخانه و استفاده بهینه از فضا محسوب می‌شود. البته ظرفیت این سطل‌ها، به ابعاد کابینت محدود می‌شود و باید زود به زود تخلیه شوند.

تعبیه سطل زباله در داخل کابینت زیر ظرفشویی

طراحی اکسسوری متصل به درب کابینت ظرفشویی

می‌توان با طراحی قفسه‌هایی متصل به درب‌های کابینت، فضای این کابینت را شبیه به یک سوپرمارکت بازسازی کرد. از این قفسه‌ها به عنوان فضایی برای جایگذاری شوینده‌ها، دستمال‌ها یا اسکاچ مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کمک این قفسه‌ها می‌توان حتی کوچکترین کابینت‌ها را به فضایی برای نگهداری از وسایل تبدیل کند.

همچنین برای آویزان کردن دستکش ظرفشویی یا حوله نیز می‌توان از ریل‌ها یا قفسه‌های مخصوص آویز استفاده کرد.

اکسسوری کابینت

طراحی شخصی فضای داخل کابینت سینک

طراحی مدل کابینت زیر سینک ظرفشویی باید با توجه به حجم وسایل و ابعاد آن صورت بگیرد. یک راه مطمئن برای استفاده بهینه از فضای موجود، طراحی ترکیبی فضای داخل کابینت با استفاده از قفسه‌های داخلی و قفسه‌های متصل به درب‌ها است.

کابینت‌های زیر سینکی با درهای کشویی

در برخی از شرایط با توجه به سلیقه افراد یا فضای موجود در آشپزخانه، می‌توان کابینت زیر سینک کشویی استفاده کرد. دسته‌بندی و ایجاد فضاهای مختلف در کشو، با در نظر گرفتن ابعاد کشو و فضای مورد نیاز افراد تعیین می‌شود. این روش برای جداسازی بخش‌های مختلف بسیار هوشمندانه تلقی می‌شود.

کشو کابینت زیر سینکی

فضای مناسب برای تعبیه کابینت‌های زیر سینک

طراحی سینک و کابینت زیر آن، یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در شکل دادن دکوراسیون آشپزخانه است. به طور کلی محل قرارگیری سینک با توجه به نقشه آشپزخانه مشخص می‌شود.

البته با توجه به این که افراد زمان زیادی را در آشپزخانه و کنار سینک صرف می‌کنند، سلیقه آن‌ها نیز اهمیت زیادی در این موضوع دارد. بهترین فضاها برای تعبیه سینک آشپزخانه شامل موارد زیر می‌شوند.

فضای مناسب برای تعبیه کابینت‌های زیر سینک

قرار دادن سینک آشپزخانه در کانتر جزیره

یک آیتم محبوب در آشپزخانه‌های بزرگ، کابینت‌های جزیره هستند که فضای آشپزخانه را از محیط هال و پذیرایی جدا می‌کنند. با تعبیه سینک ظرفشویی و کابینت زیر آن در کانتر جزیره، می‌توان به محیط خانه تسلط بیشتری پیدا کرد. همچنین این روش حفظ ارتباط با اعضای خانواده یا مهمانان را امکان‌پذیر می‌سازد.

این مدل کابینت زیر سینک ظرفشویی دارای ابعاد بزرگی است که فضای زیادی را برای نگه‌داری وسایل ارائه می‌دهد.

کابینت زیر سینک روی کانتر جزیره

قرار دادن سینک ظرفشویی روبروی پنجره

طراحی کابینت سینک زیر پنجره یک ایده محبوب است که در بسیاری از طراحی‌های جذاب منازل مسکونی به چشم می‌خورد. پنجره‌های آشپزخانه معمولا دارای چشم‌اندازی رو به تراس، خیابان یا حیاط منزل هستند.

اشراف داشتن به محیط بیرون، نگاه کردن به آسمان و لذت بردن از نور خورشید باعث می‌شود که فرایند ظرف شستن چندان خسته‌کننده نباشد. مدل کابینت سینک زیر پنجره با توجه به ابعاد سینک، پنجره و فضای آشپزخانه تعیین می‌شود.

