بهترین مدل و چیدمان داخل کابینت آشپزخانه+ تصاویر

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه، یکی از موارد بسیار مهمی است که نشان می دهد بانوی خانه از چه سطحی از سلیقه برخوردار است. از همین رو، بسیاری از بانوان در سایت های مختلف به دنبال یادگیری چیدمان حرفه ای داخل کابینت آشپزخانه هستند. ما این جا هستیم تا شما را به نکات و پیچ و خم های این هنر ظریف آشنا کنیم.
چیدمان-کابینت-آشپزخانه
فهرست مطالب

هر چند که چیدمان داخل انواع کابینت آشپزخانه در نمای بیرونی، نقش چندانی در زیبایی فضای آشپزخانه ندارد، اما از بهم ریختگی جلوگیری می‌کند. از طرفی اگر ظروف مربوط به سرو غذا و پخت و پز، به درستی در کابینت‌ها قرار بگیرند، به طور حتم فضای بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در این مقاله از مجله مانیک به بررسی چیدمان داخل کابینت آشپزخانه، همچنین انواع چیدمان آشپزخانه می‌پردازیم.

چیدمان کابینت ایستاده

چیدمان داخلی کابینت آشپزخانه

خوب است، نحوه بهترین چیدمان وسایل داخل کابینت را با توجه به دسترسی اعضای خانواده انجام داد. برای هر یک از وسایل آشپزخانه و ظروف و… یک مکان ثابت در نظر بگیرید.

از عوض کردن و جابجایی مداوم ظرف‌ها و وسایل خودداری کنید. چون هم شما و هم دیگر اعضای خانواده را دچار سردرگمی می‌کند. چیدمان کابینت آشپزخانه، باید به گونه‌‌ای باشد که هر کسی بتواند بدون زحمت آن‌ها را بردارد.

آشپزخانه قلب خانه است و زندگی از آنجا شروع می‌شود. لذا هرگز نمی‌توان تابلو ورود ممنوع را بر سر در آن آویخت. از همین رو، چیدمان ظروف داخل کابینت، باید به گونه‌ای صورت بگیرد که خطر شکسته شدن آن‌ها از طرف کودکان به صفر برسد.

چینی‌ها را حتی الامکان در طبقات زیرین قرار بدهید. چون سنگینی این ظروف ممکن است پیچ و مهره‌های کابینت‌ها را تحت تاثیر قرار بدهد.

استفاده از گیره‌های مخصوص که به درب کابینت نصب می‌شود، کودک بازیگوش را از باز کردن درب کابینت منصرف می‌کند. نکته دیگری که درباره چیدمان وسایل آشپزخانه در کابینت باید خاطر نشان کرد، قرار دادن وسایل و ظروف هم جنس است.

مثلاً ظروف پذیرایی را در یک طبقه از کابینت قرار بدهید. ظروف پلاستیکی را در یک طبقه و دستگاه های برقی را نیز در کابینت مخصوص خود بگذارید. این کار باعث می‌شود، تا سریع در نوبت‌هایی که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید، جا و مکان آن‌ها را به یاد آورید.

محافظ درب کابینت

چیدن داخل کابینت آشپزخانه کار سختی نیست. فقط کافی است در این زمینه به چند وب سایت تخصصی کابینت آشپزخانه مراجعه کنید و از تصاویر و نوشته های آن ها ایده بگیرید  با کمی تحقیق و جستجو می توانید راهکارهای خوبی بدست آورید.

پیشنهاد ما به شما این است که ضمن رعایت اصول چیدمان داخلی کابینت‌ها،  مواد غذایی خشک را در قفسه‌های مشخص نگهداری کنید.

هرگز صابون، پودرهای ماشین لباسشویی و دیگر شوینده‌ها را در آشپزخانه قرار ندهید. چنانچه مجبور به این کار هستید، بهترین مکان برای این گونه وسایل کابینت زیر سینک است.

نمونه ای از کابینت زیر سینک و جداکننده ها

نحوه چیدمان داخل کابینت آشپزخانه،  باید به گونه‌ای باشد که از نظر دسترسی شما را به سردرگمی نیندازد. کابینت اقلام خوراکی‌ها بهتر است، در کنار یخچال و اجاق خوراک پزی شما باشد. تا درحین آشپزی بتوانید به راحتی آن‌ها را مورد استفاده قرار بدهید.

از طرفی، قاشق و چنگال و چاقوها نیز در آشپزی همیشه باید دم دست باشد. آن‌ها را به صورت منظم و تفکیک شده در یک کابینت یا یک کشو مخصوص نگه دارید. مراقب باشید، این وسایل، استعداد بسیاری در ایجاد بی‌نظمی دارند. خوب است بین آن‌ها را پارتیشن بندی کنید.

