با بهترین انواع دستگیره کابینت در بازار آشنا شوید+ تصاویر

بسیاری از ما ممکن است، اهمیت جزئیات و یراق‌آلات آشپزخانه را دست کم بگیریم؛ برای مثال، یک دستگیره کابینت، شاید در ظاهر فقط برای بازو‌بسته کردن درب کابینت کاربرد داشته باشد؛ اما جالب است بدانید که همین سخت‌افزار کوچک، مثل یک شاه‌کلید پنهان، در زیبایی آشپزخانه مؤثر است. رنگ، جنس و مدل دستگیره کابینت، می‌تواند روی جلوه‌های بصری آشپزخانه و کابینت، به‌طور جدی تأثیر بگذارد. از آنجا که دستگیره‌ها، تنها بخشی از کابینت هستند که بیشتر با آن تماس داریم، مقاومت و کیفیت آنها، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
دستگیره کابینت
فهرست مطالب

بسیاری از ما ممکن است، اهمیت جزئیات و یراق‌آلات آشپزخانه را دست کم بگیریم؛ برای مثال، یک دستگیره کابینت، شاید در ظاهر فقط برای بازو‌بسته کردن درب کابینت کاربرد داشته باشد؛ اما جالب است بدانید که همین سخت‌افزار کوچک، مثل یک شاه‌کلید پنهان، در زیبایی آشپزخانه مؤثر است.

رنگ، جنس و مدل دستگیره کابینت، می‌تواند روی جلوه‌های بصری آشپزخانه و کابینت، به‌طور جدی تأثیر بگذارد. از آنجا که دستگیره‌ها، تنها بخشی از کابینت هستند که بیشتر با آن تماس داریم، مقاومت و کیفیت آنها، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید آشپزخانه منزل خود را بازسازی کنید یا در فکر سفارش کابینت آشپزخانه هستید، ما یک پیشنهاد جذاب برای شما درنظر گرفته‌ایم. در این مقاله، به شما کمک خواهیم کرد که با انتخاب بهترین دستگیره کابینت، زیبایی و جذابیت آشپزخانه خود را دوچندان کرده و به آن افتخار کنید.

دستگیره کابینت آشپزخانه

استفاده از دستگیره برای کابینت، چقدر اهمیت دارد؟

هرچقدر به ظرافت و جزئیات کابینت بیشتر اهمیت دهیم، به زیبایی ظاهر آشپزخانه کمک کرده‌ایم. یراق‌آلات و دستگیره کابینت نیز، جزو مهم‌ترین جزئیات دکوراسیون در آشپزخانه هستند که توجه به زیبایی آنها، می‌تواند تا حد زیادی، جذابیت دیزاین آشپزخانه را افزایش دهد.

جالب است بدانید که متخصصین دکوراسیون داخلی، از یراق‌آلات و دستگیره کابینت، اغلب به‌عنوان جواهرات آشپزخانه یاد می‌کنند؛ زیرا هرگز نمی‌توان از نقش فوق‌العاده آنها در تزئین و زیبایی کابینت‌ها، چشم‌پوشی کرد.

استفاده از بهترین انواع دستگیره کابینت آشپزخانه، که دارای طرح و ایده جسورانه هستند، همچون معجزه‌ای در استایل آشپزخانه عمل می‌کند. از طرفی، مدل دستگیره کابینت نیز، بسیار مهم است؛ برخی از آنها، فقط برای کابینت‌های پایینی و برخی برای کابینت‌های روی دیوار، کاربرد دارند.

مدل دستگیره کابینت آشپزخانه بر روی کابینت سفید

5 نکته که خریداران حرفه‌ای به آن توجه می‌کنند!

رعایت این 5 نکته کلیدی، شما را به خریدار حرفه‌ای تبدیل می‌کند:

