تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان چیست؟

کابینت ها چه چوبی، لمینت، فلزی یا حتی شیشه ای در معرض آلودگی و گرد و غبار و اثرات تراکم و تغییرات دما هستند. کابینت های آشپزخانه، به ویژه، در معرض و تجمع روغن هستند و باید به طور منظم تمیز و صیقلی شوند تا درخشندگی و کیفیت سطح خود را مجددا به دست آورند. بنابراین در ابتدا انتخاب جنس مرغوب کابینت شما را برای سالیان طولانی از تعویض و تعمیر کابینت بی نیاز می سازد. دو نوع از کابینت های زیبا و بادوام کابینت پولیشی کابینت پلی اورتان می باشند. این دو کابینت تفاوت های زیادی از جهات مختلف دارا می باشند.
تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان
فهرست مطالب

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان، کابینت ها چه چوبی، لمینت، فلزی یا حتی شیشه ای در معرض آلودگی و گرد و غبار و اثرات تراکم و تغییرات دما هستند. کابینت های آشپزخانه، به ویژه، در معرض و تجمع روغن هستند و باید به طور منظم تمیز و صیقلی شوند تا درخشندگی و کیفیت سطح خود را مجددا به دست آورند.

بنابراین در ابتدا انتخاب جنس مرغوب کابینت شما را برای سالیان طولانی از تعویض و تعمیر کابینت بی نیاز می سازد. دو نوع از کابینت‌های زیبا و بادوام کابینت پولیشی و کابینت پلی اورتان می‌باشند. این دو کابینت تفاوت‌های زیادی از جهات مختلف دارا می‌باشند.

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان

هنگامی که نوبت به انتخاب روکش کابینت آشپزخانه می رسد، بسیاری از افراد گیج می شوند. در این مطلب از مجله مانیک تفاوت کابینت پلی اورتان با پولیشی تا حد امکان ساده توضیح داده شده است.

بنابراین می توانید با ویژگی کابینت پولیشی و پلی اورتان، مزایا و معایب هر دو آشنا شوید و در تصمیم گیری در انتخاب کابینت خود آگاهانه تر اقدام کنید. در ادامه کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک اطلاعات مفیدی در خصوص تفاوت کابینت پلی اورتان در اختیار خوانندگان عزیز قرار داده است.

کابینت پولیشی چیست؟

برای اینکه بدانید تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان چیست به معرفی پولیش می پردازیم. پولیش یک ماده خمیری شکل است که البته به صورت مایع نیز وجود دارد. این ماده را میتوان بر روی انواع ستون مثل پلاستیک، شیشه، چوب بعد از انجام پولیش با رنگ های پلی اورتان شفاف و درخشنده نمود. کابینت پولیشی نیز به نوعی از اجرای کابینت گفته میشود که علاقه مندان بسیاری نیز دارد.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که کابینت پولیشی به خاطر سطح براقی که دارد از انواع کابینت آشپزخانه انزو است. اما چنین تصوری درست نیست و در حقیقت کابینت پولیشی دارای جنس های متفاوت است و به جای استفاده از روکش پی وی سی و یا وکیوم بر روی کابینت از رنگ پولیشی بر روی آن استفاده شده است. بنابراین این نوع کابینت در سبک های مختلف و هر رنگی قابل اجرا و طراحی است.

در این سبک سبک طراحی بعد از تراش های بزرگ و کوچک کابینت از رنگ پولیشی استفاده می گردد. در اجرای کابینت پولیشی بعد از ایجاد تراش سطح کار باید سمباده کشیده شود و اگر تراشه ها کوچک باشند قابلیت سمباده کشیدن ندارند. لذا اگر طرح کابینت مدرن تر باشد رنگ پولیشی جلو و نمای بیشتری به آن می دهد.

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان

کابینت پلی اورتان چیست؟

کابینت پلی اورتان معمولا در چهار رنگ مختلف مات، ساتن، نیمه براق و فوق العاده براق موجود می باشند. این روکش‌ها هر کدام زیبایی‌شناسی خاص خود را متناسب با سبک‌های مختلف آشپزخانه، به طور کلی از کلاسیک و براق تا فوق‌العاده مدرن ارائه می‌دهند.

طیف رنگی آشپزخانه های پلی اورتان بی پایان است. از آنجایی که این یک پوشش رنگ شده است، می توانید یک روکش آشپزخانه پلی اورتان را با رنگ موجود مطابقت دهید یا ترکیب کنید و یک رنگ کاملاً جدید برای خود ایجاد کنید.