چیدمان روی کابینت آشپزخانه را به چه صورت انجام بدهیم ؟

پس از این که چیدن داخل کابینت آشپزخانه را تمام کردید، نوبت آن است که روی کابنیت را نیز وسایلی بگذارید. این بستگی به نظر و سلیقه شخص شما دارد. برخی از بانوان ترجیح می‌دهند تا وسایل و ابزار کار آشپزی را روی کابینت قرار بدهند.

این امر باعث می‌شود که آن ها در حین آشپزی سرعت عمل خوبی داشته باشند. مثلا ظروف حاوی ادویه ، ست کفگیر و… با قرار گرفتن بر روی کابینت، بانوی آشپزخانه را سریع‌تر به لوازم کارش می‌رساند.

از طرفی، بانوانی هستند که علاقه‌ای به چیدن لوازم، روی کابینت ها ندارند. از نظر آن‌ها خلوت بودن آشپزخانه، فضا را زیباتر می‌کند و قرار دادن یک یا دو وسیله زینتی و مرتبط با آشپزخانه کافی است.

انواع-چینش-کابینت

چند مدل از چیدمان روی کابینت آشپزخانه

کابینت رومی آشپزخانه
جزیره آشپزخانه برای خوردن صبحانه

چیدمان آشپزخانه کوچک بدون کابینت

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه،  برای فضاهایی که کابینتی در اختیار ندارند، عملاً غیر ممکن است. اما این بدین معنی نیست که شما نتوانید محل مناسبی برای ظروف و وسایل آشپزخانه تان پیدا کنید.

همیشه راهکارهای متنوعی برای جایگزینی کابینت وجود دارد. مثلاً استفاده از یک چرخ دستی می‌تواند بسیاری از وسایل مورد نیاز شما را روی خود جا بدهد. این چرخ دستی ها در کوچکترین فضاها نیز می توانند قرار بگیرند.

متحرک بودن آنها یک مزیت دیگر است که به شما این امکان را می دهد تا در صورت نیاز آن را تغییر کاربری دهید. راهکار دیگر،  استفاده از قفسه هایی است که به دیوار نصب می شوند.

این قفسه‌ها به راحتی به دیوار نصب شده و می‌توانند برخی از وسایل را روی خود جا بدهند. در تصویر زیر برخی از این قفسه‌ها و نوع کاربری آنها را به نمایش گذاشته ایم. همانطور که ملاحظه می‌فرمایید، علاوه بر زیباتر کردن فضا، برخی از وسایل مورد نیاز و ضروری را نیز در خود جا داده‌اند.

قفسه-ها-در-کابینت-آشپزخانه

این قفسه‌ها حتی در آشپزخانه وسیع نیز  کاربرد دارد. این طبقات را می‌توانید در فضای خالی بین کابینت پایه و دیواری نصب کنید. قرار دادن چند گلدان گل، چند کتاب مربوط به آشپزی، به آشپزخانه روح و معنا می‌بخشد. این طبقات به راحتی می‌توانند به جای چیدمان ظروف داخل کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرند.

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه‌های کوچک

معمولا تصور می شود، چیدمان داخل کابینت آشپزخانه کوچک کاری سخت باشد. اما اگر به قواعد و راهکارهایی که در این زمینه است توجه کنید، خواهید دید، جا دادن وسایل و ظروف، کار سختی نخواهد بود. شما می توانید، نهایت استفاده را از کشوها ببرید.

در یک آشپزخانه کوچک، استفاده از کشو، یک راهکار ایده آل است. کشوها ظرفیت خوبی برای جا دادن وسایل خرد و ریزه دارند.

استفاده از کشو زیر گاز و کنار گاز برای ادویه جات

چنانچه از جداکننده‌ها استفاده می‌کنید، نباید نگران کمبود فضا در آشپزخانه باشید. پیشنهاد می‌شود، از سبدهای پلاستیکی کوچک و بزرگ به عنوان جداکننده و نظم دهنده کابینت و کشوها استفاده کنید.

با این روش، هم ظروف و وسایل خرد و ریزه را یکجا و به صورت مرتب گرد هم آورده‌اید و هم از ریخت و پاش شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنید.

چینش در آشپزخانه کوچک

جزیره متحرک مخصوص آشپزخانه های کوچک

چیدن داخل کابینت آشپزخانه را می‌توانید از جزیره متحرک شروع کنید. این کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است.این نوع کابینت نیز مانند چرخ دستی دارای پایه های متحرکی است که می‌توان آن را در هر مکانی قرار داد.

