کابینت منحنی| بررسی جدیدترین مدل ها و آموزش ساخت

بررسی جدیدترین کابینت منحنی، هلالی، نیم دایره، گرد، خم برای خاص‌پسندان گزینه مناسبی تلقی می‌شود و به طور کلی کابینت‌های کرو نظر هر بیینده‌ای را به خود جلب می‌کنند.در این مقاله روش ساخت این کابینت را نیز توضیح داده ایم!
کابینت منحنی| بررسی جدیدترین مدل ها و آموزش ساخت
فهرست مطالب

امروزه دکوراسیون داخلی منازل اهمیت زیادی دارد و متخصصان تلاش می‌کنند بهترین ایده‌های خود را برای چیدمان آیتم‌ها ارائه دهند. سبک‌های جدید کابینت برای انواع دکوراسیون‌های مدرن و کلاسیک ارائه شده‌اند و طرافداران خاص خود را دارند. کابینت منحنی یکی از سبک‌های به روز است که علاوه بر زیبایی ظاهری، کاربرد زیادی نیز دارد. این کابینت‌ها به شکل مقعر و محدب ساخته می‌شوند و انعطاف‌پذیری زیادی دارند.

در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، به بررسی انواع کابینت‌های منحنی و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

کابینت منحنی چیست؟

کابینت‌های منحنی به واسطه سبک جدیدشان معمولا در دکوراسیون‌هایی با سبک مدرن به کار می‌روند. این مدل کابینت به نام‌های دیگری مثل کابینت کرو، نیم‌دایره، هلالی، خم، قوسی و گرد نیز شناخته می‌شود. کابینت منحنی تفاوت زیادی با ساختار یکنواخت و همیشگی کابینت‌ها دارد و برای خاص‌پسندان گزینه مناسبی تلقی می‌شود. به طور کلی کابینت‌های کرو نظر هر بیینده‌ای را به خود جلب می‌کنند و کابینت جزیره منحنی در دسته محبوب‌ترین کابینت‌ها قرار می‌گیرد.

کابینت منحنی چیست

انحنا در کابینت، نوآوری در آشپزخانه!

انواع مدل کابینت منحنی در دو دسته مقعر و محدب تقسیم‌بندی می‌شوند. انتخاب هر کدام از این مدل‌ها به متراژ آشپزخانه و سلیقه افراد بستگی دارد. در واقع تحدب یا تقعر کابینت اشاره به قوس موجود در طراحی آن دارد.

کابینت‌های منحنی محدب

کابینت‌های محدب یا برآمده دارای قوسی به سمت فضای بیرونی هستند. در واقع این قوس بخشی اضافه از فضای آشپزخانه را اشغال می‌کند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در آشپزخانه‌های خیلی کوچک از این مدل کابینت هلالی استفاده نشود.

کابینت‌های منحنی محدب

کابینت‌های منحنی مقعر

کابینت‌های مقعر دارای حالتی برخلاف انواع محدب هستند؛ یعنی قوس آن‌ها به سمت داخل کابینت است. به همین دلیل می‌توان کابینت‌های مقعر را بهترین انواع کابینت‌های قوسی برای آشپزخانه‌های کوچک یا فضاهای محدود در آشپزخانه دانست.

کابینت منحنی مقعر

روش ساخت کابینت‌های منحنی

ساخت کابینت منحنی به دو روش دستی و دستگاهی صورت می‌گیرد. روش دستی بسیار زمان‌بر و سخت‌تر از روش دستگاهی است و با این حال نتیجه نهایی ظرافت حالت دوم را ندارد. به طور کلی نحوه ساخت هر دو حالت با یک روند مشخص انجام می‌شود. مراحل اموزش ساخت کابینت منحنی شامل موارد زیر می‌شود.

ساخت قالب کابینت هلالی

در مرحله اول باید به کمک ام دی اف یا هر متریال دیگری، قالبی را به شکل کابینت منحنی طراحی کرد. بعد از پایان کار می‌توان از صفحات این قالب به عنوان طبقات کابینت استفاده کرد. بنابراین پیشنهاد می‌شود میخ‌های قالب را خیلی محکم نکنید.

کابینت هلالی

ایجاد شکاف و انحنا در کابینت هلالی

در این مرحله باید به کمک دستگاه‌های جدید یا به شکل دستی شیارها یا شکاف‌هایی را در فواصل منظم بر روی ام دی اف ایجاد کرد. به وسیله این شیارها می‌توان در تخته کابینت انحنا ایجاد کرد و آن را شکل داد. ایجاد کردن این شکاف‌ها و انحنا به مهارت بسیار زیادی نیاز دارد و نباید به بدنه آسیبی وارد کند.