  1. ابتدا مشخص کنید که چه مدلی از دستگیره را می‌پسندید؟ برخی افراد، نوع خاصی از دستگیره، و برخی دیگر، ترکیبی از انواع دستگیره‌ها را می‌پسندند؛ همچنین ممکن است با توجه به افقی یا عمودی بودن کابینت، نوع دستگیره فرق کند (در ادامه مقاله، مدل‌های مختلف دستگیره کابینت را معرفی می‌کنیم)
  2. به سبک و استایل آشپزخانه خود دقت کنید! اگر آشپزخانه شما، به سبک کلاسیک است؛ استفاده از دستگیره‌های مدرن، توصیه نمی‌شود
  3. به ایجاد هارمونی بین رنگ‌ها توجه کنید! ببینید کابینت شما چه رنگی است؟ سایر لوازم خانگی شما چه رنگی دارند؟ به‌طورکلی، برای کابینت‌های با رنگ گرم و تیره، دستگیره‌های برنجی، حس بهتری منتقل می‌کنند؛ درحالی که دستگیره کابینت تیره، برای کابینت‌های با رنگ سردتر، مناسب‌تر است
  4. از شکستن قوانین و تابوهای ذهنی نترسید! گاهی اوقات، استفاده از دستگیره کابینت با رنگ برنجی برای کابینت با رنگ زمینه تیره، می‌تواند جذابیت زیادی خلق کند
  5. به ملاحظات زندگی خود توجه کنید! ممکن است شما بخواهید کودکان را از باز کردن درب کابینت، دورنگه دارید، به همین دلیل، انواع دستگیره کابینت مخفی، شاید گزینه مناسبی برای شما باشد
انواع دستگیره کابینت آشپزخانه

10 مدل از بهترین انواع دستگیره کابینت آشپزخانه

شاید برایتان جالب باشد که با جدیدترین دستگیره کابینت در بازار آشنا شوید. مدل‌های جذاب و منحصربه‌فردی در بازار وجود دارد که شاید تاکنون آنها را ندیده‌ باشید. برخی از این دستگیره‌ها، آنقدر خلاقانه هستند که بسیاری از افراد را برای خرید، وسوسه می‌کنند.

1- دستگیره خطی

دستگیره کابینت خطی یا دو پیچی، یکی از انواع رایج و پرکاربرد دستگیره در بازار است. این دستگیره، اغلب به کشوها و درب‌های افقی متصل شده و امکان بازوبسته کردن کابینت را فراهم می‌کند.

ویژگی اصلی آن‌ها، اتصال در دو نقطه با بدنه درب کابینت است. طراحی این دستگیره‌ها به‌گونه‌ای است که با انگشتان دست بتوانید به‌راحتی دستگیره را بگیرید و درب را باز و بسته کنید. اندازه دستگیره کابینت خطی، از یک یا دو اینچ تا 30 اینچ متغیر است.

دستگیره خطی کابینت اشپزخانه
جدیدترین دستگیره کابینت های گلاس

2- دستگیره دکمه‌ای

دستگیره کابینت دکمه‌ای، یکی از مدل‌های جذاب برای سلیقه‌های خاص است که ظرافت و زیبایی منحصربه‌فردی دارد. برای نصب دستگیره کابینت دکمه‌ای، تنها به یک پیچ نیاز است؛ زیرا این دستگیره، فقط در یک نقطه به کابینت متصل است.

بهتر است بدانید که این نوع دستگیره، برای کشوهایی که وزن سنگینی دارند، مناسب نیست؛ برای کشوهای سنگین، می‌توانید از دستگیره‌های خطی استفاده کنید.

دستگیره دکمه ای

3- دستگیره کابینت مدرن

دستگیره کابینت مدرن، همانطور که از نامش پیداست، مناسب آشپزخانه‌های مدرن است. این دستگیره‎‌ها، اغلب دارای طراحی خلاقانه و لوکس هستند.

در طراحی این دستگیره‌ها سعی شده است که از دیزاین مینیمال و بدون پیچیدگی استفاده شود. انتخاب این نوع دستگیره، بیشتر به سلیقه شما وابسته است.

اگر در انتخاب دستگیره مناسب برای کابینت آشپزخانه مدرن، همچنان ابهام دارید؛ نگران نباشید! مجله مانیک به شما کمک خواهد کرد که جذاب‌ترین یراق‌آلات و دستگیره‌های کابینت را انتخاب کنید.

دستگیره کابینت مدرن

4- دستگیره مخفی

دستگیره مخفی، یکی از محبوب‌ترین دستگیره‌های موجود در بازار است. در این مدل که به سبک مینیمالیستی طراحی شده است، هیچ جایی از دستگیره دیده نمی‌شود. استفاده از دستگیره کابینت مخفی، برای آشپزخانه‌های مدرن و منازلی که رفت‌و‌آمد کودکان در آن زیاد است؛ پیشنهاد می‌شود.

