آشپزخانه روستیک: از زندگی شلوغ به عالمی از آرامش و خلاقیت+ 31 مدل

برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای دورشدن از فضای مدرن وشهری،آشپزخانه خود رابه سبک روستیک طراحی کنند.در این مطلب به معرفی آشپزخانه روستیک وویژگی‌های آن می‌پردازیم
آشپزخانه روستیک: از زندگی شلوغ به عالمی از آرامش و خلاقیت+ 30 مدل
فهرست مطالب

آشپزخانه قلب گرم یک خانه است که دکوراسیون آن تاثیر زیادی در فضای منزل دارد. طراحی آشپزخانه باید به گونه‌ای باشد که بتوان گرما و صمیمت را بین اعضای خانه به وجود بیارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای دور شدن از فضای مدرن و شهری، آشپزخانه خود را به سبک روستیک طراحی کنند. به کمک این طراحی، رابطه میان انسان و طبیعت، جان دوباره‌ای می‌گیرد و فضایی ایده‌آل برای آشپزی را به وجود خواهد آمد. در این مطلب از مجله کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک به معرفی آشپزخانه روستیک و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

آشپزخانه روستیک چیست؟

جهت آشنایی با ویژگی‌های مختلف این سبک، ابتدا باید بگوییم آشپزخانه روستیک چیست؟ آشپزخانه با طراحی روستیک، در واقع فضایی الهام گرفته از طبیعت است که فضای گرم روستایی را به یاد می‌آورد. کلمه روستیک به معنی بکر، ساده و بی‌آلایش است که فضایی را برای تجمل باقی نمی‌گذارد.

سه اصل مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه در سبک روستیک، استفاده از نور کافی، طراحی سنتی و متریال‌های طبیعی است. به طور کلی طراحی آشپزخانه سبک روستیک مدرن باید به گونه‌ای باشد که فضای دنج و گرمی را در آشپزخانه به وجود بیاورد.

آشپزخانه روستیک چیست؟

آشپزخانه روستیک؛ فضایی رویایی برای آشپزی

با بررسی ویژگی‌های مختلف سبک روستیک، می‌توان در مورد انتخاب آن بهتر تصمیم‌گیری کرد. سبک روستیک را می‌توان با مصالح مختلف، رنگ‌ها و طرح‌ها گوناگون، مبلمان، سبک نورپردازی و اکسسوری‌های مختلف شناسایی کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت.

مصالح کاربردی در آشپزخانه سبک روستیک

در آشپزخانه طرح روستیک از متریال مربوط به طبیعت مثل چوب، سنگ طبیعی، آجر و کاشی استفاده می‌شود. انتخاب بین این موارد به بودجه مالی، سلیقه فرد، فضای آشپزخانه و موارد این چنینی بستگی دارد. در ادامه به شکل دقیق‌تر ویژگی‌ها و کاربرد هر یک از این مصالح را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مصالح کاربردی در آشپزخانه سبک روستیک

استفاده از چوب در دکوراسیون روستیک

چوب یکی از عناصر اصلی در دکوراسیون روستیک به شمار می‌رود که ظاهری گرم و طبیعی به آشپزخانه می‌بخشد. از متریال چوب برای ساخت درب کابینت‌ها، سقف، کفپوش زمین و میزها استفاده می‌شود.

به دلیل گران بودن متریال آشپزخانه چوبی روستیک، می‌توان از کابینت‌هایی با روکش چوب نیز استفاده کرد تا هزینه نهایی کمتر شود. رنگ چوب متناسب با سلیقه افراد تعیین می‌شود؛ به طور کلی می‌توان از انواع چوب‌ها با رنگ‌های مختلف استفاده کرد.

استفاده از سنگ‌های طبیعی در دکوراسیون روستیک

سنگ یکی از عناصر مهم در طبیعت است که در دکوراسیون‌ها روستیک به کار می‌رود و به آشپزخانه اصالت و زیبایی می‌بخشد. می‌توان انواع سنگ طبیعی را به عنوان کف‌پوش یا پوشاننده دیوار و ستون‌ها به کار برد. یکی از کاربردهای محبوب سنگ‌، استفاده از آن‌ به عنوان صفحه کابینت است.

استفاده از سنگ‌های طبیعی در دکوراسیون روستیک

نقش آجر و کاشی در آشپزخانه‌های روستیک

استفاده از انواع آجر یا کاشی به عنوان دیوارپوش، در آشپزخانه‌های روستیک محبوبیت زیادی دارد. این متریال حس نوستالژیک و قدیمی را در دل انسان زنده کرده و فضای آشپزخانه را برای دورهمی و آشپزی آماده می‌کنند.

