کابینت ملامینه چیست؟ | انواع، مزایا و معایب | قیمت و نحوه خرید

شاید استفاده از این عبارت که "کابینت قلب تپنده آشپزخانه است"، چندان اغراق‌آمیز نباشد. همه ما از اهمیت این عنصر زیبا در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های امروزی باخبریم. در حال حاضر، انواع مختلف کابینت برای سلیقه‌های مختلف در بازار وجود دارد؛ اما در این مقاله قصد داریم به یکی از جذاب‌ترین آنها بپردازیم. محصولی که قرار است آن را معرفی کنیم، کابینت ملامینه است که نوعی کابینت مدرن محسوب می‌شود.
کابینت ملامینه
فهرست مطالب

شاید استفاده از این عبارت که “کابینت قلب تپنده آشپزخانه است”، چندان اغراق‌آمیز نباشد. همه ما از اهمیت این عنصر زیبا در طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های امروزی باخبریم. در حال حاضر، انواع مختلف کابینت برای سلیقه‌های مختلف در بازار وجود دارد؛ اما در این مقاله قصد داریم به یکی از جذاب‌ترین آنها بپردازیم.

محصولی که کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک قرار است آن را معرفی کنیم، کابینت ملامینه است که نوعی کابینت مدرن محسوب می‌شود. کابینت‌های ملامینه، تنوع طرح و رنگ بالایی دارند و به دلیل ساختار مدرن و طراحی شیک، گزینه مناسبی برای آشپزخانه‌های مدرن و همچنین آشپزخانه‌های کوچک هستند. اگر قصد خرید بهترین نوع کابینت ملامینه را دارید؛ این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

همه چیز درباره کابینت ملامینه

برای پاسخ به این سؤال که کابینت ملامینه چیست، ابتدا از تعریف ملامین شروع می‌کنیم. ملامین یکی از مواد مقاوم، نسبتاً ارزان و پرکاربرد در دکوراسیون داخلی است که برای ساخت آن از ترکیب پلاستیک فشرده و متانال استفاده می‌شود. ساختار ملامین، مقاومت بالایی در برابر خراش، گرما و رطوبت دارد.

از این ماده به‌عنوان روکش برای انواع کابینت با صفحات چوبی (MDF و نئوپان) استفاده می‌شود. کابینت ملامینه، در حقیقت کابینتی با بدنه چوبی است که روکش ملامینه دارد. طراحی مینیمالیستی، استحکام بالا و تنوع رنگ، این کابینت را برای هر آشپزخانه‌ای مناسب کرده است.

برای ساخت این کابینت از فرایندهایی مثل پرس طبقه‌ای باستیل کوتاه و روکش‌زنی پیوسته استفاده می‌شود. از آنجا که هرکدام از این روش‌ها، نیاز به تجهیزات و نیز سرمایه مالی دارند، معمولاً کارگاه‌های تولیدی کابینت ملامینه، دارای چرخه کامل تولید با کمک این روش‌ها هستند.

خوشبختانه در کشور ایران، تولید انواع کابینت از جمله ملامینه، توسعه پیدا کرده است؛ اما برای خرید بهترین کابینت MDF ملامینه و کابینت نئوپان ملامینه، باید دقت زیادی در جزئیات داشته باشید. قطعاً مشورت با متخصصین طراحی دکوراسیون داخلی که تجربه زیادی دارند، تمام ابهامات شما را برای خرید بهترین کابینت، برطرف خواهد کرد.

طراحی داخلی آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه

انواع کابینت ملامینه

دو عنصر اصلی در ساخت کابینت ملامینه، صفحات چوبی و روکش‌ها هستند. به همین دلیل بر اساس جنس چوب و نوع روکشی که به کار می‌رود، کابینت‌های ملامینه را دسته‌بندی می‌کنند. قبل از خرید این کابینت، بهتر است به پارامترهایی همچون جنس روکش و چوب به‌کاررفته توجه کنید.

بر اساس جنس چوب

کابینت‌های ملامینه بر اساس جنس چوب به دو نوع ام دی اف و نئوپان دسته‌بندی می‌شوند. چوب با مغز ام دی اف، از ترکیب فشرده انواع چسب، رزین، کاغذ و پودر چوب تشکیل شده است.