ایجاد شکاف و انحنا در کابینت هلالی

پر کردن شکاف‌ها و روکش کردن کابینت

پس از شکل گیری تخته‌های ام دی اف باید توسط چسب چوب و مواد مخصوص دیگری، این شکاف‌ها را پر کرده و آن‌ها را به وسیله فیکسچر ثابت کرد.

پس از پر کردن شکاف‌ها به کمک لایه PVC یا هر روکش مناسب دیگری، ورق ام دی اف را روکش می‌کنند. این روکش به مقاومت کابینت و زیبایی ظاهر آن کمک ویژه‌ای می‌کند.

برش و رنگ کردن درب کابینت منحنی

برش و رنگ کردن درب کابینت منحنی

طراحی و ساخت درب کابینت منحنی، یکی از سخت‌ترین مراحل تولید این کابینت‌ها است. انتخاب درب با دستگیره مغناطیسی یا در کشویی در این مرحله صورت می‌گیرد. پس از اعمال تغییرات، رنگ مخصوص را بر روی درب کابینت منحنی و بدنه آن‌ها اعمال می‌کنند.

به طور کلی می‌توان هر نوع متریالی که در ساختار آن از MDF خام استفاده شده است را به شکل صفحه‌های محنی ساخت؛ مثل های‌گلاس و ممبران. انتخاب تعداد شکاف‌ها و فواصل میان آن‌ها که در نهایت انحنای صفحه را تعیین می‌کند، به نظر طراح و مدل نهایی کابینت بستگی دارد و هرچه انحنا بیشتر باشد به ایجاد شکاف‌های بیشتری نیاز خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت کابینت ممبران یا هایگلاس – کدام یک گزینه بهتری است؟

ویژگی‌های کابینت‌های هلالی

با توجه به این که کابینت‌های منحنی جزو جدیدترین مدل‌های کابینت محسوب می‌شوند، این کابینت‌ها از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. بررسی ویژگی‌های مختلف کابینت‌های هلالی، باعث می‌شود افراد با دید بازتری نسبت به انتخاب این مدل تصمیم بگیرند. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های کابینت منحنی را بررسی می‌کنیم.

طراحی خاص کابینت‌های قوسی

طراحی کابینت منحنی بسیار خاص و منحصر به فرد است و می‌تواند به هر آشپزخانه‌ای ظاهری مدرن و متفاوت ببخشد. با استفاده از کابینت‌های منحنی می‌توان انواع طرح‌ها و مدل‌های گرد را در دکوراسیون آشپزخانه پدید آورد. به دلیل عدم وجود گوشه‌های تیز در کابینت‌های گرد، می‌توان این مدل را یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانواده‌هایی با بچه کوچک دانست.

شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری بالای کابینت‌های هلالی

تقریبا هیچ محدودیتی در انعطاف‌پذیری کابینت‌های هلالی وجود ندارد. می‌توان با توجه به فضای موجود، کابینت‌ها را به هر شکل و با هر میزانی، دچار تقعر و تحدب کرد. با توجه به این فرورفتگی و برآمدگی‌ها می‌توان شکل‌های مختلفی را برای سطح کابینت در نظر گرفت تا از فضای موجود بیشترین استفاده را بکنیم.

تنوع رنگی بالای کابینت منحنی

ماده اولیه در ساخت کابینت‌های هلالی ام دی اف است؛ بنابراین این کابینت‌ها دارای تنوع رنگی بالایی هستند. به طور کلی هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ کابینت وجود ندارد و می‌توان طیف‌های رنگی مختلفی را برای رنگ کابینت‌های هلالی انتخاب کرد. انواع رنگ‌های روشن، تیره یا ترکیبی برای این کابینت‌ها قابل استفاده هستند. انتخاب طرح و رنگ صفحه کابینت منحنی نیز با توجه به بدنه کابینت‌ها صورت می‌گیرد؛ پیشنهاد می‌شود در صفحه کابینت نیز از برش منحنی استفاده شود.

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ کابینت ام دی اف+ تصاویر

دوام و طول عمر بالای کابینت‌های منحنی

کابینت منحنی با روکش PVC پوشانده شده‌اند و در صورت نگه‌داری مناسب به راحتی دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شوند. این کابینت‌ها مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند و رنگ آن‌ها کاملا ثابت است. به طور کلی می‌توان کابینت‌های منحنی را یک انتخاب عالی برای پرهیز از هزینه اضافی تعویض و خرید کابینت جدید دانست.

مقاومت کابینت‌های کرو در برابر رطوبت

روکش پی وی سی کابینت‌های انحنادار به هیچ‌وجه اجازه ورود آب و رطوبت را به لایه‌های زیرین نمی‌دهد. این ویژگی اهمیت زیادی دارد، زیرا ام دی افی که در لایه زیرین قرار دارد، در برابر آب مقاومت چندانی نداشته و ورم می‌کند. به این ترتیب این سبک از طراحی را می‌توان در مناطق مرطوب مانند شمال کشور نیز به کار برد.

