انواع صفحات کابینت ضد آب چیست؟

کابینت های آشپزخانه می توانند در معرض رطوبت زیادی قرار گیرند، به خصوص کابینت های اطراف سینک. اما کدام جنس کابینت در برابر آب مقاوم تر است؟ در بازار از انواع مواد و ورق ها برای تولید کابینت ضد آب استفاده می شود.
انواع-صفحات-کابینت-ضد-آب
فهرست مطالب

کابینت ضد آب در فضاهای مختلف مانند آشپرخانه منازل و آشپزخانه رستوران، کابینت حمام و دستشویی در انواع مراکز مانند هتل، استخر، رستوران و محیط های رو باز مناسب است. 

استفاده از کابینت ضد آب در چنین محیط هایی مزایای مختلفی مانند طول عمر زیاد و عدم پوسیدگی دارد. تنها معایب صفحه کابینت ضد آب هزینه بالای متریال مورد استفاده در آن می‌باشد. از این رو معمولا برای پایین بردن هزینه فقط در قسمت هایی که امکان پوسیدگی با آب بیشتر است مانند کابینت سینک از آن استفاده می‌شود.

در این مطلب از مجله مانیک تمام اطلاعات در خصوص کابینت ضد آب ارائه شده است.

کابینت ضد آب

بهترین مواد برای ساخت کابینت ضد آب

بسیاری از مردم چنین می پندارند که کابینت یکی از جدایی ناپذیرترین قسمت های آشپزخانه است. ما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم. جدا از این شما باید بهترین متریال را برای کابینت آشپزخانه انتخاب کنید. آشپزخانه جایی است که باید با آب، آتش و گرما کار کنید. پس باید متریال مناسب کابینت آشپزخانه را انتخاب کنیم.

در حالی که می‌خواهید آشپزخانه خود را بازسازی کنید، باید مواد مناسب مانند کابینت ضد آب آشپزخانه را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. شما باید متریال مناسبی برای کابینت ضد آب انتخاب کنید. برای این کار باید چند نکته اساسی را رعایت کنید.

مواد برای ساخت کابینت ضد آب

1. نوع مواد مناسب برای کابینت آشپزخانه

هنگامی که کابینت آشپزخانه را نصب می کنید یا می خواهید کابینت چوبی سنتی قدیمی خود را بازسازی کنید، باید نوع مواد را بررسی کنید.

کابینت آشپزخانه با انواع مختلفی از مواد مانند وینیل، چوب، فولاد ضد زنگ، پلاستیک، چوب سخت، تخته سه لا، تخته فیبر و غیره ساخته می شود. اما باید مواد ضد آب کابینت آشپزخانه را بررسی کنید.

آشپزخانه مکانی است که باید به طور مرتب با آب کار کنید. بنابراین، بهتر است مواد ضد آب را انتخاب کنید. می توانید فولاد ضد آب را انتخاب کنید. جدا از این، می توانید مواد پلیمری یا رزین سبک وزن را نیز برای کابینت ضد آب انتخاب کنید.

2. در مورد ضخامت دقت کنید.

در حالی که نوع مناسبی از مواد کابینت آشپزخانه را انتخاب می کنید، باید ضخامت کامل کابینت را نیز بررسی نمایید. اگر از مواد پی وی سی یا  تخته سه لا استفاده می کنید، باید ضخامت کابینت آشپزخانه را بررسی کنید.

انتخاب ضخامت و اندازه صفحه کابینت ضد آب مناسب برای استحکام سازه بسیار مهم است. برای این کار باید مواد ضد آب را انتخاب کنید. بنابراین مواد پس از چند سال به دلیل مشکل خیساندن آب تغییر شکل نمی‌دهند. مواد ضد آب با گذشت زمان منبسط نمی شود و برای جابجایی کشوها به مشکل برنمی خورید.

3. به دنبال تخته چندلای چند لایه باشید.

اگر می خواهید آشپزخانه قدیمی خود را بازسازی کنید و یا می خواهید مواد کابینت ضد آب نصب کنید، باید به دنبال تخته چندلای چند لایه باشید. تخته سه لا ظرفیت تحمل رطوبت را دارد.

