کابینت کمدی یا ایستاده|کابینتی برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه +بررسی 25 مدل

کابینت‌های کمدی، یکی از بهترین موارد برای دسترسی به فضای بیشتر در آشپزخانه هستند. در این مطلب، به بررسی انواع کابینت کمدی و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.
کابینت کمدی یا ایستاده|کابینتی برای ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه +بررسی 20 مدل
فهرست مطالب

کابینت‌ها بخش مهمی از فضای آشپزخانه را تشکیل می‌دهند که علاوه بر زیبایی ظاهری، کاربردهای گسترده‌ای نیز دارند. در طراحی‌ دکوراسیون‌های امروزی تلاش می‌شود از تمام فضای موجود در آشپزخانه به بهترین شکل استفاده شود. در طراحی چیدمان کابینت‌ها باید به نسبت فضای موجود انواع مختلفی از آن‌ها را به کار برد.

کابینت‌های کمدی، یکی از بهترین موارد برای دسترسی به فضای بیشتر در آشپزخانه هستند. در این مطلب مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، به بررسی انواع کابینت کمدی و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

کابینت کمدی چیست؟

کابینت‌های کمدی یا ایستاده انواعی از کابینت‌ها هستند که از زمین تا نزدیک به سقف آشپزخانه امتداد دارند. این کابینت‌ها ساختار شبیه به کمد دارند و نسل جدیدی از انواع مختلف کابینت محسوب می‌شوند. استفاده از دو حالت تو کار یا بیرونی کابینت ایستاده به سلیقه افراد و فضای آشپزخانه بستگی دارد. به طور کلی می‌توان این کابینت‌ها را در هر سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک به کار برد و از فضای موجود در آن‌ها بیشترین استفاده را کرد.

کابینت کمدی چیست؟

ابعاد معمول کابینت‌های کمدی

کابینت مدل ایستاده معمولا در ارتفاعی بین 180 تا 220 سانتی‌متر، عرضی حدود 60 تا 120 سانتی‌متر و عمقی بین 30 تا 60 سانتی‌متر ساخته می‌شوند. البته لازم به ذکر است که اندازه دقیق این ابعاد بسته به میزان فضای موجود و نوع کاربری این کابینت انتخاب می‌شود. برای مثال اگر معماری یک آشپزخانه استاندارد نباشد، باید برای طراحی کابینت کمدی آن از اندازه‌های خاصی استفاده کرد.

مزایا و معایب استفاده از کابینت های کمدی

در ادامه به بررسی مزایا و معایب این کابینت ها می پردازیم:

مزایای استفاده از کابینت‌های ایستاده

استفاده از انواع مدل کابینت کمدی، خصوصا در آشپزخانه‌های کوچک که فضای کمی برای نگهداری وسایل دارند، محبوبیت زیادی در طراحی فضای آشپزخانه دارد.کابینت‌های کمدی فضای بسیار بزرگی را برای قرار دادن وسایل به وجود می‌آورند و به این ترتیب، نظم آشپزخانه حفظ می‌شود. با قرار دادن فر یا مایکروفر در فضای کابینت‌های ایستاده، می‌توان چیدمان سایر کابینت‌ها را به روش بهینه‌ای طراحی کرد.

مزایای استفاده از کابینت‌های ایستاده

از دیگر مزایای این کابینت‌ها می‌توان به ایجاد فضای مخفی برای نگهداری وسایل اشاره کرد. کابینت‌های کمدی با داشتن عمق بیشتر نسبت به سایر کابینت‌ها، فضایی را برای نگهداری از اجسام و وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند به وجود می‌آورند.

با طراحی این کابینت‌ها در گوشه‌های آشپزخانه می‌توان در فضای زیادی که ایجاد می‌کنند انواع وسایلی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را ته کابینت و وسایلی که کاربرد بیشتری دارند را نزدیک به درب کابینت قرار داد. به این ترتیب دسترسی به وسایل مختلف با کمترین به هم ریختگی امکان‌پذیر خواهد بود.

کابینت کمدی سفید گوشه

معایب استفاده از کابینت ایستاده کمدی

شاید بتوان مهم‌ترین ایراد کابینت‌های ایستاده کمدی را دسترسی سخت به طبقات بالایی دانست. راهکارهای متنوعی برای حل این مشکل وجود دارد. برای مثال می‌توان در دکوراسیون‌های مدرن از یک نردبان کوچک برای دسترسی به این طبقات استفاده کرد. البته می‌توان وسایلی را که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را در طبقات بالاتر جا داد.