حساسیت MDF، نسبت به رطوبت بالا است؛ به همین دلیل برای افزایش طول عمر آن از روکش‌های مختلف مثل ملامین استفاده می‌شود. استحکام چوب ام دی اف از نوع نئوپان بیشتر است و طول عمر بالاتری دارد.

کابینت ملامینه با مغزی نئوپان، از خرده چوب‌های نسبتاً کم‌کیفیت تشکیل شده است. گذشت زمان، این نوع کابینت را با فرسایش مواجه خواهد کرد. به همین دلیل، استفاده از نوع نئوپان، تقاضای کمتری دارد. البته در حال حاضر، در برخی کاربردهای خاص مثل برخی کمدهای دیواری، هنوز از این نوع چوب استفاده می‌شود.

بر اساس نوع روکش

کابینت‌های ملامینه بر اساس نوع روکش، به سه نوع زیر دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه آن‌ها را توضیح خواهیم داد:

 1. کابینت ملامینه مات
 2. کابینت ملامینه براق
 3. کابینت ملامینه زبر یا کتان

کابینت ملامینه مات

روکش مات در کابینت‌های ملامینه، برای سلیقه خاصی طراحی شده‌اند. این روکش‌ها، نور را بازتاب نمی‌دهند و براق نیستند. به دلیل این ویژگی، معمولاً از آن‌ها در آشپزخانه‌های با نور زیاد استفاده می‌شود. همچنین در رنگ‌بندی آ‌ن‌ها، از رنگ‌های با طیف رنگ گرم، بیشتر دیده می‌شود.

کابینت ملامینه مات

کابینت ملامینه براق

این نوع کابینت، شهرت بیشتری در بین کابینت‌های ملامینه دارد. عموماً براق بودن و انعکاس نور، فضای دلبازتری به آشپزخانه می‌بخشد و فضای مدرنی را در منزل فراهم می‌کند.

کابینت ملامینه براق، از روکش براق از جنس ملامین تشکیل شده که مقاومت کمتری نسبت به خراش، ضربه و حرارت دارد. همچنین تمیزکردن این کابینت‌ها نیز از حساسیت بیشتری برخوردار است.

کابینت ملامینه براق

کابینت ملامینه زبر و کتان

برای اینکه محدودیت کابینت‌های براق برطرف شود، در برخی از انواع کابینت‌های ملامینه، از روکشی نسبتاً مات استفاده می‌کنند.

سطح مات و زبر این روکش‌ها، انعکاس نور را کم کرده و از طرفی کابینت را در برابر انواع ضربات و خراش مقاوم‌تر می‌کند. این نوع کابینت نیز برای سلیقه‌های خاص طراحی شده است و رواج کمتری نسبت به دو مدل قبلی دارد.

کابینت ملامینه زبر و کتان

۵ ویژگی جذاب کابینت ملامینه که خرید آن را توجیه می‌کند!

در این بخش، قصد داریم به مزایای کابینت ملامینه بپردازیم. امروزه یکی از سؤالات رایجی که در طراحی دکوراسیون داخلی پرسیده می‌شود، نحوه خرید و قیمت روز کابینت ملامینه است.

شما می‌توانید برای اطلاع از نحوه خرید و قیمت کابینت ملامینه و نیز انواع دیگر محصولات باکیفیت دکوراسیون داخلی، به مجله مانیک مراجعه کنید. اما چرا خرید کابینت‌های ملامینه، با این حجم از تقاضا مواجه شده است؟ در ادامه، به 5 ویژگی جذاب این کابینت خواهیم پرداخت.

ویژگی جذاب کابینت ملامینه

1- طول عمر بالا

طول عمر را می‌توان مهم‌ترین دغدغه خریداران اشاره کرد. هیچ‌کسی علاقه ندارد پس از مدتی کوتاه، دوباره اقدام به خرید و نصب کابینت کند. در افزایش طول عمر کابینت، عوامل مختلفی مثل جنس مواد به‌کاررفته و نیز کیفیت ساخت و تکنولوژی، تأثیرگذار هستند.

