سینک گرانیتی اصل، چالش‌های تشخیص آن از سینک‌های دیگر

گروه کارشناسان مانیک با توضیح روش‌های تشخیص سینک گرانیتی اصلی از سینک‌های تقلبی در این مقاله، به شما در خرید سینک گرانیتی اصلی کمک خواهند کرد
سینک گرانیتی اصل، چالش‌های تشخیص آن از سینک‌های دیگر
فهرست مطالب

سینک‌های گرانیتی به دلیل زیبایی و تنوع در طرح و رنگ، یکی از محبوب‌ترین سینک‌های ظرفشویی در بازار ایران می‌باشند. این سینک‌ها علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فردی چون مقاومت در برابر حرارت، خط و خش و ضربه، به شرط اصل بودن به ندرت لکه می‌گیرند و به راحتی قابل تمیز کردن هستند. اما روش‌های تشخیص سینک گرانیتی اصل از سینک‌های تقلبی چیست؟ راه‌های تشخیص سینک گرانیتی خوب از سینک بد چگونه‌اند؟

اگر قصد خرید سینک آشپزخانه را دارید مطالعه‌ی این مقاله برای شما مفید خواهد بود. در ادامه معیارها و مزایای سینک گرانیتی اصل نسبت به سایر سینک‌های مشابه آن را بیان خواهیم کرد. همچنین لیست قیمت سینک گرانیتی با طرح‌های جذاب و با بهترین کیفیت در سایت کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک قرار گرفته‌است.

جشنواره طراحی

روش‌های تشخیص سینک گرانیتی اصل از پلاستیکی

چندین روش برای تشخیص سینک گرانیتی اصلی از فایبرگلاس وجود دارد که به طور کامل توضیح داده می‌شوند:

ضربه زدن با سکه

اگر با یک سکه به سینک‌های مختلف ضربه بزنید، صدای سینک‌های گرانیتی با صدایی که از سینک‌های پلاستیکی و فایبر گلاس شنیده می‌شود متفاوت خواهد بود. صدای سینک‌های پلاستیکی بم و صدای سینک‌های گرانیتی اصلی، شبیه برخورد سکه با شیشه یا سنگ می‌باشد.

تست با جسم فلزی

سینک‌های گرانیتی تحت هیچ شرایطی خط و خش بر نمی‌دارند. درنتیجه می‌توانید برای اطمینان از گرانیتی بودن سینک، با یک جسم فلزی بر روی سینک بکشید. اگر خطی بر روی آن ایجاد شد، این سینک پلاستیکی یا فایبر گلاس است. البته پیشنهاد مجله دکوراسیون داخلی مانیک این است که از روش‌های دیگر نیز در کنار این روش استفاده کنید زیرا ممکن است تولید کننده‌های سینک‌های تقلبی از روکش‌های بسیار مقاوم در برابر خط و خش استفاده کرده باشند.

خاصیت ضد خط و خش سینک‌های گرانیتی

قیمت سینک

سینک‌های تقلبی با جنس فایبر گلاس و پلاستیک معمولاً قیمت بسیار پایین‌تری در مقایسه با سینک‌های گرانیتی اصلی دارند. قیمت پایین سینک در اغلب موارد نشان‌دهنده نامرغوب بودن و بی‌کیفیت بودن سینک می‌باشد.

نداشتن لایه بهداشتی برای سینک غیر اصل

سینک‌های پلاستیکی و فایبر گلاس فاقد لایه بهداشتی هستند که این موضوع برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. لایه‌ای که بر روی سینک‌های گرانیتی وجود دارد از اجتماع باکتری‌هایی که به دلیل وجود ظروف کثیف و آلوده به غذای باقیمانده در سینک وجود دارند جلوگیری می‌کند.

معمولا نبودن لایه بهداشتی در سینک‌های پلاستیکی کاملاً مشخص است و این روش یکی از روش‌های ساده در تشخیص سینک‌های گرانیتی اصلی می‌باشد.

نداشتن لایه بهداشتی برای سینک غیر اصل

وزن سینک

در هنگام خرید می‌توانید سینک‌های مختلف را از نظر وزن با یکدیگر مقایسه کنید. واضح است که دو نمونه‌ی هم‌اندازه از جنس‌های پلاستیک یا فایبر گلاس سبک‌تر از گرانیت هستند.

سینک‌های فایبر گلاس به دلیل داشتن وزن‌ پایین، بعد از مدت کوتاهی تاب بر می‌دارند اما سینک‌های گرانیتی وزنی نزدیک به 20 تا 23 کیلوگرم دارند.

تست رنگ

در سینک‌های پلاستیکی، رنگ مغز سینک با رویه آن کاملا متفاوت است. هنگام سوراخ کاری و نصب سینک می‌توانید رنگ مغز سینک را ببینید. اگر این رنگ با رنگ رویه سینک متفاوت بود، سینکی که خریداری کرده‌اید از جنس پلاستیک یا فایبرگلاس می‌باشد.