کابینت کمدی؛ ترکیبی از زیبایی و کارایی

انتخاب کابینت کمدی شیک

بهترین راه برای دسته‌بندی انواع کابینت ایستاده، تقسیم‌بندی آن‌ها بر اساس سبک و کاربردشان است. به طور کلی انتخاب کابینت کمدی شیک به سبک دکوراسیون و جنس سایر کابینت‌ها بستگی دارد. از سوی دیگر کاربرد کابینت ایستاده آشپزخانه باید با توجه به نیاز افراد تعیین شود.

انواع کابینت کمدی بر اساس سبک

محبوب‌ترین سبک‌های کابینت آشپزخانه شامل انواع مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک می‌شوند. برای طراحی کابینت ایستاده در آشپزخانه هر سبکی باید از متریال مخصوصی استفاده شود. در ادامه به بررسی هر سبک و شرایط مربوط به آن خواهیم پرداخت.

طراحی کابینت ایستاده مدرن

طراحی کابینت ایستاده مدرن

جهت طراحی کابینت کمدی مدرن می‌توان از انواع تخته‌های ام دی اف و کابینت های گلاس استفاده کرد. کابینت‌های کمدی مدرن، ظاهری ساده و بدون نقش دارند. جهت نمایش بزرگ‌تر فضای آشپزخانه و بلندتر دیده شدن سقف می‌توان از کابینت کمدی هایگلاس استفاده کرد. این متریال با داشتن درخشندگی خیره‌کننده، نور را بازتاب داده و برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب هستند.

سفارش کابینت های گلاس

برای سفارش کابینت های گلاس از مانیک

کابینت ایستاده استیل نیز از انواع مناسب کابینت برای آشپزخانه‌های مدرن است که در دسته کابینت ایستاده فلزی محسوب می‌شود. کابینت کمدی فلزی مدرن مقاومت زیادی دارند و طراحی جذابی دارند که مناسب کابینت آشپزخانه مدرن است.

با توجه به سادگی ظاهری کابینت در سبک‌های مدرن استفاده از کابینت کمدی در فرورفتگی‌های موجود در فضای آشپزخانه می‌تواند به یکپارچگی فضا و زیبایی هرچه بیشتر آشپزخانه کمک کند. انتخاب رنگ در این سبک اهمیت زیادی دارد و معمولا از رنگ‌های خنثی مانند سفید، طوسی، نسکافه‌ای، کرم و غیره استفاده می‌شود.

کابینت کمدی چوبی

طراحی کابینت کمدی نئوکلاسیک

کابینت‌های نئوکلاسیک دارای نقش و نگارهای ساده‌ای هستند که نمای زیبایی به آشپزخانه می‌بخشند. انتخاب کابینت کمدی نئوکلاسیک باعث می‌شود چیدمان آشپزخانه بسیار شیک و لوکس به نظر برسد. از متریال‌ها مناسب برای ساخت کابینت کمدی آشپزخانه نئوکلاسیک می‌توان به ممبران و چوب اشاره کرد.

امکان استفاده کابینت ایستاده شیشه ای یا کابینت چوبی با درب شیشه‌ای در سبک نئوکلاسیک وجود دارد. این مدل فضای مناسبی را برای به نمایش گذاشتن دکوری و ظروف خاص مناسب فضای نئوکلاسیک آشپزخانه را فراهم می‌کند و فضای آشپزخانه را بسیار چشمگیر خواهد کرد.

طراحی کابینت‌های کمدی به سبک کلاسیک

کابینت کمدی کلاسیک با طراحی شلوغ و حاوی منبت‌کاری، یک انتخاب عالی برای آشپزخانه‌های کلاسیک محسوب می‌شود. کابینت کمدی ممبران بهترین انتخاب برای طراحی کابینت کمدی به سبک‌ کلاسیک است؛ زیرا انواع مدل کابینت ممبران قابلیت طرح‌پذیری بسیار خوبی دارند و می‌توان انواع نقوش و کنده‌کاری را روی آن‌ها اجرا کرد. متریال چوب نیز می‌توان برای ساخت کابینت‌های کمدی استفاده کرد، اما هزینه تمام شده به شکل چشمگیری بالا خواهد رفت.