کابینت کرو

استفاده بهینه از فضاهای محدود به کمک کابینت منحنی

به کمک کابینت نیم دایره می‌توان نقاط ضعف در طراحی آشپزخانه را تبدیل به نقاط قوت آن کرد. نقاط کنج آشپزخانه، کنار هود، کنار یخچال و قسمت ورودی در از مواردی هستند که می‌توان طراحی خلاقانه کابینت گرد را در آن پیاده کرد.

بیشتر بخوانید: بهینه‌سازی فضای آشپزخانه با کابینت کنج + 10 مدل جذاب 2023

کابینت کنج منحنی

دسترسی راحت به فضای کابینت کرو

دسترسی به تمام قسمت‌های فضای داخلی کابینت‌های منحنی امکان‌پذیر است. این کابینت‌ها دارای کنج‌های غیرقابل استفاده نیستند و در صورت طراحی اصولی به راحتی می‌توان از تمام فضا استفاده کرد. این ویژگی خصوصا در جزیره یا اپن آشپزخانه بسیار کاربردی است، زیرا معمولا وسایل ضروری در این کابینت‌ها قرار داده می‌شوند.

معایب کابینت‌های منحنی

مانند هر انتخابی، انتخاب کابینت‌های هلالی نیز ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشند. معایب کابینت منحنی بسیار کمتر از مزایای آن‌ها است. در ادامه دو مورد از مهم‌ترین معایب این کابینت‌ها را بررسی می‌کنیم.

طولانی بودن فرایند ساخت و نصب کابینت‌های هلالی

به طور کلی فرایند طراحی، ساخت و نصب کابینت منحنی، به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. طراحی و ساخت این کابینت‌ها یک پروسه زمان‌بر و سخت است که به مهارت بالایی نیاز دارد. از سوی دیگر، نصب کابینت‌های منحنی نیز نیازمند دقت بالا و اجرای اندازه‌گیری‌های دقیق است.

قیمت بالای کابینت‌های منحنی نسبت به سایر کابینت‌ها

قیمت کابینت های منحنی

با توجه به الگو و طراحی خاص این کابینت‌ها، منطقی است که قیمتی بالاتر نسبت به سایر کابینت‌ها داشته باشند. همچنین در صورت آسیب‌دیدگی درهای این کابینت‌ها، باید فرایند دشواری را برای تعمیر یا تعویض آن‌ها طی کرد. البته با توجه به میزان ظرافت در طراحی و دوام آن‌ها، می‌توان سفارش دادن این کابینت‌های را اقدامی هوشمندانه دانست.

تعیین سبک آشپزخانه با انواع کابینت‌های منحنی

کابینت‌های منحنی برای هر نوع سبک دکوراسیون مثل کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن مناسب هستند. با این حال این مدل کابینت‌ها بیشتر در سبک مدرن دیده می‌شوند و طراحی متناسب‌تری با فضای مدرن دارند. کابینت‌های هلالی با توجه به نوع متریال مصرفی، در دو نوع مات و براق در بازار دیده می‌شوند.

کابینت‌های منحنی براق

کابینت‌های منحنی براق

می‌توان کابینت کرو براق را از محبوب‌ترین انواع کابینت دانست که هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شود. امکان تولید این کابینت‌ها به کمک های‌گلاس یا انواع دیگری از ام دی اف روکش‌دار وجود دارد. کابینت‌های هلالی براق در رنگ‌های روشن، بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌هایی با متراژ پایین هستند. انواع روشن و براق کابینت‌ با انعکاس نور باعث می‌شوند فضای آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد.

کابینت‌های منحنی مات

کابینت‌های کرو مات ظاهری شیک و بدون نقص دارند. از خوبی‌های این مدل کابینت‌ها می‌توان به مشخص نبودن لکه و اثر انگشت بر روی آن‌ها اشاره کرد. از انواع مختلف کابینت هلالی مات می‌توان در آشپزخانه‌های متوسط و بزرگ استفاده کرد.

کابینت‌های منحنی مات

قیمت کابینت‌های منحنی

می‌دانیم که قیمت کابینت منحنی نسبت به سایر مدل‌های کابینت بالاتر است. برای محاسبه دقیق‌تر قیمت این مدل کابینت باید عوامل موثر بر قیمت کابینت‌های هلالی را مورد بررسی قرار داد. چهار مورد از مهم‌ترین عوامل شامل سبک طراحی کابینت، ابعاد درخواستی، جنس متریال و هزینه نصب می‌شود.