بهتر است بدانید که دستگیره مخفی کابینت، یکی از انواع دستگیره مدرن به‌شمار می‌رود. از این دستگیره برای کابینت‌های ام دی اف و هایگلاس، بیشتر استفاده می‌شود؛ بنابراین قبل از سفارش دستگیره، نوع کابینت خود را درنظر بگیرید.

از معایب دستگیره مخفی کابینت می توان به دشوار بودن تمیز کردن این سبک از دستگیره ها اشاره کرد. همچنین دستگیره های مخفی قیمت بیشتری نسبت به دیگر دستگیره های کابینت دارند.

انواع دستگیره مخفی آشپزخانه

5- دستگیره مغناطیسی

دستگیره کابینت مگنتی یا آهن‌ربایی، یکی از شیک‌ترین دستگیره‌های موجود در بازار است. بازوبسته کردن درب کابینت، با این دستگیره بسیار راحت است؛ برای این کار، فقط کافی است با دست خود، نیروی کمی به درب وارد کنید و آن را به سمت جلو فشار دهید.

این دستگیره‌ها، طول عمر بالایی دارند و به‌راحتی می‌توان آنها را تعمیر کرد. دستگیره‌های آهن‌ربایی برای آشپزخانه‌های مدرن، گزینه مناسبی به‌شمار می‌روند.

دستگیره مغناطیسی کابینت آشپزخانه

6- دستگیره شاخه‌ای

دستگیره شاخه‌ای، یکی از انواع دستگیره مخفی است. برای جانمایی این دستگیره روی درب، مقداری از طول درب را کاهش می‌دهند تا فضا برای جای انگشتان دست، فراهم شود. از این دستگیره، بیشتر برای کشوهای کابینت پایینی استفاده می‌شود.

یکی از محبوب‌ترین مدل‌های دستگیره شاخه‌ای، دستگیره پروفیلی ال و یو است که در بین فضای درب کابینت نصب می‌شود. از جمله مزایای این نوع دستگیره، می‌توان به تمیزی درب‌ها (به‌ علت عدم تماس دست با بدنه کابینت) و جلوگیری از تاب برداشتن درب کابینت اشاره کرد.

7- دستگیره فنجانی

دستگیره فنجانی بیشتر برای کشوها کاربرد دارد. این دستگیره‌ها، شبیه یک فنجان نصفه هستند. برخی افراد به آن، دستگیره نیمه ماه نیز می‌گویند.

این دستگیره‌ها بسیار منحصربه‌فرد هستند و محل قرارگیری انگشتان دست، در ناحیه زیر دستگیره تعبیه شده است. نصب این دستگیره به‌گونه‌ای است که پیچ‌های آن هرگز نمایان نمی‌شوند. اگر این دستگیره را انتخاب کردید؛ احتمالاً دارای سلیقه خاص و کمیابی هستید.

دستگیره فنجانی
دستگیره کابینت سفید

8- دستگیره قطره‌ای

دستگیره‌های قطره‌ای، معمولا کاربرد کمتری دارند و به‌دلیل طراحی سنتی، بیشتر موردپسند سلیقه‌های خاص هستند. در طراحی این نوع دستگیره، از یک لولا استفاده شده است. این دستگیره، کاملاً جنبه تزئینی داشته و شباهت زیادی به کوبنده‌های در قدیمی دارد.

دستگیره قطره‌ای

9- دستگیره توکار

دستگیره توکار، یکی از انواع دستگیره کابینت است که در دسته دستگیره مدرن تعریف می‌شود. استفاده از این دستگیره، برای کابینت‌های مدرن رایج است. دستگیره توکار، کاربری بسیار راحتی داشته و ظاهری شیک و جذاب به آشپزخانه شما می‌بخشد.

شما می‌توانید از این دستگیره برای کابینت‌های ام دی اف و هایگلاس استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با جدیدترین مدل‌های دستگیره کابینت، می‌توانید به بورس دستگیره کابینت در تهران مراجعه کنید.

اگر در شمال تهران ساکن هستید، خیابان‌های سهروردی و شریعتی، جزو بهترین بورس‌های اکسسوری و یراق‌آلات کابینت در نزدیکی شما هستند. از جمله دیگر بورس‌های دستگیره کابینت در تهران، می‌توان به خیابان‌های هنگام، حسن‌آباد و ستارخان اشاره کرد.