رنگ‌ها و طرح‌های مناسب آشپزخانه روستیک

استفاده از متریالی با رنگ و طرح مناسب، نقش مهمی در طراحی آشپزخانه روستیک دارد. در این سبک دکوراسیون معمولا از رنگ‌های گرم و زمینی مثل قهوه‌ای، بژ، خردلی، سبز کمرنگ، کرم و طوسی تیره استفاده می‌شود.

پیشنهاد می‌شود در آشپزخانه‌هایی با متراژ کوچک از متریالی با رنگ روشن استفاده شود تا فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد. متریال مورد استفاده در این آشپزخانه‌ها باید فاقد تجمل و جزئیات بیش ‌از حد باشند. در کل باید از کاشی‌ها، کاغذدیواری‌ها و پارچه‌هایی با طرح‌های سنتی و ساده استفاده کرد.

مدل نورپردازی دکوراسیون روستیک

اجرای سبک روستیک در آشپزخانه نیازمند یک فضای نورگیر و روشن است تا حس و حال گرمای طبیعت را به افراد منتقل کند. اگر فضای آشپزخانه از نور طبیعی کافی بهره نمی‌برد، می‌توان با استفاده از چراغ‌هایی با طرح سنتی، شمع‌های مختلف یا فانوس‌های دکوراتیو فضا را روشن ساخت.

مدل نورپردازی دکوراسیون روستیک

اکسسوری‌های مناسب دکوراسیون‌های روستیک

در انتخاب اکسسوری و تزئینات مناسب مدل آشپزخانه روستیک، گزینه‌های زیادی وجود دارد. استفاده از گیاهان طبیعی آپارتمانی در آشپزخانه‌های روستیک محبوبیت زیادی دارد. قفسه‌های چوبی، بشقاب‌های تزئینی و قاب عکس‌های خانوادگی در دیزاین آشپزخانه روستیک نیز گزینه‌های خوبی هستند که به گرما و صمیمیت فضای آشپزخانه می‌افزایند.

اکسسوری‌های مناسب دکوراسیون‌های روستیک

استفاده از پرده‌های متناسب با پالت رنگی آشپزخانه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. پیشنهاد می‌شود پرده آشپزخانه روستیک ترکیبی از پرده‌های سفید حریر و پارچه‌های سنتی باشد، تا نور طبیعی به اندازه کافی وارد فضای آشپزخانه شود. جهت انتخاب فرش مناسب برای دکوراسیون‌های روستیک نیز می‌توان از فرش‌های ایرانی با ترکیب رنگ‌های مختلف و طرح‌های سنتی و جذاب استفاده کرد.

کابینت مناسب آشپزخانه‌های روستیک

می‌توان کابینت آشپزخانه روستیک را از مهم‌ترین اجزای این دکوراسیون دانست. همانطور که گفته شد، معمولا در این سبک دکوراسیون از کابینت‌ها چوبی ساده، کابینت‌های طرح چوب یا کابینت‌های سفید خاکستری در سبک نئوکلاسیک استفاده می‌شود. البته باید به این مسئله توجه شود که هر چه طراحی کابینت‌ها ساده‌تر باشد، فضای دکوراسیون به سبک روستیک نزدیک‌تر خواهد بود.

جهت ایجاد یک فضای خلاقانه می‌توان از باکس کابینت استفاده کرد و وسایل دکوری یا ظروف حبوبات و ادویه‌جات را درون این باکس‌ها قرار داد. استفاده از کابینت‌هایی با درب‌های شیشه و قاب‌های چوبی نیز یک روش عالی برای نمایش ظروف زیبا و حتی ظروف قدیمی و عتیقه‌جات هستند.

کابینت‌هایی با درب‌های شیشه و قاب‌های چوبی

انتخاب دستگیره کابینت مناسب دکوراسیون روستیک

دستگیره کابینت‌ها اجزای کوچکی از فضای آشپزخانه هستند، اما نقش بسیار مهمی در زیبایی و تناسب در دکوراسیون دارند. به طور کلی باید از دستگیره‌های ساده با متریال چوبی یا فلزی استفاده شود. مدل‌های فلزی معمولا فضای آشپزخانه را سمت طراحی‌های مدرن‌تر می‌برند. تا حد امکان از انتخاب دستگیره‌های شیشه‌ای، فلزی طلایی یا سرامیکی با طراحی تجملاتی و شلوغ خودداری شود.

انتخاب دستگیره کابینت مناسب دکوراسیون روستیک

آشپزخانه روستیک؛ فضایی برای دورهمی

آشپزخانه‌های روستیک فضایی اجتماعی و مناسب انواع دورهمی هستند. اگر فضای آشپزخانه به قدر کافی بزرگ و جادار هست، می‌توان از روش‌های مختلفی برای دور هم جمع کردن اعضای خانواده در این فضای دل‌نشین استفاده کرد.