در این سبک نیز می‌توان از شیشه برای درب‎‌های انواع مدل کابینت کمدی جدید استفاده کرد. استفاده از وسایل آنتیک و لوکس در بخش شیشه‌ای کابینت کمدی می‌تواند فضایی بسیار کلاسیک و خاص‌تر را ایجاد کند.

طراحی کابینت‌های کمدی به سبک کلاسیک

انواع کابینت‌های کمدی بر اساس کاربرد

انتخاب کاربرد کابینت‌های کمدی باید بر اساس نیاز و سلیقه افراد تعیین شود. به طور کلی هیچ محدودیتی در طرح کابینت ایستاده وجود ندارد. می‌توان انواع مدل کابینت ایستاده جدید را با در یا بدون درب طراحی کرد. قفسه‌بندی کابینت‌های کمدی نیز باید با توجه به وسایلی که قرار است در آن جا بگیرد، انجام شود. برای طراحی بخش داخلی می‌توان قفسه‌های کشویی، ثابت یا کشوهای دارای درب و یا ترکیبی از آن‌ها را در ردیف‌های مختلف انتخاب کرد.

می‌توان از کابینت‌های کمدی برای پوشاندن یخچال استفاده کرد. در واقع طراحان، کابینت را به شکلی طراحی می‌کنند که یخچال در آن قرار بگیرد و با باز شدن در کابینت، در یخچال نیز باز شود. البته انواع بدون در کابینت‌های ایستاده نیز برای قرار دادن یخچال در آن مناسب هستند. این سبک کار به ایجاد فضایی یکپارچه و مرتب در آشپزخانه کمک می‌کند و ایده‌ای هوشمندانه برای آشپزخانه‌های مدرن به شمار می‌رود.

کابینت کمدی از نظر کاربرد

در برخی از انواع مدل کابینت کمدی آشپزخانه می‌توان فضایی را برای فر تو کار طراحی کرد که بسیار کاربردی است و در زیبایی آشپزخانه نیز تاثیر دارد. کابینت ایستاده کنار یخچال، فضای مناسبی برای قرار دادن فر تو کار و وسایلی مثل ظروف حبوبات است. به این ترتیب این وسایل دیگر روی کابینت‌ها یا اپن قرار نمی‌گیرند که به نظم و زیبایی کمک خواهد کرد.

کابینت ایستاده کنار یخچال

قیمت کابینت‌های کمدی

عوامل زیادی در تعیین قیمت انواع مدل کابینت آشپزخانه ایستاده تاثیرگذار هستند. بسته به نقشه فضای موجود باید در مورد فاکتورهای موثر در قیمت کابینت ایستاده، تصمیم‌گیری کرد. به طور خلاصه این عوامل را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کیفیت درب کابینت‌های کمدی

استفاده از شیشه، فلز، چوب، ام دی اف یا های‌گلاس یا ترکیبی از آن‌ها به عنوان درب کابینت‌های کمدی، تاثیر زیادی در قیمت نهایی آن دارد. به طور معمول چوب بیشترین هزینه را ایجاد می‌کند و ام‌دی‌اف و ممبران قیمت کمتری خواهند داشت. انتخاب متریال درب علاوه بر سبک طراحی آَشپزخانه باید با توجه به بودجه مالی مدنظر تعیین شود. برای مثال در صورت محدودیت در بودجه می‌توان از درب‌هایی با روکش چوب به جای درب‌های تمام چوب استفاده کرد.

درب کابینت کمدی با کیفیت

کیفیت بدنه کابینت‌های کمدی

کیفیت بدنه کابینت، میزان مقاومت آن در برابر نور خورشید، ضربه، مواد شوینده، خط و خش و هم‌چنین قیمت را مشخص می‌کند. ورق‌های با کیفیت از قیمت بالاتری برخوردار هستند و طراحی ظاهری زیباتری نیز دارند. مقدار متریال کاربردی در کابینت کمدی ایستاده نیز تاثیر زیادی در قیمت دارد؛ برای مثال سفارش کابینت ایستاده بلند، هزینه بیشتری نسبت به انواع کابینت ایستاده کوچک خواهد داشت.

کیفیت بدنه کابینت‌های کمدی

در انتخاب متریال بدنه کابینت کمدی باید به شرایط محیطی نیز دقت داشت. برای مثال در مناطق مرطوب مانند شمال کشور حتما باید از بدنه‌ای مقاوم در برابر آب و پوسیدگی استفاده کرد حتی اگر هزینه بیشتری را ایجاد کند.

