صفر تا صد طراحی آشپزخانه باریک: هنر فضای کوچک!

با طراحی آشپزخانه باریک می‌توانید از تمامی فضای موجود، بهترین استفاده را کنید. محدودیت‌ فضایی، مالی، یا طراحی مناسب دلایل اصلی افراد برای انتخاب این طرح می‌باشد. در این مقاله از مجله دکوراسیون داخلی مانیک قصد داریم بیشتر درباره‌ی طراحی آشپزخانه باریک صحبت کنیم.
صفر تا صد طراحی آشپزخانه باریک: هنر فضای کوچک!
فهرست مطالب

زندگی آپارتمان نشینی امروزه و کوچک شدن خانه‌ها ، باعث شده است تا فضای کمی برای طراحی آشپزخانه خود داشته باشید.

اما نگران این قضیه نباشید! چرا که با طراحی آشپزخانه باریک می‌توانید از تمامی فضای موجود، بهترین استفاده را کنید. پس این‌طور می‌توان گفت که محدودیت‌ فضایی، مالی، یا طراحی مناسب یکی از دلایل اصلی افراد برای علاقه‌مندی به طراحی آشپزخانه با عرض کم می‌باشد.

درحقیقت با طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه می‌توانید هنر دکوراسیون خود را به همه نشان دهید. به همین دلیل، در این مقاله از مجله دکوراسیون داخلی مانیک قصد داریم بیشتر درباره‌ی طراحی آشپزخانه باریک صحبت کنیم.

طراحی کابینت آشپزخانه

انواع طراحی آشپزخانه باریک

برای اینکه دکوراسیون آشپزخانه شما بیشتر از هر زمان دیگری بدرخشد، شما باید بهترین طراحی را برای آن در نظر بگیرید. آشپزخانه خطی، راهرویی یا ال شکل گزینه مناسبی برای طراحی آشپزخانه باریک می‌باشد؛ که در ادامه به طور مختصر به توضیح هر یک می‌پردازیم.

  • آشپزخانه خطی: آشپزخانه خطی یا تک دیواره بهترین گزینه برای عاشقان مینیمالیست می‌باشد. در این نوع طراحی، تمامی وسایل در یک خط مستقیم درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و از تمامی فضا حداکثر استفاده صورت می‌گیرد. به همین دلیل این نوع طراحی، بهترین گزینه برای طراحی آشپزخانه باریک مینیمال می‌باشد.
  • آشپزخانه راهرویی: در آشپزخانه راهرویی یا دو دیواره تمامی وسایل آشپزخانه در دو دیوار جدا، مقابل یکدیگر قرار می گیرند. این طرح برای آشپزخانه های باریک گزینه مناسبی است؛ زیرا از فضای موجود به طور کامل استفاده می شود.
  • آشپزخانه L باریک: در آشپزخانه ال باریک، دو دیوار به صورت عمود برهم شکل L را تشکیل می‌دهند. این نوع آشپزخانه همچنین به‌عنوان آشپزخانه کم‌فضا هم معروف است. سازگاری چیدمان یکی از ویژگی‌های این نوع آشپزخانه می‌باشد، که شما به‌راحتی می‌توانید چیدمان وسایل را انجام دهید.
استفاده از رنگ‌های جذاب و روشن

طراحی آشپزخانه باریک خود را به مانیک بسپارید

ابعاد مناسب برای طراحی آشپزخانه دراز

  • عرض: عرض آشپزخانه باریک معمولاً بین 150 تا 240 سانتیمتر است. قابل ذکر است، این مقدار ممکن است باتوجه به فضای موجود و نیازهای شما تغییر کند.
  • طول: برای طراحی آشپزخانه باریک، طول آن معمولاً بین 3 تا 5 متر است. این اندازه برای جابجایی راحت و قرار دادن وسایل ضروری در آشپزخانه کافی است.
  • ارتفاع: ارتفاع سطوح کابینت و صفحات کاری مثل سینک در آشپزخانه باید با توجه به ارتفاع شما و ارتفاع استاندارد (معمولاً بین 85 تا 95 سانتیمتر) در نظر گرفته شود.

طبق نکات بالا، طراحی آشپزخانه 3در5 را می‌توان یکی از اندازه‌های استاندارد آشپزخانه باریک دانست؛ چراکه این ابعاد باعث کشیده شدن و باریک بنظر رسیدن آشپزخانه شما می‌شود.

نکته! فاصله بین سینک، اجاق گاز و یخچال باید به صورت مثلث در نظر گرفته شود؛ تا حداقل رفت‌وآمد صورت بگیرد.

مثلث کار در آشپزخانه باریک

بهترین سبک در طراحی آشپزخانه باریک

در طراحی آشپزخانه‌ باریک، می‌توانید از سبک‌های طراحی متنوع استفاده کنید؛ تا علاوه بر بهینه و جذاب‌تر کردن فضا، آشپزخانه را به نقطه قوت خانه تبدیل کند. اگر به دنبال یک آشپزخانه ساده و مینیمال هستید، سبک مدرن یا اسکاندیناوی گزینه‌های بسیار خوبی هستند؛ چرا که آشپزخانه‌های باریک به علت فضای محدودی که دارند، نباید شلوغ بنظر برسند.