کابینت ملامینه، در تمام این پارامترها نمره قابل قبولی دارد. طول عمر بالای این کابینت، ناشی از استحکام و رعایت در جزئیات ساخت است. روکش‌های ملامین، نه‌تنها در برابر انواع خراش، گرما و رطوبت مقاوم‌اند، بلکه جذابیت آشپزخانه را نیز بیشتر می‌کنند.

طول عمر بالا

2- تنوع طرح و رنگ

روکش‌های ملامین، به دلیل جنس پلاستیک فشرده و سطح بدون اصطکاک، تنوع طرح و رنگ زیادی دارند. امروزه انواع روکش سفید، طوسی، کرمی و … ملامین در بازار وجود دارد که شما می‌توانید متناسب باسلیقه خود آن‌ها را انتخاب کنید. ازآنجا که تنوع طرح این کابینت‌ها بالا است؛ هرکسی می‌تواند کابینت دلخواه خود را به‌صورت سفارشی درخواست دهد. سفارش کابینت ام دی اف، بر اساس رنگ، طرح، ابعاد، قیمت، جنس چوب و … انجام می‌شود.

3- قیمت مقرون‌به‌صرفه

قیمت برای تمام خریداران، پارامتر مهمی محسوب می‌شود. کابینت ام دی اف ملامینه و کابینت نئوپان ملامینه، جزو کابینت‌های نسبتاً مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شوند. به دلیل قیمت کم، تقاضای خرید این کابینت‌ها نیز بیشتر شده است.

4- مطابق با سلیقه روز

هرچند استفاده از چوب در آشپزخانه‌های سنتی و ساده، حالتی کلاسیک و الهام‌بخش محیطی گرم و دلپذیر دارد؛ اما سلیقه روز اقتضا می‌کند، از کابینت‌هایی زیبا و دلباز استفاده شود. به همین دلیل، کاربرد انواع روکش ملامین با رنگ‌های متنوع و جذاب، در آشپزخانه‌های مدرن امروزی رایج است.

5- مقاومت در برابر رطوبت و گرما

روکش ملامین، مقاومت بالایی در برابر رطوبت و گرما دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا بدون نگرانی از آن‌ها بتوان در محیط‌هایی که بیشتر در معرض آب و حرارت هستند، استفاده کرد.

تجربه نشان داده است که کابینت‌های ملامین در آشپزخانه‌هایی که شستشو و فعالیت مداوم در آن‌ها وجود دارد؛ نسبت به دیگر انواع کابینت، مقاومت بیشتری از خودشان داده‌اند. علاوه بر این، لکه‌ها و کثیفی‌ها نیز در این کابینت کمتر خود را نشان می‌دهند.

مقاومت در برابر رطوبت و گرما

نقاط ضعف این کابینت چیست؟

با وجود مزایای زیادی که برای کابینت‌های با روکش ملامین برشمردیم، این نوع کابینت، نقاط ضعفی دارد که بهتر است قبل از خرید بدانید. از جمله این معایب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن زیاد: سنگین بودن این کابینت، حساسیت نصب آن را بیشتر کرده است. در ساخت این کابینت‌ها به دلیل وزن زیاد، باید از براکت، مفصل و گلاید مقاومی استفاده شود.
 • نصب سخت: نصب کابینت‌های با روکش ملامین، نیازمند تخصص است. معمولاً برای این کار باید از افراد ماهر و باتجربه کمک بگیرید.
 • احتمال تراشیده شدن: ازآنجاکه این کابینت‌ها، از مواد مصنوعی ملامین ساخته‌‌شده‌اند، در برابر تراشیدگی آسیب‌پذیر هستند. خوب است بدانید که هرگونه تراشیدگی روی سطح ملامین، از زیبایی ظاهر آن به‌شدت کم می‌کند.
 • متورم‌شدن یا ورآمدن روکش باگذشت زمان: ضربات مداوم یا نفوذ مقداری آب، در طول استفاده از کابینت، ممکن است بخشی از بدنه ام دی اف یا روکش را دچار تورم کند. این حالت در زمانی رخ می‌دهد که داخل بافت بدنه، تعدادی ترک ایجاد شود.
نقاط ضعف این کابینت چیست؟