اما این نوع کابینت بدون پوشش لمینیت عالی ناقص است. بنابراین باید به دنبال تخته چندلای چند لایه باشید. لمینیت می تواند یک لایه ایمنی و محافظت اضافی برای کابینت آشپزخانه شما ایجاد کند. لمینیت ها جدا از خاصیت ضد آب باعث زیبایی و جذابیت سبک آشپزخانه خواهند شد.

4. مواد مقاوم در برابر پیچ و تاب

اگر کابینت آشپزخانه شما به طور منظم و مداوم آب را جذب می کند، می تواند باعث پوسیدگی و تغییر شکل آن شود. بنابراین، شما باید موادی را انتخاب کنید که در برابر پیچ خوردگی مقاوم باشند.

تعمیر کابینت تاب خورده بسیار دشوار است، بنابراین مواد مقاوم در برابر تاب برای کابینت به شما کمک می کند تا آن را بادوام و کامل کنید.

در این صورت استیل یک متریال کامل است و باید کابینت استیل را در آشپزخانه خود نصب کنید. این یک ماده ضد آب است. بنابراین آب نمی تواند روی این نوع مواد زنگ و لکه ایجاد کند.

تمیز کردن آن بسیار آسان است. اگر متوجه شده باشید کابینت های آشپزخانه رستوران های بزرگ از جنس استیل ضد زنگ هستند. آنها به این ماده متکی هستند زیرا به راحتی زنگ نمی زند و لکه نمی گیرد.

انواع ورق کابینت ضد آب

در بازار انواع ورق کابینت ضد آب به فروش می رسد. هر یک از این ورق یا صفحات دارای قیمت و ویژگی های مختلفی هستند. برای اینکه در انتخاب دچار سردرگمی نشوید در زیر ویژگی ها و کاربرد صفحه کابینت ضد آب در جنس های مختلف توضیح داده شده است.

صفحه کابینت ضد آب SPL

صفحه کابینت SPL از انواع جدید ورق های ضد آب موجود در بازار است. این ورق ها دارای طول عمر زیاد هستند و در برابر رطوبت و خط و خش نیست مقاومت بالایی دارند.

صفحه کابینت فشرده یا سرامیکی پرسلن

این نوع صفحات از مواد طبیعی همچون رس و سلیس و با استفاده دستگاه های صنعتی فشرده و ساخته می شوند. این نوع ورق ها در ساخت کابینت از خاصیت ضد آب و مقاومت بالایی در برابر خط و خش برخوردار هستند.از دیگر مزیت های آن می توان به وزن سبک آن نیز اشاره کرد.

صفحه کابینت ضد آب استیل

صفحات کابینت استیل یکی دیگر از متریال ضد آب در ساخت کابینت است. این صفحات دارای استقامت بالا در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت هستند و به راحتی تمیز می شوند اما این سبک کابینت در بازار محبوبین چندانی ندارد و برای اشپزخانه های صنعتی مناسب است.

صفحه کابینت ضد آب مارمونایت

سنگ مارمونیت از مواد اصلی کورین و کوارتز ساخته می شود به همین دلیل هم خاصیت سنگ کورین و هم سنگ کوارتز را دارد، از طرفی به دلیل طرح و برآمدگی سطحی ظاهری شبیه به سنگ های طبیعی دارد. مارمونیت مانند صفحات کورین و کوارتز عمدتا برای صفحه کابینت، پیشخوان آشپزخانه، میز، دیوارهای داخلی و غیره استفاده می شود.

مارمونیت در حال حاضر در بازار 12 طرح و رنگ موجود است که شامل سنگ مرمر ، جامد اکریلیک، شفاف (انتقال نور) و درخشان می باشد.

90 درصد مواد شیمیایی و کلیه مواد اسیدی خانگی مانند شوینده ها هیچ تاثیری بر مارمونیت ندارند و به همین دلیل یکی از مقاوم ترین ورق های تولید شده برای صفحه کابینت می باشد.

صفحه کابینت ضد آب کوارتز

استفاده از صفحه کابینت کوارتز در حال تبدیل شدن به یک روند مدرن طراحی داخلی است. به ویژه سنگ کوارتز با مزیت های فراوان اولین انتخاب برای طراحی کابینت آشپزخانه است.