نوع و کیفیت یراق‌آلات

معمولا دستگیره کابینت کمدی جدید به شکل مخفی طراحی می‌شوند تا روند استفاده از آن‌ها آسان‌تر باشد اما در سبک‌های مختلف شاهد استفاده از انواع یراق‌آلات و دستگیره برای کابینت کمدی هستیم که هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند.

نوع و کیفیت یراق‌آلات

با توجه به اندازه بزرگ بدنه و درب کابینت کمدی، وزن در به نسبت سایر کابینت‌ها بیشتر است و به همین دلیل لازم است از لولا و یراق‌آلات با کیفیت‌تری استفاده کرد که معمولا هزینه بیشتری دارند. دقت کنید که هزینه کردن برای یراق‌آلات باکیفیت هزینه‌های تعمیر و تعویض یراق‌آلات و درب کابینت را کاهش خواهد داد.

کابینت کمدی؛ یک ایده همیشگی

با وجود این که سال‌های زیادی از حضور کابینت‌های کمدی در آشپزخانه‌های ایرانی می‌گذرد، اما همچنان باید به نکات مهم در طراحی و ساخت این کابینت‌ها توجه شود. در زمان ساخت این کابینت‌ها باید مسیر ورود نور به آشپزخانه را در نظر گرفت و چیدمان کابینت کمدی بلند را به گونه‌ای قرار داد که مانع ورود نور نشود.

کابینت ایستاده

طراحی درب کابینت‌ها باید با توجه به فضای آشپزخانه و سلیقه شما صورت بگیرد. درهای کشویی یا بازشو بهترین انتخاب‌ها برای کابینت‌های کمدی محسوب می‌شوند. در انواع مختلف این کابینت‌ها که دارای عمق زیادی هستند، می‌توان از مدل بدون درب نیز استفاده کرد.

یادتان باشد که هر چه طراحی کابینت کمدی شما هوشمندانه و تخصصی‌تر باشد، کاربرد بیشتری برایتان خواهد داشت و بسیاری از نیازهای شما در آشپزخانه را برطرف خواهد کرد.

کابینت کمدی نئوکلاسیک

طراحی و ساخت کابینت کمدی

با توجه به اهمیت و کاربرد کابینت ایستاده گفتیم که تیم طراح و اجرای پروژه نقش مهمی دارند. تیم مانیک با سال‌ها تجربه طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه به شکل صفر تا صد قادر است بهترین سبک، متریال، مدل و طرح را برای کابینت کمدی شما در نظر بگیرد. برای طراحی و ساخت کابینت ایستاده می‌توانید از مشاوران تیم مانیک به شکل کاملا رایگان کمک بگیرید و سپس اجرای پروژه را به دست ما بسپارید.

محاسبه کابینت کمدی از نظر اندازه کاری اصولی است که باید با تخصص بالا انجام شود. با اعتماد به تیم مانیک، بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت را برای طراحی کابینت آشپزخانه به خصوص انواع کابینت‌های کمدی را به شما تضمین خواهیم داد.

طراحی و ساخت کابینت کمدی

کلام آخر

استفاده بهینه از فضای آشپزخانه و طراحی زیبای دکوراسیون آن از اصول اولیه طراحی داخل منزل محسوب می‌شود. در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به بررسی کابینت کمدی پرداختیم که برای مدتی طولانی است که نقش مهمی در آشپزخانه‌ها دارند. طراحی و ساخت کابینت‌های کمدی باید به شکل تخصصی و درست بر اساس نیاز افراد صورت بگیرد. شما می‌توانید با بهره گرفتن از خدمات مشاوره رایگان تیم طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، جدیدترین مدل کابینت ایستاده و بهترین حالت طراحی را برای آشپزخانه خود تهیه کنید.

کابینت ایستاده مدرن مات

منبع: homesandgardens

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 2 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرعلی زمانی

کابنیت ایستاده برای آشپزخونه ها کوچیک خیلی میتونه مناسب باشه.چطوری میتونم نمونه کارهاتون رو ببینم؟

دوست عزیز می تونید به صفحه نمونه کار های مانیک مراجعه نمایید و نمونه کابینت های کمدی را در آن مشاهده نمایید!

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.