در نظر گرفتن فضایی برای جزیره در دکوراسیون روستیک

جزیره یک آیتم کاربردی در تمام آشپزخانه‌ها محسوب می‌شود. از این فضا می‌توان برای تعبیه کابینت و کشوهای متعدد استفاده کرد. صفحه کابینت جزیره آشپزخانه روستیک فضایی را برای کار کردن و حتی قرار دادن سینک ظرفشویی یا گاز فراهم می‌کند. از طرف دیگر، می‌توان با قرار دادن صندلی‌های پایه بلند در اطراف جزیره، فضایی را برای نشستن و غذا خوردن فراهم کرد.

چیدمان آشپزخانه‌های روستیک

در نظر گرفتن یک میز ناهارخوری چوبی ساده می‌تواند تکمیل‌کننده نمای روستیک آشپزخانه باشد. برای استفاده بهینه از فضای موجود، می‌توان یک نیمکت بزرگ را در میان دیوار آشپزخانه و میز ناهارخوری قرار داد. جهت پر کردن سایر فضای خالی دور میز هم پیشنهاد می‌شود از صندلی‌های مختلف یا یکسان استفاده شود.

چیدمان آشپزخانه‌های روستیک

استفاده از مبلمان مختلفی مثل صندلی‌ها و میزهای چوبی در آشپزخانه سبک روستیک بسیار رایج است. می‌توان طرح و رنگ میز و صندلی را متناسب با کابینت‌ها یا در تضاد با آن‌ها در نظر گرفت. استفاده از وسایل سنتی مثل ظروف چوبی و سفالی در دکوراسیون روستیک، فضا را به حالت روستایی و قدیمی نزدیک‌تر می‌کند.

طراحی کانتر صبحانه در آشپزخانه‌های روستیک

در صورتی که متراژ آشپزخانه به قدر کافی بزرگ نیست و شرایط قرار دادن میز ناهارخوری در آشپزخانه وجود ندارد، می‌توان از کانتر صبحانه استفاده کرد. جهت طراحی اپن یا کانتر صبحانه، باید صفحه کابینت را کمی بزرگتر از اندازه معمول در نظر گرفت. می‌توان از صندلی‌های جمع‌وجور با پایه‌های بلند، برای نشستن در فضای آشپزخانه استفاده کرد.

نکات تکمیلی در مورد آشپزخانه روستیک

در طراحی آشپزخانه به سبک روستیک باید خلاقیت به خرج دهید. لایه‌های مختلف متریال را با یکدیگر ترکیب کنید و از نتیجه نهایی واهمه نداشته باشید. در انتخاب پالت رنگی نیز هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد، می‌توان فضا را به شکل کاملا خنثی یا به همراه چند آیتم پرانرژی طراحی کرد.

به مبلمان و لوازم دست‌ساز قدیمی فرصت خودنمایی بدهید! این آثار قدیمی که یادآور گذشته و خاطرات خوش هستند، باعث حفظ اصالت دکوراسیون می‌شوند. می‌توان بر حسب نیاز، نوع کاربری لوازم قدیمی را تغییر داد و آن‌ها متناسب با طراحی آشپزخانه روستیک سبک روستایی مطابقت داد. قرار دادن سینک ظرفشویی در مقابل پنجره آشپزخانه از محبوب‌ترین حالت‌ها در طراحی آشپزخانه به این سبک است که در سبک روستیک نیز طرفداران زیادی دارد.

لوازم دست‌ساز قدیمی در آشپزخانه های روستیک

اگر قصد دارید آشپزخانه خود را به سبک روستیک طراحی کنید، می‌توانید به شکل رایگان از خدمات مشاوره تیم مانیک بهره‌مند شوید. تیم طراحی کابینت و دکوراسیون داخلی مانیک، از صفر تا صد طراحی کابینت آشپزخانه و ساخت آن را مدیریت می‌کند. تمامی کابینت‌های مانیک با مرغوب‌ترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌شوند و رضایت شما برای این تیم بسیار حائز اهمیت است.

کلام پایانی

ویژگی‌های دکوراسیون آشپزخانه روستیک باعث شده که این سبک به یکی از محبوب‌ترین دیزاین‌های آشپزخانه تبدیل شود. بسیاری از افراد علاقه دارند پس از اتمام یک روز کاری سخت، به آشپزخانه با فضای روستایی و دلنشین برگردند. در این مطلب از سایت مانیک، به معرفی اصول طراحی آشپزخانه روستیک پرداختیم و به شکل تخصصی ویژگی‌های کابینت مناسب این سبک را مورد بررسی قرار دادیم. می‌توانید به کمک تیم مانیک، آشپزخانه خود را در تمامی طرح‌های دلخواه مانند روستیک طراحی و اجرا نمایید..

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 1 رای
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ردایی

آشپزخانه روستیک برای فضاهای کوچیک هم قابل اجرا هست؟

پاسخ به  ردایی

بله دوست عزیز! برای مشاوره بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید یا با شماره تماس 0916216141609162161416

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.