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان از نظر ساخت

 کابینت های پولیشی در یک فضای خاص ساخته می شوند. همچنین خشک شدن کابینت های پولیشی در مقایسه با کابینت پلی اورتان بیشتر است و همین امر باعث افزایش قیمت کابینت پولیشی نسبت به کابینت پلی اورتان می شود. 

کابینت پولیشی متناسب با طرح مورد نظر و با استفاده از دستگاه سی ان سی حکاکی می گردد. سپس رنگ پولیش بر روی آن زده میشود تا جلوه ای درخشان و براق پیدا کند. برای آماده سازی رنگ پولیش ابتدا ماده خمیری شکل پولیش با تینر رقیق می شود و کابینت در محیط ایزوله با دستگاه های مخصوص رنگ آمیزی می گردد.

در هر مرحله پس از رنگ کردن سطح کار، سمباده کشی انجام می‌شود تا در نهایت ضخامت نهایی رنگ به ۳ میلیمتر برسد. و این از تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان از نظر ساخت اشاره دارد.

قیمت کابینت پولیشی و پلی اورتان

به طور کلی با توجه به متراژ آشپزخانه‌ها و عواملی مانند طرح انتخابی و یا نوع ورق مورد استفاده در ساخت و یراق آلات نمی‌توان قیمت مشخصی برای کابینت پولیشی و پلی اورتان داد. و در زمینه تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان به این نکته باید توجه کرد که کابینت پولیشی با توجه به آماده‌سازی آن در محیط ایزوله و نیاز به دستگاه های دیگر برای رنگ آمیزی دارای قیمت بالاتری به دیگر انواع کابینت است.

همچنین آشپزخانه دارای کابینت پلی اورتان از نظر هزینه های اولیه در مقایسه با سایر روکش های کابینت مانند لمینت یا ملامین گزینه کمی گران‌تر است. اما باید بدانید هزینه ای که در ابتدا خرج می کنید می تواند به خوبی باعث صرفه جویی در هزینه های شما شود، زیرا دوام و طول عمر آشپزخانه پلی اورتان به طور کلی بسیار خوب است.

مزایا کابینت پولیشی و پلی اورتان

از جمله ویژگی کابینت پولیشی و پلی اورتان و تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان می‌توان به سطح کابینت اشاره کرد. این دو کابینت دارای پوشش دهی کاملی هستند و سطح آن اکسیده نمیشود. رنگ های پولیشی و پلی اورتان باعث ایجاد مقاومت بیشتر در برابر هرگونه خط و خش و آسیب میگردند.

از دیگر مزیت و خصوصیات کابینت پولیشی و پلی اورتان می توان به شفافیت و درخشانی آن‌ها اشاره کرد که باعث جذابیت بیشتر آشپزخانه خواهند شد. استفاده از این دو نوع رنگ بر روی سطح کابینت همانند یک پوشش ضد ضربه عمل می نماید به گونه‌ای که در صورت اعمال فشار و ضربه از فرورفتگی کابینت جلوگیری می کنند.

 تمیز کردن کابینت پولیشی و پلی اورتان بسیار آسان است وکیفیت بالای این رنگ ها کابینت را در برابر عوامل خورنده و مرطوب محافظ می‌کند. همین امر این دو نوع کابینت را برای استفاده در مناطق با آب و هوای شرجی و رطوبتی بسیار مناسب می کند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی کابینت پولیشی و پلی‌اورتان پرداخت، مزایا و معایب هر کدام گفته شد و تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان ارائه شد.

در این راستا طراحان کابینت سازی بهترین و کارآمدترین طرح ها را متناسب با فضا و بودجه شما ارائه خواهند داد و به زیبایی هر چه بیشتر منزل شما توجه ویژه‌ای خواهند داشت. کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک با داشتن نیروی کار خبره و پرتلاش در کمترین زمان طراحی پروژه شما را به اتمام خواهند رساند. برای سفارش آنلاین طراحی کابینت پلی اورتان و یا پولیشی از طریق شماره تماس‌های موجود با ما در اتباط باشید.

کابینت آشپزخانه

همچنین شما عزیزان حال که تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان را دانستید می توانید کلیه سوالات خود را در خصوص این دو نوع کابینت از ما بپرسید. چنانچه در حال حاضر کابینت آشپزخانه شما از نوع پلی اورتان و یا پولیشی است با به اشتراک گذاشتن نظرات خود در مورد تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان به دیگر افراد برای انتخاب نوع کابینت کمک نمایید.

منبع: harringtonkitchens , homeguides.sfgate

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 7 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
14 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاهدی

کیفیت کابینت پلی اورتان به چه مواردی بستگی دارد؟

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.