در واقع شما در سبک اسکاندیناوی تمام ویژگی‌هایی که برای طراحی آشپزخانه با عرض کم در نظر دارید را می‌توانید پیاده سازی کنید. در این سبک شما می‌توانید از رنگ‌های روشن، نور طبیعی و طراحی کاربردی استفاده کنید. درحقیقت، هرآنچه که برای طراحی آشپزخانه باریک نیاز دارید را در این سبک می‌توانید پیدا کنید!

بهترین سبک در طراحی آشپزخانه باریک

دیزاین آشپزخانه باریک

استفاده از وسایل دکوراتیو مختلف، می‌تواند یک دکور زیبا و چشم‌نواز را در طراحی آشپزخانه باریک شما بوجود آورد.

کابینت‌های بلند و باریک

کابینت‌ها جزو عناصر گران‌قیمت آشپزخانه محسوب می‌شوند. به همین دلیل، با طراحی کابینت برای آشپزخانه باریک می‌توانید قدرت دکوراسیون خود را به نمایش بگذارید. لازم به ذکر است، استفاده از درب‌های شیشه‌ای برای طراحی کابینت آشپزخانه خود را فراموش نکنید، چرا که علاوه بر ایجاد جلوه زیبا، فضای شما را بزرگتر نشان می‌دهند.

کابینت‌های بلند و باریک در آشپزخانه دراز

رنگ‌های روشن و خنثی

پیشتر درباره اهمیت طراحی کابینت برای آشپزخانه‌های باریک صحبت کردیم، اما این پایان کار نیست! چرا که نباید از تاثیر شگفت انگیز رنگ‌ها در دکوراسین داخلی غافل شوید. رنگ‌ها دارای انرژی و احساسات هستند.

برای مثال رنگ‌های روشن علاوه بر ایجاد حس امنیت و آرامش، می‌توانند محیط‌های کوچک ‌را بزرگتر جلوه دهند. پس در انتخاب رنگ مناسب برای وسایل آشپزخانه به خصوص هنگام طراحی کابینت آشپزخانه باریک دقت لازم را انجام دهید.

نکته! لازم به ذکر است، شما می‌توانید از رنگ‌های تیره در داخل دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده کنید اما باید طرح خوبی داشته باشید. پیشنهاد ما استفاده ترکیبی از رنگ‌های تیره و روشن است، چرا که می‌تواند مشتری را مجذوب خود کند.

رنگ‌های روشن و خنثی در آشپزخانه باریک

نورپردازی مناسب

برای اینکه روشنایی بی‌نظیری برای آشپزخانه خود داشته باشید، می‌توانید از نورهای مستقیم و غیر مستقیم استفاده کنید. برای ایجاد روشنایی مستقیم، شما می‌توانید از پنجره بزرگ یا دریچه در محیط خود استفاده کنید؛ تا علاوه بر روشنایی بیشتر، باعث انعکاس نور شده و درنتیجه، محیط شما را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که، استفاده از نور طبیعی پایان کار نیست! بلکه شما برای داشتن دکوراسیون زیباتر و شیک‌تر در طراحی آشپزخانه باریک، به نور مصنوعی هم نیاز دارید. استفاده از لاین نوری سقف، نوارLED ، آویزهای چراغ دار بلند، لوستر یا لامپ علاوه بر افزایش ظاهر زیبایی، نیازهای روشنایی شما را هم برآورد می‌سازد.

نکته! قابل ذکر است برای نورپردازی بیشتر، می‌توانید از آیینه‌ها بر روی دیوار آشپزخانه خود استفاده کنید؛ این کار باعث انعکاس نور بیشتر می‌شود.

نورپردازی مناسب در آشپزخانه دراز

لوازم دکوری

برای اینکه آشپزخانه شما بیشتر از هر زمان دیگری بدرخشد، شما می‌توانید از وسایل دکوراتیوی چون کابینت، قفسه، کاشی بین کابینتی طرح‌دار، کاغذ دیواری و میزهای تاشو استفاده کنید. لازم به ذکر است، در آشپزخانه باریک به دلیل فضای کم، نمی‌توانید از میز ناهارخوری استفاده کنید.

بنابراین، پیشنهاد ما استفاده از پیشخوان آشپزخانه یا میزهای تاشو و مخفی است.

استفاده از میز تاشو در آشپزخانه باریک

سخن پایانی

تا به اینجای کار متوجه شدیم طراحی آشپزخانه باریک چیست؟ چه وسایل و تجهیزاتی مناسب این نوع طراحی است.

اگر همچنان در انتخاب دکوراسیون مناسب برای آشپزخانه خود بلاتکلیف هستید، با کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک می‌توانید بهترین استایل را برای آشپزخانه خود بچینید. تیم حرفه‌ای مانیک با ارائه خدمات دکوراسیون داخلی و طراحی کابینت در خدمت شماست.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دهقانی زاده

میزهای تاشو پیشنهاد جذاب و خوبی برای این نوع آشپزخانه هست

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.