از روی کابینت جزیره هم می‌توان استفاده کرد. در هر صورت چیدمان کابینت آشپزخانه‌های کوچک اصول خودش را دارد. لذا منطقی است که در هنگام خرید، با توجه به فضایی که دارید، لوازم آشپزخانه را تهیه کنید.  با قرار دادن چند صندلی در کنار این جزیره، یک میز آشپزخانه خواهید داشت.

کاربری این کابینت‌ها بسیار است. حتی اگر زمانی نیازی به آن نداشتید، می‌توان آن را به عنوان یک بوفه در اتاق کودک قرار داد.

اگر آشپزخانه بزرگی دارید، آن را در مرکز  قرار دهید. در غیر این صورت جای آن در مرز بین آشپزخانه و پذیرایی است. نکته دیگر این که جزیره را هر جایی که می‌گذارید، نباید جلوی رفت و آمد را سد کند. جزیره بهتر است،  فاصله مناسبی با دیوارها و کابینت‌های دیگر داشته باشد.

جزیره متحرک مخصوص آشپزخانه های کوچک

چیدمان کابینت آشپزخانه پنجره دار

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه در محیط‌هایی که روشن و پر نور است، امری بسیار لذت بخش خواهد بود. شما قادر خواهید بود، در روشنایی روز، عمیق ترین جا و دور از دسترس‌ترین مکان‌های کابینت را بازرسی کنید.

با نور کافی که در اختیار دارید، به خوبی خواهید توانست برای قسمت‌های داخلی کابینت‌ها از جدا کننده‌ها و نظم دهنده استفاده نمایید. آویزهای متعددی در بازار است که اگر به این قسمت‌های پنهان کابینت‌ها نصب شوند، نظم بیشتری به وسایل خواهند داد.

دسترسی و امکان رویت آن‌ها نیز بسیار راحت‌تر خواهد بود. از طرفی آشپزخانه‌های پنجره‌دار، فقط مورد پسند بانوان نیست. بلکه طراحان دکوراسیون داخلی، مشتاق این گونه فضاها نیز هستند. نور کافی باعث می‌شود تا دست طراح را در انتخاب کابینت باز نگه دارد.

استفاده از کابینت‌های گلاس، نور و جلوه بیشتری به فضا می‌دهد. حتی کابینت مات نیز می‌تواند گزینه خوبی برای این گونه آشپزخانه‌ها باشد. طراح می‌تواند با نصب کابینت ممبران با نوری که در فضاست، محیط را با شکوه و سلطنتی جلوه دهد.

کابینت های‌گلاس در آشپزخانه خطی

در هر صورت، چیدن داخل کابینت آشپزخانه ارتباطی به نوع و مدل کابینت ها نخواهد داشت. فرقی نمی کند کابینت مدرن داشته باشید یا کابینت روکش چوب یا کابینت کلاسیک؛ آنچه مهم است، نظم و ترتیبی است که در قرار دادن ظروف رعایت شده است.

اما اگر آشپزخانه شما از کابینت رنگ پلی اورتان برخوردار است، می توانید با تناسب رنگ کابینت، لوازم خود را روی کابینت بچینید.

چیدمان کابینت آشپزخانه عروس

وقتی صحبت از چیدن جهیزیه به میان می آید، چیدمان داخل کابینت آشپزخانه اولین موضوعی است که بدان توجه می شود. در برخی از فرهنگ ها، چیدمان کابینت آشپزخانه نوعروس باید به هنری ترین شکل ممکن صورت بگیرد. این نشان دهنده این موضوع است که عروس خانم برای شروع زندگی خود اشتیاق فراوانی دارد.

او با چیدمان وسایل داخل کابینت آشپزخانه، سطح سلیقه و شور شوق خود را به نمایش می گذارد. از همین رو، در جزئیات نیز دقت می شود تا کمترین اشتباهی صورت نگیرد. حتی دستمال های آشپزخانه به شکل مرتب و در سبدهای مخصوص قرار داده می شوند.

ادویه جات با برچسب‌هایی که دارند، در ردیف‌های منظم و در دسترس‌ترین مکان چیده می‌شوند. گلدان‌ها و اکسسوری‌های مرتبط با تم آشپزی و آشپزخانه، جلوه زیبایی به محیط می‌دهد.

چیدمان-کابینت-عروس

معمولا تزیین کابینت عروس با تور و روبان و سایر اکسسوری ها همراه است. برای همین پیشنهاد می‌دهیم، برخی از وسایل را به تور و روبان بیارایید. تا با نگاه اول مشخص شود که این چیدمان کابینت آشپزخانه ایرانی متعلق به جهیزیه عروس است. 

چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی

نحوه چیدمان کابینت زیر سینک ظرفشویی ممکن است دغدغه خیلی از افراد باشد. یکی از نکات مهم در این چیدمان، حفظ فضای آزاد برای کار راحت و آسان زیر سینک است. برای این منظور، استفاده از سینک‌های با اندازه‌های مناسب و دسترسی آسان به لوله‌ها و اتصالات آب و فاضلاب بسیار اساسی است.

همچنین، استفاده از کابینت‌ها و نظم دهنده ها با بخش‌بندی مناسب می‌تواند به نظم و ترتیب دادن به ظرف‌ها و لوازم موجود در کابینت زیر سینک ظرفشویی کمک کند.طراحی این کابینت‌ها به گونه‌ای باشد که اجازه نگه‌داری ظروف مختلف، اسفنج‌ها، مایعات شستشوی ظروف و دستمال‌ها را داشته باشد.

سطل زباله زیر کابینت سینک

همچنین، می‌توانید از نگهدارنده‌ها درون کابینت زیر سینک استفاده کنید تا انواع پلاستیک‌ها، پارچ‌ها و ظروف به صورت عمودی قرار گیرند و فضای بیشتری را ازاد نگه دارند.

همچنین لازم است که اطمینان حاصل کنید که همه لوله‌ها و اتصالات آب و فاضلاب به درستی نصب شده‌اند و هیچ نشتی و حتی رطوبت کوچکی وجود ندارد. این امر از نظر بهداشتی، ایمنی آشپزخانه و چیدمان داخل کابینت آشپزخانه بسیار مهم است.

چند نکته تکمیلی درباره چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

چیدمان داخل کابینت آشپزخانه، با کمک سبدها و دیگر نظم دهنده ها،  کار بسیار آسانی خواهد بود. خوشبختانه در بازارهای داخلی می توانید انواع پارتیشن های داخل کابینت را تهیه کرده و از آن برای منظم کردن فضای داخلی کابینت ها استفاده نمایید.

سبدهای کوچک پلاستیکی می توانند بسیاری از خرده ریزه ها را درون خود جا بدهند. این سبدها، هیچ وقت باعث بهم ریختگی فضای داخلی کابینت نمی شوند. بر عکس، بسیار به نمای داخلی کابینت ها جلوه و زیبایی خاصی می بخشد. همیشه درب قابلمه یکی از مواردی است که جا برای آن ها به سختی پیدا می شود.

برخی از فروشگاه‌های معتبر آنلاین مانند دیجی کالا، استند نگهدارنده درب قابلمه به کاربران خود معرفی می کنند. این استندها را به فضای داخلی درب کابینت نصب کرده و درب قابلمه و ماهی تابه را روی آن سوار کنید.

چیدمان کابینت زیر سینک

تنها به چیدمان داخل کابینت آشپزخانه فکر نکنید! کناره‌های کابینت نیز فضای بسیار خوبی در اختیار شما می‌گذارد تا وسایل خود را به طرز زیبایی از آنجا قلاب کنید. با چسباندن قلاب‌های پلاستیکی و فلزی می توانید برخی از وسایل را مانند پوست کن، رنده و غیره را روی آن قرار دهید. 

همچنین دستمال‌هایی که روزانه برای نظافت سطوح کابینت استفاده می‌شود، از این قلاب‌ها آویزان کنید. اگر کابینت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای پایه هستند، می‌توانید از فضای زیرین کابینت هم استفاده نمایید. بسیاری از وسایل آشپزخانه را می‌توانید در قسمت‌های تحتانی کابینت‌ها قرار دهید تا دور از چشم باشند.

اشتراک گذاری در :

این مقالات را حتما بخوانید...

نظرات کاربران

5 6 رای ها
امتیاز بدهید
اشتراک در
اطلاع از
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ROSHA

سلام ممنون از مقاله عالیتون واقعا مفید بود
فقط یه سوال سینک وقتی زیر پنجره باشه تجهیزاتی هست که جای کابینت ابچک رو پر کنه؟

manik
پاسخ به  ROSHA

سلام. ممنونم
بله هست مثل سبد ابچک کنار سینک که میشه از فروشگاهای تجهیزات اشپزخونه خرید

نیاز به راهنمایی یا کمک دارید؟

با ما تماس بگیرید

و یا اطلاعات تماس خود را ثبت کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

پشتیبانی گروه مانیک

سوالی دارید؟ یکی از روش های زیر را برای دریافت پیشتیبانی انتخاب کنید.

مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا طراحی حرفه ای رایگان، تنها کافیست شماره تماس خود را ثبت نمایید. مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.