سنگ مصنوعی بر پایه کوارتز در حال حاضر به عنوان یک متریال کابینت آشپزخانه بسیار محبوب است زیرا ماده ای با کیفیت، زیبا و بادوام است و همچنین نگهداری آن آسان است. سنگ کوارتز از نظر رنگ و بافت انعطاف پذیر است. بنابراین استفاده از سنگ کوارتز روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

کوارتز برای کابینت آشپزخانه کاملا ضد آب است. مقاومت بالای کوارتز در برابر آب نسبت به سایر سنگ‌ها دلیل محبوبیت این سنگ در دوران اخیر است. استفاده از میز آشپزخانه کوارتز ویتنام به شما کمک می‌کند کپک و کثیفی را کاهش دهید و سلامت خانواده خود را تضمین کنید.

صفحه-ضد-آب

صفحه کابینت ضد آب پلی اتیلن

وقتی صحبت از کابینت های ضد آب می شود، بهترین صفحه کابینت ضد آب پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است. این ماده پلیمری درجه یک دریایی است که به دلیل قابلیت های ضد آب و دوام آن محبوبیت دارد.

اگر به طور تصادفی چیزی روی کابینت HDPE یا داخل آن ریخت، می توانید آن را به سرعت با آب تمیز کنید. روکش این نوع کابینت سخت است. شما می‌توانید از کابینت HDPE به عنوان نقطه کانونی در آشپزخانه استفاده کنید زیرا برای حفظ شرایط بهینه سطوح به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارد.

چسب‌ها، نوشیدنی‌ها و مواد غذایی لکه دار نمی‌توانند سطح صفحه HDPE را لکه دار کنند، زیرا پانل‌ها دارای یک لایه محافظ هستند که از بین نمی‌رود. اگر زنگ زدگی روی مواد ایجاد شود، می توانید به راحتی با استفاده از پاک کننده آهک آن را از بین ببرید.

هنگامی که قسمت کوچک یا بزرگی از تخته HDPE خراشیده می‌شود، ماده جذابیت خود را از دست نمی‌دهد. همچنان برجسته است زیرا تخته‌ها یک رنگ ثابت هستند. به طور معمول، یک اسلب HDPE شیک ظاهر رنگارنگ پر جنب و جوش خود را برای سال ها حفظ می کند زیرا هیچ لایه ای وجود ندارد که بتواند آن را تخریب کند.

به طور کلی، اگر کابینت هایی ایمن، کارآمد و شیک می‌خواهید، روی محصولات HDPE سرمایه گذاری کنید. این کابینت‌های آشپزخانه در فضای باز با ویژگی‌های شیک و ضد آب و هوای خود در طول سال مزایایی را ارائه می‌دهند.

صفحه کابینت ضد آب

صفحه کابینت ضد آب پی وی سی

ورق فوم پی وی سی، نوعی محصول با تکنولوژی بالا، یکی از محصولات پلیو پلاستیک است. کابینت ضد آب پی وی سی PVC از طریق ماشین آلات و پردازش فناوری ویژه ساخته می شود.

برای ساخت این محصول رزین پی وی سی ماده اصلی را می توان فوم کرد و به یک ورق ویژه اکسترود کرد که دارای مزایای زیادی مانند سطح براق یا مات، ضد آب، مقاوم در برابر شعله، پایداری UV، عایق صدا و حرارت، ضد خوردگی شیمیایی و غیره است. این صفحه کابینت مقاوم در برابر رطوبت، ضد کپک، ضد پوسیدگی و جذب آب کم است.

صفحه کابینت ضد آب کورین

کورین یک سنگ مصنوعی و مهندسی شده است که از ترکیب پلیمرهای اکریلیک با سایر مواد معدنی و سنگ ها ساخته شده است. تفاوت کورین با موادی مانند گرانیت، مرمر ترکیبی است که در ساخت آن به کار رفته است.

کاربرد اصلی کورین در مصارف خانگی شامل صفحه روی کابینت، سرویس بهداشتی، کابینت ضد آب روشویی در مراکز بهداشتی، هتل ها، فرودگاه ها، رستوران‌ها، بانک‌ها و غیره می‌باشد.

چگونه کابینت آشپزخانه را ضد آب کنیم؟

برای ضد آب کردن کابینت های آشپزخانه چندین گزینه به شرح زیر در دسترس شماست.