ابعاد کابینت زیر سینک

طراحی سینک ظرفشویی بر روی اپن

طراحی آشپزخانه بر روی اپن یک ترفند مناسب آشپزخانه‌های کوچک یا بدون جزیره است. این طراحی نیز باعث حفظ ارتباط میان اعضای خانواده می‌شود. همچنین کابینت‌های اپن، فضای خوبی را برای ذخیره وسایل فراهم می‌کنند.

قراردادن سینک ظرفشویی در کنج آشپزخانه

قرار دادن سیک ظرفشویی در قسمت کنج آشپزخانه می‌تواند یک گزینه عالی برای بهینه‌سازی فضا و افزایش کارایی باشد. قرار گرفتن سینک در کنج آشپزخانه اغلب باعث می‌شود تا این دستگاه جلوی چشم نباشد و فضای آشپزخانه جمع و جورتر به نظر بیاید.

این الگوی قرارگیری به کاهش هدر رفت فضا و ایجاد یک آشپزخانه به‌صورت منظم و مرتب کمک می‌کند. همچنین برای خدمت‌رسانی به شبکه لوله‌کشی آب و برق کمک کند. با استفاده از کنج آشپزخانه برای سینک ظرفشویی، شما می‌توانید فضای دیگری را برای قرارگیری دیگر وسایل آشپزخانه یا افزودن اجزای دکوراتیو ایجاد کنید.

قراردادن سینک ظرفشویی در کنج آشپزخانه

قرار دادن سینک ظرفشویی رو به دیوار

اگر نقشه آشپزخانه تنها اجازه طراحی سینک رو به دیوار را می‌دهد، می‌توان با استفاده از اشیای مختلف، فضای مطلوبی را ایجاد کرد.

برای مثال نصب آینه‌ بر روی دیوار می‌تواند از سادگی فضا بکاهد و باعث بزرگ‌تر دیده شدن آشپزخانه شود. همچنین استفاده از بشقاب‌های تزئینی یا گیاهان مختلف، فضای جلوی سینک را مطلوب‌تر می‌کند. در این شرایط بهتر است ارتباط بین سینک با دو بخش مهم دیگر آشپزخانه یعنی یخچال و گاز به شکل اصولی طراحی شود.

قرار دادن سینک ظرفشویی رو به دیوار

محاسبه قیمت کابینت زیر ظرفشویی

قیمت انواع کابینت‌ها زیر سینک تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. جنس یونیت و روکش استفاده شده در کابینت، متراژ مورد نیاز، طراحی و نصب کابینت از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت این کابینت‌ها هستند.

با توجه به نوسانات بازار، نمی‌توان محدوده مشخصی را برای قیمت پی وی سی یا ام دی اف تعیین کرد. اگر قصد دارید طراحی کابینت آشپزخانه خود را به دست افراد متخصص بسپارید، می‌توانید با مشاوران مجرب تیم مانیک در تماس باشید.

تیم طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با سال‌ها تجربه در این حوزه توانسته رضایت مشتریان عزیز را جلب کند. به کمک متخصصان خبره مانیک، شما در جریان صفر تا صد ساخت کابینت مورد نظر و نصب آن قرار می‌گیرید.

کابینت زیر سینک2

کلام آخر

کابینت زیر سینک ضد آب نقش مهمی در پوشاندن لوله‌های متصل به سینک و نگهداری وسایل دارد. داشتن یک کابینت سینک کاربردی و مقاوم در برابر رطوبت، یکی از اصول اولیه در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه است.

در این مطلب به کاربرد کابینت‌های زیر سینک و بهترین متریال برای ساخت آن‌ها پرداختیم؛ سپس ایده‌های مختلفی را جهت حفظ نظم این کابینت ارائه دادیم. به کمک تیم مانیک، آشپزخانه رویایی در چند قدمی شما قرار دارد.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آقاخانی

پیشنهاد کشو برای زیر سینک خیلی خوب بود من پیشنهادش رو به طراح کابینتم دادم.سپاسگذارم

پاسخ به  آقاخانی

دوست عزیز ممنون از به اشتراک گذاری نظرتون!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.