زیبایی طرح و رنگ سینک گرانیتی

بوی نامطلوب در هنگام استفاده از آب داغ

به دلیل ترکیب موادی که در ساخت سینک‌های پلاستیکی و فایبر گلاس استفاده می‌شود، در هنگام استفاده از آب داغ برای شستشوی ظروف و یا در فصل تابستان بوی بسیار بدی از این سینک‌ها به مشام می‌رسد که برای اهالی منزل بسیار آزار دهنده است.

ضد لک بودن و مقاومت در برابر حرارت

در حالی که سینک‌های گرانیتی به دلیل استفاده از پودر کوارتز در آن‌ها کاملاً در برابر حرارت مقاوم هستند و لک نمی‌گیرند، سینک‌های پلاستیکی به سرعت لک می‌گیرند و ظاهر نامطلوبی پیدا می‌کنند.

ضد لک بودن و مقاومت در برابر حرارت سینک گرانیتی

سوراخ‌های سیفون

رنگ سوراخ سیفون‌های پلاستیکی با رنگ رویه سینک متفات است اما در سینک‌های گرانیتی تفاوتی بین رنگ رویه و سوراخ‌های سیفون وجود ندارد. در هنگام خرید سینک‌های گرانیتی رنگی می‌توانید به راحتی تفاوت رنگ رویه سینک با سوراخ‌های سیفون را با چشم ببینید.

ضخامت

سینک‌های پلاستیکی و فایبرگلاس ضخامت بسیار کمتری در مقایسه با سینک‌های گرانیتی دارند و همین موضوع باعث کمتر شدن وزن آن‌ها می‌شود.

ضخامت کمتر سینک‌های پلاستیکی و فایبرگلاس

پودر کوارتز در هنگام سوراخ‌کاری

در هنگام سوراخ‌کاری و نصب سینک‌ها، اصل یا تقلبی بودن سینک گرانیتی کاملاً مشخص است. وقتی یک سینک گرانیتی اصلی را سوراخ‌کاری می‌کنیم پودر کوارتز به اطراف پاشیده می‌شود اما در هنگام نصب سینک‌های پلاستیک تکه‌های پلاستیک و پشم و شیشه از محل سوراخ خارج می‌شوند.

تنوع طرح در سینک گرانیتی

چرا نباید از سینک‌های فایبرگلاس و پلاستیکی استفاده کنیم؟

سینک‌های فایبرگلاس به دلیل داشتن دوام بالا، رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت و قیمت اقتصادی، در بازار با استقبال خوبی روبه‌رو شده‌اند اما حتی اگر خرید خود را از بین بهترین برندهای تولید کننده این سینک‌ها انجام بدهید به دلیل لکه‌هایی که بر روی آن‌ها باقی می‌ماند، سینک‌های پلاستیکی به سرعت زیبایی و جلای اولیه خود را از دست می‌دهند.

مشکلات سینک‌های فایبرگلاس:

 • سینک‌های فایبرگلاس در اثر حرارت و سرد و گرم شدن تغییر رنگ و اندازه خواهند داشت.
 • استفاده از مواد شوینده اسیدی مانند سفید کننده‌ها رنگ سینک‌های فایبرگلاس را تغییر می‌دهد.
 • به علت وزن کم به مرور زمان تاب بر می‌دارند.
 • سینک‌های پلاستیکی و فایبر گلاس خاصیت نرم و انعطاف‌پذیری دارند.
 • به دلیل نداشتن لایه بهداشتی، جذب باکتری در سینک‌های پلاستیکی بسیار زیاد است که این موضوع باعث سرطان‌زا بودن این سینک‌ها می‌شود.
 • در هنگام باز بودن شیر آب صدای ناخوشایندی در سینک‌های پلاستیکی ایجاد می‌شود.
جذب باکتری در سینک‌های پلاستیکی بسیار زیاد است

معیارهای مهم در انتخاب سینک گرانیتی اصل

سینک گرانیتی به دلیل طرح‌های خاص و تنوع در رنگ، بهترین گزینه برای آشپزخانه‌های مدرن و سبک‌های طراحی مینیمال است. بهتر است در هنگام خرید سینک گرانیتی اصل به نکاتی مانند، کیفیت سینک، ضخامت آن، نوع موادی که در ساخت آن استفاده شده، میزان مقاومت در برابر حرارت و ضربه، روش‌های شستشو و برطرف کردن لکه‌ها و همچنین نحوه نصب آن دقت کنیم.

نکات مهم در تمیز کردن و نگهداری سینک گرانیتی اصل

سینک‌های ظرفشویی به دلیل ظروف کثیف و باقی‌مانده‌ی غذایی که در آن قرار می‌گیرد، آلوده‌ترین قسمت آشپزخانه هستند و تمیز بودن و درخشندگی آن‌ها برای خانم‌ها بسیار مهم است اما اطلاع از شستشوی درست و مراقبت اصولی، به افزایش طول عمر و حفظ زیبایی آن‌ها کمک می‌کند.