دستگیره توکار
دستگیره کابینت سفید

10- دستگیره کلاسیک

دستگیره‌های کلاسیک، جزو لوکس‌ترین دستگیره‌های کابینت هستند که ظرافت و طراحی ویژه‌ای دارند. در طراحی دستگیره کلاسیک، از نقوش و پیچیدگی‌های تزئینی خاصی استفاده می‌شود که زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

این مدل دستگیره، در کابینت کلاسیک کاربرد دارد. معمولاً دستگیره‌های کلاسیک را به رنگ طلایی و با ظاهر مجلل تولید می‌کنند. این نوع دستگیره، در کابینت‌های رومی نیز بیشتر دیده می‌شود.

دستگیره کلاسیک کابینت آشپزخانه

انواع دستگیره براساس جنس

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های دستگیره کابینت، براساس جنس آن است. بهتر است بدانید که جنس دستگیره، تأثیر مستقیمی روی زیبایی و طول عمر آن دارد.

قطعاً استفاده از دستگیره فلزی، برای کابینت‌هایی که در معرض رطوبت هستند، چندان مناسب نیست. همچنین دستگیره‌های چوبی، برای کابینت‌های کلاسیک، گزینه بهتری هستند. در ادامه، با انواع دستگیره براساس جنس، آشنا می‌شویم.

کابینت سفید طلایی

دستگیره سرامیکی

اگر به محصولات لاکچری و بسیار شیک علاقه دارید؛ دستگیره سرامیکی همان چیزی است که به دنبالش هستید! این دستگیره، از جنس سرامیک مرغوب بوده و کیفیت بالایی دارد.

معمولاً قیمت این دستگیره‌ها نسبت به مدل‌های دیگر، بیشتر است. از این دستگیره، در کابینت‌های رومی و کلاسیک بیشتر استفاده می‌شود. دستگیره‌های سرامیکی، طول عمر بالایی دارند و در برابر نفوذ رطوبت، بسیار مقاوم‌اند.

دستگیره سرامیکی

دستگیره شیشه‌ای

دستگیره شیشه‌ای، جزو یراق‌آلات مجلل است. این دستگیره، شباهت زیادی به الماس و جواهر آلات لوکس دارد و استفاده از آن، جذابیت آشپزخانه شما را چندبرابر می‌کند.

تنها مسأله‌ای که کاربرد دستگیره شیشه‌ای را کمتر کرده است؛ شکننده بودن آن در برابر ضربه است. اگر خیلی از کشوها و کابینت‌ها استفاده نمی‌کنید؛ این دستگیره‌ها می‌توانند گزینه مناسبی باشند. همچنین، دستگیره شیشه‌ای، هم برای کابینت‌های به رنگ روشن و هم برای کابینت تیره، مناسب است.

دستگیره شیشه ای

دستگیره چوبی

این دستگیره‌ها برای داشتن ظاهری آرام و لوکس در آشپزخانه، بسیار مناسب‌اند. استفاده از دستگیره چوبی، حس زندگی در طبیعت و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز با محیط زیست را تداعی می‌کند. این نوع دستگیره، برای سلیقه‌های خاص مناسب است و جذابیت زیادی دارد.

دستگیره چوبی کابینت آشپزخانه

دستگیره فلزی

دستگیره‌های فلزی، جزو مقاوم‌ترین دستگیره‌های کابینت هستند و دربرابر خراش بسیار مقاوم‌اند. هرچند این دستگیره‌ها، دربرابر رطوبت ضعیف هستند؛ اما طول عمر بالایی دارند و می‌توان در بلند‌مدت مجدداً آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد.

نظافت این نوع دستگیره‌ها، بسیار راحت است و از آن‌ها بیشتر برای کابینت‌های فلزی و ام دی اف استفاده می‌شود. جنس این دستگیره‌ها، معمولاً از فولاد یا برنج است.

دستگیره فلزی کابینت آشپزخانه

نحوه نصب حرفه‌ای دستگیره کابینت

یکی از مواردی که روی کیفیت نهایی دستگیره کابینت مؤثر است، نحوه نصب آن است. به همین دلیل، پس از خرید انواع دستگیره کابینت، باید به دنبال بهترین روش نصب باشید. برای نصب دستگیره کابینت، دو گزینه پیش رو داریم. یکی از روش‌ها، استفاده از الگو و قالب است.