سبک طراحی کابینت‌های قوسی

میزان تحدب یا تقعر کابینت‌ها به نظر طراح و فضای آشپزخانه بستگی دارد. به طور کلی هر چه طراحی کابینت پیچیده‌تر و انحنای آن بیشتر باشد، قیمت نهایی کابینت بالاتر است. معمولا سبک‌های مدرن از سادگی خاصی برخوردار هستند و پیچیدگی خاصی در آن‌ها دیده نمی‌شود. اگر فردی تصمیم داشته باشد برای دکوراسیون سبک نئوکلاسیک از کابینت‌های منحنی استفاده کند، باید هزینه بیشتری بپردازد.

سبک طراحی کابینت‌های قوسی

رابطه بین ابعاد کابینت‌های منحنی و قیمت نهایی

هر چه ابعاد کابینت سفارشی بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی ابعاد کابینت‌های منحنی، ارتباط تنگانگی با متراژ آشپزخانه دارد. هر چه متراژ آشپزخانه بیشتر باشد، باید از کابینت‌های بیشتری نیز استفاده کرد.

قیمت کابینت‌های هلالی با توجه به جنس متریال

هر چه کیفیت متریال استفاده شده در ساخت کابینت خم بهتر باشد، طول عمر و دوام آن افزایش پیدا می‌کند. معمولا برندهای برتر از متریال بهتری استفاده می‌کنند و خدمات پس از فروش بیشتری را ارائه می‌دهند. در صورتی که یک محصول باکیفیت از یک برند خوب را خریداری کنید، باید هزینه بیشتری را نیز پرداخت کنید.

استفاده از کابینت های منحنی برای آشپزخانه بزرگ

هزینه نصب کابینت‌های منحنی

نصب کابینت منحنی به اندازه ساخت آن اهمیت دارد و نیازمند مهارت زیادی است. استخدام افراد ماهر و مجرب برای نصب کابینت‌های گرد، ضروری بوده و البته که به هزینه بیشتری نیاز دارد.

نکات مهم در مورد انتخاب کابینت منحنی

خرید کابینت باید با دقت و توجه زیادی انجام شود؛ چرا که تعویض کابینت یا تغییر شکل آن‌ها کاری زمان‌بر و پر هزینه است. در هنگام انتخاب کابینت‌های منحنی باید سبک دکوراسیون منزل را در نظر بگیرید و متناسب با آن، برای رنگ کابینت و طراحی آن تصمیم‌گیری کنید.

در انتخاب کابینت‌های هلالی تلاش کنید با توجه به نقشه آشپزخانه، از بیشترین فضای ممکن استفاده کنید و هیچ بخشی را بدون استفاده رها نکنید. انتخاب نوع انحنا و ابعاد کابینت‌ها به متراژ آشپزخانه و سلیقه شما بستگی دارد؛ بنابراین وقت و توجه زیادی را در هنگام انتخاب کابینت صرف کنید. می‌توان برای تکمیل فضای آشپزخانه و کامل‌تر شدن چیدمان مدرن، از باکس کابینت استفاده کرد.

اگر قصد خرید کابینت قوس دار را دارید اما در انتخاب خود دچار شک هستید، می‌توانید به شکل رایگان از خدمات تیم مشاوره بهره‌مند شوید. گروه طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک بیش از یک دهه در ساخت و طراحی کابینت فعالیت می‌کند. با سفارش کابینت آشپزخانه به گروه تولیدی مانیک، صفر تا صد ساخت و طراحی متناسب با خواسته و رضایت شما پیش می‌رود.

کابینت منحنی سفید قرمز

کلام آخر

انتخاب کابینت‌هایی با طراحی جدید و خلاقانه، نقش مهمی در زیبایی آشپزخانه و نمای منزل دارد. کابینت‌ منحنی نسل جدیدی از کابینت است که نگاه هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. می‌توان مدل‌های مختلف ا‌ین کابینت در سبک‌های مختلف دکوراسیون به کار برد. در این مطلب از سایت مانیک به بررسی انواع کابینت‌های منحنی پرداختیم، سپس مزایا و معایب این مدل و روش ساخت آن را به طور کامل توضیح دادیم. شما می‌توانید با کمک گرفتن از تیم مشاوره مانیک، بهترین سبک کابینت را برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منیژه مختاری

چه کابینت جذابیی!
هزینه کابینت منحنی با جنس MDF چنده؟

برای اطلاع از قیمن به روز کابینت آشپزخانه می توانید مقاله نحوه محاسبه قیمت کابینت اشپزخانه + قیمت کابینت در آبان 1402 را مطالعه نمایید یا میتوانید با کارشناسان طراحی کابینت آشپزخانه مانیک در ارتباط باشید

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.