نحوه تمیز کردن سینک‌های گرانیتی

سینک گرانیتی اصل به دلیل رزینی که در مواد تشکیل دهنده آن‌ها قرار دارد معمولا لکه نمی‌گیرند و تمیز کردن لکه‌های ناشی از قطرات آب در آن‌ها بسیار آسان است. اما برای تمیز کردن لکه‌های سخت‌تر نباید از مواد شوینده‌ی قوی و اسیدی استفاده کنیم زیرا ممکن است به سینک ظرفشویی آسیب بزنند.

در اغلب مواقع مایع ظرفشویی به همراه آب ولرم و یک اسکاچ برای تمیز کردن این سینک‌ها کافی است اما اگر لکه‌ها همچنان باقی ماندند می‌توانیم از مقداری جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردنشان استفاده کنیم.

تمیز کردن لکه‌های ناشی از قطرات آب در سینک گرانیتی اصل بسیار آسان است

نحوه مراقبت و نگهداری از سینک‌های گرانیتی

سینک گرانیتی اصل دارای پوشش ویژه‌ای هستند که در مراقبت صحیح باید تلاش کنیم تا به این پوشش آسیبی وارد نشود. برای جلوگیری از خراب شدن سینک بهتر است بعد از شستشو و تمیز کردن سینک حتماً آن را خشک کنیم تا قطرات آب بر روی آن باقی نماند.

همچنین استفاده از روغن زیتون و یا مواد پولیش مخصوص سینک گرانیتی کمک می‌کند تا سینک همیشه زیبا و درخشان باشد. ماده پولیش علاوه بر ترمیم بافت سینک گرانیتی از خراب شدن مواد معدنی موجود در آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از روغن زیتون و یا مواد پولیش مخصوص سینک گرانیتی

نکات مهم در خرید سینک گرانیتی اصل

 • عمق لگن‌ها در سینک بسیار مهم است. سینک‎‌های با عمق لگن بیشتر ظرفیت بیشتری دارند و ظرف‌های کثیفی که در آن قرار می‌دهیم به راحتی دیده نمی‌شوند.
 • سینک‌های گرانیتی که بدون گارانتی در بازار موجود هستند معمولا از مواد بی‌کیفیت تولید شده‌اند که به سرعت رزین موجود در آن‌ها از بین می‌رود. از بین رفتن رزین، باعث به وجود آمدن حفره‌هایی بر روی سینک گرانیتی می‌شود که علاوه بر ظاهر آزار دهنده، ممکن است با ایجاد خراش به دیگر وسایل آشپزخانه آسیب بزنند.
 • شستشو و تمیز کردن سینک‌های گرانیتی سفید در مقایسه با رنگ‌های تیره‌تر، نیاز به حوصله و دقت بیشتری دارد.
 • برای نصب سینک‌های گرانیتی اصلی حتماً باید از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید.
 • سینک‌های گرانیتی اصلی که از مواد با کیفیت و تراکم بالا ساخته شده‌اند در برابر حرارت و خط و خش کاملاً مقاوم هستند. پیش از خرید سینک گرانیتی باید از اصل بودن آن اطمینان پیدا کنیم.

قیمت سینک گرانیتی اصلی

قیمت سینک گرانیتی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • کیفیت مواد اولیه که در تولید سینک استفاده شده‌اند.
 • تعداد لگن‌های سینک
 • عمق لگن‌ها
 • طراحی، رنگ و میزان بزرگ و کوچکی سینک
 • برند سینک گرانیتی

سخن آخر

سینک گرانیتی یکی از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین سینک‌های ظرفشویی است که به دلیل زیبایی، مقاومت و لایه بهداشتی طرفداران بسیار زیادی دارد. تنوع در طرح و رنگ و سازگاری با انواع دکوراسیون آشپزخانه نیز یکی از دلایل محبوبیت این سینک‌ها در مقایسه با دیگر سینک‌های موجود در بازار می‌باشد.

اما اگر قصد تغییر یا خرید سینک آشپزخانه را داشته باشید حتما متوجه عرضه‌ی سینک‌های پلاستیکی و فایبر گلاس در بازار که به دلیل تشابه ظاهریشان با سینک‌های گرانیتی، به عنوان سینک گرانیتی اصلی به مشتری فروخته می‌شوند شده‌اید. این سینک‌ها معمولاً قیمت‌های پایین‌تری دارند و تشخیص آن‌ها از سینک‌های اصلی مشکل است.

گروه کارشناسان کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با توضیح روش‌های تشخیص سینک گرانیتی اصلی از سینک‌های تقلبی در این مقاله، به شما در خرید سینک گرانیتی اصلی کمک خواهند کرد. همچنین مطالعه نکات مهم در مراقبت و نگهداری سینک‌های گرانیتی، برای کسانی که سینک گرانیتی خریداری کرده‌اند مفید خواهد بود.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 3 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سارا

نکاتی که برای خرید سینک گرانیتی اصل گفتید خیلی مفید بود.تشکر

پاسخ به  سارا

دوست عزیز در صورتی که این مقاله از مجله مانیک برای شما مفید بود برای دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.