نحوه نصب حرفه‌ای دستگیره کابینت

روش دیگر نیز، ابزارهای خاصی مثل T-Square هستند که به‌عنوان شاخص عمل کرده و با کمک آن، می‌توان دستگیره موردنظر را روی هرنوع درب کابینت با اندازه‌های مختلف، نصب کرد. با این حال، نصب دستگیره کابینت با الگو، رایج‌ترین روش نصب است.

این الگوهای ثابت، در ابعاد و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید آنها را از فروشگاه‌های مختلف تهیه کنید. اگر نمی‌خواهید بیشتر هزینه کنید؛ می‌توانید الگوی مناسب را خودتان در منزل بسازید. قالب‌های فروشگاهی معمولاً پلاستیکی هستند و پس از مدتی، کیفیت خود را از دست می‌دهند.

از این قالب‌ها، برای علامت‌گذاری جای سوراخ‌ها برای اتصال دستگیره استفاده می‌شود. البته یکی از معایب استفاده از الگو، این است که در بلندمدت و پس از استفاده طولانی، جای سوراخ‌ها گشادتر شده و شکل خود را از دست می‌دهند.

قالب دستگیره

نصب دستگیره ال یو

از آنجا که دستگیره‌های مخفی، ساختار منحصربه‌فردی دارند؛ نصب دستگیره کابینت ال و یو، به روش خاصی نیاز دارد. برای این کار، ابتدا باید دستگیره را به اندازه مناسب درب، برش دهید. برای این کار، پیشنهاد می‌شود که ابعاد دستگیره کمتر از ابعاد درب کابینت باشد.

برای نصب دستگیره پروفیلی، روی درب، یک شیار ایجاد می‌کنند و دستگیره را با استفاده از چسب به آن می‌چسبانند. تمام این روش‌ها، در کنار استفاده از نرم‌افزارهای هوشمند طراحی، باعث افزایش کیفیت کار می‌شود؛ به همین دلیل، کابینت و دکوراسیون مانیک، ساخت و نصب کابینت و یراق‌آلات آن را با کمک تکنولوژی پیشرفته و نرم‌افزارهای هوشمند انجام می‌دهد تا تمام جزئیات به‌خوبی رعایت شوند.

کابینت کنج یا گوشه

چرا مشاوره‌های تلفنی مانیک را پیشنهاد می‌کنیم؟

شاید انتخاب دستگیره کابینت، کار ساده‌ای به‌نظر برسد؛ اما اینکه چه نوع دستگیره‌ای برای آشپزخانه و کابینت شما مناسب است، تصمیم‌گیری را سخت می‌کند. خریداران حرفه‌ای، قبل از خرید، همواره با متخصصین دکوراسیون داخلی مشورت می‌کنند.

مشورت‌ با کارشناسان، به شما کمک می‌کند که بهترین دیزاین را متناسب با سلیقه خود پیدا کنید؛ همچنین با جدیدترین مدل‌های بازار نیز آشنا خواهید شد. با توجه به این موضوع، بهتر است قبل از خرید انواع کابینت، از طریق راه‌های ارتباطی در وب‌سایت مانیک، با کارشناسان مجرب مجموعه تماس بگیرید.

پس از آن، در اسرع وقت، کارشناسان با شما ارتباط خواهند گرفت. مجموعه مانیک، از نقطه صفر تا خط پایان طراحی و نصب دکوراسیون، در کنارتان خواهد بود.

منبع: schoolhouse، thestylebox ،familyhandyman

سوالات متداول

آیا مشاوره تلفنی مانیک، رایگان است؟

بله! در صورت تماس تلفنی با مانیک، کارشناسان به‌صورت تخصصی و رایگان، با شما ارتباط خواهند گرفت

آیا امکان خرید دستگیره کابینت از مانیک وجود دارد؟

در حال حاضر، امکان خرید دستگیره کابینت از مانیک میسر نیست؛ اما به‌زودی این امکان فراهم می‌شود.

قیمت دستگیره کابینت، به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت دستگیره کابینت، به عواملی همچون جنس، مدل و ابعاد بستگی دارد.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 5 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی

سلام برای کابینت های مدرن بیشتر چه سبکی از دستگیره های کابینت استفاده می شه که جلوه بیشتری به کار بده

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.