  • پرایمر، رنگ و لاک شفاف روی سطوح چوبی
  • درزگیر پلی اورتان برای روکش کابینت
  • درزگیر پلی اورتان برای لبه ها
  • پوشش اسپری لاستیکی
  • برچسب صفحه کابینت ضد آب

پرایمر، رنگ و یک لایه لاک شفاف روی سطوح چوبی

ضد آب کردن نواحی ساخته شده از چوب می تواند از آسیب آب جلوگیری کند. برای این منظور سطح را تا جایی که چوب رنگ پرایمر را در خود نگه می دارد سنباده بزنید، آستر و یک لایه رنگ خوب اضافه کنید، سپس یک لایه لاک شفاف اضافه کنید.

در این میان رنگ پلی اورتان از رنگ های خوب به شمار می آید. در مقاله آموزش ساخت کابینت پلی اورتان می‌توانید با نحوه ساخت و رنگ کردن کابینت با رنگ پلی اورتان آشنا شوید.

درزگیر پلی اورتان روی کابینت

با پلی اورتان روغنی با کیفیت بالا، کابینت های چوبی خود را در برابر آب، مواد شیمیایی خانگی و لکه های مواد غذایی محافظت کنید. استفاده از سیلر پلی اورتان به دفع آب و آسیب هایی که می تواند به کابینت شما وارد کند کمک می کند.

برای این منظور هر شکاف و سوراخی را که آب از آن خارج می شود را با یک سیلر پلی اورتان با کیفیت بالا ببندید

درزگیرهای پلی اورتان شگفت انگیز هستند زیرا مانند سایر مواد در طول زمان ترک نمی خورند یا پوسته نمی شوند. این باعث می شود آنها برای استفاده طولانی مدت عالی باشند. استفاده از درزگیر پلی اورتان در اطراف وسایل نشتی یا اطراف سینک شما نیز می تواند به جلوگیری از آسیب دیدن کابینت شما کمک کند.

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان

پوشش اسپری لاستیکی

شما می توانید نشت در کابینت آشپزخانه را با یک پوشش لاستیکی اسپری متوقف کنید. این پوشش ضد آب به محافظت از کابینت ها و جلوگیری از آسیب آب کمک می کند، بنابراین دیگر نگران آسیب دیدن آشپزخانه زیبای خود نباشید.

پوشش اسپری لاستیکی یک گزینه بادوام و مقاوم در برابر حرارت است. می توانید از پوشش اسپری لاستیکی در اطراف سینک و وسایل خود استفاده کنید تا یک لایه محافظ در برابر آب اضافه کنید.

جمع بندی

چیزی به سادگی شستن ظروف می تواند برخی از کابینت ها را در معرض آب اضافی زیادی قرار دهد. با گذشت زمان، این می تواند عوارض خود را داشته باشد و منجر به پوسیدگی، تاب برداشتن، انبساط یا آسیب های دیگر شود. عایق رطوبتی کلید انتخاب بهترین متریال کابینت است.

کابینت آشپزخانه ایده آل باید تعادل را بین آنچه شما نیاز دارید و آنچه می خواهید حفظ کند. اگر می خواهید کابینت آشپزخانه سفارشی را نصب کنید، باید به دنبال بهترین نوع مواد باشید. شما باید مواد ضد آب را برای دوام آن انتخاب کنید.

کابینت رنگ طوسی

اما تخته خرده چوب و تخته فیبر انواعی از مواد هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید. یکی از بهترین صفحات کابینت ضد آب، صفحه کابینت ضد آب چوب پلاست است.

در نهایت ما در کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین شرکت‌های طراحی داخلی می‌توانیم با استفاده از واقعیت لمسی و طرح‌های سه بعدی، قبل از شروع فرآیند طراحی آشپزخانه‌ای را که در نظر دارید طراحی کنیم. برای سفارش طراحی انواع کابینت از طریق شماره های تلفن موجود در وب سایت با ما در ارتباط باشید.

لطفا با در میان گذاشتن نظرات و تجربیات خود در مورد کابینت ضد آب دیگر افراد را در انتخاب بهترین صفحه کابینت ضد آب یاری رسانید.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 5 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ناظمیان

مطالب خیلی عالی بود. اطلاعی بابت نوع مختلف ضدآب نداشتم.خیلی خوب بود.ممنون

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.