تفاوت کابینت ملامینه و ام دی اف

عمده تفاوت کابینت ملامینه و ام دی اف، در میزان مقاومت آن‌ها نسبت به آسیب‌های احتمالی است. به‌طور‌کلی باید ببینید چه انتظاری از کابینت موردعلاقه خود دارید؟ کابینت‌های ملامینه، در برابر رطوبت، خراش و حرارت، مقاومت خیلی بیشتری از کابینت ام دی اف دارند.

از طرفی استحکام آن‌ها نیز از کابینت ام دی اف بیشتر است. بااین‌وجود، اگر روکش ملامین در معرض مواد قلیایی و اسیدی قرار بگیرد؛ به‌سرعت آسیب می‌بیند، اما کابینت ام دی اف این مشکل را ندارد.

تفاوت دیگر این دو کابینت، در انعطاف‌پذیری روکش ملامین برای تنوع در طراحی است. لبه‌های روکش ملامین به‌راحتی فرم دهی می‌شوند و می‌توان برای چسباندن نوارهای آن از Soft Form بهره گرفت.

تفاوت کابینت ملامینه و ام دی اف

تفاوت کابینت ملامینه و هایگلاس

هرچند هر دو نوع کابینت‌های هایگلاس و ملامینه، براق محسوب می‌شوند اما کابینت هایگلاس از نوع ملامینه براق‌تر است و جلای بیشتری دارد. از نظر قیمت هم قیمت ورق کابینت ملامینه ارزان‌تر از هایگلاس است و محبوبیت بیشتری دارد.

به همین دلیل از آن در آشپزخانه‌های با ابعاد کوچک بیشتر استفاده می‌شود. کابینت‌های هایگلاس، نسبت به نوع ملامینه، در برابر مواد اسیدی و قلیایی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

تفاوت کابینت ملامینه و هایگلاس

رنگ مناسب برای کابینت ملامینه چیست؟

انواع مختلفی از کابینت با روکش ملامین با رنگ‌بندی مختلف همچون کابینت ملامینه سفید طوسی و کابینت ملامینه سفید در بازار موجود است. به یاد داشته باشید که انتخاب رنگ، موضوعی شخصی و بر اساس سلیقه است.

اما اگر قصد دارید از کابینت با روکش ملامینه برای آشپزخانه کوچک استفاده کنید؛ بهتر است از رنگ‌های روشن کمک بگیرید. رنگ‌های روشن، علاوه بر اینکه فضای آشپزخانه را دلبازتر می‌کند، شادابی بیشتری نیز به آن می‌بخشد.

رنگ مناسب برای کابینت ملامینه چیست؟

قیمت و نحوه خرید کابینت ملامینه

دغدغه رایج بسیاری از علاقه‌مندان به کابینت‌های با روکش ملامین، نحوه خرید این نوع کابینت‌ها است. امروزه برای اطلاع از قیمت، نوع برند و شرایط خرید، فروشگاه‌های آنلاین زیادی وجود دارند که می‌توانید به‌راحتی به آنها مراجعه کنید.

در کشور ایران، صدها بازار فروش و سفارش کابینت وجود دارد. قیمت کابینت ملامینه را می‌توانید از مراکز معتبر فروش جویا شوید. اما قبل از آن، بهتر است نکات زیر را برای خرید کابینت با روکش ملامین در نظر داشته باشید:

 • ابعاد آشپزخانه شما چقدر است؟
 • سبک آشپزخانه شما چیست؟ مدرن یا کلاسیک؟
 • چقدر بودجه دارید؟
 • رنگ دلخواه شما چیست؟
 • میزان فعالیت شما در آشپزخانه چقدر است؟

منبع : webmd

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 9 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
18 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شبنمی

با دیدن کابینت های ملامینه نا خودآگاه یاد نظم و تمیزی و سادگی می ندازه و در عین حال زیبایی خاص خودش را داره

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.